Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за избора на студийни светкавици и модификатори
Автор: R2LsD2   
Дата:   11-03-12 12:12

Здравейте, имам нужда от съвет при избора на студийни светкавици.

Мисля да започна с едно осветително тяло + бюти диш и може би софтбокс, като идеята е постепенно да добавям още тела и модификатори. Към момента имам няколко различни по големина и повърхност отражатели, които ще ми помагат в запълването.

В началото ще използвам осветлението с учебна цел, тъй като в университета доста от задачите ми са свързани с модна/портретна фотография в студио, но целта е в бъдеще да имам достатъчно добър комплект, който да ми върши работа в повечето ситуации при изпълнението на комерсиални задачи свързани с портретна фотография.

На първо четене съм се спрял на Dynaphos Expert серията (модел: 600) и Visico (модел: VC-800LR), но съм склонен и на други предложения от българския пазар. Всякакви размисли относно експлоатацията и работните параметри на светкавиците са добре дошли, тъй като нямам опит и нещата ги избирам по спесификацията от производителя.

Кое да е първото тяло в изгражаднето на бъдещия комплект за портретно снимане ?

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици
Автор: GenaDP   
Дата:   11-03-12 13:58

Ти не разбра ли, че "Dynaphos Expert" е ре-брандирано Visico VC-LR? При текущите цени в павилиона няма какво да се чудиш...

Вместо едно 800Ws тяло по-добре си вземи две с по-малка мощност, ще ти вършат повече работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици
Автор: iasen2   
Дата:   11-03-12 14:11

GenaDP , за бюти диш ако му се сложи пита , ще тряба по голяма мощност

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици
Автор: R2LsD2   
Дата:   11-03-12 14:20

Вече знам, благодаря за съвета GenaDP!

Бихте ли препоръчали и някакъв радиосинхронизатор и приемник по-евтини от PocketWizard?



Публикацията е редактирана (11-03-12 14:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици
Автор: iasen2   
Дата:   11-03-12 14:34

всеки за 50-70 лв ще ти свърши работа

ако ползваш насочена светлина по добре си вземи един предавател с 4 приемника

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици
Автор: sharky   
Дата:   11-03-12 14:41

ами ако не е насочена светлината [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици
Автор: GenaDP   
Дата:   11-03-12 14:51

Вземи си синхронизатор на 2.4GHz, като RF-602

Ако ще снимаш често навън - най-добре вземи светкавица с батериен пакет. Ако ще разнасяш често осветлението - гледай телата да са по-леки и компактни.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици
Автор: iasen2   
Дата:   11-03-12 14:51

Автора на темата спомяна за бюти диш , значи ще ползва насочена светлина .......[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици
Автор: R2LsD2   
Дата:   13-03-12 11:32

Бихте ли ме посъветвали за големината на бюти диша и повърхността ?

Нямам опит, но си мисля за 55см сребърен + дифузер "чорап" в случаите, в които светлината ми идва прекалено остра.

Благодаря предварително на отзовалите се!

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: iasen2   
Дата:   13-03-12 13:10

Мечо Пух какво е казал - "колкото повече - толкова повече "
приготви си едно 300лв за 70см бюти с грид . при грида се губи огромна мощност и трябва да се компенсира с по голяма светка.
(сега събираме пари за по голяма, чакам оферти ....)

Реално при софтбокса се губи много от контраста и се променят цветовете заради дифузионните повърхности .
после като се качва контраста софтуерно се получават артефакти и размествания на пиксели.

С нетърпение чакам ГенаДП да каже точно обратното

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: tzl   
Дата:   13-03-12 13:17

Всичко зависи от това как се ползва този софтбокс. Аз редовно ползвам голям софтбокс и нямам никакви проблеми с контраста.

Иначе за beauty dish-a: не знам защо всички си купуват — защото така са чули или защото знаят каква е светлината. Ако е за второто — хубаво, но ако е заради първото...

И не мога да разбера как така с beauty dish 600W и грид не били достатъчни. Аз съм снимал с 400W в 14:00 на силно слънце зад 10 човека с 1 софтбокс и съм имал правилна експонация на F11 @ 1/250. В студио пък е изключено да се твърди подобно нещо и то с 600W.



Публикацията е редактирана (13-03-12 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: iasen2   
Дата:   13-03-12 13:24

е нали каза че не си ползвал бюти диш с грид ....

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: tzl   
Дата:   13-03-12 13:26

Именно, че загубата не е пъти по-голяма от ползването на софтбокс и по-малка мощност и то в студио.

Но най-вече акцентирах върху погрешното изказване за софтбокса.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: iasen2   
Дата:   13-03-12 13:32

има филмчета в тубето за това
tzl , щом го продават и купуват значи има защо [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: tzl   
Дата:   13-03-12 13:57

Аз не говорих за това дали трябва да се купува, а дали се знае защо. Повечето хора просто питат "какво ще ми трябва" и други хора им казват "ами вземи това за всеки случай" и накрая снимат с техника, която не знаят защо снима така години наред.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: iasen2   
Дата:   13-03-12 14:08

tzl , напълно си прав
[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Всяко нещо си има плюсове и минуси

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: GenaDP   
Дата:   13-03-12 14:10

Купуват ги, щото така е модно. И най-вероятно на поредния курс по фотография лекторът е казал, че без него не може.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: R2LsD2   
Дата:   13-03-12 14:20

За уточнение - взех си 800WS и търся съвет за големината и повърхността на бюти диша.

tzl, мисля, че доста по-разпространен сред навлизащите в студийната фотография е именно софтбокса, но на този етап не се интересувам от него.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: iasen2   
Дата:   13-03-12 14:35

Реално 50см може да покрие цял ръст , но като се сложи грида няма да може
Другата алтернавива е софт бокс с грид

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: tzl   
Дата:   13-03-12 14:49

Идеята на аксесоарите за светлината не е само покритие и площ, а най-вече качество на светлината.. Примерно fall off-ът от beautydish-a е много приятен, но донякъде подобие на такъв fall-off може да се направи ако се ползва голям софтбокс близо до модела поради физиката на падането на интензитета на светлината с увеличаването на разстоянието.

В началото повечето хора ги интересува какво покрива аксесоарът като площ. И мен това ме интересуваше в началото, тъй като нямах възможност да купувам най-разнообразни. Като се научат ограниченията в качеството на светлината, не само в площта, която се покрива, тогава на всеки аксесоар се гледа повече като качество, а не като площ. Ако на някой му трябва площ, обаче му липсва качеството на светлината, да снима с 2+ модификатора и да си увеличи площта.

Най-общо казано — да имаш малко, учи много. Вече зависи какво човек нарича "малко".



Публикацията е редактирана (13-03-12 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: Alex_stand   
Дата:   13-03-12 15:08

Tzl -"Примерно fall off-ът от beautydish-a е много приятен, но донякъде подобие на такъв fall-off може да се направи ако се ползва голям софтбокс близо до модела поради физиката на падането на интензитета на светлината с увеличаването на разстоянието."

Не се заяждам, но това не го разбрах??? Mоже ли малко пояснение?


Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: shama   
Дата:   13-03-12 15:09

Ами зависи от светлината кочто търсиш. Има един сайт , мисля че беше на прозводител на осветление, който много добре бяше направили сравнение м/у различните аксесоари.

Лично аз ако имам едно тяло бих взел софтбокс и тогава бюти, ако говорим за размери 50см (бял или сребърен ? ) и после други.



Публикацията е редактирана (13-03-12 15:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: tzl   
Дата:   13-03-12 15:39

@Alex_stand — говоря когато софтбоксът е много близо до модела, примерно точно над главата, тогава експонацията на челото може да е както трябва, но вече на раменете пада бързо, поради интензитета, който намалява експоненциално с увеличаването на разстоянието. Разбира се тук играе роля размера на софтбокса, както и разстоянието до това, което искам да експонирам правилно. По този начин с 1 софтбокс мога да пресъздам няколко различни типа качество на светлината, които наподобяват (но не заместват) други аксесоари.

Това го казвам, защото купувам нова техника само ако наистина ми е належащо, а през другото време опитвам да работя с това, което имам.



Публикацията е редактирана (13-03-12 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: iasen2   
Дата:   13-03-12 15:55

tzl
[smilie24]
полезни неща могат да се научат от теб,
шапка ти свалям



Публикацията е редактирана (13-03-12 18:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся съвет за избора на студийни светкавици и...
Автор: hazini   
Дата:   13-03-12 16:12

Бюти диша е перфектен за модна фотография. Този със сребърна повърхност дава малко по-твърда светлина, но ако не ти харесва винаги можеш да му сложиш "чорап-а" и да го превърнеш в твърд софтбокс.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »