Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Относно авторски права
Автор: moko999   
Дата:   29-02-12 09:55

Здравейте, имам един интересен въпрос. Снимам за един сайт без договор към тях, и без изрично съгласие за предоставяне на авторските права върху снимките. Понеже снимам деца и модели със всички си имам model release, за да няма недоразумение с тях относно снимките. Въпроса ми е следния, след като започнаха от въпросния сайт да ме "ебават" с парите, на базата на тези договори с моделите и това, че техниката с която снимам е моя, мога ли да предявя иск срещу тях за парично заплащане на снимките или свалянето от сайта им. Пак повтарям, че реално нямам договор със тях. Договора който съм подписал е за продавач консултант в него никъде не се споменава снимане и предоставяне на авторски права.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: sirkhann   
Дата:   29-02-12 10:18

Ако не те е страх, че после ще те олепят за поддържане на сивата икономика [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: moko999   
Дата:   29-02-12 10:22

[smilie5] да ме олепят [smilie5] крайно време е да се научат, че и нашия труд струва пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: mikedimit   
Дата:   29-02-12 14:49

Защо си скромен за името на сайта?Да не е един с претенция за национална фотоагенция?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: vasilmitev   
Дата:   29-02-12 15:11

По-добре се обърни към адвокат. Но трябва да докажеш че снимките са качени на сайта им, тоест трябва ти заверка от нотариус. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: shama   
Дата:   29-02-12 15:30

Стига да можеш да докажеш, че ти си автора на снимките не виждам какъв е проблема с авторството, след като това го няма в договора ти с тях . Разбира се, стигне ли се до съд - съдията решава.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: moko999   
Дата:   29-02-12 16:17

Не с претенция за най-големия интернет хипермаркет е :)
Да вече се обърнах към адвокат и стана ясно, че с документите които имам мога да предява иск срещу тях.
Разполагам със всички оригинални файлове, и обработените такива, също така имам и принт скринове със всички мои използвани снимки които са около 1000 на този етап :)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: vasilmitev   
Дата:   29-02-12 16:46

Хубаво имаш принт скрийнове, но утре снимките могат да бъдат свалени и заличени от сайта, всички следи да се покрият - после ходи доказвай с прийнт скрина че снимките са били качени. Според мен това трябва да се завери, но наистина адвоката знае най-добре...

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: Фотогаф   
Дата:   29-02-12 19:53

А така, ходи сега доказвай за сестра ти. Кога ще разберете че не плащането се счита за добра бизнес практика. Като им заведеш дело те ще го обжалват до последната инстанция, и през това време ще те съкратят, и пак се връщаме на въпроса за сестра ти. Небеше ли по умно да се разбереш с тях по колко ще ти плащат, как ще ти плащат, и кога ще ти плащат. И добре си изчакал да се натрупат 1000 снимки на този етап продължавай в същия дух и после се чудите защо не се изкарват пари от фотография.

Ми заради такива ПРОДАВАЧ КОНСУЛТАНТИ-фотографи дето хал хабер си немат как се продава стока, защото това е занаят който предлага стока а ти си аматьор дето не става за тази работа.

Не се разправяй с глупости пии 1 студена вода и това да ти е за урок, и наблегни на продажбите да ти се дигне заплатата. Ако те питат за някои други снимки да направиш им кажи че ти се е счупила фотката и да си търсят друг.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: Myth   
Дата:   29-02-12 20:05

Автор: Фотогаф
Дата: 29-02-12 19:53

А така, ходи сега доказвай за сестра ти. Кога ще разберете че не плащането се счита за добра бизнес практика. Като им заведеш дело те ще го обжалват до последната инстанция, и през това време ще те съкратят, и пак се връщаме на въпроса за сестра ти. Небеше ли по умно да се разбереш с тях по колко ще ти плащат, как ще ти плащат, и кога ще ти плащат. И добре си изчакал да се натрупат 1000 снимки на този етап продължавай в същия дух и после се чудите защо не се изкарват пари от фотография.

Ми заради такива ПРОДАВАЧ КОНСУЛТАНТИ-фотографи дето хал хабер си немат как се продава стока, защото това е занаят който предлага стока а ти си аматьор дето не става за тази работа.

Не се разправяй с глупости пии 1 студена вода и това да ти е за урок, и наблегни на продажбите да ти се дигне заплатата. Ако те питат за някои други снимки да направиш им кажи че ти се е счупила фотката и да си търсят друг.[shtrak]


Е добре де, към мързеливите да научат нещо, хубаво ги навикваме, ама пък в случая от къде това злорадство деееееееба мръсно племе сме това българите вярно е.
Нека му а, нека му... че да каже, че му се счупила фотката, па току виж на теб се обадили, а...[smilie5]

До автора 1000 снимки си са 1000 снимки, по 20лв на снимка да вземеш ехееееееее, ама помисли, че и работа трябва да може да си намериш...

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: moko999   
Дата:   01-03-12 08:45

До Фотогаф
Колега, ако си чел внимателно щеше да разбереш, че аз съм си определил цената за услугите, а и никъде не съм споменавал, че съм на заплата. Никой не е застрахован от "добронамерени" клиенти. Определения като "аматьор дето не става за тази работа" не мисля, че са уместни в случая. Не ме познаваш нито мен нито работата ми за да ме определяш като такъв. Ако ти си "супер-профи" и си застрахован от такива клиенти "евала". От това изречение "Не се разправяй с глупости пии 1 студена вода и това да ти е за урок, и наблегни на продажбите да ти се дигне заплатата. Ако те питат за някои други снимки да направиш им кажи че ти се е счупила фотката и да си търсят друг." според мен става ясно, че ти не би си защитил труда по никакъв начин. Е аз моя го защитавам, до тук от скромната практика която имам като "аматьор" за последните има няма вече 15г не бях попадал на такива клиенти. Както споменах вече съм направил консултация с адвокат и съм на ясно какво мога и какво не да изисквам от клиентите си. Дори и да съм "аматьор" труда който съм положил трябва да бъде заплатен.
С най-добри чувства и пожелания към теб и работата ти, дано не изпаднеш някой ден в такава ситуация. [beer]



Публикацията е редактирана (01-03-12 09:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: shama   
Дата:   01-03-12 09:03

Фотогаф , написал си пълни глупости .

Без значение дали си про или аматьор , човек заслужава заплащане за работата си. moko999 е много прав да си търси правата дори и 5 снимки да не са му платени. Той урока може да си го вземе и без да пие студена вода . Грешката му е че няма договор, но дори и с такъв пак може да му се наложи да наема адвокати.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: moko999   
Дата:   01-03-12 09:25

Определено грешката е изцяло моя, че в случая с този клиент съм процедирал така. За съжаление се подведох по препоръките на близък човек, с никои от останалите ми клиенти нямам подобни ядове, но ето човек се учи до като е жив.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: Фотогаф   
Дата:   01-03-12 15:46

Е нема такова жувотно. Ако съм бил чел внимателно какво има да чета-никаде не си дал цена както твърдш по надолу. Пишеш за някакъв сайт и за някакъв договор за продавач консултант, а иди сега с този договор да ти платят за продавач консултант. Ама бил си снимал модели, деца, и т.н. Ти без пари ли ги снимаш? Плащаш ли за тези модели?

По въпроса за злорадството-на какво да злорадствам че не са му платили 1 вагон пари за това ли? Че той като не си вземе парите няма да доиде при мене за нещо в мойта сфера(която и да е) да ми плати на мене, и аз да отида до бакалията да и платя за самун хляб.

И какви са тези 20 лева за снимка? Това което се разбира е че той има много повече разходи от 20 лева за 1 снимка. Та дори и 20 лева да са искам да видя как ще извадят 20 000 на куп да му ги дадат. Много ще се радвам да ги вземе (а дано ама ........).

И накрая за защитата на труда, започва от 1-вата среща и поглед в очите. И ако ми предлажат договор където аз съм заварчик–примерно ама видиш ли да те водим за общ работник, е тогава всички ламби и сирени ще завияв в главата ми– измама, измама, измама, измама!
[shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторски права
Автор: lukcheto   
Дата:   04-03-12 11:24

"на базата на тези договори с моделите и това, че техниката с която снимам е моя, мога ли да предявя иск срещу тях за парично заплащане на снимките или свалянето от сайта им."

Ето ти директен отговор:

Модел рилийз-ите които притежаваш доказват само, че имаш съгласието на моделите да бъдат заснети, те ти дават някаква сигурност (която по нашето право е относителна, института е характерен за Англо-Саксонската система, оттам и идва), че "утре" моделите няма да кажат "аз не ти позволих да ме снимаш". В този ред намисли те(модел рилийзите) по никакъв начин не ти дават право въз основа на тях да търсиш заплащане на дължимото от сайта който ги публикува защото авторското право върху същите снимки можеш да отдадеш със същия успех на всеки друг (не на настоящия платец).

...че имаш апарат също не е основание да търсиш каквото и да е, всеки има апарат, това не доказва нищо!

...че нямаш договор за отдаване на изключително/ограничено авторско право си е твой голям проблем защото с такъв ти би се подсигурил прекрасно и той щеше да ти е онсованието да ги поканиш официално да ти платят това което ти дължат. Договорът за продавач-консултант е ирелевантен за този конкретен случай и доказва единствено че работиш при тях като такъв, респ. е основание да ти заплащат договореното в него възнаграждение за тази длъжност.

В момента единственото което може да поискаш е да свалят това което са качили и за което не са ти платили, ако откажат, пътят е друг...

...имай предвид, че това за което са ти платили доказва, от една страна че са добросъвестни, от друга, че ти си отдал съгласието си на автор макар не и писмено... Разбира се, всичкото това подлежи на доказване в един бъдещ спор, но само споделям, че ще се вземе предвид/ще се отчете като фактология.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »