Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Тройна изборна DSLR дилема
Автор: in_jazz   
Дата:   11-12-11 01:38

Здравейте, до сега не съм имала DSLR фотоапарат и ви моля да ми помогнете в избора. От два дни чета форумите и ми се струва (ако някъде греша, поправете ме), че:
качествения DSLR апарат има:
1. По-голям размер на матрицата.
2. По-висока резолюция.
3. По-голяма скорост.
4. По-високо ISO.
5. Наличие на вграден мотор.
6. Наличие на оптичен стабилизатор.
7. Подсилено, здраво или магнезиево тяло.
8. Наличие на система за самопочистване на матрицата.
Предполагам, че факторите за добър DSLR апарат са комплексни и не се сумират механично по начина по който аз го направих- именно затова търся вашия съвет.

Следих промоциите за огледално-рефлексни цифрови фотоапарати по магазините и офертите във форума. Мога да отделя около 1500лв за покупка. Спрях се на няколко модела, които имат почти равностойна цена и ви моля да вземете отношение по моя проблем, за да направя правилния избор.
Моделите са:
- Nikon D5100
- Nikon D90
- Canon 550D
- Canon 600D
- Pentax K-r
- Pentax K5


Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: photographer23   
Дата:   11-12-11 01:41

Имам впечатления от Nikon D5100 и Canon 550D. Канона е с калпава изработка, някак като детска играчка е, от гадна пластмаса, все едно са правили калкулатор, не DSLR. Докато Никона е солидна изработка, въртящ се дисплей, а и на хубава цена. Канона единствено има 2 мега пиксела отгоре. Изборът е изцяло твой, ние няма как да решим вместо теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: CyberGene   
Дата:   11-12-11 01:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: amplified   
Дата:   11-12-11 02:00

K-5

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: Alex-dan   
Дата:   11-12-11 02:01

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: slav4cho   
Дата:   11-12-11 03:03

1. Големия размер на матрицата е предимство но общо взето избора е кроп или фул фрейм има разбира се и голяма разлика в цената.
2. Голямата резолюция не е фактор за добра камера.
3. Камерите обикновено са със скорост до 1/4000 или 1/8000.Тези скорости стават за всякакви снимки смятам без размазване (1/4000 е достатъчна за 99.99999% от снимките)
4. Не е важно исото да е супер голямо,важно е да е малък шума.
5. Липсата на мотор се коригира с обектив с мотор(така че не е фатално ако тялото няма мотор)
6. Оптичния стабилизатор е в обектива не в тялото.Телата имат матрична стабилизация(оптичната е по добра обаче)
7. По-здрави тела обикновено имат по-високия клас тела.
8. Наличие на система за самопочистване на матрицата.(това мисля че е масова използвано нещо особено при някои марки)

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: Suggs   
Дата:   11-12-11 06:07

Купи си възможно най-евтиното тяло. Остатъка от парите вложи в обективи.
Ако не знаеш какви ти трябват - снимай с китовия, докато разбереш.

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: ivomorskiya   
Дата:   11-12-11 08:04

Най-добро отношение качество/цена има Pentax Kr. Китовият му обектив е с влаго и прахозащита. Има възможност да си вземеш 50-200 пак със защита. Изработката е на добро ниво. Автофокуса е достатъчно бърз и точен за повечето приложения (11-точков). По-нататък можеш да си закупиш качествени твърди обективи. Стабилизацията е в тялото, т.е. ще я имаш с всички обективи.
Успех в избора и снимките![smile]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: Славов   
Дата:   11-12-11 09:01

К-5 [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: ilcoin   
Дата:   11-12-11 09:02

Купи си възможно най-евтиното тяло. Остатъка от парите вложи в обективи.
Ако не знаеш какви ти трябват - снимай с китовия, докато разбереш.


Единственият смислен съвет, който може да се даде на начинаеща фотографка като теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: aron   
Дата:   11-12-11 09:56

И аз ще потвърдя мнението на ilcoin [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: steeens   
Дата:   11-12-11 10:40

Ето един апарат дето си пропуснала.
Има и 6 часа обучение в комплекта, което е добра оферта, а и без него апарата е много добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: io_bs   
Дата:   11-12-11 10:45

Лятото и аз си избирах първи SLR и се спрях на D90. И се радвам, че го направих. Голям визьор, удобен захват, много изнесени копчета и врътки - все хубави неща :)
Edit: забравих за горния дисплей [smilie5]



Публикацията е редактирана (11-12-11 11:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: Vilian   
Дата:   11-12-11 11:22

magazin.photosynthesis.bg/offer/200407075021.html

от тези които си изброил мисля, че Д90. Вярно е на доста години модела и няма стабилизация на матрицата.Но пък Пентакс нямат FF камера, каквата след извесно време почти на всеки му се преисква. Затова ти показах и Сонито, не отстъпва по нищо на К5.



Публикацията е редактирана (11-12-11 11:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: Orcrist   
Дата:   11-12-11 11:45

Не познавам пентаксите, но от другите две марки бих взел по-сивокия клас - Д90 за Никон или 50Д за Канон. Ако приоритет е тялото. Иначе има доста евтини в базара Д80 и 20/30/40Д, пък останалото - за обективи. В разни репортажни ситуации ИСО 3200 си трябва, т.е. добре е да работи камерата и на толкова. По-високият клас е уж по-държелив... и понякога с повече гарантирани кадри на затвора, ама зависи и от модел, че и от бройка. Аз най-много му се радвам на по-бързата серия кадри в секунда. За мен е също определяща характеристика.

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: steeens   
Дата:   11-12-11 12:28

io_bs , всичките тия неща ги има и К5 + влаго и прахо изолация + стабилизация на матрицата + по-добро видео и 7 кадъра в секунда серийна снимка и пълна съвместимост с стари филмови стъкла с ръчен фокус, които даже с един специален телеконвертор могат да станат и автофокусни. Това е наистина най-добрия апарат и само той и Д90 са от по високия клас. Но Сонито е по добро от всички останали, а 10 кадъра в секунда отнася всички при снимане на екшън сцени.[smilie18] [beer] [beer] [beer]

П.П. Говоря за Sony A55



Публикацията е редактирана (11-12-11 12:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: mitevvv   
Дата:   11-12-11 13:28

steeens я разясни колко снимки можеш да направиш с тва сони преди да ти се запълни буфера (raw+jpeg), а след това колко време обработва снимките докато ги запамети на картата, че май нещо ми се струва, че тия 10 кадъра само на хартия ги бива :)



Публикацията е редактирана (11-12-11 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: emo1   
Дата:   11-12-11 13:37

От всички 8 точки, според мен си пропуснал наличието на достатъчно и достъпни обективи!


Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: tzl   
Дата:   11-12-11 13:44

Първо трябва да кажеш какво ще снимаш и тогава да избираш тяло и обективи. Някои казват евтино тяло и скъпи обективи, но пък ако тялото е толкова евтино, че на ISO400 снимката не става въобще, тогава и скъпите обективи няма да помогнат.

Ако ще снимаш винаги с лампи, тогава евтино тяло и не чак толкова скъп обектив ще ти свършат работа, а останалото ще го инвестираш в лампи.

Ако ще снимаш "всичко", тогава си вземи нещо средно, тъй като бюджетът за "всичко" е с най-малко 6 цифри.

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: ilcoin   
Дата:   11-12-11 14:09

Голямата инвестиция, г-да новобранци, е в ОБЕКТИВИТЕ. И те са много по-важната част от оборудването. За учебни цели и тяло от 2006 ще ти свърши повече от перфектна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: steeens   
Дата:   11-12-11 14:15

mitevvv, 30-20 кадъра е буфера, напълно достатъчно ми се струва.

10fps:

JPEG (Fine): around 10 fps for 30 frames then about 2fps dropping to 1.5fps after 37 frames
RAW: around 10 fps for 19 frames, then around 0.5 fps
RAW + JPEG: around 10 fps for 20 frames, then about 0.4 fps
Recovery time: around 50 seconds

6fps

JPEG (Fine): around 6 fps for 47 frames, then around 2.5fps
RAW: around 6 fps for 20 frames, then around 0.5 fps
RAW + JPEG: around 6 fps for 18 frames, then about 0.3 fps
Recovery time: around 50 seconds

3fps

JPEG (Fine): around 3 fps for capacity of card
RAW: around 3 fps for 22 frames, then around 0.5 fps
RAW + JPEG: around 3 fps for 21 frames, then about 0.4 fps
Recovery time: around 50 seconds

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: jorro_z   
Дата:   11-12-11 14:48

Автор: ilcoin
Дата: 11-12-11 14:09

Голямата инвестиция, г-да новобранци, е в ОБЕКТИВИТЕ. И те са много по-важната част от оборудването. За учебни цели и тяло от 2006 ще ти свърши повече от перфектна работа.

--------

Прав сте, Сър!

За съжаление обаче, невобранеца е животно неуправляемо, неслушащо и неразбиращо. Непризнаващо авторитетите и въобще правещо каквото си иска.

Аз например, като един най-прост и дървен новобранец, съм направил Голямата инвестиция в ТЯЛОТО (а именно Пентакс К-5).

А останалата част от системата (не цялата система де), а именно 12 обектива - стари ръчно-фокусни обективи на К-байонет и на М42, са ми по-малката инвестиция (между 0 и 100 лв. всеки един от тях, средно по 30 на парче).

Ама то това е, защото съм новобранец, и то твърдоглав.

Ако не бях толкова твърдоглав, щях да си взема някой Никон тип д40 (преди време; а сега - д3000), заедно с Великолепния зуууууууум 18-105 или 16-85, както и съответната 50-ка без стабилизация и без мотор, щото нали, бюджета ми не е над 2000 лв....

И щях да имам великолепна система - евтино тяло с Никакви функции, хубав зум и не-автофокусен нестабилизиран твърд обектив.

А поради твърдоглавието си, сега имам тяло над-среден клас, с Всички функции (че и отгоре), както и 12 обектива (ръчно-фокусни, но с мерене и стабилизирани), както и 2 автофокусни (но те са друга тема)... за същите пари.

Хак да ми е, дето се казва...
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: Suggs   
Дата:   11-12-11 15:37

jorro_z , ако ми кажеш, че K-5 е първото ти огледално-рефлексно тяло, и си се учил да снимаш на него с 12 ръчнофокусни обектива - ще те призная.
За мазохист [smilie5] .
Обаче ако преди това си сменил други тела или обективи, значи не си новобранец. А най-обикновен хейтър-пентаксианец, който не признава нищо друго, освен собствената си марка.
Глупаво е да препоръчваш на начинаещ скъпо тяло висок клас, голямо и тежко (особено на жена), без да имаш представа дали ще ползва и половината му възможности.
Pentax не е единствената марка, която се сработва добре със стари обективи. Но пък с така наречената си Limited серия се нарежда сред най-скъпите като цялостна система, това го признават даже и другите пентаксианци.
А ако за 50-мм светлосилен обектив ти е нужна стабилизация - лошо ...[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: in_jazz   
Дата:   11-12-11 15:40

Стараейки се да обобщя за себе си всичко писано до тук без да пренебрегвам нищо от писаното, за мен натежават главно Nikon D90 и Pentax K-5.
Искам да добавя за какво основно ще използвам апарата:
- репоратажни снимки
- портретни снимки
- снимки, правени в ниско осветена среда
- клипове
Като имам предвид тези цели, за мен възникват естествените въпроси:
Кои обективи от първоначално посочените фотоапарати(а може би
могат да се коментират и други DSLR), са най-изгодни по отношение на цена/качество, за да мога в последствие да си ги купя.
Другото което ме интересува е апарата да има бърз и точен автофокус и по възможност най-малко шум за парите с които разполагам (около 1500лв.).
И не на последно място, свободен достъп до функциите на DSLR-a.


Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: Suggs   
Дата:   11-12-11 15:49

Най-изгодни като цена/качество са никонските обективи.
За това, което ти трябва, най-подходящ ще бъде D90. За репортажи бих ти предложил 16-85 VR или по-евтиният вариант 18-105 VR. AF 50/1.8D е прекрасен обектив на много ниска цена, подходящ и за портрети, и за снимки на слаба светлина. Ако ти идва дълъг, заменяш го с 35/1.8G . Ако ти трябва нещо по-дълго или по-широко - пак има голям избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: amplified   
Дата:   11-12-11 15:52

Suggs, k5 голямо и тежко?
След това изречение аз лично спрях да чета надолу, щото извинявай, ама ти май не знаеш за кое тяло говориш въобще [beer]

Отделно видях, че снимаш с d7000, айде застъпи се за сензора си [shtrak]



Публикацията е редактирана (11-12-11 15:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: steeens   
Дата:   11-12-11 15:59

Suggs , почваш да го докарваш на дървен философ. Като големина и тежест К5 е напълно сравним с останалите апарати. Пентакс се сработва най безпроблемно със стари обективи, но това изобщо няма значение в случая. Но това което накрая написа in_jazz съвсем наклонява везните към К5. Той е единствения апарат с който може да снима спокойно под проливен дъжд и други неблагоприятни условия. Проблемът е друг, няма промоция за К5 с обектив за 1500 лева.
А като размери пентакса е най-малък сравнен с д90 и 600 д и е по тежък съответно с 37 и 170 грама, направо къса ръце разбираш ли!!![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: Suggs   
Дата:   11-12-11 16:05

"Автор: amplified
Дата: 11-12-11 15:52
Suggs, k5 голямо и тежко?"

Не си ли знаеш апарата колко тежи? [smile] Според спецификациите - 740 гр., с батерия, без обектив. Моят е същата тухла, даже с малко отгоре, и знам колко е "приятно" да се разнася навсякъде.
Нямам намерение да хваля D7000. Темата е за конкретен избор на техника, а не да си мерим на кой му е по-по-най ... DSLR-а [smilie5] .

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: steeens   
Дата:   11-12-11 16:17

Suggs , а като сложиш обектива, кой става по-лекия? Никорите са по тежки заради стабилизацията и моторите в обектива. А и д7000 е с 40 грама по тежък от К5, може тия грамове да са ти фатални.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]
всъщност е и 300 долара по-тежък...извинявам се за грешката.



Публикацията е редактирана (11-12-11 16:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: Suggs   
Дата:   11-12-11 16:23

steeens, за разлика от пентаксианците, аз нямам нищо против другите марки. Държал съм K-m и K-x в ръцете си, кефят ме. И не съм върл фен на Nikon. Ако (в един идеален свят) всички тела бяха съвместими с всички обективи, щях да снимам с Canon. Но реалността е нещо друго.
Ясно, че за под дъжда е хубаво да имаш K-5. Ама с какъв обектив - с Хелиос за 20 лв ли? [smilie18] Защото бюджетът е 1500 лв, трудно ще стигне само за тялото.
По-добре е примерно нещо на старо, от рода на K10/K20 от Базара. Оставям на теб да предложиш за останалите пари обективи - репортажен и портретен. Че не съм много в час с марката.

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: steeens   
Дата:   11-12-11 16:38

Нещо грешно си ме разбрал. Нямам нищо против другите марки, когато не се ебават с клиентите си. Затова и посочих Сони А55 като добра алтернатива, а и като по приемлива цена. Д90 също става, а и с тоя обектив е добра комбинация. К5 има само един недостатък и го споменах първи: не се вписва в бюджета, а и за обектива трябва още средства, макар че мисля в базара има един 18-135 WR дето се продава. То май и К5 имаше да се продава, ама на леко неадекватна цена.[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тройна изборна DSLR дилема
Автор: bluebird81   
Дата:   11-12-11 22:39

Nikon D90 тялото е 1300 лв ново с 2 години гаранция. 50/1,8 безмоторният е 220 лв + още 30 лв за сенник и УВ-филтър от най-евтините. Дотук 1550 лв, а ще трябват още пари за чанта и SD-карта. Комбинацията донякъде покрива изискванията за портретни снимки (за портрети в цял ръст трябва няколко метра разстояние между обекта и фотоапарата или 35/1,8 който струва 400 лв), покрива също изискванията за снимки при ниска осветеност, но не е подходяща за репортажни снимки. Така че ако се спреш на тази комбинация разходите ще продължат и след това - за репортажи още 500 лв за AF-S DX 18-105mm F/3.5-5.6G ED VR ако го купиш нов, още поне 20 лв за УВ-филтър и за него, и освен това за репортажи ще ти трябва и светкавица, презареждащи се батерии и зарядно за тях. Ако ти е важно видеото имай впредвид че на D90 не му е от най-силните страни видеото - не му работи автофокусът докато снима видео. Освен това за видео ти трябва по-бърза карта - поне Class 6.


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »