Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Баланс на бялото
Автор: bartowski   
Дата:   16-01-12 11:15

Здравейте,
можете ли да ми кажете по какъв начин най-точно да си коригирам бялото така, че наистина да е бяло. Мисля да си поръчам тази сиво-бяла карта и после при какви условия да настроя апарата, за да стане идеална, нито прекалено тъмна, нито прекалено експонирана, какви да са стойностите, приблизително, на бленда и скорост на снимане? Известно ми, че при различните светлинни условия ще има различно калибриране та затова пиша на висшите пилоти да си кажат мнението. В момента съм задал едно приблизително на това, снимано от екрана на монитора и дава доста добри резултати. Само да отбележа, че когато снимам в стая без светкавица и стават много жълти. Това нормално ли е? При авто баланс на бялото, в условията на закрито, в стая и без светкавица, бялото си излиза наистина бяло. Но пък навън авто баланса дава едни леко синкави оттенъци. Приемам и дурги оригинални идеи за custum white balance. Желая ви приятна вечер!
Благодаря за вниманието!
Очаквам отговорите ви!

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: GenaDP   
Дата:   16-01-12 11:18

при какви условия да настроя апарата, за да стане идеална, нито прекалено тъмна, нито прекалено експонирана

Снимай в режим Р (Professional)

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-01-12 11:27

bartowski, предложението на Гената може и да е леко на шега, но е много на място [smile] Използвай автоматиката - тя в доста много случаи работи добре [smile]
Ако все пак ти е интересна темата, пък и търсиш карта да ти помага и за експонацията и за белия баланс - виж тази статийка на Боровинката - добре са обяснени нещата там.


Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: ilcoin   
Дата:   16-01-12 11:40

Прочети си упътването. Все едно във форума на БМВ да питаш за какво са трите педала под кормилото и как да разбираш кога кой да натискаш. Може да четеш и това.


Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: tzl   
Дата:   16-01-12 19:26

Дефинирай какво е "наистина да е бяло". Ако искаш бяло, което е 255,255,255, това не се прави с карта. Ако искаш цветвете да са ти възможно най-близки до реалните, тогава можеш да си вземеш карта.

Но виждайки, че все още си начинаещ в тези работи, използвай бял лист А4. Ще ти е по-евтино. Ще получиш резултати, които ще те удовлетворят. Ще има хора, които ще кажат, че всеки лист А4 бил различно бяло (което е така), но 99% от листите ще ти дадат резултати, от които ще си много доволен. Просто имай под ръка един такъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: asahi   
Дата:   16-01-12 20:16

За да получаваш максимално точни цветове снимай с бяла светлина с непрекъснат спектър. Всеки компромис със светлината се отразява на цвета.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: compur   
Дата:   16-01-12 20:42

Това с белия лист е много интересно! Как става точно? [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-01-12 20:49

Как точно става това с белия лист? Ами просто не става [smilie5]
Една читава сива карта струва 15 - 20 лв.
За поклонниците на белия лист аз лично предлагам тест - на всеки от тях мога да покажа по да речем 5 или 6 различни "бели" листа и ще очаквам да ми обяснят с кой от тях трябва да се направи т.н. "бял баланс" [smilie5]
Да не се втеляваме - за 20 лв. някъде за разпространените варианти на сиви карти и като знаем, че си остават еталонни за да речем 12 месеца, използването на "бели" листи е повече от неефективен избор [smilie5] Ако ще е така - по-добре да се използва автоматичния бял баланс на камерата - и в двата варианта успеваемостта ще е някъде между 40% и 60% [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: 3DF   
Дата:   16-01-12 21:03

И защо не става с бял лист:
някъде тук в текста


Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: Myth   
Дата:   16-01-12 21:21

Естествено, че става и с бял лист, зависи КОЛКО ТОЧНО ИСКАШ ДА ПРЕСЪЗДАДЕШ ЦВЕТОВЕТЕ, и без бял лист пак става важно все нещо, което трябва да е бяло да има. А ако снимаш в RAW още по-лесна работата, НО все пак това което описвам са компромиси, още веднъж казвам зависи, колко точно искаш да пресъздадеш цветовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-01-12 21:28

На бас, че автоматичния баланс на бялото на повечето апарати има по-малко отклонение отколкото "дисперсията на неутралността" на "белите" листи на двадесетте най-популярни в световен мащаб производители?
Ще изправаря въпроса - при двадесетте различни бели листи отклонението е около 45% [smile] Аз лично бих се надявал повече на автоматичния бял баланс на тялото [smile] Или бих си купил сива карта за 15 лв. Остава си еталон към 12 месеца, което значи, че плащате към 1 лв. месечно ... Разбира се - всеки има право да прави глупости ... Живеем в свободна страна, все пак.
Но това е за т.н. "бял баланс". Относно втората част на задачката - постигане на "перфектна" експонация - ще съм доста щастлив ако Myth ми обясни как точно това става с бял листо от книжарницата [smile]
Иначе, ако въпросът е просто да спорим без значение от резултата - ОК, няма проблем, дори може да ме навиете да кажа на черното бяло (още повече, че може да се окажат еднакво неутрални [smilie5] )


Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: 4iko   
Дата:   16-01-12 21:46

Бартовски, моя метод е мн ефективен за мен, може да ти свърши раб и на теб... Роу, авто бял баланс. Ако имам издънкаи в сложни/миксирани осветености, за еталон вземам бяло от очите, или от зъбите(ако са измити;), в 99 имам перфе! Хоуп дис хелпс

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: vanquished   
Дата:   16-01-12 22:51

HSGeorgiev "Остава си еталон към 12 месеца..." -
и на други места съм срещал подобно изказване 3-6-12 месеца . Не разбирам ,какво означава ? Цвета на сивата карта се променя след някакъв период от време ли ? И какво ще кажете за WhiBal , по разни ревюта все нея препоръчват .

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: Myth   
Дата:   16-01-12 23:02

@ HSGeorgiev Май не ме четеш, казах, че метода с листите работи, когато ТОЧНИТЕ светове не са от толкова голямо значение, като гледам въпроса на човека....... цветовете едва ли имат изобщо някакво значение [smilie18].
А сега да видим какво разбираш, под "перфектната" експонация, има си хистограма за целта. И к'во правим когато монитора не е калибриран, че и не знаем какво е sRGB, какво Adobe RGB и т.н. ни цветове, ни правилно обработена картинка или тъмна или ярка тя каква стана.

Хистограмата ПО ПРИНЦИП е достатъчно добър инструмент за определяне на експонацията.

Сега, ако ще си говорим за професионализъм и наистина точни цветове, правилна експонация, то ок съгласен съм опираме до сиви карти, трицветни скали, СВЕТЛОМЕРИ, спор няма, но не мисля че случая е такъв, прочети въпроса и пак опитай [smilie24]

Иначе не отричам че си прав, но аз говоря за допускане на известни компромиси, които са допустими в редица случаи.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: pefoto01   
Дата:   16-01-12 23:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: asahi   
Дата:   17-01-12 00:13

Белият баланс не е въпрос на вкус. Цветокорекцията е въпрос на вкус. Останалото са оправдания.

Не е зле питащият първо да научи как на неговат акамера се парви и ползва Custom White Balance. В менюала е описано.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: pefoto01   
Дата:   17-01-12 00:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: asahi   
Дата:   17-01-12 00:23

Какво искаш да докажеш с това? Че има некадърни фотографи и предпечатари? Има, ама не могат да служат за пример.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: pefoto01   
Дата:   17-01-12 00:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: Canon   
Дата:   17-01-12 01:21

Всъщност само тясна зона бели хартии са близо до приемлива неутралност, предимно са от 160г/м2 нагоре с баритени и оптични добавки.
Стандарните бели фонове по 2.75м са леко жълтави - примерно около 200К.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: Canon   
Дата:   17-01-12 01:26

Myth
Имаме доста общи възгледи и практика, потвърждавам ти тезата.

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: erotila   
Дата:   17-01-12 01:32

[smilie18] брех какви неща съществували на БЕЛИЯ свят цъцъцъц

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: Ksandar   
Дата:   17-01-12 08:42

В заведение и бяла салфетка става :))

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: compur   
Дата:   17-01-12 08:58

Значи...
Белия балас - по бял лист!
Защо тогава някои използват "сива карта", а не "бяла карта"?

Отговори на това съобщение
 Re: Баланс на бялото
Автор: didesignbg   
Дата:   17-01-12 09:01

Тя на гърба ебяла [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »