Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: p4elen_med   
Дата:   16-11-11 22:53

Здравейте, съжалявам ако има подобна тема, не можах да намеря.

Днес тествах един обектив който ми се струва, че има лек бек фокус. Снимал съм на RAW с Д300.
Имам снимки с централна точка които са ясни, но за тест мръднах на различни страни фокуса. С какъв софтуер мога да видя къде е бил "мерника" на фокуса?

Благодаря [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: MarinY   
Дата:   16-11-11 22:54

Никон Капчър има тази функция. View/show focus point

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: corsuse   
Дата:   16-11-11 22:54

В Capture NX2 и View NX2 има опция да се види фокусната точка :).

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: tziko   
Дата:   16-11-11 22:57

и с PhotoMe става!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: p4elen_med   
Дата:   16-11-11 22:58

Благодаря ви. Със сигурност го имаше някъде, но не успях да формулирам правилно въпроса си към чичо Гугъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: rewer   
Дата:   17-11-11 09:15

Има едни таблици и начини да се провери точно дали има фронт/бек фокус.Така случайно да си тестваш е много трудно ,и бая време ще ти отнеме микроаджъстмънта после.Иначе колегите са ти казали как да си видиш "мерника".

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: джъмбо   
Дата:   17-11-11 09:24

то лесно може да го видиш ама дали е верен не е ясно защото може да си прекадрирал миг преди снимането а това софтуера не го знае

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: p4elen_med   
Дата:   17-11-11 13:59

rewer, обектива който тествах е zoom. Преди време се помъчих точно с тези таблици да си калибрирам тялото спрямо друг зум обектив който не беше с точен фокус. Настроих го, но при различни милиметри бек/фронт фокуса се появяваше пак. Обектива, който тествах вчера ми хареса като качества, но се притеснявам, че няма да може да се калибрира. Тамрон е и в БГ не съм чувал да се калибрират от официалния сервиз. Та въпросът ми е предния обектив ли е имал проблем или по принцип зумове-те трудно могат да се калибрират от тялото?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: p4elen_med   
Дата:   17-11-11 14:04

джъмбо, има резон в думите ти макар да снимах с много бърза скорост и да съм се стремил да не клатя :). Бекфокуса е видим на всички тестови кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил
Автор: rewer   
Дата:   17-11-11 15:55

Колега защо не написа в първия пост какъв е обектива ,щеше да имаш много по точни съвети.Ако не си го купил още ,не го прави.Избягвам да купувам зумове които не са Никон .
А и на накой странични точки фокуса на D300 не е ,много акуратен от опит ти го казвам.Сега ако обектива е Тамрон 17-50 /2,8 той е с малко по странна фокусна равнина ,не е плоска и това си е като дефект на обектива .И дава фронт/бек фокус.

http://www.photozone.de/images/8Reviews/lenses/fieldcurvature.gif




Публикацията е редактирана (17-11-11 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: p4elen_med   
Дата:   17-11-11 16:04

Точно за Тамрон 17-50 /2,8 говоря. Хареса ми остър е, но дава видим бек и то точно на страничните. С никонски обективи не съм имал проблеми и по страничните точки. Не съм го купил още.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде е бил "мерника" на фокуса при заснемане?
Автор: rewer   
Дата:   17-11-11 16:10

Има много теми писани във форума за този обектив от хора които са го ползвали в реални условия.Аз съм го пробвал веднъж във Фотопавилиона но не ме грабна особенно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »