Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Обяснение за обективите
Автор: bartowski   
Дата:   29-11-11 04:20

Здравейте,
много се чудех дали да пусна тази тема и все пак реших да ви попитам за максимално изчерпвателен отговор относно тълкуванието на обективите, а именно - на всеки един обектив има едни числа,
по-конкретно ме интересуват обективите на канон. Например базовия кит EF-S 18-55 mm 1:3.5-5.6 IS II? Какво значи това - 18-55 мм, и другите цифри. Не ми стана много ясно от статиите, които четох и затова се допитвам до вас. Известно ми е, че 18-55 е фокусното разстояние, f/3.5-5.6 е светлосила. Но какво се крият зад тези числа? Как се обяснява това на фотографски език? Ще съм ви изключително благодарен да отговорите.

До скоро
С поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Обяснение за обективите
Автор: prizovka   
Дата:   29-11-11 06:30

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Обяснение за обективите
Автор: bordon   
Дата:   29-11-11 12:10

18-55 се води като широкоъгълен. Ако беше напр. 50-200, ще е телеобектив. Има и най-широки - "фишай" обективи.
3,5-5,6 се разбира като стандартен / тъмен/ обектив.
Ако започва от 2,8 надолу, вече се води свтлосилен. Колкото по-малка е първата цифра, толкова обектива е по-светлосилен, по-качествен и съответно по-скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Обяснение за обективите
Автор: boni   
Дата:   29-11-11 12:16

Ето тук сме писали доста по този и други въпроси. Малко е старо, но върши работа :
https://photo-forum.net/ebook/start.htm


Ето още разни неща, които съм писал преди години:

http://bonibonev.com/tehnika

Отговори на това съобщение
 Re: Обяснение за обективите
Автор: io_bs   
Дата:   29-11-11 15:10

И тази статия е полезна: http://www.dpreview.com/articles/9162056837/digital-camera-lens-buying-guide
С две думи на български:
- до 16мм обективите са ултра широкоъгълни
- на около 18мм са широкоъгълни
- на 30мм са нормални
- над 55мм са телеобективи (това е за тела с APS-C / кроп сензор).
Доколкото знам за канонските обективи, EF-S значи, че има автофокусен мотор.
Bordon добре е обяснил за блендата, само ще допълня, че широката бленда е желана, защото така в обектива влиза повече светлина (=> по-голяма скорост на затвора) и също дефокусирането е по-силно, например дефокусирането на един обектив като 50mm f/1.8 ще много по-добро, отколкото на обектива, за който питаш, като е зададен на 50мм с максимално широка бленда (f/5.6).
IS значи, че обективът е стабилизиран, т.е. можеш да снимаш от ръка с по-ниска скорост, отколкото без стабилизация. Като се снима на статив е хубаво да се изключва, защото иначе тя започва да прави вибрации, които се отразяват на остротата на снимката :)



Публикацията е редактирана (29-11-11 15:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Обяснение за обективите
Автор: Jim__Beam   
Дата:   29-11-11 15:14


...Аз пък се радвам , че отговорихте на човека по същество , вместо да го нападнете и да го направите на марула в първите 20 поста .....

Евалла ... [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Обяснение за обективите
Автор: harvester_vn   
Дата:   29-11-11 15:15

Е то първите 20 поста са само за загрявка в подобни теми [smilie5]

После се появяват Гената с голямата лъжица и Асахи с учебника по физика [smilie5]



Публикацията е редактирана (29-11-11 15:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Обяснение за обективите
Автор: bordon   
Дата:   29-11-11 16:20

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Обяснение за обективите
Автор: Sky_Knight   
Дата:   29-11-11 17:05

Само да внеса малко корекция относно видовете обективи на Канон.

EF-S съкращението идва от Short back-focus. Това са обективи, които са предназначени специално и единствено за кроп телата на Канон (дву- и трицифрените напр. 40D, 60D, 550D, 600D и т.н.). Те са с различен дизайн на оптичните елементи и не могат да бъдат поставяни на фул фрейм тела на Канон, тъй като крайният оптичен елемент е издаден по-назад и ще се докосне/удари с огледалото при сработване на затвора.

Всички обективи на Канон от EF и EF-S моделите имат автофокусен мотор.

Отговори на това съобщение
 Re: Обяснение за обективите
Автор: bartowski   
Дата:   30-11-11 01:29

Хиляди благодарности,
наистина много ми помогнахте и с обясненията и с линковете. Хубаво е, когато има хора, които да се отзоват на начинаещите. До скоро... И останете със здраве.

С поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Обяснение за обективите
Автор: kote   
Дата:   30-11-11 01:37

на грамотни хора грамотно се отговаря[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »