Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: SLX   
Дата:   09-11-11 15:55

Имам едно въпросче. Ше имам на разположение канонския 10-22 за период от време другата седмица. Освен очевидните ползи за архитектурите, които мисля да снимам с него, се оказа, че ще имам добра гледна точна за панорама на красив град. Не мога да пробвам в момента, та питам дали някой знае дали ще има сериозна дисторсия при слепването на вертикалните кадри на една потенциална панорама.
Вторият ми въпрос е дали някога сте имали проблеми с поставянето на CPL на ултраширок обектив. Уж някакви оптични проблеми можело да има, но съм чувал и обратното.
На тези, които ще ми препоръчат да пробвам благодаря за съвета, но не мога преди да ида на въпросното място. Моля за съвет.

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: s.lazarov   
Дата:   09-11-11 16:08

Ами аз предполагам, че ще има, макар че с такова стъкло не съм снимал, може би е по-добрия вариант да са хоризонтални кадрите, като щракаш на две линии. Иначе препоръчвам за сглобката Autopano Giga 2 - много добра и се оправя прилично със събирането на кадрите като позволява и индивидуални насторойки.
Успех и да се похвалиш после с кадрите! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: godmoney   
Дата:   09-11-11 16:24

има да, особено при снимки под 14 мм, но в някои случаи може да се получи и ефектно, спокойно може да си правиш и панорами с 20 мм зуум, за 180 градуса са ти нужни 3-4 кадъра;

за архитектура не е най-добрият избор;

това за cpl-а не мога да кажа, че е вярно, но на някои снимки с cpl съм забелязал, че няма фокус по краищата;

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: chukov   
Дата:   09-11-11 16:41

все пак 10-22 е обектив за кроп и става приравнен на 16мм

тоест едва ли ще има тежко винетиране и проблем с поляризиращия. Снимах навремето с една Сигма 10-20 и поляризиращ на HOYA тънък. Не съм имал проблеми

Застъпвай кадрите с по 15-на процента
после можеш да ги сглобиш без проблеми с коя да е програмка за сглабяне

на твое място леко ще врътна вариото примерно на 12мм да не съм в ултраширокия край

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: MarinY   
Дата:   09-11-11 19:03

Понеже го имам, мнение от практиката.

Поляризационният филтър трябва да е ultra slim. Всякакъв друг вариант е със сериозно винетиране. Това за "омазняване" по краищата от използването на филтъра е несериозно.

Приятелски не препоръчвам панорама с ултра-широк обектив. Особено в комбинация с ПЛ. Причини - много. [smilie3]



Публикацията е редактирана (09-11-11 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: io_bs   
Дата:   09-11-11 21:52

Чел съм, че поляризационни филтри не трябва да се ползват с ултрашироки обективи, защото поляризацията се изменя и само част от небето ще е тъмносиня, останалата ще си е нормална (както ще е без филтър). Но нека някой, правил такива опити, да сподели дали е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: compur   
Дата:   09-11-11 22:02

застъпвай кадрите си поне 70%! [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: tantris   
Дата:   09-11-11 22:05

Ако ще е със 70% по-добре да щрака с 50-ца.

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: MarinY   
Дата:   09-11-11 22:11

Както и да ги застъпва, заради филтъра ще има такива разлики в наситеността на цветовете, особено на небето, че и програма за 10 000 долара няма да се оправи. Да не говорим за перспективните изкривявания. Ще трябва пяреди комбинирането, сериозно да си поиграе със всеки кадър. Да го вкара в "по-нормални" граници на изкривяванията, така, че панорамната програма да "изравни" някак си геометрията.

Поиграй си, но е кауза пердута.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: tantris   
Дата:   09-11-11 22:12

Фишай[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   09-11-11 22:28

по въпроса за застъпването
има съвет за 15%
има и за 70%
по моя скромен опит 15% е малко, 70% е твърде много

снимам с около 30-35% застъпване и не съм имал проблем с 360 градусови панорами
независимо дали с 6 кадъра с 10мм фишай
или с 4 реда по 60кадъра със 150 мм на кроп тяло

полфилтърът ако е слим и не винетира при широкоъгълна панорама създава други проблеми.

Ефектът от полфилтъра зависи от ъгъла между източника на светлина /слънчевите лъчи/ и оптичната ос на обектива и през 90 градуса се получава голяма разлика светло-тъмно. Аз се отказах от полфилтри за 360 градуса.

Това не значи че не трябва да се правят експерименти. Ако може врътни две панорами със и без филтър.

Врътни с широкоъгълен и с нещо по-нормално 35-50мм - може на два-три реда.
Осигури материал, после ще го обработиш.

Ако може и да въртиш около нодалната точка или близо до нея още по-добре.

къде е тоз красив град

ПС
Виждам че Марин е писал та се чудя това за перспективата предположение ли или собствен опит



Публикацията е редактирана (09-11-11 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: Rosencho   
Дата:   09-11-11 23:25

Ето една панорамка от вертикални кадри от ръка без филтър със Сигма 10-20.
Нямаше проблеми при слепването.


https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/pyub0124.JPG


http://img340.imageshack.us/img340/2349/dsc5784pan.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: MarinY   
Дата:   10-11-11 00:13

За Чичо Жоро: Говоря от собствен опит. (може и да се окаже грешен). Перспективните изкривявания при ултра-широките са много различни в зависимост от положението в кадъра. За да ги сглобя се налага да ползвам wrap и останалите "кривящи" функции на ФШ преди актуалното сглобяване. Програмите не могат да напаснат изкривяванията ако са над някаква граница.

П.П.За последния пример - нямаш близки елементи и прави линии, които биха компроментирали панорамата.



Публикацията е редактирана (10-11-11 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: slx   
Дата:   10-11-11 00:41

Благодаря за мненията. Всъщност нямах намеление да правя панорамата с широкото и едновременно с полата. Но със сигурност ще опитам. Градът е Париж.

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   10-11-11 08:36

успех с панораменето на Париж

малко се отплеснахме, но ще дам едно примерче с фишай и съответната хубава бъчвеста дисторзия

близки елементи и прави линии

достатъчно ли са близки и прави или да търся още по- [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: chukov   
Дата:   10-11-11 10:22

Айде и от мен една с 10-20

цък


Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: compur   
Дата:   10-11-11 11:03

tantris

"Ако ще е със 70% по-добре да щрака с 50-ца. "

Авоторът на темата не иска да снима с 50 мм, а с широкоъгълен обектив (евентуално 11 или 16 мм), а колкото по широкоъгълен е един обектив, толкова по-голямо трябва да е застъпването на кадрите, за да може програмите да съединят кадрите без загуба. За нормален обектив припокриването трябва да е 25-30%, а за широкоъгълен - колкото по-шорокоъгълен е, толкова повече трябва да е припокриването. 70% ми се струва нормално. За Чичо Жоро е ясно - 4 кадъра с Фиша и е в Джаза! [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (10-11-11 11:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: compur   
Дата:   10-11-11 11:09

някакво четиво по въпроса

още някакво


Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   10-11-11 11:17

ми хубу де, застъпвай 70%, не ми пречи [smile]

За Чичо Жоро е ясно - 4 кадъра с Фиша

ц, не са 4, 6 са, става и с 5,
ама на пет се дели по-трудно особено ако трябва на око да ги мериш 72 градуса


Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: valen_tin   
Дата:   10-11-11 11:34

по-добре повече кадри и по-голямо застъпване и според мен това важи и за широки и за нормални обективи - особено когато се снима от ръка или от нормален статив (без приспособление за панорами да измести точката на въртене ... не знам точно как се казва джаджата). Един два кадъра в повече губиш 30-40 мегабайта и винаги можеш да ги изтриеш или да не ползваш някой кадър за панорамата, докато ако не ти стига един кадър можеш да загубиш цялата панорама ...

ако ще правиш панорами на Париж другата седмица и ще вкарваш небе почти сигурно ще трябва да работиш с ХДР, има доста тегави за снимане облаци в момента (а и по принцип в Париж)

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: mitevvv   
Дата:   10-11-11 16:53

И аз да изкажа скромно мнение с моята Сигма 10-20мм. и CPL Hoya Pro Slim , при панорамни снимки в тази комбинация ефекта от поляризационния филтър е уникална и няма разлика в наситеността в отделните кадри,а остротата си остава същата съобразно възможностите на обектива.
Единственото, което препоръчвам за широко около 10-12мм., отделните кадри да не се засичат повече от 15-20%, което за 180" е еквивалентно на 4-5 кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: SLX   
Дата:   25-11-11 22:45

Ами върнах се от Париж. Първо не остана почти никакво време за снимане освен един следобед и вечерта след това. Второ на небостъргача Монпарнас изобщо не става за панорами, защото откритото пространство е около 30 см на височина от около 160 см. Все пак имах възможност да опитам ултраширокото включително с HD филтъра ми Hoya. Независимо че е слим, се случва да има някои проблеми с винетирането на 10 мм. Като цяло страшно ми хареса и ще си го подаря за коледа.
Тук съм качил няколко кадъра, не са обработвани, пък не са и в оригиналния размер.
http://www.flickr.com/photos/60310850@N06/sets/72157628124851383/



Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: io_bs   
Дата:   25-11-11 23:22

^^^
Сори за спама, ама... супер снимки, добавих няколко в любими [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: pachok   
Дата:   26-11-11 00:47

Ако е чисто и безоблачно небето, веднага си проличава неравномерната поляризация при широкоъгълните обективи - с други думи получават се редуващи се светли и тъмни участъци в небето.

https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/yhsj5443.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/170/a_1321902223_IMG_1640FF2.jpg


За предпочитане е да се отвори от ТУК снимката

В случая в композицията съм включил и клоните на дърветата, за да не се набива на очи голямата разлика между наситения син цвят в средата на кадъра и бледо синьото в двата му края. По отражението на водата също може да се разбере за какво говоря. Все пак предпочитам да използвам CPL, тъй като запазва наситени цветовете в дълбочина.
Когато небето е облачно, неравномерността практически не се забелязва.


Отговори на това съобщение
 Re: Панорама от вертикални кадри с ултраширок обектив
Автор: Argazki   
Дата:   26-11-11 01:24

mitevvv - Защо и ти и някой по-горе препоръчвате да не се засичат кадрите повече от 15-20 % ? какъв е проблема? От личен опит по-добри резултати имам от 30% застъпване. Вярно е обаче, че правя повечето панораммни с 24мм.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »