Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   14-02-11 14:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   14-02-11 14:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   14-02-11 15:43

двете системи нямат нищо общо! Няма с какво да се сравнява почти. Ако парите са като за система с някое от тези тела - аз съм за Д7000, ако има много стъкла на пентакс налични - К5. К5 е първото тяло на пентакс което май ще ми хареса някой ден като излезе втора ръка [smilie5]. Канон 7Д не е лош ама е по-скъпичък май. И като цяло най-важното в случая ще е като във всяка подобна тема - какво ще се снима и какви обективи ще трябват?

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   14-02-11 16:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: zaiko   
Дата:   14-02-11 16:08

Като притежател на К5 и фен на Пентакс ще кажа само едно - изчакай да се изчистят всички бъгове на К5 и Д7000 и тогава купувай [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pumabg   
Дата:   14-02-11 16:10

На мен не ми хареса страният размер/ не ми пасна просто на ръката/. Фокусът на два пъти излъга. Китовият обектив ми се стори евтин и шумен. Други наблюдения нямам ...
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   14-02-11 16:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: klez   
Дата:   14-02-11 16:46

Нейви кажи им за епъл ве :)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mbs   
Дата:   14-02-11 16:51

Петна по сензора на D7000
Петна по сензора на D700
Петна по сензора на Canon EOS 1D/1Ds Mark III
...

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pumabg   
Дата:   14-02-11 16:57

Първо има разлика между Hotspots и петна! И второ Пентакс официално си признаха за проблема. Никон пусна нов софт за горещи пиксели при снимане във видео режим.
Разликите са големи [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   14-02-11 16:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: zaiko   
Дата:   14-02-11 17:20

Е да, но вече такива тела няма. Изтеглени са и ако случайно има, се подменят напълно безплатно.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   14-02-11 17:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Tekumze   
Дата:   14-02-11 17:23

Лично за мен, като ограничен бюджетно потребител, Пентакса е за предпочитане, заради стабилизацията... поснимах малко с такъв на съфорумник и ми пасна идеално.
Никона съм го разглеждал в магазин, наистина добре изглежда и ми хареса и той.
Скоро ще се купува апарат и нещата при мен определено отиват към стабилизирано тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: джъмбо   
Дата:   14-02-11 17:39

когато ще асемблираш нова система без да си имал друга преди това е хубаво да пипнеш наживо камерите и някои от обективите с които ще работиш....
не става с четене на ревюта и мнения

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mbs   
Дата:   14-02-11 17:43

Официалното признаване - случаят на Пентакс и Канон от по-горе - е гаранция от страна на производителя, че ще защити интереса на клиента като замени с нова всяка проблемна бройка. По-неприятни са случаите, когато производителите замитат проблемите под килима и оставят такива като нас да разчитат само на сервизно обслужване. Дефакто - този проблем от страна на Пентакс е решен към днешна дата...


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   14-02-11 17:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   14-02-11 18:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   14-02-11 18:29

CyberGene и на К-7 и на К-5 се вижда във визьора исото ..и като си на автоматично и като не си на автоматично [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   14-02-11 18:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   14-02-11 18:58

портрети, пейзажи и събития на закрито.
Значи първото и второто няма да има разлика, освен при цените на предлаганите за целта обективи. Никон има по-голям избор, но понякога са по-скъпи. При зумовете с широк край работата е малко без значение коя система.
За портрети обаче на никон излизаш най-евтинджос 50 1.8 и 85 1.8 и си готов като първия е 200лв нов. Пентакс гориш яко защото хубавите стъкла за портрети са лимитедки и цените са над 700лв(ако имаш ужасен късмет за втора ръка) иначе всичко става стига да не те притеснява ръчното фокусиране и мерене. 50 1.4 автофокусен пентакски е 400лв втора ръка ако имаш късмет да попаднеш и е най-евтиното автофокусно на което ще попаднеш(което между другото е меко на 1.4 че чак до 2.0 и е пластмасово та хлопа). На 85мм гориш при пентакс понеже най-евтино идва 70 2.4 който не е много мажещ фона и не е никак евтин, после идва 77 1.8 който е скъп та дрънка и ако искаш автофокусна 85мм ще трябва да се бръкнеш за неприлично и безмислено скъпия 85 1.4 на пентакс.

Фокуса на лошо осветление при К5 не знам как е, но при предишните модели е мисия невъзможна!

Никон Д5000 който ми е служебен обаче не греши :)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Y36   
Дата:   14-02-11 18:58

K5 има 3 настройки на auto iso
low - поддържа 1/60
standart - 1/125
fast - 1/250

Пък и отделно има TAv - задаваш ръчно скоростта
и блендата и апарата само определя исото

При мен исото постоянно се показва във визьора - току-що проверих[smile]



Публикацията е редактирана (14-02-11 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   14-02-11 19:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   14-02-11 19:07

CyberGene вижда се абсолютно постояно стойността на ИСО-то ..при фокусиране при мерене при снимане винаги и при всички режими...единствено не го виждам в режим М ..докато не натисна бутона (исо) но когато е на ауто се вижда постоянно [smilie24]

незнам какво са имали предвид но има разминаване някакво[smilie24]



Публикацията е редактирана (14-02-11 19:13)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   14-02-11 19:09

бах simbon4o, не знаех,че си снимал с всички модели на Пентакс, брат[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   14-02-11 19:13

Всъщност, за портрет (освен, ако модела не кръжи наоколо) могат съвсем успешно да се ползват ръчнофокусни обективи с които Пентакс се разбира повече от добре. Кеф ти К байонет, кеф ти М42 с преходник. Цените са народни и кефа е голям [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   14-02-11 19:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mbs   
Дата:   14-02-11 19:20

@CyberGene, влизаш в една мнооого свещена територия. Нямаш си представа каква митология, какви легенди, какви истории за "трите принцеси" (голямата, средната и малката), pixie dust etc. има тука... Парите са фактор само ПРЕДИ, но не и след като влезеш вътре. Защото там вътре е само КЕФ, без майтап... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: zaiko   
Дата:   14-02-11 20:05

Да, между другото, откакто си взех К5 снимам само на ауто исо и само сменям режима на определяне на скоростта (2-3 щраквания). Супер удобно е, баси кефа [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: gpi72   
Дата:   14-02-11 20:51

Възможностите за ръчно-фокусните обективи на Пентакс са голямо хоби и със стабилизацията в тялото всъщност всички те са стабилизирани. Изобщо няма Никон който да се похвали с такава екстра. Това всъщност е едно от нещата което ми харесва при Пентакс, свободата да експериментираш.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   14-02-11 20:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   14-02-11 21:02

CyberGene не ги слушай за фокуса [smilie3] К-7 и К-5 имат превъзходен фокус и на тъмно и на светло ..разбирковците мислят обратното но нито един не се нави да тестваме пентакс с друго тяло с еднакви сигми приемрно ..да запишем видео с теста и да сложим тук да видят хората ...

та фокуса е прекрасен ..като имаш възможност опитаи и ще видиш сам [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   14-02-11 21:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: steeens   
Дата:   14-02-11 21:21

К-3 или К-2 ще е фулфрейм.[smilie21] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: otto   
Дата:   14-02-11 21:26


http://s3.amazonaws.com/data.tumblr.com/tumblr_lgebypMavl1qacld4o1_1280.jpg?AWSAccessKeyId=0RYTHV9YY

[smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Pavkata82   
Дата:   14-02-11 21:28

simbon4o
Я кажи как НЕпласмасовия портретчик за 200 лв как фокусира със D5000,3000 3100?
Щото от никон леко поспестяват на потребителите си моторите във ниския клас тела.
И какво излиза евтино тяло което може да работи само със скъпи обективи иначе няма стабилизация,няма автофокус.
При никон реално ако искаш тяло което да ползваш дълго време трябва да гледаш след D90 другото е шир потреба едно с видео,друго без,трето с чекнещ се дисплей въобще странна работа.
Пентакс имат 3 класа на телата си,ентри левъл,среден клас и средноформатни камери.
Та както някой беше писал по-горе евтини обективи с ръчен фокус колкото искаш,дългофокусни има си пентакски има си и сигма и тамрон.
А колкото до дефектните К5 шапка свалям че пентакс казаха така и така сменяме.
Никон мълчат макар че матриците и на Д7000 и на К5 са еднакви което хич не им прави чест.
И още нещо колко ПРО-та видяхте да снимат със евтините портретни?
А някой спомена ли че със сигма обективите Д7000 нещо май не се разбира много добре,а с тамронските?
Я никонци кажете колко са ви евтини обективите от по-високия клас?
То като се замисля по-голямата част са тъмни зумове имате една 50-ка на 1,4 и от там се почва шаренето на кинти,14-24,70-200 и т.н.,при канонци същия филм Л-сериата пак яко шарене на пари.

Като заключение бих казал следното,отиваш в магазина и ги почваш подред К5,Д7000,550Д и т.н. вземи си карта и нащракай малко кадри,усети кое ще ти е по-удобно в ръката,разгледай и цените на обективите.
така ще можеш да си направиш сметка горе долу какви пари ще пръснеш за удоволствието.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   14-02-11 22:18

ръчнофокусните не стават за друго освен за кеф, ако трябва бързина и удобство и т.н. не стават. За кеф - ДА затова не мигрирах. Идеята ми е някой ден да се метна на по-хубаво тяло с по-голям визьор и К5 ми се види като наследника на сегашния ми.

Но ако човек иска всичко да си му е точно и да си снима, да не фокусира ръчно и т.н. никон е системата според мен.

Като картина нямат никаква разлика К5 и Д7000, К5 малко са поомазали детайла и ето на по-малко шум. Не е лошо, но не е разлика в плюс. Работата е там че ако човек иска максимума - никон с никонски обектив е избора при наличие на пари, за ентусиасти пентакс е система чудна :). При никон сякаш всичко е премисляно 6 месеца повече от колкото при останалите преди да го пуснат в продажба, и дизайн и позициониране и изработка и прочее. Сони в момента опитват да правят и те така. Пентакс имат интересни идеи, но стратегията им е различна - за ентусиасти. Имат и един билюк странни стъкла без аналог никъде другаде, никак не са лоши де! Кризата им се е отразила зле, но не е фатално. Ето примерно скоро си взех 50 1.4 автофокусен, еми модела е от 1991-ва година и не е променян. Не е лош оптически, но определено има нужда от подновяване, а външно... усещането е за най-долнопробна китайска сглобка. Толкова нискокачествена пластмаса... просто нахвърлям мисли.
Канон никога не са ме привличали със каквото и да било, освен CMOS сензорите си когато другите правеха ССD-та, но сега всички са на CMOS и това им предимство увяхна. Системата им за мен е по-скъпа от това което предлага и не ми е интересна. Сони опитват в момента нови неща и до голяма степен са успешни, но цените... И те така, това са си мои терзания - цените, както и на повече от половината хора в държавата.

Това бяха само размисли, не пледирам да съм прав или каквото и да било, просто това е моя гледна точка.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pumabg   
Дата:   14-02-11 22:53

Колега Павел, набор предполагам 1982г… Не знам М-телски ли ти се брои, както и да е
Първо къде търсиш портретни обективи със стабилизация? Второ има AF-S 35 за ниският клас тела. Трето Сигмата се разбира прекрасно с Никона [smilie7] Четвърто и последно къде вкара Канон 550Д с останалите ? Я ходи да сложиш поне една снимка в профила … пък после разсъждавай
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: spa   
Дата:   15-02-11 00:00

Колко много хора дрънкат по инерция без даже да са пипали конкретната техника. Аз ви предлагам първо [shtrak] и после https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonTypingPC.gif
щото иначе сте просто едни https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonTypingPC.gif
https://photo-forum.net/joro/emoticons/008.gif



Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: awast   
Дата:   15-02-11 04:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: vbonev   
Дата:   15-02-11 07:26

Те хората са го казали с една графика :)


http://graphjam.files.wordpress.com/2011/02/funny-graphs32.png



[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Ivo55   
Дата:   15-02-11 08:07

М,дааа...Става интересно далеч преди петък...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: дидибаев   
Дата:   15-02-11 10:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   15-02-11 11:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: jorro_z   
Дата:   15-02-11 11:40

Сайбърджин, "принцесите" са трите лимитеда от серия ФА - 31/1.8 ; 43/1.9 ; 77/1.8

Относно дилемата АФ <> МФ, особено при портретното снимане, аз мисля, че е въпрос на личен избор. Има маса фотографи, които предпочитат ръчния фокус, както има и маса съвременна професионална техника, която е само ръчнофокусна. Всеки веднага се сеща за Лейка, но да вземем и средно- и голямо-форматната техника. Въпреки, че там липсва АФ, се използва много успешно и далеч не само за кеф, както си мислят някои хора.

И личното ми мнение по въпроса: Аз лично предпочитам страхотен оптически ръчнофокусен обектив, пред посредствен такъв автофокусен, на по-висока цена. Но, както казах - това си е лично мое мнение.

И понеже някой спомена, цитирам:
"...За портрети обаче на никон излизаш най-евтинджос 50 1.8 и 85 1.8 и си готов като първия е 200лв нов. Пентакс гориш яко..."
което ПРИНЦИПНО е вярно, но с малко уточнение - При никон си готов, ама само със скъпите тела. С евтините тела, хич, ама хич не си в по-добра позиция от пентакс. Само дето имаш РЪЧНОфокусен 50/1.8 за 200 лв нов [smilie3]

И накрая, противно на всеобщото мнение - пентакс също имат автофокусни обективи, и то не 1 или 2, а доста повече.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   15-02-11 11:44

именно, факта че ползвам ръчни обективи говори достатъчно. Но за работа не става, много се бави процеса и никой няма да търпи, което ме подсеща че не е и за нетърпеливи!

Павка - За никон 50 1.8 няма автофокус но фокусира детски лесно с всички последни безмоторни никон тела, а Д90 втора ръка е по-евтин от К20Д дори. Д80 са намира по 600лв вече, ... каквото и да си говорим по-евтино е. Чекнещия дисплей е такава екстра като имаш лайввю че си нямаш на идея! Автофокуса на всички евтини никони е толкова по-напред от всичко останало в класа им че ти е бедна фантазията, ако ще се ползва активно автофокус - системата е ясна според мен. Проблема е че евтините обективи с ръчен фокус са си евтини обективи и толкос :). Ако говорим още за портретчиците, няма толкова евтини и толкова добри обективи че реално да си заслужават. При дългофокусните зуумове стабилизацията в обектива е много по-полезна от тази на матрицата, ако не вярваш пробвай и пак ще говорим :). Пентакс нямат стабилизирани обективи. Канона 550Д просто го буташ дето не му е мястото, като цена да но като клас е под тези.
Нека всеки каже по една според него идеална система на всяка марка и да видим какви пари ще излезе. Нека не си говорим глупости.

Примерно
D7000, 18-105VR, 50 1.8, 85 1.8, 55-300VR
K5, 18-55, 50 1.4, 77 limited, 55-300ED
и двете са автофокусни до последно и позволяват снимане на всякакви тематики. Ако някой може да даде по-добри предложения... аз така като смятам пентакската система не излиза по-евтина, а дори 18-55 е по-гаден от 18-105-цата.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Pavkata82   
Дата:   15-02-11 11:48

Драги pumabg
Не знам какво общо има темата със това кой набор съм или колко и какви снимки има в профила ми.
Бих казал следното ако за ниския клас разчиташ само на едната 35-ца с АФ то егати системата.
Друго пентакс също имат 35-ца далеч по-компактна от никонската защото няма мотор.
Пробвах го и си снима чудесно нищо че е на 2,4 светлосила.
И последно къде видя да съм писал специално за стабилизиран портретен обектив?
Говоря като общо за системата.
Спрете да вадите отделни фрази от мненията на потребителите тук.
Освен това след като ниския клас на никон е толкова добър що си взе Д7000,нали има АФ 35-ца за тях?
А колкото до 550Д еми объркал съм се,ето поравям се имах впредвив 60Д,доволен?
Както и да е темата се измести за пореден път в кой е по-по-най.

Така че за пореден път бих посъветвал питащия,отиваш в магазина пробваш гледаш цени и смяташ това е,което пасне най-добре в ръката.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   15-02-11 11:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   15-02-11 11:59

само да добавя за пентакската 35-ца че ми е болна тема :) не е лоша като снимки, но не е 1.8 и мазалото, бокето или както там му викаме с нея е по-слабо. Криви по-малко от никонската, но е много по-пластмасова и изглежда съвсем евтинджос. И какво се получава:

Пентакс предлагат на потребителите си 35 на 2.4 изцяло от пластмаса(байонета е ужасно чупливо изглеждащ) без мотор, без нищо за парите на които никон предлагат 35 1.8 с мотор и много по-качествено изглеждащ нищо че корпуса е пластмаса и е с метален байонет обектив, който лично аз харесвам повече. Защо пентакс не направиха 35-цата по-хубава? Отговора - за да не им бута безумно скъпите лимитедки :) а именно 31мм 1.8, проверете колко струват само този и останалите му братчета 43мм и 77-цата.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   15-02-11 12:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   15-02-11 12:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: дидибаев   
Дата:   15-02-11 12:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   15-02-11 12:43

добре но вместо 17-70 4.0 пентакс аз бих предпочел по-стария 16-50 2.8 ;)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Pavkata82   
Дата:   15-02-11 13:00

Искам да попитам умишлено ли се пропускат обективите на сигма и тамрон?
[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   15-02-11 13:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: джъмбо   
Дата:   15-02-11 13:46

аз така и не разбрах какво им е лимитираното на тези обективи??? произведени са в 1000 броййки примерно или какво????

и затова да ми искат 1659 лв за обектив 77/1.8 срещу цайс 85/1.4 тцтцтцтцтц

прах в очите да кълват феновете на марката... нищо повече

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   15-02-11 13:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: дидибаев   
Дата:   15-02-11 13:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: дидибаев   
Дата:   15-02-11 14:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: джъмбо   
Дата:   15-02-11 14:05

хващал съм ги... и.... нищо....
доста по-качествени обективи съм хващал и като оптика и като изработка без да имат титла лимитед [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   15-02-11 14:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: gpi72   
Дата:   15-02-11 14:16

simbon4o 17-17 4.0 е с доста по-удобен обхват от стария 16-50 2.8 и не чак толкова по-лош като качество. Аз си взех такъв с тялото като китов. Излезе ми на цената на 16-45mm f/4 ED AL и съм доволен като се изключи че е големичък но пък до 70мм не чуствам нужда от друг обектив и освен тоя ползвам само един ръчнофокусен твърд 50 1,7 докато при 16-50 ще има нужда освен от 50мм портретен според мен и от 70мм или 85мм.

джъмбо я кажи да видим кои са тия "доста по-качествени" дето си ги хващал, че ми стана интересно?



Публикацията е редактирана (15-02-11 14:18)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Alex-dan   
Дата:   15-02-11 14:21

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: spa   
Дата:   15-02-11 14:24

написа:

> аз така и не разбрах какво им е лимитираното на тези
> обективи??? произведени са в 1000 броййки примерно или
> какво????
>
> и затова да ми искат 1659 лв за обектив 77/1.8 срещу цайс
> 85/1.4 тцтцтцтцтц
>
> прах в очите да кълват феновете на марката... нищо повече

Джъмбо що все си мисля, че ти май в този ценови диапазон гледаше: http://www.stevehuffphoto.com/2009/12/15/new-leica-lens-price-list-as-of-january-2010/


Едно не мога да разбера, защо хората снимащи с други марки все са недоволни от цените на Пентакс обективите, като те нито искат нито ще си ги купят.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: джъмбо   
Дата:   15-02-11 14:25

аз дадох пример с един цайс 85/1.4

за никори да не казвам да не плачкате... за лайкови още повече [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   15-02-11 14:28

16-45 когато излезе си беше силно надценен, сега втора ръка си идва на мястото чак. 300-350лв е добре за него. 17-70 4.0 не знам как е, но диапазона му ми идва идеален само ако блендата е 2.8 :). 16-50 2.8 мен ми е перфектно, но нямам толкова пари. Чудя се 17-70 пентакс как е спрямо сигмата на тия мм понеже тя хич не е зле и ...

Относно FA и т.н. пентакс нямат какво да предложат на ФФ така че... няма кирия от това Ф пред А-то. Именно порадо този факт ще им бутне 31-чката понеже света е дигитален и никой няма да плати 2300 за надпис лимитед при условие че го има за 400-500лв без надписа :). О да може някой да иска да снима на филм с пентакс и обектив за 2300лв [smilie5] стига бе! Истината е че от лимитедите можеби 77-цата се доближава до цената която трябва да има и то втора ръка. Ако човек иска да даде толкова много пари за обектив понеже има един какъв си надпис върху него марката не мисля че е пентакс [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: CyberGene   
Дата:   15-02-11 14:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: джъмбо   
Дата:   15-02-11 14:30

че той старата версия на никор АФ85/1.4 струваше колкото прословутия лимитед...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: jorro_z   
Дата:   15-02-11 14:32

Джъмбо, факт е, че (почти) всяка марка има една определена серия техника, която струва много пари. Дали си заслужават тия пари, вече е съвсем отделен въпрос.

Няма да питам колко струва Ноктилукса 50/0.95, и дали има 20 пъти повече оптика или механика от един по-простичък 50/1.2.

Много добре знаеш, че от един момент нататък НЕ ПЛАЩАШ реално за това, което получаваш, а за самия факт да притежаваш ИМЕННО ТОВА, а не нещо ПОЧТИ СЪЩОТО.

Що се отнася до ЛИМИТЕД - означението има две причини (доколкото знам аз де):
1. Съвсем различна оптична схема, от конвенционалните обективи;
2. Произвеждат се ръчно, особено серията ФА;

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: gpi72   
Дата:   15-02-11 14:35

Като се има предвид разликата в качеството на цайса и въпросния пентакс и цената му и не на последно място че е ръчнофокусен и аз не мисля че примера изобщо е подходящ а даже напротив цайса си е доста скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mitkomk   
Дата:   15-02-11 15:37

Те Пентакс и тенори имат не само принцеси :Р

http://photo-zona.net/images/user61205/album15482/large/1266136692_uaun9708_1259611572_abyz9956_2006

а за лимитите ами бяха сигурно на 1/2 цена от тази ама...вдигнаха ги...


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mbs   
Дата:   15-02-11 16:30

кратка китайска версия на приказката за трите принцеси

Любознателните, които не ползват Гугъл Chrome, могат да си преведат текста със съответния гугъл преводач...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: zaiko   
Дата:   15-02-11 17:31

Абе... ако някой ми каже, че 70/2.4 не си струва всяка стотинка, значи нищо не знае [ezik]. Когато някой направи една снимка с него, веднага ще разбере защо се наричат "Limited". [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   15-02-11 17:57

Човече това е 70мм на 2.4, поне 1.8 да беше. Единственото интересно в него е размера. Не е лош, но не може и да струва толкова много. А и човек ако ще си взима толкова дългофокусно стъкло ще иска да маже фона, а този не маже повече от 85 2.8 дори.

Нека пентаксианци не ме разбират погрешно! Лимитедите са чудни обективчета, но не и на тия пари по мое мнение, така стават само за фанатични фенове на марката.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mbs   
Дата:   15-02-11 18:43

Като ги разхвърляш парите на моментите удоволствие от всяка снимка с един обектив в течение на достатъчно дълго време, тогава същите тези пари се превръщат в относителна категория.

Колкото до размера като критерий при избора - въпрос на опит и предпочитания. 70-ката тежи 130 грама и има реална опасност жена ти/майка ти да я изпере, ако си я забравил в джоба на панталона... по-друго си е с буркан половин кило в самара на магарето... [smilie3]



Публикацията е редактирана (15-02-11 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: дидибаев   
Дата:   15-02-11 19:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   15-02-11 19:17

То всъщност цените са без значение. Значение имат приходите.



Публикацията е редактирана (15-02-11 19:21)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: дидибаев   
Дата:   15-02-11 20:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: zaiko   
Дата:   15-02-11 20:39

И аз бях на етап "мацане"... Минава, споко. Има много по-важни неща. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pumabg   
Дата:   15-02-11 21:44

дидибаев [smilie24]
Никон не са изключение ... Тъмни обективи на високи цени.. Добре че има и други марки [cool]
Първият ми цифров апарат е Пентакс и ако оправят фокуса и някои други неща след година две кой знае ...
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: darksorrow   
Дата:   15-02-11 22:37

Важното е друго, а не цената на този или онзи обектив Пентакс.

wrong.

за любителска и относително бюджетна фирма е важна точно цената, съпоставена с тази на големите кучета в подобния клас. щото ако човек има неограничени средства, пентакс би бил избор САМО от фенщина, за всичко друго има по-добри варианти. ся кефят ме, ама дайте да не се лъжем.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   15-02-11 23:00

...САМО от фенщина...
Що?

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: darksorrow   
Дата:   15-02-11 23:00

ми дочети изречението и ще разбереш. евентуално.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: spa   
Дата:   15-02-11 23:21

написа:

> Важното е друго, а не цената на този или онзи обектив
> Пентакс.

>
> wrong.
>
> за любителска и относително бюджетна фирма е важна точно
> цената, съпоставена с тази на големите кучета в подобния клас.
> щото ако човек има неограничени средства, пентакс би бил избор
> САМО от фенщина, за всичко друго има по-добри варианти. ся
> кефят ме, ама дайте да не се лъжем.

Дарки прави си, но най-вече за себе си. Всеки си има различни възгледи, които нямат нищо общо с парите.

Ето ти една не фенска причина заради която аз лично съм все още на тази марка:

http://www.lightandpictures.com/Stuff/pentax_limited.jpg




Публикацията е редактирана (15-02-11 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: darksorrow   
Дата:   15-02-11 23:28

спа, възможно е и така да е (:

ениуей, преди 4-5г разликите на моменти бяха драстични в системите откъм краен резултат. сега вече са толкова близки (изключая някои много специфични моменти), че повечето спорове за техника са ми почти абсолютно безинтересни.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   16-02-11 10:35

за всичко друго има по-добри варианти. ся кефят ме, ама дайте да не се лъжем.

нищо по същество...[smilie7]



Публикацията е редактирана (16-02-11 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mbs   
Дата:   16-02-11 13:13

@dark,
Системите колкото са идентични, толкова и не са. Затова има хора, които поддържат по две системи – бест от ботх. Това, което го има в едната, може да липсва в другата и обратно...

Да приемем, че имам трите FA Ltd и няколко специално подбирани ръчни: 20/4, 28/2, 50/1.2;, 135/2.5 плюс автофокусния адаптер 1.7, който прави всеки ръчнофокусен обектив на Пентакс автофокусен.

Да приемем, че гледам към DA 15/4 и DFA 100/2.8 macro

Какво може да ми предложи Канон с аналогичното качество и на каква цена? Предпоставка – не обичам зуумове и мразя да нося тежко...

Срещу smc PENTAX DA 15mm 1:4 ED AL Limited - 1349.00 лв – може би Canon EF 14mm f/2.8L II USM - 4679.00 лв. с ДДС или Canon EF 15mm f/2.8 FISHEYE - 1 659.00 лв. с ДДС? Първото ми идва скъпо (трикратно), а второто е фиш... определено не!

Срещу smc PENTAX FA 31mm 1:1.8 AL [IF] Limited [черен] (2290.00 лв) – може би Canon EF 35mm f/1.4L - (3219.00) или Canon EF 28mm f/1.8 USM - (999.00 лв). Първото ми идва скъпо, а второто – нямам идея дали изобщо е от класата на 31/1.8. Тук е на кантар работата. Вече я имам 31-цата, но ако я нямах бих включил в сметката и 35/2.8 макро – Канон пък нямат макро на 35мм...

Срещу smc PENTAX FA 43mm 1:1.9 Limited [черен] - (1549.00 лв) – няма аналог. Може би Canon EF 50mm f/1.4 USM - (Промо цена: 779.00 лв.)? Това по-скоро е аналог на FA 50/1.4 (729.00 лв.), или на smc PENTAX DA* 55mm 1:1.4 SDM - (1390.00 лв.). Само дето и за пентакските стъкла не бих разменил FA43, камо ли за канонска 50-ца...

Срещу smc PENTAX FA 77mm 1:1.8 Limited [черен] (1659.00 лв) - Canon EF 85mm f/1.8 USM (Промо цена: 829.00 лв.). Тук бих се поблазнил, но... като се замисля, FA77 e истинско бижу – и като изработка, и като цветопредаване и като всичко. И само 200 грама и нещо... Ако ще е канонско по-скоро 85/1.2 (4 389.00 лв), но дори да имам втора система Канон само заради 77-цата ще имам тяло на к-байонет. Струва си. Ако пък мерим на кило, в кюпа влиза и DA70 (1049.00 лв.) – безкомпромисно качество в 130 грама метал и стъкло... Само в много краен случай обаче бих заменил 77-цата за 70-ца, камо ли за нещо друго.

Срещу smc PENTAX DFA 100mm 1:2.8 WR Macro (1149.00 лв.) - Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM (1149.00 лв.). Тук цените са 1:1. Повече ми харесва обаче Пентакското макро – и заради изработката, и заради WR защитата...

Това ми е сметката и тя е конкретна.


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: darksorrow   
Дата:   16-02-11 13:43

mbs, много трудно ще седна да пиша такива фермани за техника, само ще ти кажа, че фактора "цена" уточнихме, че го няма, аз затова и писах, щото дидибаев се малко се поизхвърли относно нейната маловажност.

за ВСЯКА фотографска задача пентакс не са най-добрия, топ ъф дъ лайн избор, за това,моля, не ме карай да обяснявам защо е така. и ако човек има неограничени средства и иска най-доброто - ми не, не е пентакс, ако ще спорт да снимаш, ако ще пейзаж да, за портрет пък да не отварям дума изобщо. те са добра all around система с добри предложения за всички тези неща, но толкоз.

бтв - много ми е интересно, понеже макро поснимвам - ти 35мм макро имаш ли идея колко точно тъп обектив е като цяло? (:

пп. - ето, ти говориш за лични преференции. супер, ТЕ са вече донякъде обоснован фактор за избор, не абсолютни факти като най-добър performance без оглед на цена и тн, надявам се разбираш какво искам да кажа. поздрави.

иначе за доста неща съм съгласен с теб, наскоро препоръчах точно пентакс на едно приятелче.



Публикацията е редактирана (16-02-11 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mitkomk   
Дата:   16-02-11 13:51

mbs
1.Предпоставката – "не обичам зуумове"(снимам с твърди) е рядко срещана.
2.Твърдите си имат предимства и недостатъци.В някои ситуации са предимство в някои недостатък.
3.Дълги лимитиди няма.Там какво правим(занимаваме се с рисковите * СДМ? или Сигми и Тамрони(а разбирам че говориш за обективи на самите си марки)?)
Ето аз макар да съм на Пентакс и много да си го обичам,ако щях да давам повече пари нямаше да взимам Пентакс.
За мене всичко опира до конкретен модел тяло/обектив не до марка.



Публикацията е редактирана (16-02-11 13:55)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: spa   
Дата:   16-02-11 13:55

darksorrow написа:

> бтв - много ми е интересно, понеже макро поснимвам - ти 35мм
> макро имаш ли идея колко точно тъп обектив е като цяло? (:

Че е тъп, тъп е. Още не съм видял остър обектив, освен ако не е някой пинхол конус :)

Дарки добре си беше като говореше общо.

Иначе доколкото си спомням темата беше К-5 срещу Д7000.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: дидибаев   
Дата:   16-02-11 14:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: darksorrow   
Дата:   16-02-11 14:09

не говоря за конкретния 35мм,не съм го пробвал и не бих си позволил да го коментирам, сигурен съм, че такова нещо светът не е виждал...

говоря за това, че 35мм обектив за макро води до доста проблеми, освен ако не снимате от по-сериозно разстояние, да не отварям дума за това колко близко е разстоянието до обекта при максимално увеличение и проблемите, до които би довело това относно други неща, но разбира се това най-вероятно ви е пределно ясно... [smile]



Публикацията е редактирана (16-02-11 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mbs   
Дата:   16-02-11 14:23

Автор: darksorrow
Дата: 16-02-11 13:43


пп. - ето, ти говориш за лични преференции. супер, ТЕ са вече донякъде обоснован фактор за избор, не абсолютни факти като най-добър performance без оглед на цена и тн, надявам се разбираш какво искам да кажа.


Абсолютно [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   16-02-11 14:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: spa   
Дата:   16-02-11 15:33

написа:

> ... кадър заснет с 35мм
> макро-то

Без никакви претенции за кадъра:

http://photo-zona.net/images/user4830/album26198/large/1297863101_klzc8807_IMGP4640.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Alex-dan   
Дата:   16-02-11 15:48

mbs, след всеки анализ като имаш "избирам тоя щото така си ме кефи" спокойно могат да се обърнат реципрочно нещата с още по-силното и оборващо "мен пък не!" [smilie18]
Я да видим... Да приемем, че искам ФФ... Яяя 5Д в базара за под 2000 лв... [smilie18] Та какво сравняване на мм на ФФ стъкла и истории...

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pumabg   
Дата:   16-02-11 15:52

Аз не виждам нищо "Macro" от горната снимка ...И мазнята е [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: spa   
Дата:   16-02-11 15:58

pumabg написа:

> Аз не виждам нищо "Macro" от горната снимка ...И мазнята е
> [smilie23]
>

Както написах по горе аз притенции нямам, явно ти имаш. Пробвай да снимаш това с притежавяният от теб:


http://www.kenrockwell.com/nikon/images1/35mm-f18/D3S_5917-bottom.jpg



и може би ще разбереш каква е идеята на макрото в 35мм.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: svesmile   
Дата:   16-02-11 16:00

PampersXXL,
днес тъкмо четох потребителски ревюта на 35/2,8 макро, има и доста снимки тук:

http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-DA-35mm-F2.8-Limited-Macro-Lens.html




Публикацията е редактирана (16-02-11 16:01)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pumabg   
Дата:   16-02-11 16:01

Ааа с Никона не става за това го продавам ...[smilie25]
Въпроса по скоро беше на кой може да му хрумне да снима макро с 35мм обектив[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Alex-dan   
Дата:   16-02-11 16:02

:)



Публикацията е редактирана (16-02-11 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mbs   
Дата:   16-02-11 16:17

Автор: Alex-dan
Дата: 16-02-11 15:48

mbs, след всеки анализ като имаш "избирам тоя щото така си ме кефи" спокойно могат да се обърнат реципрочно нещата с още по-силното и оборващо "мен пък не!" [smilie18]


Разбира се! Във всяко изкуство, пък и във всяко удоволствие изобщо има щипка субективизъм (меко казано). Затова уважавам правото на всеки да избира и действа субективно, и пак затова не приемам обобщенията за "най-добрата" и "по-добрата" система "по принцип". Най-добрата, но... "за МЕН".

Митак, това за зумовете сигурно е така, но не ме бърка. Аз затова си взех един китак 50-200 WR за подобни глезотии:

Мотокрос - Севлиево, 29.08.2010

На рали като на рали...

Шипка - 133 години по-късно


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: spa   
Дата:   16-02-11 16:21

pumabg написа:

> Ааа с Никона не става за това го продавам ...[smilie25]
> Въпроса по скоро беше на кой може да му хрумне да снима макро с
> 35мм обектив[smilie11]
>

За разлика от многото обективи на Сигма и Тамрон надписа макро не е само реклама. Принципно един макро обектив не печели само от това, че може да се снима 1:1. Но не е тука мястото да се коментират тези неща. Специално в този случай макрото позволява да се снима на мин фокусно растояние около 0.139m, а това е много удобно да заснемеш по големи неща на по-близко разстояние.

Я ми кажи защо на сапунерките им слагат макро което е обикновено между 1см и 5см ?



Публикацията е редактирана (16-02-11 16:24)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Alex-dan   
Дата:   16-02-11 16:25

За по-нервни и плашливи хайванчета обаче и 30-те см понякога ми изглеждат малко, за макрото се иска огромна доза търпение и прецизност [smilie24]

mbs, браво за кадрите! >> !!! [beer]



Публикацията е редактирана (16-02-11 16:26)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: darksorrow   
Дата:   16-02-11 18:26

спа, основно го правят с рекламна цел, всъщност. на хората им звучи "уау" и си го купуват.

по принцип номерът при макрото, лично според мен, е да можеш да го снимаш при по-големи увеличения от по-далеч - това ти дава много предимства, особено ако снимаш нещо живо и плашливо, това първо и второ - можеш да поставиш осветление, различно от скучните рингови светкавици.

лично аз имам един пентакски 50мм макро, практически е почти еквивалентен на 35мм макрото, понеже го ползвам на фф и абсолютно твърдя, че за по-сериозно снимане не че е невъзможно, но определено не е най-доброто решение... изобщо за макро лично аз смятам, че е силно препоръчително обективът да е над 70мм, над 100 дори. предимствата са осезаеми.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: spa   
Дата:   16-02-11 18:56

darksorrow написа:

> спа, основно го правят с рекламна цел, всъщност. на хората им
> звучи "уау" и си го купуват.
>
> по принцип номерът при макрото, лично според мен, е да можеш да
> го снимаш при по-големи увеличения от по-далеч - това ти дава
> много предимства, особено ако снимаш нещо живо и плашливо, това
> първо и второ - можеш да поставиш осветление, различно от
> скучните рингови светкавици.
>
> лично аз имам един пентакски 50мм макро, практически е почти
> еквивалентен на 35мм макрото, понеже го ползвам на фф и
> абсолютно твърдя, че за по-сериозно снимане не че е невъзможно,
> но определено не е най-доброто решение... изобщо за макро лично
> аз смятам, че е силно препоръчително обективът да е над 70мм,
> над 100 дори. предимствата са осезаеми.

Пак опираш до лични нужджи и желания. Който не иска макро и мисли, че това е пълна глупост за 35мм може да си купи за Пентакс:

smc PENTAX DA 35mm 1:2.4 AL
SMC Pentax-FA 35mm F2 AL - спрян от производство, но все още се намира
SMC Pentax-FA 31mm F1.8 AL Limited
SMC Pentax-DA 40mm F2.8 Limited
SMC Pentax-FA 43mm F1.9 Limited

Аз пак ще повторя, че един макро обектив има доста предимства:

1. 1:1 мащаба
2. Може да снимаш на по близки фокусни разстояние от обикновените обективи
3. Добра фокусна равнина - т.е. има малко кривене
4. Равномерна или близка МТФ харакеристика по цялата площ при това доста добра

Специално този модел:
1. Малки размери
2. Метален корпус
3. Вграден сенник
4. Бърз ръчен фокус

И пак казвам, който не иска да не си купува макро и няма да се тормози защо му е!!!

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: jorro_z   
Дата:   17-02-11 11:46

Аз бих добавил към поста на СПА:

5. Дълбочина на фокуса. При макрообективите това твърде често е критичен фактор. При 100 мм макро обектив, от разстояние за проекция 1:1 дълбочината на фокуса е кошмарна... въпреки че снимаш от 30 см.
А при същите условия (1:1 проекция; същата бленда) 35мм обектив дава доста по-голяма дълбочина, но пък от по-малко разстояние...
(естествено, това при условие, че е възможно снимането за проекция 1:1, т.е. вероятно не животинки, а например растения или нещо друго)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: dreamer   
Дата:   17-02-11 11:53


https://photo-forum.net/static/site_pics/101/e_1297799504_pentax-bokeh-light.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   28-12-11 13:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: zaiko   
Дата:   28-12-11 15:01

Човече, даже не знам как да коментирам... Слизаш с цял клас надолу от Nikon D200??? [smilie18] Май по празниците всеки ден е петък [beer]

Само не разбрах кои сглобки не са прецизни - по тялото ли? Хлопат неща? Единственото нещо, което хлопа във всички Пентакски тела, е матрицата, когато е изключен и го въртиш надолу-нагоре. Това е механизмът за стабилизация.

Относно картона и отпечатването - по-добре не го казвай някъде, да не ти се смеят [shtrak]



Публикацията е редактирана (28-12-11 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   28-12-11 16:40

PampersXXL какво ще кажеш да ти купя едно Д200 и да ти го дам а ти да ми дадеш това К-5 ..ще се качиш цял клас нагоре и ще се глезиш колкото си искаш ..а на мене ми дай това малкото тяло дето е с разхлопани неща [smilie18] ще доплатя малко ако трябва ...ако си заинтересован пиши на лични [smilie7] съгласен съм даже ако е без ефтиния си картон от кутията и без капачките от тялото
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: emoXide   
Дата:   28-12-11 17:24

не става...
Взел съм го да заснема това това


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   28-12-11 17:38

Предполагам по-горе е казано :)

В България никой не предлага Пентакс обективи под наем;
Вместо да даваш 500-1000-1500.лв за обектив, който може да не ти бъде чак толкова полезен, може да дадеш 10-15 лв на ден, когато ти потрябва :)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   28-12-11 20:07

Ами и аз мисля че К5 малко не се усеща супер. Едно време К10Д като го хванах и направо ми заспа в ръцете - супер изработка! К5 не ми хареса. Но снима добре и е с 3 години гаранция... каквото и да му стане колкото и гадно и бъгаво да е сглобен... има гаранция. На мен ще ми дойде идеално. Опаковай го в ползвани хартийки от баничка(мазни и смачкани) и го пращай на Варна [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: neillmakoli   
Дата:   28-12-11 21:30

Егати как се изказа памперса, човек ако те слуша и не е хващал К 5 , какви ли не негативни неща би си помислил!!!
Тялото си е достатъчно сериозно, макар и по-малко, но с това се свиква.
И от какво са спестили???
От пластмаса ли?
Какво да кажем като някой апарати нямат и капачка на слота за външната светкавица!
Ниските класове на другите марки се усеща как им пука пластмасата, при това тяло няма нищо подобно.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   28-12-11 21:53

По отношение ергономията...
В павилиона пробвах и К-5 и Д7000 (понеже мислех да мигрирам към Никон). Взех К-5. Никона просто не лежи в ръката. Няма смисъл да се казва на бялото - черно.
Не съм откачен маниак, та моето да е най-хубаво, но Никоня тука отстъпва определено.
Относно пластмасовия му вид.
Ей сега го гледам, почуквам, въртя... ми не е пластмасов бе. Освен това ми се видя доста стегнато сглобен.
Колегата по-горе яно е купил некъв кит за домашно сглобяване с лепило... Пентакс имат секви пластмасови играчки във форма на фотоапарат за феновете, не знаех че вече има и К-5[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   28-12-11 23:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: boyanb   
Дата:   29-12-11 01:49

ми честита ти к5ца [beer]

пожелавам ти 1-2 лимитчета [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   29-12-11 02:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: boyanb   
Дата:   29-12-11 02:31

в базара в момента има една 70ка [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Ksandar   
Дата:   29-12-11 23:47

http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Ratings/%28type%29/usecase_landscape :)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Ksandar   
Дата:   29-12-11 23:48





Публикацията е редактирана (29-12-11 23:49)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   31-12-11 07:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: дидибаев   
Дата:   31-12-11 12:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   31-12-11 19:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: kuman   
Дата:   01-01-12 11:13

Памперс, честит К5, добре дошъл при ПЕНТАКС, ЧНГ и на фокус !

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Venci_gan   
Дата:   02-01-12 11:00

Само PENTAX !!![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   02-01-12 14:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   02-01-12 16:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: AlexHD   
Дата:   02-01-12 16:38

Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO 350лв

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: mbs   
Дата:   02-01-12 17:36

Виж и тая тема: http://pentaxfanclub.com/viewtopic.php?f=12&t=3255
Според приоритетите, които изброяваш, бих предпочел 55-300, но си взех 50-200WR заради две важни за мен предимства: защитите - челната леща и гумените уплътнения - и компактността. От време на време снимам моторни спортове и предпочитам да не се притеснявам от прахоляк или дъжд.


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: neillmakoli   
Дата:   02-01-12 18:09

Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   02-01-12 18:18

50-200WR или Sigma 70-300 APO DG Macro

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   02-01-12 18:19

Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO

Сигмата е къртач .. много по бърз фокус има от пентаксите ..с к-5 ще е стрела съвсем ..от 70-200мм ти е на 4 бленда до 210 е на 4.5 ..имаш и макро което е 1:2 и фокусира от 90см ...сравнен този обектив с 55-300 изостава само по цена ;) и незабележимо по острота на 300мм на най отворено ...а ако ти се дават 750 лв новата версия е още по добра от всички изброени до тук ....Sigma 70-300mm F/4-5.6 DG OS

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: neillmakoli   
Дата:   02-01-12 18:22

А някой пробвал ли е новата версия?
Много съм любопитен какви са и качествата.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   03-01-12 00:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   03-01-12 01:02

калибрация няма да ти се наложи защото К-5 има корекция на фокуса и ако имаш нужда може да си го регулираш от менюто ..а цената незнам дали е по висока само заради стабилизацията която абсолютно си заслужава (идея си нямаш колко е полезна на 300мм стабилизация в обектива) а за по малките милиметри си имаш в тялото ..и ще можеш да снимаш дори на 1/40 сек ..а при 55-300 ще трябва да ползваш стабилизацията от тялото която ще е ефективна до към 200мм ..после ще си иска по големи скорости ..а оптичните качества на новата сигма са по добри със сигурност заради новата оптична схема ..не съм я ползвал ..по форумите пишат че е доста по добра от старата версия ..та така ..

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   03-01-12 01:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: kirile   
Дата:   03-01-12 08:21

Тази Sigma APO 70-200mm F2.8 II EX DG MACRO HSM е в отделна класация. Нищо общо няма с обективите, които до сега обсъждахте. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pc_genius   
Дата:   03-01-12 09:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: дидибаев   
Дата:   03-01-12 11:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: ivomorskiya   
Дата:   03-01-12 13:48

Погледни и Тамрон-а 70-200/2,8...
Честита 2012 година!
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   03-01-12 20:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   03-01-12 22:41

60-250 е екзотика с неприлично висока цена и от чисто разумна гледна точка е недобър избор! 70-200 2.8 ако ще е - сигма да е!!!

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: emoXide   
Дата:   06-01-12 23:20

аве пичове, що на Пентакс 5-ичката дава 29Мб суровина, а Никончето Де7000 дава сурови НЕФ-чета не повече от 23Мб...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   06-01-12 23:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   07-01-12 00:08

[smilie18] Де да знам :) на мен К-5 ми ги праи 17-20 МБ ...не ви знам ко прайте :) ма пефотото е прав :) никон си е никон Пентакс си е Пентакс ;) ако питаш него сменяй пентакса с никон и снимките щша греят [smilie18] щото все пак никон си е никон [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: jorro_z   
Дата:   07-01-12 00:13

Аз мога да ти кажа, ама на някои хора няма да им хареса...

Щото, Никонските 14 бита, никога не са били 14. Те са 12 реални, а в останалите 2 се записват глупости (а по-често нищо). И после, Кепчъра интерполира 12-те реални бита до 14.

При Пентакс к-5, 14-те бита са си истински. То и затова к-5 може да извади от сенките много повече реален детайл от д7000... който уж вади повече детайл в светлото, ама както знаем, 2 стопа детайл в тъмното въобще не могат да се сравняват с 1 стоп детайл в светлото.

Апропо, к-5 вади от сенките много повече детайли и от фул-фрейма Канон 5д МаркІІ. Има доказателствен материал колкото искаш.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   07-01-12 00:17

абе Жоро как бе ...не мое да бъде ..никон си е никон ..[smilie18]
Пефото като толкова ги усещаш що не обесниш на момчето що различните кадри са с различна големина ...давай че ми е забавно да те чета в всяка тема колко си кумпитиентен [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: jorro_z   
Дата:   07-01-12 00:28

Нещо повече даже ще се осмеля да кажа.

Именно понеже при К-5 битовете са 14 реални, а не 12 + 2 интерполирани, точно затова в к-5 са се осмелили да сложат и ИСО 80 (което не е истинско, разбира се), за разлика от д7000. И все пак при ИСО 80 (което не е истинско, разбира се [smilie18] ) се получава по-нисък шум и по-висок ДД, отколкото при Истинското ИСО 100.

Как стават тия работи? [smilie5] Ако помислите малко, ще се сетите
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   07-01-12 00:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   07-01-12 00:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   07-01-12 00:44

нема кво да си инджинерин [smilie7] Пентакса те отнася като есенно листо [smilie18] ма няма да се съгласиш всички знаем що [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: jorro_z   
Дата:   07-01-12 00:47

Ам то и аз не съм правил тестове сам, защото за мен лично също не е нещо, за което да се тръшкам.

Обаче хората са правили. Ето тук например:

http://www.flickr.com/photos/alpi-costerni/5572392577/sizes/o/in/photostream/

(в профила на човека има още много, ако ти е интересно - гледай на нормално увеличение (100%), защото там много ясно се вижда за какво става дума).

Едит: http://www.flickr.com/photos/alpi-costerni/with/5572392577/

От средата надолу.



Публикацията е редактирана (07-01-12 00:51)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   07-01-12 00:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   07-01-12 00:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   07-01-12 00:52

абе ще си купиш ти пак Пентакс виждам аз :) да мирясаш най после ..че чета нещо терсене ти е никоня [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   07-01-12 00:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   07-01-12 00:57

Пефото майтапа настрана ...остави глупостите дето джафкаме ..мене вече не ми дреме с кво снимам ..пък ако е по ново добре дошло ако не ..квото е [beer] аиде лека че стана утре :)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   07-01-12 01:00

ее ти това 50-135 дето го даде ..то е приказка ..нема такъв обектив ...скоро снимах с него с к-5 .. супер комбинация ..

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   07-01-12 01:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   07-01-12 01:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Alex-dan   
Дата:   08-01-12 01:18

Тия аматьори тука нищо не са свършили с теста. Жоро, иди да им подскажеш как да докажат, че с един и същи сензор К-5 отвява по динамика и какво ли не още... Може да обърнеш внимание и на сравнението за цветовете, къде хвърчи Пентакса като отклонения...

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D7000/D7000IMATEST.HTM

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-01-12 01:42

Цветния профил се оправя...
А пентаксчето има неква динамика в сенките ама е голямо мазало като цяло.
Но еваларка на тая 16мп матричка има страхотни характеристики като цяло. Да бяха изкарали пак 12мп матрица и щеше да отвеят марк 4.
[smilie18] (Тва последното е подчти без шега) [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Alex-dan   
Дата:   08-01-12 01:47

[smilie24] Просто изказванията тука са избили на някакъв ала Сони фанатизъм [smilie11] Човек ако чете за първи път дискусия с тия участници, ще си каже, че се сравняват К-5 и старо тяло през две поколения, а не еднакви сензори [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: siluet23   
Дата:   08-01-12 01:58

доста сравнения гледам в нета ..особено в dpreview i imaging-recource ...и съм на мнение че сравнителните кадри на отделните камери са с различно място на фокус ..а след това се сравняват еднакви отсечки ...изобщо отдавна се съмнявам дали някаде в интернет има категорични и безпристрастни ревюта и сравнения без наклонности .... а за обективите е още по лъжовно ..така си мисля аз ...затова отиваш хващаш гледаш снимаш пак гледаш и купуваш ..гледането на графики и кадри от някои си някаде си е грешка ....аз ако се водех по графики отдавна да съм захвърлил пентакса ..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   10-01-12 00:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX-ианци, подскажете нещо за K-5?
Автор: Myth   
Дата:   10-01-12 02:37

Аз имам версията без HSM ползвам я чат пат с К10Д, прекрасен обектив, то тоя обектив с и без ХСМ за всички марки камери Канон, Никон, Пентакс, май е много сполучлив, така че смело.

Отговори на това съобщение
 Re: какво мислите за Sigma AF 30mm f/1.4 EX DC HSM
Автор: PampersXXL   
Дата:   10-01-12 08:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какво мислите за Sigma AF 30mm f/1.4 EX DC HSM
Автор: simbon4o   
Дата:   10-01-12 12:14

мек по крайщата - не е най-доброто за пейзажи, за всичко останало е МНОГО добър!

Отговори на това съобщение
 Re: какво мислите за Sigma AF 30mm f/1.4 EX DC HSM
Автор: kvakioh   
Дата:   10-01-12 12:25

Един, приятел, добър фотограф, не печелещ толкова много, но с добра техника като база, 350Д Канон не е свалил този обектив, чудесен е.
Аз лично бих си продал 1-2 обектива, и бих добавил малко пари да си го сложа на Никон-а.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   22-01-12 23:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: Myth   
Дата:   23-01-12 00:05

Е вярно омеква малко по краищата, особено сега като се загледах в пуснатия кадър, но пък аз за пейзаж до сега не съм го ползвал, така или иначе.

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   23-01-12 18:13

Е само това му е проблема! Иначе е звер, много готино боке има! Но на пейзаж дори от някои среден клас зуумове пада. Определено ако ми попадне възможност обаче бих го взел!!! Идеален нормален обектив и евала на сигма за него, няма подобна глезотия в половината системи към момента дори. Айде никон и сони имат ама другите подобните им обективи струват майка си и баща си, а пентакс даже нямат изобщо.



Публикацията е редактирана (23-01-12 18:17)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: emoXide   
Дата:   23-01-12 19:00

E съвсем приемлив си е в краищата, как на такъв кадър с ясно диференцирани преден, среден и заден план, фокус насочен в задния план, отпред по ъглите да е остър, няма как.






Публикацията е редактирана (23-01-12 19:10)

Отговори на това съобщение
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-02-12 12:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: svesmile   
Дата:   20-02-12 15:54

Аз съм с К-5, но не снимам в Jpeg.
Против - ако пре/недо-експонирам примерно или белият баланс е много кофти (макар че много рядко ми се случва, авто-баланса на Пентакс е чудесен), нещата могат лесно да се оправят. Просто ми е навик да снимам в RAW.
Иначе други причини не се сещам съществени. Мога да ти покажа директно експортнат jpeg от Raw, чрез Пентакс Фото Браузъра.

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-02-12 16:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: svesmile   
Дата:   20-02-12 17:32


http://farm8.staticflickr.com/7023/6821776135_56be2be8a2_z.jpg





http://farm8.staticflickr.com/7019/6821787329_b9d57c2d27_z.jpg




http://farm8.staticflickr.com/7169/6821785451_612c923863_z.jpg



Тези са без обработка. Не са много цветни, ама няма как в тоя сняг. Аз импортвам в Лайтруум, там обработвам и експортвам в джепег.

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-02-12 18:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: svesmile   
Дата:   20-02-12 18:45

Няколко стари ръчнофокусни и два автофокусни.



Публикацията е редактирана (20-02-12 18:52)

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: emoXide   
Дата:   20-02-12 19:55

хе-хее, опасна си ти; ама така де, занаят се учи, за да се продава, не да се издава.... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   20-02-12 20:05

Свето е страшна!
Све трябва да си вземеш един зенитар 50 1.7 и 50 1.8 панколар като си фенка ;). А аз трябва да си взема един К5 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: svesmile   
Дата:   20-02-12 21:26

Ще ви кажа, ама е дълъг списъкът. [smile]
На който му е интересно, да разгледа тия линкове, тагнати са обективите:

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/samyang3514/

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/czjsonnar13535/

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/smctakumar5518/

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/jupiter852/

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/7024/

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/pentax5014/



simbon4o, време е да я озаптя тая мания към РФ, че то край няма...[smilie3]



Публикацията е редактирана (20-02-12 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   20-02-12 23:09

Аз не мога се запра [smilie5] кефа е голям. Казвам ти вземи зенитара поне за проба, не е скъп и отначало бях с лошо предчувствие докато не си видях кадрите с него, много ще ти хареса!

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   21-02-12 16:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: emoXide   
Дата:   21-02-12 16:16

...копи си OLY Pen, SONY NEX, Canon G1X или некфа друга сапунера и смимай ЖЕПЕХ колкот си искаш. Може и FUJI X10/X100 сущо че ти сваршат раота [smilie25]

------------------------
/лелеее, прекалявам с лиготията, но идзвинети мъ неска съм https://photo-forum.net/joro/emoticons/C3.gif
изчур0ликъл...

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   21-02-12 16:17

JPEG става ако нищо няма да им правиш на кадрите и не са отговорни, тогава дори може и на 10мп да го смъкнеш да не ти пълнят картата... Примерно някакво събитие на маса със свои хора. Иначе JPEG за нищо не става. Дори на максимално качество този формат събаря качеството макар да не ти прави впечатление. По-добре снимай на PEF/DNG и после компресирай с адобския конвертор с DNG компресията размера става като на JPEG на 12 качество, само дето файла все още си е суров и пълен с информация която иначе автоматично отрязваш.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 16:32

Да питам, понеже ще започна и аз да снимам скоро...
Тия големи файлове дето ги обработвате с разни магични конвертори и други неща от които не разбирам... как ги съхранявате и на какво ги гледате?
Понеже вчера си говорих с един сток фотограф, който снима в жпг и продава доста снимки... та се зачудих дет се вика [smilie7]
И моля да обясните като жпг не става за нищо - обработен RAW ли съхранявате? Или TIFF или кво?
И още... колко от гениите тука снимат в aRGB?

Смешно, та чак тъжно [smilie7]



Публикацията е редактирана (21-02-12 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: jivkojj   
Дата:   21-02-12 16:58

ZENON, за сток сигурно може да си позволи въпросния фотограф да си настрои камерата, светлината и т.н. на принципа на проба-грешка. На спокойствие, с цената на няколко щракнати кадъра.

Представи си обаче някакво събитие, където постоянно се сменя обстановката, събитията са динамични и не се повтарят. Какво ще направиш накрая jpg-тата с кривнал бял баланс или недо- или пре-експонирани?

Аз специално снимам в NEF, обработвам си които ми трябват, после всички обръщам в jpg и трия nef-овете.



Публикацията е редактирана (21-02-12 16:58)

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ilcoin   
Дата:   21-02-12 17:02

Какво ще направиш накрая jpg-тата с кривнал бял баланс или недо- или пре-експонирани?

Бой с фотосопата, докат ги вкараш в пътя. Повече играчка е, но става така или иначе. Губи се време обаче.

Зенон, вземи кой да е конвертор, разцъкай го 10-15 минути и ще схванеш идеята. После оправи на 300 снимки белия баланс и ще схванеш и практическото приложение [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 17:21

jivkojj,
единствено от преекспонирани кадри ме е страх.
Изгорялото не мож го върна с нищо. Другото се оправя лесно дори и в жпг (зависи и от първоначалната степан на компресия все пак). Единични са случаите когато DNG/RAW ми върши работа, като дори и след това разликите (ако намеря някоя) не си заслужават загубеното време.
И понеже стана дума за конвертори, RAW и т.н. искам да споделя, че единствено SILKYPIX Developer Studio ми дава възможност да постигна малко или незабележими артефакти при много шарпене (тва за pefoto1, понеже и той кат мен е кьорав и обича да му е по шарпнато[smilie7]) .
Спецаилно за Пентакс, алгоритнмите на ЖПГ енджина са на базата на гореспоментия едитор/конвертор.
Та да отговоря и на човека дето пита - ЖПГ на К-5 е чудесен, ако успееш да си настроиш постпроцесинга в камерата.
Още - ако снимате в RAW, поне ползвайте по широко цветово пространство, после винаги може да се конвертира в sRGB - edit: това е глупаво изказване.

P.S. Ако съхранявате всичко в ЖПГ, то снимане в RAW е глупаво (мое мнение), освен в много сакати ситуации. Ако съхранявате в TIFF или сурово... то Вие сте богат човек [smilie7]



Публикацията е редактирана (21-02-12 18:00)

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: jivkojj   
Дата:   21-02-12 17:28

ако снимате в RAW, поне ползвайте по широко цветово пространство, после винаги може да се конвертира в sRGB

Нали затова е RAW, все още няма цветно пространство. Може да си го дефинираш при конвертирането.

Ако съхранявате всичко в ЖПГ, то снимане в RAW е глупаво

Що да е глупаво. От 2 винаги може да извадиш 1. Обратното обаче не е валидно, ако се сещаш какво имам в предвид. А обръщането (почти) нищо не коства.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 17:32

ilcoin,
тва с конверторите ми беше тръпка, когато открих, че за турпосапунерката ми Канон S3 IS има къстъм фърмуер, позволяващ снимане в RAW. Да, тогава имаше смисъл определено. Ма сега да ти кажа щракам в ЖПГ и ако нещо ми е избегало много или ме дразни за 1 минута е готово и обрано в ЖПГ без да се забелязва нещо сговнено (с ACDSee 5 - много приятен софт)[smilie5]

Излезе ACR 7. Разцъках (от любопитство) го на CS5 portable (че не ми се занимава да инсталирам гигабайти без нужда). Ми да ти кажа гледах зверих се и страхотна разлика на отрих м/у тва дето може да се спретне с него и това което Пентакса ми дава в ЖПГ.
Е, верно е че има случаи на разминаване м/у енджина и тва което е в действително и тогава може би е добре RAW, ма да се твърди категорично развииш ли, че ЖПГ не стаа...
ми не е верно да ге [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 17:38

jivkojj,
да прав си за колорспейса - глупаво от моя страна.

Иначе за това дето за мен е глупаво, за теб не е. Аз ги оправям в ЖПГ, но рядко ми се налага. И от там така разсъждавам, та и за тва съм писал, че е мое мнение.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   21-02-12 17:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: jorro_z   
Дата:   21-02-12 17:44

Тук съм съгласен със Зенон.

ЖПГ може да съдържа максимум 8 бита информация, т.е. ако сцената има разлика в рамките на 8 стопа между най-светлото и най-тъмното, и ако е правилно експонирана, и се снима с минимална компресия на ЖПГ, практически няма проблем никакъв нито с динамиката, нито с качеството на файла.

Ако в дадена сцена разликата между най-светлото и най-тъмното надхвърля 8 стопа, тогава вече каквото и да правиш, в ЖПГ губиш информация при всички положения. В реалния живот обаче такива сцени не са чак толкова много. Но все пак ги има.

Така или иначе, дори и в сцена с по-малко от 8 стопа динамика, РОУ е за предпочитане, ако възнамеряваш да обработваш (и то драстично) файла след това в някой редактор. За леки корекции, добре експонирания ЖПГ е достатъчен като изходен материал.

Още повече, че ЖПГ също може да се отваря в Камера РОУ на Адоби, примерно, и там да правиш същите корекции, които правиш и на РОУ, но в рамките на максимално 8 стопа динамика.

Така че, както казва Зенон - най-важното е да няма изгоряло бяло в ЖПГ, другото може да се коригира, до известна степен.

А може и въобще да не се стигне до корекции накрая, всъщност. [smile]

И не на последно място - снимайки в ЖПГ, ти се самодисциплинираш да правиш всичко максимално добре още по време на снимането... иначе си викаш: аааа, голям праз, после ще го оправя...

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   21-02-12 17:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 17:58

И не на последно място - снимайки в ЖПГ, ти се самодисциплинираш да правиш всичко максимално добре още по време на снимането...

точно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   21-02-12 18:03

Kaто човек който обича да извлича максимума винаги, JPEG-a е безмислен компромис. Някой път на екранчето на апарата снимката не ме хваща но после на компа ме кефи и искам да си я обработя - JPEG-а не става за постпроцесинг понеже е осакатен колкото и некомпресиран да е сейфнат. Няма значение камерата с която снимам, въпрос на подход към това което правиш е според мен. Няма апарат който да дава едно и също в единия и другия формат.
На въпроса как съхранявам - горе писах, което ми е важно суров формат, което не JPEG. От скоро компресирам с DNG конвертора и всичко съхранявам на DNG - размера е като на JPEG но си е суров формат!

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 18:23

Еее де...
Компромис е APS-C с който снимаме, компромис са стъкалата с които снимаме. Компромис е монитора за 400 кинта (твоя може и да е добър - говоря принципно)... Компромис е и твоето око...
Да не изброявам още.

Всичко е въпрос на личен избор, крайните изказвания не мисля че правят услуга някому.[smilie7]

P.S. Тва ми напомня преди години когато наливах хиляди в аудио [smilie7] защото исках да е перфектно... но пък после стана ясно че има оптимум... тва беше по-късно обаче [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   21-02-12 19:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: zaiko   
Дата:   22-02-12 13:49

Абе... нещо не съм много убеден, че JPEG-а е ограничен до 8 стопа динамика, понеже бил 8-битов... Май не е такава връзката.

Помислете си - активираме компенсацията на светлите и тъмните участъци, недоекспонираме с 0.7 EV, сваляме контраста на -2, например, профил Natural, компресия - Premium... Доста динамичен обхват ще хване и ще носи много на обработка след това.

Така си мисля, де :)



Публикацията е редактирана (22-02-12 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   22-02-12 13:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   22-02-12 14:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   22-02-12 14:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: jorro_z   
Дата:   22-02-12 18:37

Помислете си - активираме компенсацията на светлите и тъмните участъци, недоекспонираме с 0.7 EV, сваляме контраста на -2, например, профил Natural, компресия - Premium... Доста динамичен обхват ще хване и ще носи много на обработка след това.

------

Адаш, за това си прав, обаче с една уговорка.

Гореописаните от теб процедури се извършват в апарата, върху суровия материал, преди да стане на ЖПГ. След това се генерира самия ЖПГ-файл.

По този начин сгъстяваш, "компресираш" информация от 10-12 стопа реална динамика, но в крайния ЖПГ пак ще имаш само 8 изходни стопа.

Няма начин просто - в ЖПГ бялото е 255, черното е 0 - точно 2^8.

Впрочем, 8 стопа далеч не са малко. Във всички по-стари книги за фотография, където се говори за филми, обикновено работят в диапазон от 5 стопа, особено за меренето, а и първоначалния вид на Зоновата Теория е бил с 5 зони, ако не се лъжа.

Така че, 8 стопа информация си е доста... стига наистина да ги има, и да знаеш какви ограничения имаш.
[beer]



Публикацията е редактирана (22-02-12 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   22-02-12 18:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: zaiko   
Дата:   22-02-12 19:04

Не са 8 стопа, адаш :) В ревюто в Dpreview си пише (там мерят в JPEG) - грубо 5 стопа сенки + 3 стопа светли = 8 стопа. С активирането на компенсацията на светлите печелиш още 1 стоп - 9 стопа. И отделно ако погледнеш за Muted графиката, там сенките слизат до повече от 6 стопа, демек отиваме на 10 стопа динамика в JPEG при по-консервативни настройки :)

По твоята логика дори 100 бита RAW да имаш, като го запишеш в JPEG, ще стане пак 8 стопа динамика, макар да си имал 100 стопа примерно реална динамика - не, просто кривата на разпределението на информацията от 14-те бита в RAW се преобразува в 8 бита информация, но не се губи така динамиката.



Публикацията е редактирана (23-02-12 01:39)

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: nikolai-stoqnow   
Дата:   22-02-12 19:22

Аз когато снимам само някаква сесия съм в RAW,всичко останало в JPEG,и също смятам,че поносимо носи обработка.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »