Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   18-02-12 22:50

Нещо не мога да си изясня. Бихте ли помогнали?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: sirteo   
Дата:   18-02-12 22:53

Ей, мушморок [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: ivanandreev   
Дата:   18-02-12 22:53

Ами не е ли нещо като крадена булка, ти не я даваш пък те ти я взимат.



Публикацията е редактирана (18-02-12 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   18-02-12 22:58

Пускам тема, че тук някой хора ореваха до небето, че им били окрали снимките.

Та да ги питам, въпросният крадец е проникнал в дома им или е проникнал през интернет, взел е оригинала на снимката и съответно е унищожил останалото в компютъра им.

След това ползва снимката като негова и претендира, че правата върху нея са негови.

Така ли постъпиха с вас?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: Alex-dan   
Дата:   18-02-12 22:59


http://dl.dropbox.com/u/18957516/bend.jpg



[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: aldygreen   
Дата:   18-02-12 23:11

В "Закона за авторско право и сродните му права" си е написано черно на бяло какво може и какво не може. Излишно и непродуктивно е да се измислят нови правила извън закона. "Проникнал в дома, взел оригинала, унищожил компютъра..." Само преди два дни показак тук как в.Стандарт е "взаимствал" снимка от iStockphoto по особено непохватен начин и смело си е изтипосал надписа отгоре. Това кражба ли е или просто е ползван Източник: Интернет, както са го написали пишман вестникарите? [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   18-02-12 23:22

Чакайте сега, вие притежавате оригиналите и правата върху снимката. Как тогава тя е открадната? Нали това е обвинението?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   18-02-12 23:44

serjy, не се прави на ученик от 3 клас, защото изобщо не е нужно да влизам в къщата на Пауло Куелю, за да изплагиатствам част от роман, да влизам в компютъра или къщата на Пол Макартни за да "копна" някоя мп3-ка на негова песен и т.н.

Нали и те са носители на авторските права?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: Rosencho   
Дата:   18-02-12 23:53

Е това е истински автор


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: aldygreen   
Дата:   18-02-12 23:54

Точно Куелю сам разпространява безплатно свои произведения в нета с цел да станат достъпни на тези, които нямат достъп до тях. Без изобщо да се притеснява колко ще загуби от авторски права. Резултатът е, че книгите му се разпродават в милионни тиражи. Ама не всеки е Куелю...
[beer]

Паулу Куелю:

"Когато пътувах през Русия, се срещнах с няколко души, които ми казаха, че са открили моите книги благодарение на пиратското издание, което съм публикувал на сайта си. Днес на своята уебстраница давам линкове към мои книги, достъпни на peer-to-peer сайтове, а продажбите ми продължават да растат", разказва той.



Публикацията е редактирана (18-02-12 23:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 00:19

Да, голям ЧОВЕК!

Мен ме интересува точната терминология, че тук се говорят едни неща, едни кражбии... страшна работа.

Ако някой е копирал снимка, това кражба ли е? Ако някой пък е дал линк към твоя снимка на сайта си, кражба ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: elrisha   
Дата:   19-02-12 00:21

Петък не мина ли?![smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 00:24

извинете, че разводнявам форума, но така удобно ми затвориха устата в другата тема, въпреки, че писах съвсем малко ... големите мъже... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: pefoto01   
Дата:   19-02-12 00:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 01:05

принципно, няма никакво значение прав ли съм или не. изказах мнение, без персонални обиди, лежащо на принципните ми възгледи, за което отнесох персонални обиди и ме блокираха. от това най-боли, да ти затварят устата от позицията на силния и то само защото не им допада мнението ми.


а тази тема я пуснах за да разбера какво точно е кражба на снимка? ще си призная не съм специалист в правото, въпреки, че съм чел доста на правна тематика. този въпрос просто ми е мътен.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: Myth   
Дата:   19-02-12 01:16

serjy, онази тема беше за това, че еди кой си сайт е.... ти я обърна на това кой какъв софтуер имал и..... после почнаха едни караници, едно нещо.... и изобщо развоят беше не по темата, защо трябваше да бъде така, дори аз преди да пуснеш тази тема направих тема специално заради теб ЗА ДА ГОВОРИШ ТИ, ако на това му викаш затваряне на устата...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 01:26

Myth, писах ти на лични, защо не пиша по другата тема.

Тук ми се ще да се изясни, веднъж за винаги, какво е точно кражба на снимка.

И все още твръдя, че никой който ползва крадени продукти, няма моралното право да претендира, че е морално ограбен, щото снимката няма как да е практически открадната.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: Myth   
Дата:   19-02-12 01:46

Бе крадени, крадени, колко да са крадени, компании със по 100 000 000 000$ или като Ейпъл с 500 000 000 000$ и в същото време китайчетата им правят айФоните на заплати от по 100$ и се чудят как да свържат двата края, та на тия работници не им ли е ограбен труда? М/у другото Фотошоп на български що не виждам, а поддръжка и хелпове и документация случайно на български? Майкрософт що не пуснат Windows с различни ценови политики за различните страни или за физически лица и фирми с персонал от 1 човек на по-ниски цени ъм....убеден съм, че ще са на по-голяма далавера и много по-малко хора ще им крадат продуктите.
И как мислиш, че се правят 100 000 000 000$ сигурно щото много ги крадат.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: nositel   
Дата:   19-02-12 08:53

Myth [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   19-02-12 10:01

Сержи, ако целта на темата е действително да си изясниш теоретичната страна на въпроса, да кажем ще ти дам някои насоки.

Масово е говори за кражба на снимки или друг предмет на интелектуална собственост, но това е един разговорен начин на изразяване. Какво точно представлява кражбата е дефинирано в чл.195 от НК и дори от един прочит можем лесно да направим заключение, че не деянията, за които говорим не можем да квалифицираме със законния състав на кражбата.

Най-малкото нямаме вещ. От там насетне цялата конструкция пропада...

Не случайно обаче в глава трета на НК, сред престъпленията против правата на гражданите се намират и престъпленията против интелектуалната собственост. Съвсем съзнателно споменавам точно по този начин къде в системата на НК се намира интелектуалната собственост, за да може да се направи съпоставка какъв тип право е, защото често се срещат хора, които си казват "Ае, голямото ощетение...". Един бърз прочит само на заглавията на разделите в глава трета дава ясна представа за какво говорим и то изобщо не е маловажно.

Иначе чл. 172а НК е текстът, който вероятно те интересува. Той е "кражбата" на интелектуална собственост.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: J0R0   
Дата:   19-02-12 10:25

Като човек, който спечели едно такова дело в съда, ще се опитам да кажа.

"Краден" продукт, означава неправомерното му използване с комерсиална цел.
Лично аз не се впечатлявам от това, че снимките ми са пръснати по разни сайтове за споделяне. Галя преди няколко дни ми писа за някакви мои снимки, които видяла на някакъв си сайт. ОК, казах, нали не ги използват с комерсиални цели.

Когато обаче искаш да вземаш пари от хората, редно е да дадеш насреща и нещо от себе си. А не да им пробутваш нещо, което не ти принадлежи.

Супер е просто.

--------

И също така е тотално сбъркана логиката, че който ползвал крадени продукти нямал правото...
ВСЕКИ има правото. Дори и затворниците имат права.
По твоята логика ако не си си платил глобата за паркиране, банката примерно, може да ти прибере спестяванията. Ти си я ощетил и тя те е ощетила. Значи сте квит, така ли? И нямаш правото да претендираш.
Или през 97-а, като банките прибраха парите на хората, никой все едно да няма моралното право да се обажда, защото всеки е имал по някакво нарушение или някоя неплатена глоба...
Не е така.
Ти все едно в прав текст казваш "всеки да прави какво си иска, защото другият насреща е направил еди какво си".
Сбъркана е тази логика.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: didesignbg   
Дата:   19-02-12 10:38

J0R0 [smilie24]
и по двата параграфа.

Пищенето, че някои неизвестен ви ползвал снимката за да си направи филмче с музика в ютуб е смешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: pefoto01   
Дата:   19-02-12 11:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: jino   
Дата:   19-02-12 11:24

Глей са какво е наглост /кражба/.

Когато нещо което е създадено от теб, някой го използва без значение за какво ,а ти не си съгласен и той го знае те това е нагла кражба.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: pefoto01   
Дата:   19-02-12 11:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: jino   
Дата:   19-02-12 11:32

Пич в случая не си прав и ще ти го кажа но само веднъж .
По твоята логика не трябва да живеем ,да излизаме на улицата ...
Защото има реална опасност да бъдем ограбени ,убити и т.н.
Нещата стоят малко другояче обаче [smile].По нагоре съм го казал възможно най простичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: pefoto01   
Дата:   19-02-12 11:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: мара   
Дата:   19-02-12 11:48

джино, не юре не е [smilie5]
а па според мен - и де факто не е.
е, никак не се изкефих един път, когато снимка с децата ми беше лепната на няква мелодраматично-трагична водевилна история, чиято достоверност поставям под съмнение, ама кво да се прави...
щом качвам снимки в интернет пространството, рискувам да ги ползват по начин, дето не ме кефи. нямам право на протест, ако не се опитват да ги изтъргуват [smilie5] .
а пък и повечето пъти не бих имала нищо против изобщо да си ги ползват. истината е, че досега само веднъж изобщо съм била питана [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: 1vo   
Дата:   19-02-12 11:49

ФФ като печели от реклами, за разглеждане на снимки за които не е допринесъл с нищо, краде ли?

След като има платени ТВ канали без реклама, и свободни СЪС реклами, рекламата равнозначна ли е на заплащане?

Замунда нарушава ли някакви права и печели ли от чужд труд или е дружество с идеална цел? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: jino   
Дата:   19-02-12 11:54

За онзи сайт [smilie3] не говоря ,мои снимки там няма качени[smilie2] ,всъщност никъде няма мой снимки качени [smilie2] [smile] [smilie2] .

Само казвам какво е крадено [smile] нещо си , в общочовешки смисъл [smilie6] [smilie5] .

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   19-02-12 11:58

1vo написа:

> ФФ като печели от реклами, за
> разглеждане на снимки за които не
> е допринесъл с нищо, краде ли?


ФФ печели от реклами като предлага "разглеждане на снимки за които не е допринесъл с нищо" само и единствено в случаите, в които авторите на тези снимки са ги качили сами в база данни на ФФ, при което са удостоверили, че са запознати и съгласни с условията на ФФ. Снимка на който и да е автор, освен това, не може да остане във ФФ ако самият автор не е съгласен.
Във ФФ също има случаи отделни потребители да качват снимки, чийто авторски права са притежание на други и по този начин във ФФ за известно време също може да има такива нарушения, но ние всички сме свидетели, че винаги когато се установи подобно нарушение на авторски права администраторите на ФФ вземат веднага мерки - изтриват се самите снимки и с това се спира нарушаването на авторските права, а също така обикновено има някакви последствия за нарушителите.
Така би трябвало да постъпва всеки подобен сайт, или пък всеки сайт за споделяне, а не да се оправдава шаблонно - не ние нарушаваме авторски права, а наши потребители за които не носим отговорност [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: jino   
Дата:   19-02-12 11:58

Затова снимайте баби и дедовци и секви други непопулярни личности и нема опастност да ви ползват снимките .[smile]

Е само за след кенеф ама това е отделна тема [smilie5] .

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 12:01

Бобро утро на всички!

сега ще зачета мненията [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: мара   
Дата:   19-02-12 12:05

ко утро, бе! то пладне!

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   19-02-12 12:07

е, ко утро... "Бобро утро" - то горе си го пише ... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: 1vo   
Дата:   19-02-12 12:08

ХсГеоргиев, защо реши, че на онзи сайт е различно, т.е. повечето автори сами са си качили снимките, а от време на време има такива без съгласието на авторите :).

И още нещо - имам ли право да си сваля на компютъра снимка от ФФ? Да я показвам на приятели на кафе? или он-лайн? да я кача някъде безплатно?

Какво пречи да подарявам кон без пари (не печеля от него нищо!), но задължително с кокошка за 1000 лв. нали такава беше логиката за кода на Майкрософтския Уиндоус напр.? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: Rosencho   
Дата:   19-02-12 12:10

Цивилизованият човек никога не си ляга в същия ден, в който се е събудил[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 12:18

така, значи снигаме до същността. не става дума за кражба, а за неправомерно ползване, съответно трябва да се установи, този който е ползвал нещо неправомерно, колко е спечелил от това и колко е ущетен "потърпевшия".

щото да покажеш нещо на друг, не ми се струва кражба. фотофорум печели от реклама, благодарение на вас и вашият труд [smilie18] малее колко сте ощетени.

сега разбирам, че колекцията, която съм си направил от снимки, които са ми харесали, на моят компютър е всъщност кражба, мани ами и най-нагло съм ги показвал на приятли.

и Жоро, не случайно два пъти в едно изречение съм употребил израза "морално право", което лежи извън юридическото право в което тези неща нямат нищо общо, но в областта на моралните принципи имат много общо и това затваряна на очите за нашите нарушения, а реването до небето за чуждите, дето са много по-малко значими, сме на това дередже в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   19-02-12 12:24


1vo написа:

Дата: 19-02-12 12:08

> ХсГеоргиев, защо реши, че на онзи
> сайт е различно, т.е. повечето
> автори сами са си качили снимките,
> а от време на време има такива без
> съгласието на авторите :).



HSGeorgiev написа:

Дата: 19-02-12 11:58

> Във ФФ също има случаи отделни
> потребители да качват снимки,
> чийто авторски права са
> притежание на други и по този
> начин във ФФ за известно време
> също може да има такива нарушения,
> но ние всички сме свидетели, че
> винаги когато се установи подобно
> нарушение на авторски права
> администраторите на ФФ вземат
> веднага мерки - изтриват се самите
> снимки и с това се спира
> нарушаването на авторските права,
> а също така обикновено има някакви
> последствия за нарушителите.
> Така би трябвало да постъпва всеки
> подобен сайт, или пък всеки сайт за
> споделяне, а не да се оправдава
> шаблонно - не ние нарушаваме
> авторски права, а наши потребители
> за които не носим отговорност
> [smilie23]
>

Ако не четеш отговорите и си говориш сам, по-добре го прави наистина сам [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: 1vo   
Дата:   19-02-12 12:31

Как се установява авторско право във ФФ, както прецени Бони, на доверие или се минава през съд [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   19-02-12 12:35

И какво искаш да кажеш с това - че ако не е възможно изцяло безпогрешно спазване на правилата във всеки отделен случай, следователно всеки може да си прави каквото си иска и никой няма право да му държи сметка ли? [smile]
1vo, ако всеки уважава правата, личното пространство, собствеността и постиженията на труда на останалите, животът ще бъде по-добър според мен ... Не искам да коментирам усилията да се докаже обратното [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: 1vo   
Дата:   19-02-12 12:40

написа:

> 1vo, ако всеки уважава правата,
> личното пространство,
> собствеността и постиженията на
> труда на останалите, животът ще
> бъде по-добър според мен ...


С две ръце за [smilie24] [smilie24]

Точно за това дразни лицемерието, че ние може да крадем (поради хиляди причини), а да крадат от нас е лошо.
За себе си съм убеден, че 90% от "откраднатите" снимки са обработени на пиратска ОС, с пиратски софтуер. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 12:47

HSGeorgiev: "ако всеки уважава правата, личното пространство, собствеността и постиженията на труда на останалите, животът ще бъде по-добър според мен ... Не искам да коментирам усилията да се докаже обратното"

точно така! не виждам някой да иска да доказва обратното.

проблемът е 1-во. във тънката материя как точно и колко някой е ощетен персонално от разпространяването на снимката му, която така или иначе е пусната за свободно гледане и 2-ро в мега реването дето правят някой и то без да са наясно колко, как и дали въобще са ощетени и 3-то. за да имаш такива мега морални и материални претенции, трябва да се някакъв невиждан до сега светец. и пак опираме до основното, че не виждаме гредата в собственото си око, но пък сламката в чуждото е най-голямото престъпление.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: steeens   
Дата:   19-02-12 14:49

Сержи, не можеш да разбереш явно какво ти обясняват, приеми просто тоя факт. Оня сайт си мошенически, това е явно. Но не мога да те разбера ти защо ревеш сега? Какво те бърка това, че някой се чувства ограбен и си го казва? Нали твои снимки не са крали? Какъв ти е проблема?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: asahi   
Дата:   19-02-12 15:11

Сержи, пробвай сам.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: algaivel   
Дата:   19-02-12 15:27

Бих искала ако е възможно serjy да ми отговори как би нарекъл ТОВА - снимка 18, която най-вероятно е взета от горецитираният сайт[smilie8]
Зададох този въпрос и на Гената в съседната тема - но не получих отговор.
Жоро, вероятно имаш идея как вървят цените на една добре развита страница във фейсбук - 10 -15 хилки. Изключително коректните и благонамерени хорица "споделят" снимки от ФотоФорум, събират лайкове и после шитват страницата на някоя фирма. Снимките изчезват, но лайковете остават.
Още в началото на другата тема попитах - не е ли време ФотоФорум да помисли за по-надеждна защита на снимките, качени тук, но този въпрос някак остана непрочетен ...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: GenaDP   
Дата:   19-02-12 15:39

Още в началото на другата тема попитах - не е ли време ФотоФорум да помисли за по-надеждна защита на снимките, качени тук, но този въпрос някак остана непрочетен ...

В "другата тема" вече обясних как се прави 100% защита на снимките, качени у ФФ: ИЗТРИВАТЕ ГИ.

Или, ако искате все пак да останат, постъпвате така:

Досега разбрахме, че на твой гръб живее оня англейския сайт, руския, на който си открила една своя снимка, и потребителите на сураттефтера, които споделят твои произведения. Може би индиректно - и самият фейсбук, плюс интернет доставчиците, осигуряващи връзка с него.


Я сега да видим ти на чий гръб се облагодетелстваш - демек на каква ОС работиш и с какво обработваш окрадените шидьоври? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 15:40

algaivel, не ми излизат номера на снимки в този линк, но както и да е. ако твърдиш, че там има качена твоя снимка, трябва първо да си изясниш, собствениците на сайта ли качват снимките за продаване, или потребители качват снимки за продаване. защото ако е легално регистриран потребител и се опитва да спечели някой лев с тои снимки, то претенциите ти трябва да са към него, а не към страницата.

отделно както разбрахте мнението ми, е че, прекалено се вталявате за някакви дребни супер незначителни нещица. я някой купил тая снимка за 50 цента, я не, големо реване. ти ми кажи, тази снимка е обработвана, личи и. с какъв софтуер я обработи и плати ли си го?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: algaivel   
Дата:   19-02-12 15:45

Сержи, искаш ли да видиш оригинала на снимката ? И тогава да си говорим дали е обработвана или не.
Гена работя със легално закупен уиндоус и фотошоп. Живея на собствен гръб и отглеждам сама двете си деца, след като преди три години коварна болест отне съпруга ми. Други въпроси имаш ли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: GenaDP   
Дата:   19-02-12 15:49

Гена работя със легално закупен уиндоус и фотошоп.

Ахам, сигурно. Закупени от същото място, откъдето "купуваш" филми и музика? [smilie18]



Публикацията е редактирана (19-02-12 15:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 15:50

евала, че си заплатила всичкия софтуер [smilie24]

само да не се яви екобо, че веднага ще те обяви за лъжкина и ще ти иска публично са си поставиш лиценза [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: algaivel   
Дата:   19-02-12 16:02

Гена, това, че ти "купуваш" филми и музика от някъде, едва ли по презумция означава, че всички останали го правят. Явно с този ти начин на живот е малко трудзно да вденеш, че има хора, които спазват някакви правила и не нарушават чуждите такива.
Сержи, няма проблем. Аз смятам, че Екобо е прав за много неща и не бих имала нищо против.
Съответно от теб също не получих конкретен отговор как наричаш деянието показано по-горе.
Нейсе, явно е по-важно да покажете колко сте мъже и да празнодумствате.
Останете си със здраве [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   19-02-12 16:02

serjy, извинявай, не бих искал да споря, още пък по-малко бих искал да те засегна.
Не мога да не кажа тук, обаче, че иронията ти е съвсем неуместна. Познавам лично Ники (ecobo) и мога да гарантирам тук, че той не използва нищо, което не си е платил. Между другото, точно това е и причината хора като Генчо (Canon) и Ники (ecobo) да спорят в такива подробности и да са чак дотолкова критични към софтуерна. На някой тук им се струва заяждане може би, защото те просто си инсталират всичко това и в различни случаи използват различен софтуер. Доста по-придирчив става човек, обаче, когато си плаща всяко нещо, инсталирано на компютъра му.
Просто трябва да си дадеш сметка, че наистина хората, които работят това като занаят съвсем естествено уважават и чуждите авторски права, не по-малко от своите си. Просто подхождат с разбиране [smilie24] Знаем например любимите RAW конвертори на ecobo, въпреки че Canon го познавам само задочно, зная и той с какво работи - просто защото не си сменят нещата по два пъти в седмица - плащат и използват това, за което са платили.
А ако човек не е професионалист и не му се налага да гони оптимума, то той може да си използва и безплатен софтуер както са конвертиране, така и за обработка - едва ли ще му се получават по-малко качествени нещата, по-скоро ще е не толкова бърза и ефективна работата - нещо което би било задължително за професионалнсти.
Аз напимер имам повече софтуер, отколкото ми трябва дори - имам си канонското DPP (в пакет с канонски камери), също и View NX 2 (с никонски камери), също и FastStone, също и лицензиран Capture One Express 6.2.1 за конвертиране и Gimp за обработка.
В интерес на истината Photoshop и Capture One Pro са ми по-удобни, но просто като любител не си заслужава да ги плащам.
Недей да подхождаш към хората по този начин - всички освен теб са едва ли не престъпници и затова не би трябвало да си търсят правата ... Просто разбери, че всеки случай най-малкото е уникален сам за себе си ...


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 16:05

ако знаех как точно да нарека това по-горе, нямаше да пускам тази тема. снимката е твоя, оригинала при теб, правата върху нея не си ги продала предполагам, така, че имаш право да претендираш за нещо, но първо си изясни към кого, след това какво е количественото измерение на твоето ограбване и след това предяви претенции. така виждам нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 16:12

HSGeorgiev, аз също си плащам всичко, въпреки, че не съм професионалист. затова и нямам фотошоп.снимам си в джипег, а когато се налага ползвам олимпуския конвертор който е безплатен. от миналата седмица и мъча равтерапито. това е за мен.

това което казваш за екобо, ни най-малко не го оправдава да раздава обиди и квалификации на хора които не познава. и ако аз бях постъпил така, най вероятно да съм с бан в този форум. но не, тук си важи с пълна сила шуробадженащитата, на един му е позволено всичко, а друг го блокират, абсолютно без причина [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   19-02-12 16:25

serjy, аз дори и не съм се съмнявал, че ти си плащаш всичко. То е ясно, че си точен човек [smile] Просто не разбираш, че това, с което изнервяш опонента си са безкрайните подозрения, които демонстрираш може би несъзнателно [smile] Дай си сметка, че ако не беше така този спор нямаше да го има - и ти не нарушаваш чуждите права и ecobo също - ами защо тогава спорите точно по повод сайтовете, които очевидно нарушават правата на авторите? Твоята причина е тази - ама вие не си плащате софтуера, защо тогава "рИвете" като използват вашия труд? [smile] Разбираемо е хората, които си плащат за софтуера и за филмите и за музиката, като и без това са изнервени, защото наистина непознати опитват да правят истински пари с техния труд (от картички, брошурки, новини със снимки "източник: интернет" и други подобни), като усетят в твоите мнения обвинения към себе си, да се раздразнят окончателно и дори да си изпуснат нервите ...
По-добре да не си търсим взаимно грешките [smile]
Подозирам, че повечето хора които пишете в тази тема всъщност имате много сходни становища по въпроса [smile] Просто спорите от недоразбиране на позицията на другия [smile]
Така че не си забелязвайте, подходете с разбиране и ще видите, че всъщност пропастта не е така голяма [smile] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: luboar   
Дата:   19-02-12 16:30

според мен, крадена снимка е тази, която е представена и подписана с името на друг автор, дори и да не е използвана с комерсиална цел.
в над 100 сайта има публикувани мои снимки, но името ми е цитирано коректно навсякъде. лично аз се кефя на това. има и случай, където заедно с моите снимки са ми приписали и чужди (много хубави) снимки, и пак не реагирам.

та...
ще си позволя да споделя с вас казаното от учителят ми по повод кражбата на снимки:

"... по-добре да имаш откраднати снимки и да нямаш пари, от колкото да нямаш нито пари нити откраднати снимки.."

та, трябва да сме повече ларж, по-широко скроени, и да правим такива снимки каквито никой не би се осмелил да си присвои.
т.е. да са респектиращо добри, с подчертан стил.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 16:31

HSGeorgiev, съгласен [beer]

все пак да плесна едно сравнение. вземете нашите родни роми. като ги питаш защо крадете, ми няма работа, няма храна, трябва да крадем. и манго си краде, и когато айшето вземе та обуе за два дни крадените му гащи, манго да тича в полиция и съд да съди айшето, че му носила гащите два дни.

едит...

luboar [smilie24]



Публикацията е редактирана (19-02-12 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: J0R0   
Дата:   19-02-12 17:36

Галя, няма измислен начин да бъдат защитени снимките от сваляне, без това да пречи на гледането им.
Ако имаше такова решение, сайтове с много по-голям ресурс от нашия (като фото нет, фотосайт ру и т.н.) щяха да са го въвели.
Стоксайтовете с техните водни знаци не ги броя, защото те са друг тип сайтове. И тук никой не пречи на авторите да си слагат лого или воден знак върху снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: algaivel   
Дата:   19-02-12 18:02

Жоро, благодаря ти за отговора. Имах предвид нещо като забрана на десен бутон, но май няма значение.
Както разбираме от изказаните мнения, просто трябва да спрем да качваме снимки, да спред да ореваваме орталъка и други подобни. Вероятно това е решението на проблема [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: мара   
Дата:   19-02-12 18:04

ако сички земат да си слагат, ще стане като в представяне [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: J0R0   
Дата:   19-02-12 18:14

просто трябва да спрем да качваме снимки

Това е личен избор.

Навремето в зората на интернета, току що се бях запознал със Сас.
И тогава, преди около 15 години, изразих същите опасения.
Сашо ми каза - да със сигурност ще ти крадат снимките, но със сигурност и ще продаваш снимки, докато ако си ги държиш вкъши нито ще продаваш, нито ще ти ги крадат.

Прав се оказа. И доста мъдър за годините си, беше на около 22.
Оттогава съм продал много снимки, доста са ми и откраднали, но не съжалявам за решението си да ги качвам в интернет.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 18:34

ще продължа да качвам, щото ми дреме кой ще заеме. тук в лом, открих разпечатено цяло табло метър на метър с мои снимки. много се зарадвах, че някой е харесал моя снимка [cool]

във фейсбук попадах на доста мои снимки качени все едно не са мой, голям праз. дори видях снимки за които бях забравил, толкова отдавна съм ги бил публликувал някъде.

да са живи и здрави!

когато от снн или от национал георграфик ми гепат снимка, която стане световен хит, мога да потърся някакви права, поне ще има смисъл [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: n1x0n   
Дата:   19-02-12 19:55

Точно за това дразни лицемерието, че ние може да крадем (поради хиляди причини), а да крадат от нас е лошо.
За себе си съм убеден, че 90% от "откраднатите" снимки са обработени на пиратска ОС, с пиратски софтуер.


Ако Иванчо ползва пиратски фотошоп, за да обработва и качва снимки по некомерсиални сайтове, а Петърчо гепи въпросните снимки и ги метне в някой сток-сайт за да прави пари от тях - Иванчо има пълното право да се сърди, защото някой незаконно иска да изкара пари от неговата некомерсиална дейност. Нищо лицемерно няма в това.

Ако същият този Иванчо, в горната ситуация претендира за парично обезщетение - тогава вече нещата наистина навлизат в сферата на лицемерието, защото въпросните снимки де факто се превръщат в комерсиален продукт.

Не съм чел предишната разправия в другата тема, че да знам каква точно е била ситуацията, но ако "окраденият" не е качвал в комерсиални сайтове и не е искал обезщетение от "крадеца", а просто да спре злоупотребата - обвиненията в лицемерие са безпочвени.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: мара   
Дата:   19-02-12 20:47

ох бе, никсъне, как блажко го рекна [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 21:25

че така си е

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: lillia   
Дата:   20-02-12 14:49

Един папарак снимал брат пит да изневерява на анджелина джоли с джордж клуни. Напил се и споделил на гаджето си през новия си айфон. Казал и ще забогатеем. Тя пък била толкова нетърпелива, че споделила на най-добрата си приятелка. Тя пък на брат си. Той на гаджето си. Гаджето понеже била блондинка качила във фейсбук снимката и споделила с 5000 хиляди приятели. Те пък на още 1000000..и на другия ден била в 1000 жълти издания по целия свят.
Кой на кой да се сърди?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: naviga7or   
Дата:   20-02-12 15:17

Като не искате да ви бъде открадната някой снимка не я споделяйте в Интернет [beer]
Но само не знам някой снимки какво ще ги правиш само на компютърът си,защото когато я качиш в Интернет и като видиш че хората я харесват усещането е хубаво а и също някой ако много я хареса може да ти я купи или да те наеме ( но винаги трябва да си имаш едно на ум че някой може да я използва без твое разрешение, което не толкова страшно защото ако я използва за комерсиални цели, можеш да му се обадиш да я свали от сайта,а ако не иска спокойно си завеждаш дело в съда, аз досега не съм чувал фотограф който е съдил някой да е загубил [shtrak] )



Публикацията е редактирана (20-02-12 15:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: 1vo   
Дата:   20-02-12 15:35

Ако Иванчо ползва пиратски фотошоп, за да обработва и качва снимки по некомерсиални сайтове

Остава да се доуточни кой сайт е комерсиален и кой не.

ФФ напр. от кои е [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: s_l   
Дата:   20-02-12 20:55

Хора, защо се изнервяте? Всичко е точно така, както трябва да бъде и вие сте част от механизма който спомага за случването на нещата.
По-конкретно, така наречените - ограбени.. Аналогията е да излезнеш на улицата с пънк прическа, и/или странен стайлинг или дори само да излезнеш на улицата..после се сърди че те били снимали и коментирали..в самия акт на публичност е заложена възможността да има реакция от страна на публиката.
В случая реакцията е:
Вижда/харесва се снимка от сайт и се слага линк към нея на друг сайт, защото това си го видял на улицата и искаш да го споделиш, да го коментирате с приятели или да печелиш популярност в дадена социална среда.. нещо което не е проблем за моя морал, чудя се за чий би било? Дори според скромното ми мнение, трябва да добиеш чувство на радост, че твоя работа е предмет на внимание-нещо което се случва доста рядко напоследък. (отделно факта, че уважаемите юзъри, често забравят кредитите)
Т.е. юзърът, който харесва работата ви, и я разпостранява ви прави услуга, от чиято услуга впрочем, материално се възползва друг и това е един или повече програмисти, защото това е почти само програмистки бизнес. Това са хората измислили как да печелят от съдържание което не е тяхно, правейки от кликове пари. Предоставят платформа за "споделяне" дават някакъв виртуален рейтинг, права и чувство за йерархия на потребителите си и се крият зад един "дисклеймър" ала - "аз не нося отговорност за нещата кото качват потребителите на платформата". Разбира се схеми много, изпълнения също..От гаражни такива, до корпоративни..сега това е вид- "модерно". Трафика е бързо ликвиден, местата за реклама също, а накрая продаваш базата имейли и затваряш.
Ако има реакция от ваша страна, това трябва бъде към моделът*, не към потребителя. Това разбира се, ако виждате само негативи от цялата работа, защото винаги има още гледни точки.
*Моделът е:
Правя социално ориентирана платформа, но не нося отговорност за авторство на съдържанието, генерирано от потребителите ми. Освен това никой не ме спира да осребрявам платформата си, каквото и съдържание да има.

А да.. да добавя, дупката е в това, че няма бариера за авторство при качването/линкването(без кредит) на съдържание. Човека казва така: Ако забележите съдържание което не е с авторски права, съобщете, ще го свалим.. Т.е. иска се забелязване а не цедка на качването..Ето в това е проблема.



Публикацията е редактирана (20-02-12 21:02)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »