Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Заснемане vs Сканиране на марки -- ?Калибрация? на Canon LiDE 700F
Автор: CTEHATA   
Дата:   03-11-11 09:32

Здравей колективен ФФ мозък!

Имам следната чуденка- дали да заснема колекция от пощенски марки или да ги сканирам. Добре де, няма да го правя аз а кръщелницта ми, ама аз ще помогна с постановката и скриптването на обработката на резултатите.

Вариант 1: Заснемане. По принцип затова ме потърсиха. Мога да използвам произволен дълъг обектив + макропръстени, да вдигна статива високо над повърхността, на която се слагат марките. Ако застопоря статива, фокуса, блендата и скоростта и използвам фиксирано постоянно осветление, "операторът" може само да сменя марки и да натиска безжичният спусък.

Проблеми:
1. Марката се огъва леко. Имам някои идеи как да се боря с това, ама са сложни и шумни. Търся други.
2. Марките са много, около 5000. Ще замине част от капацитета на затвора.
3. Raw файловете ще са 50Gb.

Вариант 2: Сканиране. Нямаме достъп до скъп скенер, но ми се струва, че повечето марки са печатани с едър растер. Оптични резолюции над 600 dpi ми звучат безсмислени.
Ако настроиме добре scan-to-usb работата може да напредва и без компютър.

Проблеми -
1.По-досадно редене на много марки
2.Риск от смачкване на марка
3.По-досадно рязане после



Като цяло работата е много, иска ми се да събера максимум мнения, преди да се започне. Целите са прости - любителски сайт и документиране на колекцията. Разходите трябва да са съизмерими с целта, така че съвети за макро светкавици, обективи за 5000 лв. и т.н. са просто спам.


Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-11-11 09:47

тия марки сигурно са печатани на лпи 150...
така че и 300 дпи може би ще им дойде добре
не се зорете с апарата, сканирайте си ги - лека по лека ще стане.
да ги гладиш марките с ютия, че да не се гънат, си е занимавка : )

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: rorus   
Дата:   03-11-11 09:47

Първо е важно да се знае за какво ще се ползва този дигитален архив.
Ако изискванията са високи - това може да определи сканирането като задължително.

Бих препоръчал да направите един пилотен проект. 100 марки по единия и по другия начин. Първо ще бъде полезно за човека и второ ще бъдете съвсем сигурни какво ви чака като време за изпълнение и резултат. И не правете теста с 5 марки, не е същото.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: moketa   
Дата:   03-11-11 09:55

Със скенер ще стане по-бързо и със задоволително качество. Зависи какво разбираш под "скъп" скенер- например Canon-4400F като нов струва около 180-190лв, може да сканира до 1200 dpi с 48-битов цвят. Нареждаш марките направо върху стъклото и ги притискаш с капака, ще се елиминира изкривяването им. Сканираш тази група марки подредени в поле на А-4, после с най-обикновена програма- от типа на Faststone Image Viewer обработваш файла- "нарязваш" марките и ги съхраняваш като отделни файлове, ако се налага корегираш цвят, острота и др. Скенерът има и приставка за сканиране на 36 мм ленти, така че може да ти върши и тази работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: El_Fuego   
Дата:   03-11-11 10:24

Профилирай скенера с IT8 еталон и VueScan и после действай.
Не мисля че има по-добро решение от гледна точка на параметрите "достъпност", "себестойност" и "време за изпълнение + време за обработка".

П.П. Хвърли едно око и на The VueScan Bible: Everything You Need to Know for Perfect Scanning.



Публикацията е редактирана (03-11-11 10:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: CTEHATA   
Дата:   03-11-11 10:32

Времето за сканиране не е малко при високи резолюции.
Обаче май всички сте за скенер!

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: El_Fuego   
Дата:   03-11-11 10:35

Докато скенерът чегърта можеш да си вършиш друга работа, не си вързан за него.


Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: Suggs   
Дата:   03-11-11 10:42

СТЕНАТА, разбираемо е, че не искаш да купуваш скъпи обективи. ОК, с какво разполагаш?
Аз ако трябва да правя такова нещо, взимам Nikon-а и макро обектива, и действам. Не е задължително да са 5000 кадъра, и да са в RAW. Зависи от крайната цел - размер и качество на резултата.


http://photo-zona.net/images/user63227/album20829/large/1320310957_punx7048_111103_113841.jpg



ПП. "Hey You" е от 1979г.



Публикацията е редактирана (03-11-11 11:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: ilcoin   
Дата:   03-11-11 10:46

Още един глас за скенера. [smilie24]

Да вадиш всяка марка поотделно, после да я нагласяш да не е крива, после да я снимаш, после пак внимателно да я връщаш и така 5000 пъти ми се струва ужасно неефективно занимание.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: asahi   
Дата:   03-11-11 11:29

Заснемането няма никакви предимства.

Подреждаш с една линийка марките на стъклото на скенера ред по ред, после сканираш на максималната оптична резолюция, а всички останали разсъждения ги отлагаш за неопределено време. Ако ще ти трябва определен фон е най-добре да го сложиш още при сканирането. Работи с пинсета и почиствай по-често стъклото на скенера. Осигури си достатъчно място на харддиска. Планирай предварително подреждането и организацията на сканирането да няма после "това къде беше [smilie11] ".

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: IvoM   
Дата:   03-11-11 11:37

Ако държиш да ползваш апарат, може да си направиш вакумна поставка за марките, тя ще ги държи плоски и на място. Можеш сравнително лесно да си направиш такава от ситно перфорирана ламарина и прахосмукачка.. схващаш идеята. Въпреки това, за 5к марки ще си е занимавка, а и прахосмукачката сигурно ще сдаде багажа преди да приключите.

За скенер, може да си направиш шаблон с размера на зоната на сканиране, който ще помогне различните партиди марки да са на едни и същи места. При така получените кадри може след това да се направи ПС екшън който да ги нареже.

Разбира се, възможни са и комбинации от двата метода :)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: CTEHATA   
Дата:   03-11-11 11:47

Благодаря много за мненията и съветите, помагате ми!
Шаблон + фон могат да автоматизират рязането много добре!

Най-много да са 2-3 типови шаблона.
Смятам да ползваме скенер, който може да пише на флаш карта или USB. Така след сканирането на даден албум, данните ще се прехвърлят на твърд диск, архивират на DVD и паметта щше се форматира.

Чудя се обаче - от какъв материал да направя шаблона???
Май първо трябва да съм сигурен кой е скенера.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: ilcoin   
Дата:   03-11-11 11:56

А не може ли направо да се записва на компютър резултата? Щото това много играчка ми се вижда. Освен това архивирането на ДВД не е от най-добрите идеи, обсъждано е във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: IvoM   
Дата:   03-11-11 11:59

Шаблона или от тънък картон, ако ще изрязваш прозорчета за марките и ще ги редиш директно на стъклото, или от по-дебел картон ако по някакъв начин първо ще ги закрепяш за него. Има определени лепящи ленти с ниска сила на лепилото, които не оставят следи след отлепване, 3М правят мисля. Не знам все пак колко е безопасно за марките такова нещо, но е вариант. Шаблона ако е от втория тип може и от някакъв тип пластмаса, като тази гъвкавата от която се правят папки.

Сега се сетих, че ако решиш да ги снимаш, може да ги затиснеш със стъкло, при правилно подбрано осветление и ъгъл няма да има отражения, евентуално може и с поляризатор. Занимавката си е голяма де, скенера е май по-лесен.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: uri64   
Дата:   03-11-11 15:57

Сканирането ще бъде технически по-лесно и бързо и качеството ще е добро. Няма място за чудене, просто като леща, дет се вика...

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: Nimi   
Дата:   04-11-11 00:47

Сподели после някоя и друга снимка, че и аз имам желание да сканирам колекцията... но размерите... доста повече от 2 или 3. Доста шаблони ще трябват.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки
Автор: simbon4o   
Дата:   04-11-11 08:51

колко да е крива една марка :) няма да е като снимките които ми носят понякога в офиса смачкани, накъсани, ... и каширани на дебела крива подложка. Снимането ми се струва излишно в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки -- ?Калибрация? на Canon LiDE 700F
Автор: CTEHATA   
Дата:   09-11-11 20:59

Такаааа!
Кръщелницата ми вече се сдоби със Canon LiDE 700F.
И аз може да намажа малко сканове на стари филми [cool]
По темата с марките - възникна чуденка, доколко има смисъл да се прави някаквои калибриране на скенера? Доста съм "бос" по темата. Монитора (дисплея на лаптопа), на който тествах нещата не ми позволява да преценя доколко има нужда от калибриране.
Бих махнал с ръка и бих препоръчал да започнат, но все пак става въпрос за адски много ръчен труд.

За момента обмислям следният workflow:
1. Сканиране във фоошоп, на цялата страница A4, при 600DPI цветно, с изключени всякакви корекции на драйвера.
2. Запазване като PSD или като компресиран TIFF.
3. Мъдро използване на adjustments layers, може би с фиксирани настройки? Цел - оправяне на цветове, яркост и контраст.
4. Използване на slice tool за да се очертаят марките.
5. Експорт на изрязаното като JPG. Запис на "нарязаната" версия, за да може да се експортват и по-качествени неща.

Чудя се, дали калибрация и настройка на драйвера на скенера не е по-добре от т.3.

[beer] за всички помагали!


П.П. Ако някой ще предлага калибрация на скенер/дисплей - във Варна сме!

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане vs Сканиране на марки -- ?Калибрация? на Canon LiDE 700F
Автор: asahi   
Дата:   09-11-11 22:18

Ако ще "изрязваш" експортвай в psd.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »