Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   01-12-11 00:57

Здравейте.Имам едно проблемче..снимам с никон Д90 и най-вече ползвам обектива Никор 85 ф/1.8 Д ..и така не знам дали при другите обективи е лесно,но повечето от нас знаят ,че понякога апаратите не фокусират правилно..да кажем 2,3см преди или след фокусната точка,която сте посочили..да кажем (защото този обектив е портретен) фокусираме в/у окото..и в крайна сметка фокуса отива както казах 1,2..3см пред или зад окото.Въпросът ми е как да предотвратим този меко казано отвратителен бъг или не знам дори как да го нарека.Предполагам ,че и при другите обективи е подобно.
Благодаря.


П.С. Чух за Пентакс ,че разработили нов софтуер в апаратите си..този софтуер фокусирал 1,2см преди или след(не си спомням) посочената фокусна точка ,когато е необходимо..полезно си е,но не знам как дейста..та това си е за пентакс..няма общо с никон и никор

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: boyanb   
Дата:   01-12-11 01:03

затваряй на 2,2 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: bpavlov   
Дата:   01-12-11 03:08


Пробвай да Фокусираш само на централна точка

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: kjey   
Дата:   01-12-11 06:36

Ползвай ЛайфВю, мисля че имаше на Д90[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-12-11 07:49

Като те гледам така ми се струва ,че проблема е в теб не в автофокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: ilcoin   
Дата:   01-12-11 08:30

Използвай за фокусиране най-близката до обекта, който искаш да е на фокус, точка. Избирай контрастен обект, върху който да фокусираш. Гледай да не мърдаш и да не ти треперят ръцете. На бленда 1.8 и най-малкото помръдване може да е фатално. Снимай в серия, така вероятността да имаш добре фокусиран кадър нараства.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: iordanko   
Дата:   01-12-11 08:35

etto, ако проблемът наистина е в калибровката на АФ, това може да ти е полезно:
Как да нагласите АФ на Никон D90 за 30 минути.


Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   01-12-11 10:43

@iordanko Това ми се вижда леко рисково,а аз не съм от най-сръчните жичкаджии(въпреки ,че не става въпрос за жички)
@ilcoin На лице къде да фокусирам..на носа ли ? А и контрастен обект...снимам каквото искам..по-контрастен няма да стане освен ако не променя светлината..
@pd Естествено ,че проблема е в мен..,че как иначе.
@kjay LiveView е уникално удобно средство за снимане,но обикновенно го пуска за да видя гледната точка ,когато не мога да я видя, и то за малко време..само за да видя..иначе фокусирам от околяра..защо ? защото фокуса на лайф вию е уникално бавен..
@bpavlov ще пробвам..все още не съм свикнал да заключвам фокуса и след това да си нагласям композицията..малко ми е трудно,но ще пробвам
@boyand зависи..2,2 е често употребяване бленда..,но да кажем снимаш чист портрет..само лице..малко тегаво на бленда 2.2 да излезне всичко на фокус..иначе пак си бяга и на тази бленда от време на време..


Отделен въпрос който забравих да задам е как да измъкна оптималната острота от този обектив ?


Бях чул..не знам от къде,да фокусирам многократно..цъкам по 5,6 пъти за фокус..не действа особено много..много ме изнервя дори и да избяга с 0.2см..изнервящо е.Знам ,че 85цата има много по-големи възможности и искам да измъкна максимума.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: navy   
Дата:   01-12-11 10:47

На малки бленди не се снима лесно, иска си умение и практика, както има и няколко принципни положения...
Също така в зависимост от техниката има ситуации, с които отново трябва да се съобразяваме.
В над 90% от случаите за лошият фокус сме си виновни ние [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   01-12-11 10:52


https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/shbj0257.JPG


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/test-calibrirane_obektiv/test-calibrirane_obektiv.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/bjim1634.JPG


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/test-calibrirane_obektiv/test-calibrirane_obektiv1.jpg




По тази тема са изписани доста други теми във форума просто вижте в търсачката, но
Това което със сигурност знам е че никон със обектив сигма и калибриране в сервиза на Сигма дава безкомпромисно добри резултати. Винаги препоръчвам при покупка на нов обектив имате безплатно калибриране на ОБЕКТИВА в сервиза им. При Профайлд нещата са трагични...

пп
това с калибрирането с настройката на огледалата е перфектно. Само внимавайте да не изпуснете ключът... Мога и от това да кача снимки, в България всички са СПЕЦОВЕ!

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: navy   
Дата:   01-12-11 10:55

И сега какво?
Калибрирането НЕ е препоръчително... всички пъпки се виждат вече [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   01-12-11 10:58

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: ilcoin   
Дата:   01-12-11 11:04

Четейки продължавам да мисля, че проблема е по-скоро в тебе. Което не исключва и другия проблем разбира се.

Контрастен обект е окото. Носа не е (освен ако не е пъпчив, или с черни точки). А и самият той обикновенно не е желан обект за фокусиране, независимо от улесненията върху него.

Значи, как става работата най-лесно. Фокусираш върху модела (някъде близко до желаното място). Гледаш коя АФ точка ти е най-близо до окото (или носа, ако целта са пъпките върху него). Избираш въпросната точка, фокусираш чрез нея с възможно най-минимално мърдане на апарата. Подходящо място е границата на ириса и склерата, или също там, където клепачите се събират. Миглите също стават, но ако са много дълги или силно гримирани може да те объркат. Веждите също не са лошо място за фокус.

Снимаш внимателно, понеже доф-а е много малък и ако ти треперят ръцете ще ти избяга фокуса. Правиш ПОНЕ 3 кадъра, после избираш най-добрия.

Ай, със здраве. Както е казал един известен американски психолог, малките деца чуват подозрителни шумове изпод леглото си, големите изпод капака на двигателя.
[shtrak] [shtrak]

ПОЯСНЕНИЕ: Говорим за потрет от типа на този, който Еротила показва. За друг тип обекти действаме според ситуацията, прилагайки горните мЕтоди.
[beer]

ПОЯСНЕНИЕ2: Ако носа е много голям, или блендата много отворена, вероятно последният няма да е на фокус. Което може да изглежда зле, особенно ако е изпъстрен с контрастни елементи и разваля бокето. Тогава все пак ще се наложи да позатворим малко ...



Публикацията е редактирана (01-12-11 11:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   01-12-11 11:12

... ето и другия мИтодЪ

https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/oybt7403.JPG


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/test-calibrirane_obektiv/test-calibrirane_obektiv2.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: jivkojj   
Дата:   01-12-11 11:26

.все още не съм свикнал да заключвам фокуса и след това да си нагласям композицията.

Това още повече скапва нещата.

Освен посочените вече неща, Д90 има и един недостатък, който го открих с времето - 2-то ниво на спусъка е тежко и след като фокусираш, трябва да натиснеш по-силно за да "щракне" копчето за задействане на затвора. Именно това "щракване" мръдва ръцете, съответно апарата. От Никон явно са знаели за тоя проблем, защото това е едно от нещата което е променено при Д7000. Там вече са сложили 9 кръстосани точки, но всичките в центъра, при портрети по-удобни са страничните. А има разлика дали фокусираш на кръстосана или не точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: tantris   
Дата:   01-12-11 15:31

Бах пуснал тема за 85/1.8 - по-остър няма да можеш да го направиш[smilie18]
Обективът си е мек на 1.8 и е склонен към пурпурни сияния.
Хубавото му е, че е компактен и не много скъп. На Д700 върши горе-долу някаква работа. Не става обаче за дразнене на канонци[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: navy   
Дата:   01-12-11 15:55

Е нали има Сигма за тази цел [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: mondragon   
Дата:   01-12-11 16:39

Както не веднъж съм писал, снимането на отворена бленда си е цяла философия и има определени правила и настройки на техниката и светлината (когато е контролирана).
Като за начало пробвай когато снимаш портрет и ако имаш аф точка, която да ти попада на окото без да прекадрираш, да ползваш следящ фокус. Аз винаги снимам един кадър между 1,8-2,8 и после същия на бленда 4. И нямам проблеми Сега ако някой каже, че Никора 85/4 не става - директно да си пуска в базара техниката и да се захваща с друга дейност...[smilie8]
[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   01-12-11 23:11

а едно калибриране колко ще излезе в профайлд?

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   01-12-11 23:53

Не питай.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   02-12-11 02:47

лошото в случая ееее.....че питам!

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: bpavlov   
Дата:   02-12-11 05:21


лошото е, че в сервиза с калобриране могат да ти оправят неточности в милиметри, за два три сантиметра, какъвто е твоя случай, ще ти трябва тесла

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: Navy   
Дата:   02-12-11 08:04

Що не купувате след тест?

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: BoneFletcher   
Дата:   02-12-11 09:35

Най ви е лесно да обвините човека за неточния фокус! Това "Авто фокус" функция на човека ли е или функция на апарата? Факт е, че автофокусът не е перфектен! Дали поради некалибрирана техника или неволно мърдане на ръка или просто поради това, че ако не е контрастен и/или тъмен обекта автофокусът дава фера! За мен е учудващо и недопустимо един фотоапарат, който струва колкото един автомобил да не се справя добре с една от най-често използваните му функции и може би една от най-важните. Добре, че тези, които правят фотоапарати не правят автомобили, иначе щеше да е пълна трагедия ... не, че липсва такава и при автофокуса на фотоапаратите. Значи за да имаш поне една снимка на фокус ( без гаранция ) трябва да включиш на серийни снимки и да стреляш като с автомат. Ако си с автомобил колко пъти имаш право да уцелиш завоя? Отговорността за точния фокус трябва да пада върху производителя и търговеца, а не върху купувача - този който носи торбите с парите. Производителят като допуска толеранси би трябвало да ги изследва и да ги напише: този обектив е -12, този фотоапарат е +7, ама не му е изгодно! Най му е изгодно да си премълчи, иначе купувачът като реши да си вземе нов обектив ще трябва да обърне склада за да си намери +7. А търговецът е длъжен да предупреди купувача и да му предложи алтернативи, а не да го гледа само в портфейла!

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: serjy   
Дата:   02-12-11 09:55

etto, по-горе ти е даден линк кое болтче трябва да врътнеш за да се оправи фокуса. престраши се. преди това е добре да провериш чистотана на апарата и най-вече, да няма прашинки около фокусния сензор. тоя проблем с д70,80,90... излиза при всяко второ тяло.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »