Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Заснемане на слънцето - kак?
Автор: tziko   
Дата:   12-03-12 16:14

[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - Как?
Автор: tziko   
Дата:   12-03-12 16:14

Как да направя снимка на слънцето с дългофокусен обектив(300мм) без да си повредя апарата?

Ясно, че ще ползвам нещо като ИСО 100, Ф32 и 1/4000, но не мисля, че ще е достатъчно, НД филтър ще помогне ли или трябва някъв по-сериозен?

Търсения ефект е снимка като тази или малко по-светла:

http://images.nationalgeographic.com/wpf/media-live/photos/000/065/cache/glowing-sun-prominence_6594

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: slavi_vt   
Дата:   12-03-12 16:20

С какъв обектив ще приближиш слънцето толкова? Според мен имаш нужда от телескоп, а там нещата са по-сложни. Нека, колегите, разбиращи от астрофотография се включат.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: tziko   
Дата:   12-03-12 16:25

С 300мм ще снимам, получава се около 2.75мм диаметър върху матрицата, достатъчно ми е, снимал съм луната, а тя е с почти същия диаметър(визуално). въпроса ми е някви приблизителни настройки, и примерно филтър НД8 ще свърши ли работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: ALBIREO   
Дата:   12-03-12 16:36

Трябва ти Хаш Алфа филтър, който е скъпичък, ако е качествен.
И за предпочитане е обектив с фокусно минимум 500мм, а най-добре около метър (може и с екстендър да го докараш).

Ето тук ориентир за какво иде реч:
http://www.astronom-bg.com/oscommerce/catalog/index.php?cPath=55

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: asahi   
Дата:   12-03-12 17:23

На първо време пробвай със стъкло за маска на електрожен. Може и в магазина.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: Славов   
Дата:   12-03-12 19:22

Явно иска сериозна техника и познания....
ей на 300 мм и ND-32


https://photo-forum.net/static/site_pics/158/4_1316251599.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: b0bb0   
Дата:   12-03-12 19:28

Както казва Албирео, тази снимка е с H-alpha филтър, и то не от тези от линка. В профила ми има няколко с такъв "евтин" филтър. Този филтър помага да се видят протуберансите, които без филтър се виждат само по време на слънчево затъмнение. Самият филтър (тези от линка) е две части - обективна и окулярна и снимането с фотообектив няма да стане, поне не без префасониране на обектива.

Нормалните слънчеви филтри са просто стъклени ND филтри с голям фактор или фолио, което прилича на алуминизиран целофан - astrosolar или mylar. С тях могат да се снимат слънчевите петна.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: tziko   
Дата:   12-03-12 20:40

Горе-долу схванах, благодаря на отзовалите се.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: fmj   
Дата:   14-03-12 11:12

Според мен си в заблуда.Това изображение е компютърно моделирано.Трябва ти софтуер а не обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: danny_falin   
Дата:   14-03-12 11:25

това е термална картина на слънцето, не е снимка, няма с апарат да изкараш подобен образ ако щеш и на слънцето да кацнеш и да снимаш пейзажи с 18мм

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: tziko   
Дата:   14-03-12 12:04

fmj, danny_falin [smilie24]

Разбрах го тва, след като разгледах снимки на слънцето и разрових как се правят.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: fmj   
Дата:   14-03-12 12:12

Важното е да търсиш и винаги ще научаваш по нещо.Аз така правя.наздраве[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: ALBIREO   
Дата:   14-03-12 14:01

Да, Бобо правилно ме коригира, че примерите от линка са с обектив.

fmj, danny_falin - не съм съгласен, това е снимка и слънцето си изглежда баш по този начин на тази честота, на която пропуска въпросният филтър. При други дължини на вълната изглежда дори по-шантаво, но най-красиво според мен е именно в H alpha.

Ето така изглежда в X лъчи:


http://solar.physics.montana.edu/images/millennium.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: fmj   
Дата:   15-03-12 22:46

Точно първата снимка е компютърна симулация дори има и анимация във филма на нешенъл джиографик поредицата Планетите ако не се лъжа.Имам го някъде във видеотеката си.За да се снима протоберанс се използва времето на слънчевото затъмнение или се симулира такова със засенчване.Светлината е електромагнитна вълна сензора няма нищо общо с тоя на фотоапарата когато говорим за орязване на спектъра със разни филтри.Да не забравяме че ако е химическа плаката реагира на различни дължени на електромагнитната вълна.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: ALBIREO   
Дата:   16-03-12 03:06

...ами лъжеш се, ама как да ти го обясня, като с лека ръка отхвърляш опитите ми да те информирам? Оставям те да опитваш сам. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: fmj   
Дата:   16-03-12 10:54

Направи снимка и покажи екзифа.Аз не вярвам ,че каквото и да закача пред пентаксчето ми ще направи такава снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: mandela   
Дата:   16-03-12 14:40

Точно така каквото и за качиш на пентакса няма да изкараш подобна картина, Владо ти го каза по-нормално но явно не разбираш, има сайтове, има телескопи и тн. но нали трябва да се спори за нещо, в което вижам че не си толкова запознат.

http://www.meade.com/product_pages/coronado/coronado.php


[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на слънцето - kак?
Автор: mode   
Дата:   16-03-12 15:00

Снимката не е компютърна симулация и не е в H-alpha. Най-вероятно е в някоя линия на желязото.



Публикацията е редактирана (16-03-12 15:01)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »