Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Снимане на волейбол
Автор: io_bs   
Дата:   31-10-11 16:29

Привет, колеги! Утре следобеда ще имам възможността да снимам приятели, играещи волейбол (аматьори са, както аз съм аматьор в снимането [smilie5])
Имам D90 и 18-105мм, който не е много подходящ за снимане на спорт. Преди месец и половина снимах уиндърфинг със същата конфигурация, така че донякъде имам представа какво мога да очаквам утре. Но волейболът, предполагам, ще е по-труден за снимане, особено с този тъмен (и не много дълъг) обектив.
Ще се играе на игрище на открито към 4-5 часà следобеда, светлината ще е горе-долу достатъчна. Но все пак предполагам, че ще се налага да вдигам ISO-то до по-големи (четирицифрени) стойности.
Ще се радвам да чуя вашите препоръки за снимането, например къде да застана, дали ползването на вградената светкавица би помогнало и т.н. Благодаря предварително! [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на волейбол
Автор: bleki1   
Дата:   31-10-11 17:03

Светкавица с нищо няма да ти помогне. Мрежата ти е поне на 9 метра разстояние. Разбира се ако не стоиш отстрани. За да нямаш размазване скоростта трябва да е поне 1/500, а в този час на деня не зная как ще я докараш. Другият съвет е-ако имаш възможност качи се някъде на височина над мрежата за да получиш кадър като това:
http://www.sofiaecho.com/shimg/zx500y290_782421.jpg

.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на волейбол
Автор: io_bs   
Дата:   31-10-11 17:55

Благодаря за мнението! Смятам да си настроя апарата на режим S (shutter priority) и да сложа автоматично ISO (като задам максималното да е 1600). Също искам да питам в какъв формат ще е по-удачно да снимам? RAW-ът ще ми даде по-големи възможности за обработка, но пък ще ми намали буфера.
А друг път ще отида по-рано да снимам, за да има повече светлина [smilie5]



Публикацията е редактирана (31-10-11 17:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на волейбол
Автор: lansky   
Дата:   31-10-11 18:19

"кадър като този"... ако е сниман от ниско и има краката на отскочилите - ще се види колко са "над мрежата" - така сниман този "демо кадър" на мен лично не ми харесва[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на волейбол
Автор: bleki1   
Дата:   31-10-11 20:29

Коце, прав си за краката. Исках просто да дам идея да се виждат главите над мрежата

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на волейбол
Автор: 798099   
Дата:   31-10-11 20:33

На мен пък ми харесва! Много, при това!!! Знае се колко е висока мрежата, знаем и колко са високи тримата наши, дето са скочили (щото им се четат имената). За мен, кадърът е много по-изразителен, отколкото, ако се виждаше подът и краката.


Ама това си е въпрос на лично възприятие, както и чувство към точно тази игра )спорт)...

Не винаги правилата са "правилни"...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на волейбол
Автор: io_bs   
Дата:   05-11-11 16:09

Снимането се отложи за днес, защото сметнах, че в 4:30 не бих имал шанс да се получи нещо. От едночасовото ми снимане заключих, че:
- предимно снимах на 50 - 70мм. По-добре малко по-широк изглед, но хванат интересен момент, отколкото по-близък изглед с половината играч в него.
- Трябва си светло стъкло. На 50мм 18-105 има минимална бленда f/5, което си е доста малко. Затова трябваше да снимам на ISO от 800 до 1600. Предполагам, че един 50mm f/1.8 ще свърши повече работа.
- Добре е да се следи играта, а за да стане това, не трябва да се гледа само през визьора. Аз гледах развитието ѝ и насочвах апарата само когато имаше по-интересни неща - забивки, блокирания, сервиси (последните се снимат най-лесно).
След малко ще си копирам снимките и ще ги разгледам. Ще споделя най-интересните моменти :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на волейбол
Автор: io_bs   
Дата:   05-11-11 19:01

Забравих да спомена, че след снимане по-широко се налага голям кроп. Но предполагам, че с повече практика ще придобия по-добър усет какво точно да снимам и то по-приближено.
Ето 4 снимки, последната ми е любима [smile]


http://storage4.album.bg/4cd/dsc_7519_a85ff_28683051.jpg




http://storage4.album.bg/fc4/dsc_7646_7a2f5_28683052.jpg




http://storage4.album.bg/31d/dsc_7710_99e77_28683054.jpg




http://storage4.album.bg/4c4/dsc_7676a_f0f77_28683053.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на волейбол
Автор: belone   
Дата:   05-11-11 19:06

В профила ми има една снимка на волейболен мач сниман със същата конфигурация, като твоята - няма никакъв проблем[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на волейбол
Автор: io_bs   
Дата:   05-11-11 19:42

Че няма - няма, но малката максимална бленда не позволява големи скорости и хубаво замазване на фона...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »