Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За шарпенето на изображението
Автор: Sassho   
Дата:   02-03-12 09:10

Пак съм аз , Вашия верен приятел Сашето [smilie5] Този Панасоник G1 ще ми вземе здравето.[smilie11]

След като намерих подходящия RAW конвертор и аха да закърпя положението, вчера си нямах работа да сравня снимките на Панасиника с тези от злополучния телефон-убиец Nokia N8. На пръв поглед нещата са добре - уж детайл , цепи косъма и мрака[smilie3] Обаче като се позагледаш с голям зуум в пикселите, се вижда как при Нокиата пикселите вървят на ситни квадратчета - тоест изображението не шарпено , качествовото на JPEG-а е страхотно.

Позагледах и шарпнатите в RAW конвертора кадри от G1 и УЖАСССС - грамадни круби квадрати , дялани с тесла[smilie11] Бързо конвертирах пак , този път бе никакъв шарп , нещата се оправиха до ниво - детайл Nokia N8[smilie5] Какво ли не пробвах за да изкарам по-добро изображение от G1 , но не успях. Малко да решиш да шарпнеш и JPEG-a "заминава" Дайте съвет как най-сетна да изкъртя проклетата Нокиа? Срамота е един Микро 4/3 да се сравнява с един телефон.[smilie2]

Кадрите долу

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: Sassho   
Дата:   02-03-12 09:11

Panasonic G1 - RAW , sharp 0

http://s1.ipicture.ru/uploads/20120302/eP3qUvgY.jpg


Panasonic G1 - RAW , detail 30 , almout 70

http://s1.ipicture.ru/uploads/20120227/HtFK3JGE.jpg


Nokia N8

http://s1.ipicture.ru/uploads/20120302/t2LWdGpQ.jpg




Публикацията е редактирана (02-03-12 09:15)

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: serjy   
Дата:   02-03-12 09:17

Сашо, писах ти в предишната тема как да шарпиш, ама кой да чете. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: boni   
Дата:   02-03-12 09:24

Никията е ужасна мазня във финия детайл - клоните на дърветата. Иначе е ОК като за телефон.

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: pumabg   
Дата:   02-03-12 09:25

Аз не виждам къде е проблема? Снимките от Паната са повече от добри! Като цяло 2-та снимка е най добра! Има острота и детайл от край до край.. Не знам какви са ти очакванията, но това е повече от добре!
Във Фотошопа има поне няколко начина за шарпене ако си голям пикселман [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: Sassho   
Дата:   02-03-12 09:30

^Точно втората снимка е проблема - но трябва да се гледа в Шопа или Windows Viewer-а. Ако гледате през браузъра всичко уж е ОК, той замазва положението и не покзава отделни пиксели.
Искам Панасоника да КЪРРРТИ[cool] За шарпа в шопа , ползвам Smart Sharp - Lens Blur - 120 % примерно. Нещата се подобряват , но пак качеството пада. Тоест всеки шарп съсипва JPEG-a. Проблема е че трудно на пръв поглед различавам снимките от телефона и фотоапарата а не е редна тази работа. Искам ДЕТАЙЛ и КАЧЕСТВО [beer]



Публикацията е редактирана (02-03-12 09:34)

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: boni   
Дата:   02-03-12 09:33

Панасоника е с фрапиращо по-висок детайл и качество, вижда се от РОУ и особено ще го видиш ако трябва да печаташ в голям размер.
Също така пробвай да ги сравниш при ниска осветеност[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   02-03-12 09:35

Sassho, аз хич и не съм специалист, затова не ти давам съвети, просто малко да се почудим заедно [smile] Аз на твое място бих се замислил по принцип за няколко глупави неща:
- При кой от кадрите - на Панасоника и на Нокията - DOF е по-голям?
- Как зависи DOF от големината на сензора (това баламски казано де [smile] ) ?
- Какво означава хиперфокално при различни оптически системи върху различна медия?
- Добре ли е да очакваме качествено шарпене и на области извън т.н. DOF.
- Дали да не пробваме все пак ако се налага трикове от рода на шарпене няколко пъти едно върху друго [smile]
- Ако ми харесват кадрите с Нокията повече, защо изобщо се мъча с Панасоника [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: Sassho   
Дата:   02-03-12 09:38

Още две примерчета от вчера

Panasonic G1 RAW , sharp 0

http://s1.ipicture.ru/uploads/20120302/ePwDU4Sf.jpg



Nokia N8

http://s1.ipicture.ru/uploads/20120302/Vva3ZBD0.jpg




Публикацията е редактирана (02-03-12 09:39)

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: boni   
Дата:   02-03-12 09:46

Хубаво ги сравняваш по обедно време, дай да видим при ниска осветеност и по-сложни условия. Дай да видим портрета как е и дефокуса....Иначе при идеална светлина съвременните сапунерки се справят достатъчно добре.

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: pumabg   
Дата:   02-03-12 09:47

Саше .......защо ме караш да довършвам изречението? [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: boni   
Дата:   02-03-12 09:49

Твоето е все едно да сравняваш две коли от различен клас, но теста ти е само на прав и гладък участък с 60км/час, а изводите ти са, че и двете не друсат и в купето е почти еднакво тихо и са почти еднакво устойчиви.
Пробвай ги обаче с висока скорост, пробвай ги в завой, пробвай ги на мокро, на сняг и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: pumabg   
Дата:   02-03-12 09:54

И още ако не виждаш разлика между Паната и Нокията си смени монитора или очилата... или доктора абе нещо смени, но не и апарата [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: jorro_z   
Дата:   02-03-12 09:55

Саше, пробвай следната процедура, виж дали ще ти хареса крайния резултат:

Във РОУ конвертора, гледаш шарпа да не е много, така че контурите да не изглеждат "прешарпени", с обратно хало и т.н. ; но и да не е съвсем без хич, та да се омазва най-финия детайл. Общо взето на границата на приемливото.

След експорта, отваряш ЖПГ файла в Фотошопа, и правиш следното:
1. Копираш слоя, като нов слой (да имаш два еднакви един над друг);
2. На горния слой слагаш силен Уншарп Маск - да речем, нещо от сорта: 100-150 / 1 / 2-3;
3. Сменяш Блендинг мода на горния слой на Даркен (това прилага шарпа от т.2 само върху тъмните области, но не и върху светлите - така избягваш пикселизация и увеличаване на шума в светлите области, където се забелязва повече);
4. Сливаш двата слоя.
[beer]

Едит: Сега позагледах малко по-внимателно картинките... то остави, че нокията е с неестествени цветове, особено на небето... остави, че няма фин детайл никакъв... но и динамика няма - снега навсякъде е изгорял, и половината облаци също.

Панасоника е по-добър апарат във всяко едно отношение, като качество на картинката.
Лично мнение. Базирано на това което виждам от показаните картинки (нямам нито панасоник, нито нокия, така че не съм фен)



Публикацията е редактирана (02-03-12 10:15)

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: boni   
Дата:   02-03-12 09:57

Всъщност не може да се каже, че един тип апарат е по-добър от друг. Зависи за какво ще се ползва - също като при колите... Дали ще е за градско каране, дали предимно за дълъг път, дали за офроуд, дали за носене на 20 торби цимент наведнъж ( за това последното - Москвич 408i )
Ако примерно Сашо снима само подобен род картинки при подобни условия и не снима портрети, движещи се обекти, при ниска осветеност и т.н., то е ясно че по-подходяща за него е Нокията - хем телефон, хем апарат, хем стои в джоба на ризата[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: Sassho   
Дата:   02-03-12 09:57

Няма да се обидя на лафа "Тъп си Саше"[smilie5] [beer]

Принципно нощно време спя , а снимам само при дневни условия. Хмм....очаквах много повече от Панасоника, практически получих N8 в по-голям корпус и с навит на нея буркан [smile] Значи общо взето това е качеството , което Панасоника показва. Ако искам повече да се мятам на NX200 или Nex-7 ?

Друго - снимките по-добре ли е да се шарпят или да ги оставям такива кавито са, без манипулации и фантазии върху тях?



Публикацията е редактирана (02-03-12 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   02-03-12 10:02

Саше, тези снимки с ретранлатора или подобни ти ли пускаше едно време да сравняваш 300D с нещо си? Вече ми се губи какво точно беше?

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: h_bio   
Дата:   02-03-12 10:07

Колега, резултатите и с нокиата и с панасоника са добри при тези условия и при целите на конкретната фотографска задача.

Ще си позволя да Ви дам един съвет (на "ти"). Спри да броиш пиксели и снимай. Така само си разваляш удоволствието от фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: Myth   
Дата:   02-03-12 10:08

Автор: HSGeorgiev
Дата: 02-03-12 10:02

Саше, тези снимки с ретранлатора или подобни ти ли пускаше едно време да сравняваш 300D с нещо си? Вече ми се губи какво точно беше?



Той, той [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: Sassho   
Дата:   02-03-12 10:18

Снимам по цял ден , но сега ми е време за КАЧЕСТВО / ДЕТАЙЛ . Искам Панасоника да отвее проклетата Нокиа...как само ги правят тези телефони да снимат така[smilie11] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: h_bio   
Дата:   02-03-12 10:19

Правят софтуера им така, че да обработва информацията от матрицата по-добре от средния фото ентусиаст и в частност от теб.... и от мен разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: boni   
Дата:   02-03-12 10:25

Ами радвай се:) Занчи Нокията е за теб и за твоите цели. Мен примерно не ме устройва, но и Панасоника с китака не ме устройва, бих му сложил един портретен поне.
Пробвай да докараш тая визия с Нокията, щото само снимки в общи планове ли снимаш?


https://photo-forum.net/static/review_images/olympuspenmini/PA294513-vinetings.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: 1vo   
Дата:   02-03-12 10:37

сашо, дай РАВът

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: asahi   
Дата:   02-03-12 11:01

Нокиата е супер! Фърляй го панасоникът и не се занимавай - не е за теб. И СМС-и не може да пише - абе мани.

Отговори на това съобщение
 Re: За шарпенето на изображението
Автор: boni   
Дата:   02-03-12 11:07

Между другото няма лошо масовия потребител да бъде убеден, че телефоните снимат като DSLR и не си струва да се дават излишни пари[smilie18] Аз съм за[smilie24] Омръзна ми по събития, сватби и т.н. да има тълпа от хора около мен с големи черни апарати с буркани, които вместо да си гледат сватбата и купона, държат да ми ходят по петите на всяка крачка и да си мерят бурканите с моя... и да трябва да нося все по-големи обективи, за да знаят младоженците към кого да гледат като ги снима[smilie5]
Пък и когато всички са с телефони, после разликата в качеството и визията на снимките е такава, че хората са щастливи, че са си похарчили парите за фотограф[smilie3]
Телефоните[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »