Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Полу-фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Knartist   
Дата:   16-12-11 21:37

Вероятно повечето сте забелязали таз фото-форумска (може би и не само) тенденция – в последно време най-харчещите се кадри тук са предимно на пилци и мацки.

Отбелязвам го сега, защото баш в момента е съвсем отчетливо – от последните 24 кадъра, които са минали 100 Б, 8 са на пиуета и 7 на мацки – над половината.
В следващите страници не е кой знае колко различно положението.

Та, повдигам темата не като критика (хем и аз понамазах откакто тръгнах да снимам една мацка), а като тема за размисъл и търсене на опити за обяснения защо така се случва.
И не казвам, че и на други качествени неща не се обръща внимание, има си, разбира се – в останалите 50 %.
Но все пак като че ли доста други жанрове са в отстъпление – портрети (не на млади мацки)... може би пейзажи... да не говорим за натюрморти, макро... и стрийтът не е кой знае колко, артЪ по-слабо го дава... има де, ама доста по-семпло.






Ето ги моите бързи и леко повърхностни опити за обяснения:

1. Птичарите обикновено разполагат с най-сериозната техника, която дава много качествени резултати и то на неща, които нормалните граждани, та и други не могат да видят в този им вид (имайки предвид изключителното приближение – очите ни не са с по 500 мм и повечето здравомислещи пиуета ще са отхвърчали преди да можем да ги видим по подобен начин.
В допълнение – все повече и повече фотографи вече имат достъп до наистина качествена техника и са се запалили яко да лежат в калта и да ловуват за кадри.
(Но пък нещо подобно би трябвало да може да се каже и за макрото, а то май позачезна)

2. Мацките – предмет на вечен интерес и любима тематика в изобразителното изкуство – не само от мъжка страна, защото и голяма част от девойките си падат ценителки на този вид красота.
(Но ако и това е вярно, нали би трябвало и други нещица да са предмет на интерес... демек интересът ли спада или качеството... търсенето или предлагането...?)

[shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: мътно   
Дата:   16-12-11 21:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-12-11 21:54

Knartist, дивата природа и жените (облечени или съблечени) не са обект на фаворитизиране само сега във Форума , а и много векове преди нас.
Нека не превръщаме и тази тема за спор с колко и какви точки е оценена/ недооценена снимка от форумните галерии и форумните "гении".

Всеки снима това, което му харесва или по-често копира стил, техника на снимане и визия от по-стари или по-нови фотографи или художници.
Опростенческото тълкуване на успеха на някои кадри само, защото са снимани с 600мм. за 12000лв. и за това са добри или, че понеже е снимана цица без значение как, но само заради това си получават признанието доста елементарно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: pachok   
Дата:   16-12-11 21:54

Абе и аз я забелязах тази тенденция

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Knartist   
Дата:   16-12-11 21:55

мътно, я клик ей тук - https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_RATING_B_IMAGES


И, ако продължаваш да не забелязваш тенденцията, що не вземеш да си избистриш малко мътното погледче [smilie25] [smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Knartist   
Дата:   16-12-11 21:59

GOSPODIN, ок, аз отбелязвам и горе има линк като за доказателствен материал на ТЕНДЕНЦИЯТА... тук съм от скромните 4 години и определено толкова много пилци никога не е имало... мацки винаги е имало - при тях няма отстъпление... но явно има в други жанрове... (най-малкото заради това, че пилците са дошли на ТЯХНО МЯСТО... та, ОК, дай сериозните обяснения защо така се промениха нещата - нали за това питах и не претендирам, че моите са сериозни [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: asahi   
Дата:   16-12-11 22:00

Това с пилците не го разбирам, честно!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Knartist   
Дата:   16-12-11 22:02

Асахи, аз ептем нищо не разбирам... ама поне го забеляваш де, щото... някои явно не го били забелязвали [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Alex-dan   
Дата:   16-12-11 22:11

Да, и аз това с мацките не го разбирам [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Knartist   
Дата:   16-12-11 22:20

Alex-dan, мдамммм, то и аз им се (и се се) чудя [smilie18] [smilie25]

Всъщност мен ме провокира фактът, че преди малко видях как един юнак, който много ме кефи как снима принципно, а И птичарски, ми бутна поредното не кой знае колко добро кадро, но на хубава мацка във въпросната страница за над 100 Б... и я погледнах на какво мяза... а в същото време имам едно съседно кадро, за което си мисля, че си е направо по-читаво от мацковото, но предизвиква 10 пъти по-слаб интерес... то кое е "читаво" си е, разбира се, изцяло мое субективно виждане... абе, да де, едва ли кой знае колко НЕопростенчески нещица ще се появят в петък вечер, моя си е грешката [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-12-11 22:26

Knartist, това, че 7-8 кадъра над 100 точки от 24 са на пилци не значи никаква тенденция. Понякога пейзажите са с предимство, понякога портретите.
Написах и по-горе, че точкогласуването НЕ е някаква тенденция,защото за съжаление е лесно подвластно на манипулации по приятелска или по "родовообщинна" свързаност.[smilie5]

Погледни и 1х.сом и 500рх.сом и виж "тенденциите", защото там такива няма, а има добра фотография без много обяснения.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Knartist   
Дата:   16-12-11 22:42

GOSPODIN, ама аз говоря за тук (предимно) и за това какво се "харчи"... и, съответно, да кажем, рейтинг Б над 100 може да се тълкува като един вид "бокс офис класация" - както кои филми се гледат, какви музикални албуми се слушат, какви книги се продават и т.н.
А тенденцията е чудовищно очевидна и затова казах да видите и на следващите страници... направете си математиката - близо 1/3 от всички такива снимки в първите 10 страници (ерго от последните 240 минали 100 Б) са на пилци - това е проверимо, та го проверете... после не било тенденция - че това ако не е тенденция [smilie11]

Всъщност са малко повече и от мацките, които са може би около 1/4... това заедно прави около ПОЛОВИНАТА от всички най-високо оценени кадри ТУК.

Пак казвам - нищо не "осъждам", питам за обяснения на адски очевидни неща (при наличието на повече от 20 отделни жанрови категории)!


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: rapt0r   
Дата:   16-12-11 22:42

Снимането на птици ,като цяло на диви животни няма нищо общо с фотографията.Явно във форума има хора,които поне малко осъзнават целия този процес,кефят се на красотата на природата и гласуват - това е!За тези , които нищо не разбират остава грешната дефиниция : Уаилдлайф = скъп телеобектив + разходка в гората .
Относно циците другите да говорят .Аз мога само да обединя птиците и циците - харесват се понеже са в ПРИРОДАТА ни.Тук дълбоко се извинявам на птиците за този общ знаменател ! [shtrak]



Публикацията е редактирана (16-12-11 22:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Knartist   
Дата:   16-12-11 22:51

rapt0r, ОК (донякъде), НО... все пак предимно ПИЛЦИ (не изобщо уайлдлайф)... пък и как така нямало общо с фотографията [smilie11]
Аз съм всяка седмица сред "уайлдлайфа" за гъби, ама не съм вложил 30 бона за техника и това Е съществена разлика, сори, ама си е така... в стрийта може да не е, в какво ли не още може да не е, но тук Е повече от всякъде.

А иначе съм леко разколебан изобщо кой какво вижда и разбира под ужким не особено сложната думичка "тенденция"... [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Sky_Knight   
Дата:   16-12-11 23:11

Ха! Интересна петъчна тематика. [smilie5]

@Knartist Тая тенденция я забелязвам откакто започнах да разглеждам галериите по активно на потребителите из фото форума. Снимал някаква мома по бельо (леко дупе се вижда [smilie25] ) , нищо особено като снимка (понякога и мацка), обаче и изпляскали якото гласуване. Така че който каквото ще да приказва - тенденция е. Но не е нещо епизодично. Човещинка си е. Най-достъпното изкуство е това. Не го мислиш много - усещаш го директно.

А за пилците... мисля, че ти доста добре обясни всъщност защо предизвиква такъв интерес. Поне лично аз го усещам за себе си точно по този начин.

Но! Твърде погрешно ще бъде да заклеймим и двете категории в... как да го кажа... недостойни за гласуване. Просто е нещо, което трябва да приемаме понякога като радио вълните. Знаем че са там, но не ги виждаме. [smilie3]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: rapt0r   
Дата:   16-12-11 23:12

Едно е да ходиш за гъби ,друго е да идеш да снимаш диви животни :) , като разбереш ,къде е тази разлика ще вденеш и твърдението ми ,че уаилдлайфа няма нищо общо с фотографията.Не мога да го обясня просто ей такаa.Много е преувеличено значението на техниката , тя помага , но не е панацея.Мога да ти докажа как един пейзажен обектив може да направи супер кадър на птица , за съжаление нямам време ,а това е основното ,както и мерак !
А относно тенденцията си е строго субективно [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-12-11 23:18

Knartist, опитах се на 2 пъти да ти кажа, че ще се изврати пак и тази тема в сферата на Б точките, което не вещае нищо хубаво.

Снимай си за удоволствие, прави си "твоето" , както смяташ, че е най-добре и не се разколебавай , заради едното точкуване или точкогонство.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Knartist   
Дата:   16-12-11 23:20

Sky_Knight [smilie24] [beer]

А аз пак да кажа - поне аз съвсем нищо не заклеймявам и всъщност съвсем честно си се радвам и поголовно гласувам за нещица точно в тези две посоки...

Нещо подобно би било да попитам защо децата харесват Хари Потър и защо половината народ кибичи във фейсбука - баси, не е ли очевидно, че е така...

Та, питането беше за ЗАЩО е така...

rapt0r, в контекста и на горното - нито ви принизявам търпението и умението, нито го отхвърлям, нито нищо... но като споменаваме техника, ще ми е интересно да се направи ПРОЦЕНТНА ИЗВАДКА на миналите 100 Б птичарски кадри с общата стойност на вложената техника... и да ги сравним примерно със стрийта... нещо от рода на 10:1 може би ще е скромно казано [smilie8]

Но, да де, не само че нямам нещо против, ама и мен би ме изкушило в някакъв момент.

А за тенденцията и субективността не съм съгласен - това са ОБЕКТИВНИ факти, които могат да бъдат проверени (както с Хари Потър и фейсбука)... бай дъ уей, цукни в момента на рейтинг А за 3 часа - 9 кадъра, 3 птичарски [smilie3] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Knartist   
Дата:   16-12-11 23:22

GOSPODIN, бе не е за това бееее... нали и аз го казах сто пъти - става въпрос какво се "харчи"... дреме ми, че примерно се слуша чалга - това не ме бърка... но пречи ли ми да попитам ЗАЩО е така!?

Нали бяха започнали някакви опити за "фотографски разговори"... като става въпрос за кадриране и композиция, да взема да се включа с "кадрирай си и си композирай както си искаш" - еми, добро утро, разбира се, че както си искам ще го правя... ама това значи ли, че не трябва да си говорим за кадриране и композиция... или май тук наистина това значи...



Публикацията е редактирана (16-12-11 23:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Sky_Knight   
Дата:   16-12-11 23:29

@GOSPODIN

Ще се извърти, ако се включи някой, който се чувства недооценен и почне да дудне, че ей сега като почнел да прави снимки на пилци и мацки, да видим как ще му литнел рейтинга като сладкопойна чучулига над снимачната площадка на Фермерския календар от миналата година... [smilie5]

Темата си е интересна и е много лесно да бъде доказана тезата за тендецията изцяло обективно. Обаче аз нито имам време да правя извадки от сайта, нито пък смятам, че ще постигна нещо, ако го направя. Със сигурност обаче мисля утре и/или в неделя да поснимам малко стрийт пилци и беловласи мацки, че нещо в тоя форум недооценен се чувствам [smilie2] [smilie5]

А аз съм сигурен, че на Knartist просто му е омръзнало да гледа само едни и същи пилци и мацки, та сега подлия му план е да провокира де що има скрити таланти да покажат и те малко матр'ял [smilie3]


@Knartist Чшшшт, бе! Това за композицията свято, бе! Как така "както си искам". Че то иначе композиция ли е, бе, серсемино! [smilie5] Я мери два пръста от горния ляв ъгъл на окото на модела, махни тая трева на 300 метра отзад, че ти разваля геометричния баланс! Златни правила са това! Леле.. добре че е късно и няма истински фотографи по това време - те сега по правило хващат златния час на Луната бе! [smilie5]


Хахаха - ей сега застрелях... така де, рибата. Това с пилците е тенденция! Имам една снимка, дето са се осмелили да гласуват за нея и що да видя - ми тя с пилци бееее! [smilie18]



Публикацията е редактирана (16-12-11 23:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Knartist   
Дата:   16-12-11 23:34

Sky_Knight [smilie18] [smilie24]

Тъй, тъй... да провокирам мини революцийка и да награбят хапаратчетата всички нептичари и немацкоснимачи [smilie3] [shtrak] [beer]

Упс, значи И за композицията съб се объркал, да се таковам у серсемина... ще се оправдая с петъка, споко [smilie3] [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (16-12-11 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Sky_Knight   
Дата:   16-12-11 23:36

Ще трябва строга организация на таз мини революцийка - вътре съм! Утре ще пришпоря хапарата да налови малко пилци [smilie5]

Това с петъка, ей така щИ ни го приемат... [smilie19] Ама нищо! [beer]



Публикацията е редактирана (16-12-11 23:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-12-11 23:41

Все си мисля, че темите за художествената фотография и композицията бяха далеч зад пределите на "защо в този форум ..."
Sky_Knight, да се превръща уж сериозна тема в клоунада е много лесно.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: Sky_Knight   
Дата:   16-12-11 23:50

Всъщност не си прав. По-трудно е отколкото изглежда. Добър съм в това и затова изглежда много лесно...

А темата не мисля, че е сериозна. Или поне не в смисъла, който аз влагам в сериозност. Темата е любопитна. Занимателна. Ще ни накара да се замислим над някои неща. Но не съществени.

Темите за художествена фотография са много интересни. И да - прав си - тази тема не е такава.

И ако сега трябва да се изкажа сериозно - ето: Личното ми мнение на наблюдател и консуматор на изкуство е че в галериите на фото форум има твърде много снимки на дами и птици в близък план, които предизвикват интереса на широката публика. Това за мен не е лошо нещо. То просто е факт. Тенденция ли е? Според мен - да. Показателна ли е за нещо? Може би. А за какво точно ли? За това, че широката аудитория винаги ще бъде като публиката на римските арени - трябват им хляб и зрелища. Изкуството винаги ще остане в по-голямата си част за онези, които имат времето, желанието и интелекта да го оценят. И да, понякога неоценено.

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТЪЧНИ псевдо-фотографски разговори - Пилци & Мацки
Автор: pefoto01   
Дата:   17-12-11 00:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »