Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   01-12-11 00:57

Здравейте.Имам едно проблемче..снимам с никон Д90 и най-вече ползвам обектива Никор 85 ф/1.8 Д ..и така не знам дали при другите обективи е лесно,но повечето от нас знаят ,че понякога апаратите не фокусират правилно..да кажем 2,3см преди или след фокусната точка,която сте посочили..да кажем (защото този обектив е портретен) фокусираме в/у окото..и в крайна сметка фокуса отива както казах 1,2..3см пред или зад окото.Въпросът ми е как да предотвратим този меко казано отвратителен бъг или не знам дори как да го нарека.Предполагам ,че и при другите обективи е подобно.
Благодаря.


П.С. Чух за Пентакс ,че разработили нов софтуер в апаратите си..този софтуер фокусирал 1,2см преди или след(не си спомням) посочената фокусна точка ,когато е необходимо..полезно си е,но не знам как дейста..та това си е за пентакс..няма общо с никон и никор

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: boyanb   
Дата:   01-12-11 01:03

затваряй на 2,2 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: bpavlov   
Дата:   01-12-11 03:08


Пробвай да Фокусираш само на централна точка

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: kjey   
Дата:   01-12-11 06:36

Ползвай ЛайфВю, мисля че имаше на Д90[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-12-11 07:49

Като те гледам така ми се струва ,че проблема е в теб не в автофокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: ilcoin   
Дата:   01-12-11 08:30

Използвай за фокусиране най-близката до обекта, който искаш да е на фокус, точка. Избирай контрастен обект, върху който да фокусираш. Гледай да не мърдаш и да не ти треперят ръцете. На бленда 1.8 и най-малкото помръдване може да е фатално. Снимай в серия, така вероятността да имаш добре фокусиран кадър нараства.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: iordanko   
Дата:   01-12-11 08:35

etto, ако проблемът наистина е в калибровката на АФ, това може да ти е полезно:
Как да нагласите АФ на Никон D90 за 30 минути.


Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   01-12-11 10:43

@iordanko Това ми се вижда леко рисково,а аз не съм от най-сръчните жичкаджии(въпреки ,че не става въпрос за жички)
@ilcoin На лице къде да фокусирам..на носа ли ? А и контрастен обект...снимам каквото искам..по-контрастен няма да стане освен ако не променя светлината..
@pd Естествено ,че проблема е в мен..,че как иначе.
@kjay LiveView е уникално удобно средство за снимане,но обикновенно го пуска за да видя гледната точка ,когато не мога да я видя, и то за малко време..само за да видя..иначе фокусирам от околяра..защо ? защото фокуса на лайф вию е уникално бавен..
@bpavlov ще пробвам..все още не съм свикнал да заключвам фокуса и след това да си нагласям композицията..малко ми е трудно,но ще пробвам
@boyand зависи..2,2 е често употребяване бленда..,но да кажем снимаш чист портрет..само лице..малко тегаво на бленда 2.2 да излезне всичко на фокус..иначе пак си бяга и на тази бленда от време на време..


Отделен въпрос който забравих да задам е как да измъкна оптималната острота от този обектив ?


Бях чул..не знам от къде,да фокусирам многократно..цъкам по 5,6 пъти за фокус..не действа особено много..много ме изнервя дори и да избяга с 0.2см..изнервящо е.Знам ,че 85цата има много по-големи възможности и искам да измъкна максимума.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: navy   
Дата:   01-12-11 10:47

На малки бленди не се снима лесно, иска си умение и практика, както има и няколко принципни положения...
Също така в зависимост от техниката има ситуации, с които отново трябва да се съобразяваме.
В над 90% от случаите за лошият фокус сме си виновни ние [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   01-12-11 10:52


https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/shbj0257.JPG


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/test-calibrirane_obektiv/test-calibrirane_obektiv.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/bjim1634.JPG


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/test-calibrirane_obektiv/test-calibrirane_obektiv1.jpg




По тази тема са изписани доста други теми във форума просто вижте в търсачката, но
Това което със сигурност знам е че никон със обектив сигма и калибриране в сервиза на Сигма дава безкомпромисно добри резултати. Винаги препоръчвам при покупка на нов обектив имате безплатно калибриране на ОБЕКТИВА в сервиза им. При Профайлд нещата са трагични...

пп
това с калибрирането с настройката на огледалата е перфектно. Само внимавайте да не изпуснете ключът... Мога и от това да кача снимки, в България всички са СПЕЦОВЕ!

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: navy   
Дата:   01-12-11 10:55

И сега какво?
Калибрирането НЕ е препоръчително... всички пъпки се виждат вече [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   01-12-11 10:58

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: ilcoin   
Дата:   01-12-11 11:04

Четейки продължавам да мисля, че проблема е по-скоро в тебе. Което не исключва и другия проблем разбира се.

Контрастен обект е окото. Носа не е (освен ако не е пъпчив, или с черни точки). А и самият той обикновенно не е желан обект за фокусиране, независимо от улесненията върху него.

Значи, как става работата най-лесно. Фокусираш върху модела (някъде близко до желаното място). Гледаш коя АФ точка ти е най-близо до окото (или носа, ако целта са пъпките върху него). Избираш въпросната точка, фокусираш чрез нея с възможно най-минимално мърдане на апарата. Подходящо място е границата на ириса и склерата, или също там, където клепачите се събират. Миглите също стават, но ако са много дълги или силно гримирани може да те объркат. Веждите също не са лошо място за фокус.

Снимаш внимателно, понеже доф-а е много малък и ако ти треперят ръцете ще ти избяга фокуса. Правиш ПОНЕ 3 кадъра, после избираш най-добрия.

Ай, със здраве. Както е казал един известен американски психолог, малките деца чуват подозрителни шумове изпод леглото си, големите изпод капака на двигателя.
[shtrak] [shtrak]

ПОЯСНЕНИЕ: Говорим за потрет от типа на този, който Еротила показва. За друг тип обекти действаме според ситуацията, прилагайки горните мЕтоди.
[beer]

ПОЯСНЕНИЕ2: Ако носа е много голям, или блендата много отворена, вероятно последният няма да е на фокус. Което може да изглежда зле, особенно ако е изпъстрен с контрастни елементи и разваля бокето. Тогава все пак ще се наложи да позатворим малко ...



Публикацията е редактирана (01-12-11 11:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   01-12-11 11:12

... ето и другия мИтодЪ

https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/oybt7403.JPG


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/test-calibrirane_obektiv/test-calibrirane_obektiv2.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: jivkojj   
Дата:   01-12-11 11:26

.все още не съм свикнал да заключвам фокуса и след това да си нагласям композицията.

Това още повече скапва нещата.

Освен посочените вече неща, Д90 има и един недостатък, който го открих с времето - 2-то ниво на спусъка е тежко и след като фокусираш, трябва да натиснеш по-силно за да "щракне" копчето за задействане на затвора. Именно това "щракване" мръдва ръцете, съответно апарата. От Никон явно са знаели за тоя проблем, защото това е едно от нещата което е променено при Д7000. Там вече са сложили 9 кръстосани точки, но всичките в центъра, при портрети по-удобни са страничните. А има разлика дали фокусираш на кръстосана или не точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: tantris   
Дата:   01-12-11 15:31

Бах пуснал тема за 85/1.8 - по-остър няма да можеш да го направиш[smilie18]
Обективът си е мек на 1.8 и е склонен към пурпурни сияния.
Хубавото му е, че е компактен и не много скъп. На Д700 върши горе-долу някаква работа. Не става обаче за дразнене на канонци[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: navy   
Дата:   01-12-11 15:55

Е нали има Сигма за тази цел [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: mondragon   
Дата:   01-12-11 16:39

Както не веднъж съм писал, снимането на отворена бленда си е цяла философия и има определени правила и настройки на техниката и светлината (когато е контролирана).
Като за начало пробвай когато снимаш портрет и ако имаш аф точка, която да ти попада на окото без да прекадрираш, да ползваш следящ фокус. Аз винаги снимам един кадър между 1,8-2,8 и после същия на бленда 4. И нямам проблеми Сега ако някой каже, че Никора 85/4 не става - директно да си пуска в базара техниката и да се захваща с друга дейност...[smilie8]
[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   01-12-11 23:11

а едно калибриране колко ще излезе в профайлд?

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   01-12-11 23:53

Не питай.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   02-12-11 02:47

лошото в случая ееее.....че питам!

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: bpavlov   
Дата:   02-12-11 05:21


лошото е, че в сервиза с калобриране могат да ти оправят неточности в милиметри, за два три сантиметра, какъвто е твоя случай, ще ти трябва тесла

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: Navy   
Дата:   02-12-11 08:04

Що не купувате след тест?

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: BoneFletcher   
Дата:   02-12-11 09:35

Най ви е лесно да обвините човека за неточния фокус! Това "Авто фокус" функция на човека ли е или функция на апарата? Факт е, че автофокусът не е перфектен! Дали поради некалибрирана техника или неволно мърдане на ръка или просто поради това, че ако не е контрастен и/или тъмен обекта автофокусът дава фера! За мен е учудващо и недопустимо един фотоапарат, който струва колкото един автомобил да не се справя добре с една от най-често използваните му функции и може би една от най-важните. Добре, че тези, които правят фотоапарати не правят автомобили, иначе щеше да е пълна трагедия ... не, че липсва такава и при автофокуса на фотоапаратите. Значи за да имаш поне една снимка на фокус ( без гаранция ) трябва да включиш на серийни снимки и да стреляш като с автомат. Ако си с автомобил колко пъти имаш право да уцелиш завоя? Отговорността за точния фокус трябва да пада върху производителя и търговеца, а не върху купувача - този който носи торбите с парите. Производителят като допуска толеранси би трябвало да ги изследва и да ги напише: този обектив е -12, този фотоапарат е +7, ама не му е изгодно! Най му е изгодно да си премълчи, иначе купувачът като реши да си вземе нов обектив ще трябва да обърне склада за да си намери +7. А търговецът е длъжен да предупреди купувача и да му предложи алтернативи, а не да го гледа само в портфейла!

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: serjy   
Дата:   02-12-11 09:55

etto, по-горе ти е даден линк кое болтче трябва да врътнеш за да се оправи фокуса. престраши се. преди това е добре да провериш чистотана на апарата и най-вече, да няма прашинки около фокусния сензор. тоя проблем с д70,80,90... излиза при всяко второ тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: victory13   
Дата:   02-12-11 10:09

никъде в темата не видях питащия да е сложил апарата на статив, да е сложил скалата, да е направил снимки на различни бленди, да е видял отместване [smilie8] ...
обаче да врътка болтчета е готов веднага [smilie10] [smilie10] ...

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: serjy   
Дата:   02-12-11 10:22

имам опит с този проблем. слагането на статив и снимането на скала, точно нищо не ти дава. единствено снимане в реални условия и внимателно анализиране на резултатите може да е ориентир.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: victory13   
Дата:   02-12-11 10:28

а такаааа... успех тогава, в намирането на реалните условия и ориентирЪ...
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: serjy   
Дата:   02-12-11 10:36

викторчо, ти борил ли си се с този проблем или така си приказваш за спорта?

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   02-12-11 10:40

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: victory13   
Дата:   02-12-11 10:47

..."проблем" [smilie8] ... чий [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   02-12-11 11:47

При дневна силна дневна светлина,бленда около 2.2 /3.2 и скорост над 1/2000 сек мисля ,че не ми трябва статив..и пак се получава...страх ме е да връткам всякакви болтчета..токувиш съм му направил нещо и тряя да дам цифра парички..

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   02-12-11 12:51

Сега пак примерчИ:

1. вариант
Никнонъ Д90 обектив 85/1,8 предметно разстояние... 1м- ДОФ 1см

коету ще рече където фокусирате имате рязкост, на +5мм имате бек, а на -5мм фронт зона, това при калибрирана система обектив тяло.

Примерно има 2см бек фокус... дълбочината на рязкост ще ви е с 1 см зад обекта на фокусиране а зоната за фокусиране ще ви е на +2см от там където искате да фокусирате. ТОЧКА

2. вариант
Никнонъ Д90 обектив 85/1,8 предметно разстояние... 8м- ДОФ 63см

казано на прост език при калибрирана система, обекта на фокусиране е в центъра на ДОФ и имате +31,5см бек и 31,5см фронт зона.

ПримернУ имате 2см бек фокус... дълбочината на рязкост ще ви е с ~-28см в зоната на фокусиране, а зоната на фокус ще ви е ~+28см от зоната на фокусиране.

И пУнежИ съм многу сложен ще пусна и кЪртинка за неразбралите...

Картинка по 2. вариант


https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/igbe7580.JPG


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/2010_test/dsc6286.jpg




Картинка по 2. вариант


https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/qthw0575.JPG


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/2010_test/dsc6286_.jpg



пп
ще има въпроси ама как двете снимки са с не калибриран и с калибрирана система... пак е просто, снимано е с метода на "КЛАТЕНЕТО" [smilie18], първата снимка е е със монопод, втората е със изместване ~30см при единична фокусна зона и заключване на предметното разстояние.

примера със снимките е даден за 8м предметно разстояние но показва нагледно за неразбиращите писаниците ми ефекта от едни прости +2см бекфокус

ще кажете ама ръцете треперят тялото диша: снимките са направени от мъртвец, в момента на синмането не е имало слънчеви изригвание преди 8 земни дни, не са правени ядрени опити в срещуположната точка на земното кълбо, вятъра е северен под 4м/с... и двете снимки са направени с таймера, при опита не са пострадали животни и растения в зоната на теста [smilie18]



Публикацията е редактирана (02-12-11 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: tantris   
Дата:   02-12-11 13:10

Виж как са ти настройките за авто-фокуса.
http://www.dpreview.com/reviews/nikond90/page12.asp

Нагласи функция а1 на single point.
Не бързай с натискането докрай на спусъка, без да си убеден, че фокусът е "хванал". Помпай при нужда.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   02-12-11 16:16

ами попринцип то си светва в червено..обаче ако съм толкова зле ,че да съм кьорав си слагам и звуковия сигнал "The Beep Thingy" :D
Сега ще видя другите настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   02-12-11 16:41

колкото и да ти бипка и светка туй що виждаш през визьора не е туй що излиза на кадъра... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: bpavlov   
Дата:   02-12-11 16:46


Виж сега етто, първото нещо, което трябва да направиш е следното:

- нареди си пет кръгли батерийки леко в диагонал, всяка да е с около 5 мм по-напред/назад от съседната. Като ги погледнеш отпред, да изглежда, че са една до друга.
- застани на 1 метър от батериите, максимално перпендикулярно и центрирано, отвори обектива на 1.8, избери от копчето само централна точка, фокусирай по средната батерия с няколко потвърждавания и снимай. Направи 10-на снимки
- повтори същото от 2 и 3 метра

може и без статив, ако постигаш поне 1/200, пак ще стане ясно за какво иде реч

- хайде сега покажи снимките и ще получиш вече по-смислени съвети какво да правиш по-нататък

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: bpavlov   
Дата:   02-12-11 16:50


и пак ти казвам, единствения начин да потвърдиш точен фокус с твоето тяло и 85/1.8 е по централна точка. Изместиш ли точката встрани или фокусираш ли със всички точки, не очаквай точен фокус. По една изместена точка автофокусът е адекватен само на тела като Д300/Д700/Д3, при това пак с много уговорки. Затова си цъкни копчето на централна точка, дръж я в средата и не мисли други глупости

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: tantris   
Дата:   02-12-11 16:59

Опитай и следното - 1 батерийка и статив. Един път снимаш с автофокуса, вторият през ЛВ, ръчно с зуум на изображението на дисплея. Ако АФ резултатът е кофти, опитваш с друг обектив. Или в краен случай микро-настройка на фокуса (на Д90 имаше ли?).

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: ilcoin   
Дата:   02-12-11 17:15

Какви батериики, какви 5 лева! Без статив нищо не правите. Освен това трябва да има достатъчно светлина, щото на тъмно АФ греши.

На бленда 1.8 и разстояние 2-3 метра дофа е милиметри. Малко да ти трепне ръката и не си на фокус. И скоростта няма значение. Моля ви, не вкарвайте новобранеца във филми [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   02-12-11 17:42

боже боже... бг мама, как сте

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   02-12-11 20:37

хахахах..за сега най-много смисъл видях в това да снимам на централна точка и да заключвам АФ и тогава да си нагласям композицията...утре ще пробвам този метод.И все пак никой не каза колко г/д струва калибрирането в профайлд..и всъщност опасно ли е,до колко е полезно и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   02-12-11 20:52

Автор: etto
Дата: 02-12-11 20:37
"хахахах..за сега най-много смисъл видях в това да снимам на централна точка и да заключвам АФ и тогава да си нагласям композицията..." още един паднал то небето тея щъркели още ли доставят без да кацат
[smilie18] боже боже

а за калибрирането гугъл -чо в работно време пишеш: Профайлд звъниш и ще паднеш какво ще ти кажат.
Преди две години ползвах тази услуга мисля че 30лв платих бях много доволен.
Скоро го направих пак, беше безплатно, останах супер неудовлетворен.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: bpavlov   
Дата:   02-12-11 20:54


Аве ilcoin, дървен философе, точно такива като теб объркват хората с дебели теории какво трябва и какво не. Ти ли ще ми кажеш, че без статив не става. Ето ти една снимка на 1/125, от ръка, снимах я сега на масата в кухнята. Става ли ясно според теб дали обектива има фронт или бек фокус?


https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/ceah0300.JPG


http://www.boyanpavlov.com/Public/forums/Battery.jpg



С този тест идеално може да се определи дали обектива има фронт или бекфокус, статив трябва вече като правиш микроаджъстмънта. Ама той човека така или иначе няма микроаджъстмънт.
А иначе за трепването на ръката, при нормалните хора, дето не са им заврени ръцете в г..за, при скорости от 1/125 нагоре няма размазване...


Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: vikitovikito   
Дата:   02-12-11 21:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   02-12-11 21:39

Автор: bpavlov
Дата: 02-12-11 20:54

За тези които не разбират съм сложил и текст и снимки.
Боб се вари в тенджара 1,30- докато уври.
Практично е да се ползва тенджара под налягане ... става за 10+15мин .
Като има сватба се снима за да има снимки, с мобилния ли снимат фотографите.
Когато се правят тестове се правят с определени методи средства.
Така както рибарите си губят времето цял ден и не хващат нищо, а практичните и нормални хора отиват и си я купуват.

Зарежи батериите, богат си знам имаш принтер принтни си това срежи го както е указано, апарата на статив-един обектив над равнината на която ти е листа, фокалната равнина успоредна на равнината на листа дето пише fokus.
Фотоапарата с настройки:
бленда - най отворената на обектив който имаш
централна зона за фокусиране
скорост и чувствителност колкото ти поема за правилно експониране на кадъра
фокалната равнина и надписа fokus да са на разстояние = 20х фокусното разстояние на обектива ти /това е предметно разстояние, пример обектив 85мм х20=1700мм/.
Направи го ще ти кажа тогава как ти системата.


легенда:
Батерии- служат за съхранение на енергия, с тях неможе да се ловят пиперуди какту и риба.
Фокална равнина- на тялотото ти отгоре има една 0/нула/ с чертичка /-/ или по скоро буквата Ф
Успоредни равнини- равнини които не се пресичат в пространството
Фокусно разстояние- указано е на всеки обектив в мм
Предметно разстояние- разстоянието от фокалната равнина до равнината на фокусиране.
ДОФ- дълбочина на рязкост, в тази зона ти се намира точката на фокусиране като това ти е края на предметното разстояние.


https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/wkvj6115.JPG


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/2010_test/00xcip-275587584.jpg



Ще ти се получи нещо такова


https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/hgjk6837.JPG


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/2010_test/testf.jpg





фотографията е Геометрия, закони и творчество.



Публикацията е редактирана (02-12-11 21:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   03-12-11 00:35

Т'ва не трябва ли да е по-голямо като размери :? :D Иначе е идеино (:

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   03-12-11 00:49

Автор: etto
Дата: 03-12-11 00:35

[smilie18]

на единия ми от сайтовете имам написано многократно този текст

УМОЛЯВАМЕ ВИ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТЕКСТА ОТНОВО И ОТНОВО И ДА НЕ НИ ПИШЕТЕ ГЛУПОСТИ


пп
просто разяснявам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: special_k   
Дата:   03-12-11 08:16

Сложи си го отзад. (фокуса де....копчето[smilie5] )

Помага при прекадриране, а и не само.

Като снимаш с варио (примерно 70-200) , фокусирай на 200.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: didesignbg   
Дата:   03-12-11 08:56

Самата думичка тест идва да покаже, че се прави от статив, целта е да изолираш абсолютно всички фактори, които могат да ти променят резултата. Иначе е ясно, че тук всички сме със ръце от стомана и показалци на снайперист, удържаме 1/5 от ръка всеки път. Зрение и кординация на орли, прекадрираме по дъга поне едно 90*.
Ако питащият иска съвет, то е да направи първо теста от статив със скала и мишена успоредна на равнината на сензора. Въпреки, че ако питаш талибаните, никон проблеми с фокуса нямат, нищо че за бекфокус се заговори след излизането на д70.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: kapitancho   
Дата:   03-12-11 09:36

Никон имат сериозни проблеми с фронт и бек фокус, но някои хора наивно си вярват, че това го има само в паницата на Сигма.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: ittv   
Дата:   03-12-11 09:48

"Никон имат сериозни проблеми с фронт и бек фокус, но някои хора наивно си вярват, че това го има само в паницата на Сигма."

Абсолютно съм съгласен, това че никон на всяко второ тяло в ниския клас (под Д700) имат проблеми с фронт/бек фокус не значи, че човека е виновен както го обвинявате... аз също го имам този проблем, преди съм снимал със сони и канон и съм нямал подобни грижи... канона на слаба светлина можеше да хънтва ама като закове няма грешка, докато каква ми е ползата, че при никон фокусира по-бързо, като я е нацелил фокуса я не [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: kiromn   
Дата:   04-12-11 09:31

Фокуса на Д90 се оправя като:
А) нагласяш го колкото можеш точно с врътката под огледалото.(и показаният по-горе фокус-тест от статив)
Б) караш го в профайлд да ти го донастроят електронно.

При мен след описаната процедура фокуса ковеше с обективи на 1.4

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: comorex   
Дата:   04-12-11 15:23

Във връзка с темата да попитам - някой де има на идея може ли да се намери нейде Canon Adjustment Software [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: jrr   
Дата:   04-12-11 15:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: vikitovikito   
Дата:   04-12-11 17:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   04-12-11 17:40

Автор: vikitovikito
Дата: 04-12-11 17:35

човеко, извинявай много, би ли прочел по нагоре постовете за ТЕСТОВЕТЕ, КАКВИ СА ТЕЯ измишльотини... защо го карате прес просото и мислите че звездите са планети

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: ilcoin   
Дата:   04-12-11 17:51

Към павлов, мисля че еротила ти показа достатъчно ясно как се прави тест на автофокус. ЗАТОВА се ползва статив и ЗАТОВА не се снима от ръка, а не защото аз съм дървен философ. А трепването на ръката е друг проблем, които не бива да се пренебрегва. И не е въпроса в това на кой къде са му ръцете.

Отностно ползването на най-близката до обекта АФ точка, ще покажа една картинка, която се надявам не само дървените философи да я знаят
http://www.photozone.de/images/8Reviews/lenses/fieldcurvature.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: vikitovikito   
Дата:   04-12-11 18:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   04-12-11 18:37

ако имаш фенерче и разредена батерия, и това не свети в тъмното, мислиш ли че като е светло фенерчето ще свети

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: vikitovikito   
Дата:   04-12-11 18:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: erotila   
Дата:   04-12-11 19:04

на какво - +

всеки път кУгатУ ЩРАКНЕ... винаги има фокус, винаги има предметно разстояние...
калибрирането позволява това предметно разстояние да е точно на мястото където искаш да е за да ти е на "ФОКУС" обекта възбудил интерес да бъде сниман от теб. Когато системата ти фокусира и е на мястото където ти искаш да е, тогава се говори за добре калибрирана система. Освен фокуса, за да ти е добре изглеждащ обекта на снимане трябва да зададеш и дълбочина на рязкост както и равнина успоредна на фокалната твоя пресичаща обекта ти през точно предпочитано място от тебе... оффф
приятна вечер човеко

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: Hotsnail   
Дата:   04-12-11 22:25

Тука да не се обсъжда марката без дефектни бройки?

Следващия път тукашните атори като обсирате теми за Сони ще ви пращам линкове. Това май. Трета тема за "точния" фокус на никон

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   05-12-11 11:17

Здравейте Г-н Иванов

Във вашият случай трябва да се извърши настройка на тялото. Ако то е в гаранция - да, ремонта е гаранционен, ако не - цената на калибрацията е от 0 до 30 лв. Тялото се настройва с еталонен обектив, но за проверка е добре да оставите и вашият обектив.

Поздрави Михаил Ангелов.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: dareway   
Дата:   05-12-11 11:52

hex-винтовете под огледалата - НЕ бива да се въртят !
така всичките ви обективи стават ТИЛТ - т.е. размествате остта на горната и долна половина на кадъра. Корекцията на АФ се извършва грубо с позиционирането на аф-сензора и съвсем точно с запис във EEPROM паметта.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   05-12-11 17:16

ми не знам..дадох го за кабрилиране,утре ще ми го върнат

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: emo99   
Дата:   05-12-11 17:44

Знаеш ли какъв ще е резултатът - НУЛЕВ ! Чудя се докога сервиза на Никон ще прави клиентите си на маймуни ?! [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   05-12-11 17:59

ще видим резултата утре (:

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: emo99   
Дата:   05-12-11 18:07

Направи тест пред тях ! erotila е показал таблица . Отпечатай си я и я снимай пред тях !

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: vikitovikito   
Дата:   05-12-11 21:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: nedelcho1   
Дата:   05-12-11 22:32

Ако въртиш винтчетата под огледалото има опасност да навредиш повече отколкото да поправиш. Тези винтчета променят оста на огледалото, т.е. под какъв ъгъл пропуска светлина към аф сензорите за различните фокусните точки. Като промениш ъгъла, има голяма вероятност горните или долните фокусни сензори да не работят както трябва вече, дори и по централна точка да е добре. За това когато нещо може да се оправи по електронен път с калибрация в сервиз е много по - добре така, отколкото да се създадат повече проблеми.

А това от коментара на dareway за ТИЛТ обективите беше забавно [smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   06-12-11 18:27

Казаха ,че са открили фронт фокус и са го калибрирали..,но сега на тъмното няма как да проверя..утре..

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: chepkata   
Дата:   07-12-11 06:49

Би ли споделил къде се случи това и колко струваше?
Опазил ме бог за сега от тоя проблем, ама знае ли човек?
А и резултата дали е задоволителен, което е най-важното.

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   07-12-11 11:15

вчера вечарта го пробвах със отклонена светкавица..,но искам на дневна светлина да видя как става в/у човек..за сега нямам в/у кого да пробвам иначеее...Както по-горе се вижда от изпратения ми мейл не струва нищо ако никона е в гаранция(случва се в сервиза на профайлд на бул. българия до джъмбо),но ако е извън гаранция е от 0 до 30 лв..

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: foroforo   
Дата:   07-12-11 11:28

Би ли разпечатал тестова карта от http://focustestchart.com/chart.html и да дадеш линк към няколко тестови снимки на картата на максимално отворена бленда - интересува ме резултата от калибрацията


Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   07-12-11 12:01

ще гледам тия дни да я принтна (:

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: emo99   
Дата:   08-12-11 15:23

...какво стана ? Има ли точен фокус ?

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: tziko   
Дата:   08-12-11 18:27

Не

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: bunny1   
Дата:   08-12-11 20:23

Не се сещам след калибрация в Никон да има някой доволен.


Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   08-12-11 20:56

за съжаление нямам време и модел да пробвам...

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: emo99   
Дата:   08-12-11 21:53

Не ти е необходим модел . Снимай под ъгъл обикновена линийка за чертане . Сложи нещо (черен маркер, химикал )по средата на линийката , за да фокусираш и снимай ! Фокусирай върху писеца на маркера(химикала). Ако нямаш статив - фиксирай по някакъв начин апарата и ползвай самоснимачката. След това виж дали фокуса е точно върху писеца или с колко сантиметра ти е избягал .[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   08-12-11 23:06

First thing in the morning! (КИРИЛИЦА ЗА МОДОВЕТЕ)

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: TheOne   
Дата:   09-12-11 01:37

Боже колко много писане и резултат пак няма [smilie10]

За мен проблема е в(ръцете...явно много трепкат [smilie5] ...с повече практика ще се усъвършенстваш)

Айде със здраве [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: emo99   
Дата:   09-12-11 09:16

TheOne- снимай с някакъв Никон ( без Д300, Д 7000 и т.н) и какъвто и да е обектив . Ако никора е зум - снимай и в двата края. След като видиш снимките на монитора ще се окаже ,че въпреки снимането от статив ръцете ти са треперели . [smilie18] [smilie18] [smilie18] . Да ти кажа ли какво ми казаха в Профайлд , след като номера с треперещите ми ръце не мина ? В тази фирма редовно се опитват да ви изкарат я с треперещи ръце , я че се клатите . А пък един познат са го питали , защо е снимал химикал и колко често снима химикали, за да види дали има фокус след калибрацията ?!

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   09-12-11 11:29

Нямах много време..не намерих нито маркер,нито линия...Намерих един лист и лепило за хартия.Така фокусирал съм в/у най-долната част от лепилото..т.е. червеното..в долната част на червеното.Направих тест на бленда 1.8 2.0 и 2.2 от статив под наклон с дистанционно..Т.е. вибрация: Нулева.
http://dox.bg/files/dw?a=24330abf66



Публикацията е редактирана (09-12-11 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: nboyanov   
Дата:   09-12-11 13:11

Един може би глупав въпрос, но все пак...На какъв формат хартия трябва да се отпечата тестовата карта за която говорите тук - А4, А3 или дори по-голям?


Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: tantris   
Дата:   09-12-11 15:08

От последните тестове е видно, че обективът е за ....
То бива боке-аберации, ама да няма една черна буква на листа, това е вече прекалено.[smilie23]
Да няма някакъв омазан филтър на обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: lakosta   
Дата:   09-12-11 15:25

не може ли по-човешки начин за качване не снимки [smilie25] треперят ми ръцете и не мога да въведа разкривения код за да видя пробите![smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Максимално точен авто фокус
Автор: etto   
Дата:   10-12-11 13:56

https://photo-forum.net/i/1552284 Леко да трепна и фокуса отиваше отвсякъде ,когато снимах от ръка...,но ще направя още тестове.Този резултат не е задоволителен!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »