Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 кое небе е по-добро
Автор: stanis_r   
Дата:   08-03-12 00:20

здравейте, наскоро си купих никон d40, и се уча. експериментирам и снимам каквото видя.
имам четири експозиции на облачно небе с фронтално слънце, което не влиза почти в кадър. написал съм настройките за всяка експозиция. снимките ги гледам на лаптоп, а матрицата не е от най-добрите и от всеки ъгъл виждам различно. въпросът ми е, коя е най-добра от всичките и кои са недостатъците им. предварително се извинявам за прашния обектив.
снимани са с приоритет на затвора ф/29, ISO 200

първата с компесанция на експониране -0.3, ББ - облачно +3

http://i40.tinypic.com/6oem38.jpg



втора с компенсация -0.3, ББ - облачно 0

http://i41.tinypic.com/qytgkj.jpg



трета без компенсация, ББ - облачно 0

http://i44.tinypic.com/34zhaux.jpg



четвърта без компенсация, ББ - ауто

http://i43.tinypic.com/hx2a3c.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-03-12 00:26

Нито едно от всичките.
Пейзаджиите щи обяснят [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: pachok   
Дата:   08-03-12 00:26

На мен последната на Ауто най-ми харесва. Другите са лекичко по-прегорели с по-нереални цветове

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: neuromancer   
Дата:   08-03-12 00:48

И четирите са безсмислени сами по себе си. Относно параметрите, имат прегорели области, по-добре да недоекспонираш и после да обработваш (ама и така само ще си си загубил времето с тия снимки).



Публикацията е редактирана (08-03-12 00:51)

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: stanis_r   
Дата:   08-03-12 01:13

снимките са с цел тестове и обучение.
какво означава прегорели области, там където е заснета слънчева светлина на фона на облаците ли ? и на мен последната с ББ ауто ми харесва понеже се доближава до реалното, но ми е интересно как да го постигна с ръчни настройки. струва ми се че взаимно се гасят двете настройки на недоекспониране и ББ.
не ми харесва идеята да обработвам с програми. искам да се науча да снимам. с компютри от 8г работя :)

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: showtime   
Дата:   08-03-12 01:15

Абе все е небе... Ще те разберат! [smilie24]
ф/29, любопитно ми е как точно избра тази бленда?

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: neuromancer   
Дата:   08-03-12 03:45

не се гасят недоекспониране и ББ. Едното е за колко светла да ти е картинката, другото е за цветовете топли - студени. Само че Ауто значи апарата сам да си определи каква е, и той може да определи също облачно. В случая Ауто е по-добре, вероятно е било по-близо до слънчево.
Прегоряло е чисто бялото 255,255,255 което го имаш в горния десен ъгъл и седи като петно. Обикновено гледаш да няма такова или да е възможно най-малко. ББ с ръчни настройки се прави така - снимаш в RAW и после в конвертора местиш плъзгача докато ти хареса. В случая няма най-добра, те са почти еднакви. Коя е най-близка до реалността не може да се каже, щото ние не сме били там, пък и ти надали помниш такива нюанси. Въобще тази работа е както на теб най ти харесва, няма начин да се каже "прави винаги едикакво си".

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: slav4cho   
Дата:   08-03-12 05:18

Бленда ползвай нещо от сорта ф8,ф11 ама ф29 е много.Инак апаратите имат хистограма и експонирай с нещ.Колкото по вдясно е толкова по светло ако стигнеш до края прегорело,останалото е обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: Sassho   
Дата:   08-03-12 07:34

Камерата ти има функция AE lock - насочваш апарата към най-ярката област, натискаш бутона AE и после фокусираш където искаш. Така няма опасност да прегориш небето или някой друг ярък обект.Ползвай бленда(диафрагма) максимум до F10 ако снимаш от ръка и компенсация 0 EV.
Малко обаче ще останеш разочарован от стария D40 като цветопредаване и детайл.

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: sirkhann   
Дата:   08-03-12 09:40

Небе ли бе да го опишеш.



https://photo-forum.net/static/site_pics/173/i_1313916547_DP064S.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: atrifonov   
Дата:   08-03-12 14:04

Не че нещо, ама имаш петна по матрицата[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: musicfan4o   
Дата:   08-03-12 14:37

Извинявам се че се намесвам в темата, но ми е интересно да разбера как се проверява дали има петна по матрицата?

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: Sirkhann   
Дата:   08-03-12 14:41

Затваряш блендата максимално и снимаш небето [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: io_bs   
Дата:   08-03-12 14:41

Поогледай си снимките на 100% и сам ще разбереш [smilie3] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: musicfan4o   
Дата:   08-03-12 14:48

Трябва да го тествам. Защото имах една снимка на небе на която имаше едно петно, но ми се струваше че е от зацапан обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: Sky_Knight   
Дата:   08-03-12 14:49

Моят съвет е да снимаш на пълен ръчен режим. Концепции като компенсация на експозицията означават много простички ръчни манипулации с блендата и скоростта и не знам защо трябва толкова трябва да се усложнява снимането с настройки от тип "с бленда еди-колко си и коменсация +0.3" !?!

И имай предвид, че няма универсално правило за правилно експонирана снимка. Това се решава само и единствено от фотографа.

А за баланса на бялото - облачната настройка в повечето фотоапарати означава именно това - облачно време докато снимаш наземен обект. Снимането на небето в посока срещу слънцето изисква баланс на бялото съобразен с интензивната светлина на слънцето...

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: deathzone   
Дата:   08-03-12 15:23

Колега лично според мен небе не се снима по обяд, а се снима от 6 до 10 и от 18 до 22 часа. През останалото време винаги прегаря, каквото и да правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: stanis_r   
Дата:   08-03-12 17:49

обектива е напрашен,
бях прочел че с по-голяма бленда, дълбочината на рязкост е най-голяма, но сега като се замисля,на тези снимки няма преден и заден фон за да се определи дълбочината ..



Публикацията е редактирана (08-03-12 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: Sky_Knight   
Дата:   08-03-12 19:22

Принципно правилно си прочел за дълбочината на полето... Проблемът е, че съществува и понятието дифракция. Това най-простичко казано означава, че остротата след определена бленда (за всеки обектив е индивидуално, но най-често след f/8) започва да се влошава заради дифракцията на светлината достигаща до матрицата. Затова толкова затворени бленди (f/29 както в твоя случай) принципно влошават остротата на заснетото изображение, но са полезни и нужни в определени ситуации. Въпросът е какъв краен резултат търсим.

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: asahi   
Дата:   08-03-12 20:46

Не за всеки обектив, а за всяка матрица е индивидуално. Изключваме обективите за формати над 24/36мм.

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: Sky_Knight   
Дата:   08-03-12 21:46

Да се споразумеем на "не само за всеки обектив, но и за всяка матрица зад него" [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: stanis_r   
Дата:   09-03-12 12:52

това което съм учил за дифракция на светлината е когато тя преминава през тънък отвор/решетка и се откланя от първоначалното си разпространение, в случея блендата е доста отворена.

Отговори на това съобщение
 Re: кое небе е по-добро
Автор: io_bs   
Дата:   09-03-12 14:06

Напротив, f/29 е много затворена бленда. Отворените бленди са от рода на f/1.4, f/2, f/2.8 [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »