Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос: Samyang Fisheye 7.5mm f3.5 за m4/3 (Oly PEN, Lumix G)
Автор: phil   
Дата:   04-11-11 18:48

Може да е тъп въпрос, но не можах да си го обясня случая с конкретните апарати и обективи. Днеска го пробвах това обективче много ми хареса иначе. Сигурно се знае - няма комуникация ръчна бленда и фокус. Но: На PEN E P2 и P3 се държи странно – на А водеща бленда при промяна (намаляване на отвора) на блендата от обектива си променя адекватно скоростта и държи теоретично еднаква експозиция, но затъмнява дисплея, което е логично. Снимката обаче с различните бленди НЕ Е СЪС ЕДНАКВА ЕКСПОЗИЦИЯ, става все по тъмна и съответствува на това което се случва на дисплея. Турих го на М, изравнявам както си трябва – същата работа – снимката от f3.5 до f 22 затъмнява прогресивно. Не съм пробвал с колко + EV трябва да коригирам че да се получи същия кадър/експозиция за всяка бленда, но е доста.
Сетих се и сложих един суперски ръчен Carl Zeiss за Contax G През адаптор на Пеновете – същата работа.
Да, ама Самянга на Panasonic Lumix GF2 всичко както трябва – по същия начин на А си коригира скоростта, затъмнява дисплея пак, НО СНИМКИТЕ СА СЪС СЪЩАТА ЕКСПОЗИЯ ОТ 3.5 до 22!!!
На GF2 му е дадено "снимка без обектив", иначе така и така не тръгва. На Oly такава функция не знам да има. Какво става, може ли да помогне някой? Благодаря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос: Samyang Fisheye 7.5mm f3.5 за m4/3 (Oly PEN, Lumix G)
Автор: phil   
Дата:   04-11-11 23:29

сега поснимах с това обективче пак, малко съм пресилил нещата - но въпреки всичко ПЕН смъква по 0,3 EV от бленда до бленда и на 16 е с 1,3 EV по тъмна снимката отколкото на 4. Тоест ако я коригирам + 1,3 EV е същата като на бленда 4. И се видя от какво е - скоростите които дават и двата ПЕН -а за различните бленди са винаги малко по високи от съответните. Например бленда 4 - 1/25, 5,6 - 1/15, 8 - 1/10 и т.н. Панасоника ГФ 2 ги прави точно, ама на групи - от 3,5 до 8 добре, после на 11 скача с - 1 EV и до 22 пак точно. Ми хубаво, то и без това къде повече от 8, иначе обектива е чудесен, малък и много детайлен до краищата.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос: Samyang Fisheye 7.5mm f3.5 за m4/3 (Oly PEN, Lumix G)
Автор: phil   
Дата:   05-11-11 11:21

Това горе беше вечера и снощи в добре осветено помещение, но исо 800 и ниски скорости 1/50 - 1/10 ето сега проба на вън слънчице - исо 400 скорости 1/320 - 1/40 и снимчиците еднакви на всички бленди на и на двата пена.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос: Samyang Fisheye 7.5mm f3.5 за m4/3 (Oly PEN, Lumix G)
Автор: s_dyakov   
Дата:   05-11-11 12:08

Не можах да разбера драмата каква е[smilie11]
И има ли смисъл въобще от режим А при снимане с ръчни обективи. На тялото не можеш да му кажеш на колко са отворени. По добре на П или на М.

А иначе пеновете имат опция за 'Подсилване на Life View' - в настройките под секция *D Disp/PC но тя се отразява на лаиф хистограмата.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос: Samyang Fisheye 7.5mm f3.5 за m4/3 (Oly PEN, Lumix G)
Автор: phil   
Дата:   05-11-11 12:20

няма драма, доколкото нееднакво експонирани снимки при ужким еднаква екпозиция която предлага апарата при различни бленди при по слаба осветеност е допустимо. И на А и на М - бленда/скорост си идват еднакви за различните бленди от обектива и резултата еднакъв. Както рекох днеска при добро осветление всички снимки на всички бленди са еднакви. Не е проблем, защото това обективче няма да му се затваря блендата кой знае колко.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос: Samyang Fisheye 7.5mm f3.5 за m4/3 (Oly PEN, Lumix G)
Автор: s_dyakov   
Дата:   05-11-11 12:32

Може би има някаква разлика при меренето с ръчни обективи - виждал съм такава и аз.
Най-вероятно с АФ обективите се компенсира.

Но да .. така или иначе бленди над ф5.6-8 не е добре да се слагат заради дифракцията - над ф11 изображението видимо се влошава.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос: Samyang Fisheye 7.5mm f3.5 за m4/3 (Oly PEN, Lumix G)
Автор: phil   
Дата:   05-11-11 17:03

да така е но става въпрос за друго - кратко и ясно - на светло ПЕН-ът си определя супер експозицията т.е скоростта при промяна на ръчна бленда - и на А, и на М. Но на по малка осветеност малко се бърка и леко недоекспонира при всяко затваряне на блендата. Пример: Навън исо 400 ф4-1/320, ф5,6-1/160, ф8 - 1/80, ф11 - 1/40 и т.н. Вътре ламби Исо 400 - ф4 - 1/25, ф5,6 - 1/15, ф8 - 1/10, ф11 - 1/6 вместо 1/3 което си е цял стоп. ГФ2 на същата светлина почти ги изравни. Това всъщност исках да кажа. Ако искаш да снимаш на по ниска осветеност или вечер с някой хубав ръчен обектив, например Карл Цайс Г Планар 45 ф2, може да е от значение, ама там и така и така си снимаш на бленда 2 най много 2,8 и това горе не е проблем.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »