Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 14:40

Попаднах на ето този материал и леко се стресирах.
http://petel.bg/article.php?aid=7594

а ето и накратко за какво става дума:
''Заснех полицай и станах престъпник.
Станах свидетел на полицейска акция,...започнах да снимам ареста на двама младежи пред общината.На никого не пречех, стоях си тихичко на спирката и разговарях с останалите хора дали някой от тях знае и е видял какво се е случило. Вместо да си се занимават с арестантите си обаче двама от служителите на реда решиха, че аз съм много по-интересна. Доближиха се до мен и ми наредиха да спра да снимам. Подчиних се. След това обаче последва заповед да изтрия всичко, което съм заснела. Поисках обяснение защо да го правя, след като съм на публично място и си снимам нещо, което ми е станало интересно. Според полицаите с моя скромен мобилен апарат съм пречила на работата им. Така и не ми стана ясно с какво, но очевидно това нямаше никакво значение. И понеже все пак съм съвестен гражданин реших да не преча на полицията след като моят запис ще им създаде толкова голяма неудобство и съвестно го изтрих.'' останалото проèтете в уеб сайта.
Много ми се иска да разбера,какви са правата на фотографите за снимане на хора на публични места.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 14:41

Обърнете внимание и на отговорите на читателите.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: sirkhann   
Дата:   27-10-11 14:43

Nihil novi sub sole...

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: jivkojj   
Дата:   27-10-11 14:54

Някъде из отговорите се мярка и това клипче [smilie10] [smilie18]

http://www.youtube.com/watch?v=u6uw7506xMw&feature=player_detailpage



Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 15:00

На пбществено място можеш да си снимаш колкото искаш и каквото искаш. Тук не може да се използва като аргумент Чл. 32 (2), защото ти си снимала репортаж а не определено лице

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 15:08

pefoto01, е и. Докато така расъждаваме и не си търсим правата те ще правят каквото си искат. Трябва да си отстояваме правата. Това е като да ти напишат КАТ аакт и после да не го обжалваш в съда щото не ти се занимава

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: batonga   
Дата:   27-10-11 15:15

Същия въпрос ме мъчи и мен в тази тема Много е мътна цялата история. Относно случая с полицаите, мога да приложа едно видео на тема street photography, в което фотографът снима полицейски арест и вкарване на арестувания от полицаите в полицейската кола, докато междувременно отстрани за снимката позира и някакъв клоун облечен като Исус Христос, който невъзмутимо наблюдава ареста пиейки бира. В полицейската държава Америка, никой не направи забележка нито на фотографа, нито на снимащия фотографа в действие. Никой от двамата фотографи не е искал разрешение за снимане, сцената е спонтанна. Същевременно в друг туториъл за снимане на стрийт, фотографът Марк Уолъс казва че задължително трябва да имате писмено разрешение от снимания (т. нар. model release), особено ако става дума за деца, независимо че снимате на публично място. [smilie11]



Публикацията е редактирана (27-10-11 15:18)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: victory13   
Дата:   27-10-11 15:18

за деца трябва да е задължително [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 15:20

Доакто си траем и не си търсим правата Ще е така. Те на това разчита.
А по действията на полицайте излиза че не можеш да снимаш и някое обществено събитие (митиг например), защото има полиция която охранява митингуващите и ти ще им пречиш да си вършат работота !?!??!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!??!

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: batonga   
Дата:   27-10-11 15:20

А за да е още по-сложно, правилата варират не само от държава на държава, а от щат на щат дори. Но понеже темата е за България, може би е добре да намалим хаоса, като се фокусираме върху нашата родина. Нека някой правно подплатен каже как стоят нещата на 100%.



Публикацията е редактирана (27-10-11 15:21)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 15:21

batonga , Говорим за БГ в момента. ХИЧ НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА КАК Е В САЩ. Да му мислят фотографите снимащи там

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: batonga   
Дата:   27-10-11 15:22

Коригирах се.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: slav4cho   
Дата:   27-10-11 15:22

Една моя позната на около 16-17 години беше арестувана за дето си разхожда кучето в морската градина без да е вързано на каишка.[smilie5] [smilie5] [smilie5] Полиция ми било това...

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: biser_todorov   
Дата:   27-10-11 15:29

Според мен в конкретния случай няма нищо лошо да се снима арестуването на двама човека.
Някакви си тъпи ченгета ще ми кажат какво да снимам или не.... ДА, АМА ДРУГ ПЪТ!!! И още повече да си изтрия сниманото, никога няма да мине, поне при мен. Още повече, че случката е станала на автобусна спирка, имало е хора. Ако полицаите са решили да предприемат някакви действия срещу снимащия, то последния винаги може да намери трима човека от присъстващите на автобусната спирка за свидетели на полицейско насилие. От това следва завеждане на съдебно дело срещу конкретните полицаи, доказване на същото с лекарска експертиза и осъждане на полицаите.
Аз също съм съвестен гражданин, но на такава заповед не бих се подчинил. Не за друго, а за да видя какви действия ще предприемат шибаните ченгета.
Има и друга страна, Моралната страна. Преди няколко дни случайно се оказах на Попа в София няколко минути след като е станала тежката трамвайна катастрофа. Още не бяха пристигнали линейки и полиция. Имаше много счупени стъкла и кръв на улицата. Много от минувачите се спряха и започнаха да снимат с телефони. Аз си носех апарата, но не снимах... Имаше пострадали хора, в такава ситуация когато някой има опасност да загине в подобна катастрофа според мен най-малкото е Неморално да се снима трагедията.
Това е моето скромно мнение.


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: tziko   
Дата:   27-10-11 15:30

Автор: photo_liubitel
Дата: 27-10-11 15:08

pefoto01, е и. Докато така расъждаваме и не си търсим правата те ще правят каквото си искат. Трябва да си отстояваме правата. Това е като да ти напишат КАТ аакт и после да не го обжалваш в съда щото не ти се занимава

Ами обжалвай го! Плащаш такса 50 лева(вече е толкова) и ако спечелиш, не плащаш акта, но 50 лв вече си вътре. Ако акта е повече от 50 лева вероятно наистина си бил в голямо нарушение.

Системата в БГ е направена така, че да НЕ МОЖЕШ да се бориш срещу нередностите на самата система(като казвам система имам в предвид законите, изпълнението им и обичайните практики на държавните служители), а който се опълчи бива сурово наказан финансово и не само.
Казвам го от опит!

Клавиатурни борци колкото щеш, ама реално всеки търси на хляба мекото и си трае, че по-лошо става.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 15:38

Автор: tziko, Имам спечелени 19 дела срещу НАКАЗАТЕЛНИ ПОСТАНОВЛЕНИЯ. И явно не си на ясно с че тия 50 лв са само предложение, което не е прието

а и да се приеме, като ти присъдят разходите ти се връщат барабар с разходите ти за адвокат (ако си ползвал такъв).
Последното ми отпаднало наказателно постановление за каране с 85 при ограничение 50, та колко съм бил виновен съда реши че въпреки че съм виновен отменя НП.
ЕТО ГО РЕШЕНИЕТО

но не е мястото в тази тема как се прави това.
Извинявам се за отклонението, но tziko ме провокира



Публикацията е редактирана (27-10-11 15:47)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Тед   
Дата:   27-10-11 15:52

Автор: slav4cho
Дата: 27-10-11 15:22

Една моя позната на около 16-17 години беше арестувана за дето си разхожда кучето в морската градина без да е вързано на каишка.[smilie5] [smilie5] [smilie5] Полиция ми било това...

------------------------------------------------------------------

Ами ако е било някое бойно куче... по-добре в ареста, от колкото някой наръфан.
Въпреки, че случаят гаранция не е такъв[shtrak]
В ареста не задържат за кучета без каишка, а за хулиганство или неизпълнение на полицейска заповед или прочие производни.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   27-10-11 15:56

photo_liubitel , гордееш ли се с това ? Че си карал с 85 км/ч в населено място с максимално разрешени 50 км/ч ? Не ме интересува решението на съда, използвал си вратичките, те както знаем са много , но... ти гордееш ли се ?

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 16:07

Автор: DidiAndreeva
Пуснах по въпроса тема, нека не спамираме тази
ЕТО ТЕМАТА

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 16:14

Хубаво,с полицаите в БГ е ясно.Невъзпитани,страхливи и озлобени от мизерията(впрочем точно като нас)Това обаче е друга тема, като например;как ще се заснеме тяхно(или на който и да е)нарушение,което да послужи като доказателство в съда? Но това не беше идеята ,която да обсъдим.Мисълта ми е за това-може или не може да се снимат хора на обществено мя.Според конституцията излиза,че не е разрешено.Излиза,че всеки заснет,може да ме съди.



Публикацията е редактирана (27-10-11 16:51)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 16:23

Все пак да спомена,че,навсякъде в Европа,съм снимала без никакъв проблем.Хората даже ти се радват,позират,усмихват се.Единствено лицата на децата,трябва да са закрити,ако материала е за престъпление или нещо такова.По света всеки ден картата ми е пълна със снимки.Тук направо ме е страх да си покажа фотото.Всички ме гледат,като че ли ей сега ще ги дам на прокурор.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: dream_catcher   
Дата:   27-10-11 16:26

полицията си е вършила работата.

органи на реда и военни нямаш право да снимаш, освен ако не е в обществен интерес.

хора по улици и паркове без разрешение също не можеш, освен ако не са част от митинг, шествие или друго обществено събитие.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 16:36

Чакай сега,какво значи ''в обществен интерес''-разследване?Как ще се доказваш,за какво ти са тези снимки и това означва ли съдебни дела и прочее неприятности?Излиза че,направо не си може.Тогава обаче,къде е свободата на словото и печата,пак според конституцията дадени?Да спомена,че журналистката от Петел.бг,не съм аз.



Публикацията е редактирана (27-10-11 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: sirkhann   
Дата:   27-10-11 16:36

Ква свобода, бе? Имаш свободата да си плащаш данъците и тва е.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: slav4cho   
Дата:   27-10-11 16:39

Това с кучето е реална история от това лято.Кучето не е злобно не знам дали не е осрало някъде.Но факт е,че има много кучета,които са разхождани без каишки на зрели хора и нито един от тях не знам да е арестуван.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 16:40

[cool] Така де,к'во правим?Снимаме ли или се крием?

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: slav4cho   
Дата:   27-10-11 16:44

За мен полицията е една пародия в България:безотговорна,мързелива и правеща каквото си иска,защото каквото и да стане няма кой да ги притеснява.Ако се опълчиш на поливай дори и да си прав ще те арестува а както знаем осъдени полицаи в България "много".

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: dream_catcher   
Дата:   27-10-11 16:53

много е яко да парадираш с правата си, но пък да неглижираш задълженията си [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: thumper   
Дата:   27-10-11 16:55

Вие сериозно ли?!?!

И никой не е чел чл. 32 от Конституцията на Република България?!?!

Тука всеки си търси правата (на думи при това), а задълженията следите ли си, скъпи неграмотни съфорумци?!

Ти колко трябва да си малоумен/а, че да не ти мине праз акъла, че НАИСТИНА може да възпрепятствяш полицейска акция? Че ако публикуваш заснетия материал от една страна може да попречиш на последващи планувани действия на полицията, от друга страна да навредиш на задържаните, като при неправомерно задържане най-малкото би ги злепоставило. По-точно трябваше да кажа "неоснователно", защото винаги може да те задържат ПРАВОМЕРНО за 24 часа.

И много ясно, че ще санкционират МАЛОУМНИТЕ стопани на кучета, които си разхождат домашните помияри БЕЗ каишка, БЕЗ наморник и БЕЗ да им чистят лайната, който всички Вие, драги неграмотни съфорумци настъпвате всеки ден. И точно тия кучета БЕЗ каишки и БЕЗ наморници нападат деца по градинки и после обаче ревем... ДЪРЖАВАТА, тя пусна кучето на безпомощното дете.

Мен да видиш в парка нямаш право да ме снимаш, к'во остава за полицейско задържане.
Полицейски своеволия не приемам, но неграмотни ревльовци още по-малко.
Айде чеее... каквито гражданите, такава и държавата...

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 17:02

thumper, Грешно тълкуваш чл. 32 от Конституцията на Република България.

На обществено място можеш да си снимаш колкото искаш и каквото искаш стига дане снимаш конкретно лице, ако снимаш група хора без да се откроява някой (например на преден план). Тук не може да се използва като аргумент Чл. 32 (2), защото е сниман репортаж а не определено лице. А това че репортажа е с участници на полицията е просто съвпадение



Публикацията е редактирана (27-10-11 17:08)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: dream_catcher   
Дата:   27-10-11 17:07

thumper [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: slav4cho   
Дата:   27-10-11 17:09

thumper Не казвам да не санкционират,тези които не спазват правилата,казвам че изкупителната жертва е една тинейджърка а има много други,които правят същото и никой не им обръща внимание.Проблемът на полицията е,че си спазват правилата избирателно а не постоянно във всеки един момент.И по скопойно тук не е народното събрание да се надвикваме.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: thumper   
Дата:   27-10-11 17:11

Понеже знам, че голяма част от Вас са неграмотни прилагам извадка от двата документа, засегнати в горния ми пост:

КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

НАРЕДБА ЗА ПРИДОБИВАНЕ, ПРИТЕЖАВАНЕ И ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДОМАШНИ ЖИВОТНИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Чл. 5. (1) При присъствие на животно домашен любимец на обществено място собственикът е длъжен:
1. Да не оставя животното домашен любимец без надзор и да осигурява постоянен и непосредствен контрол върху поведението му.
5. Да почисти мястото след дефекация на животното домашен любимец.
(2) Забранено е разхождането на животни:
1. На територията на детски градини и училища.
2. На територията на здравни заведения.
3. На територията на детски площадки.
4. На територията на градските паркове и градини за времето от 9,00 до 18,00 часа. Тази забрана не се отнася за местата, специално определени за целта със заповед от кмета на района.
(3) Собственикът на куче е длъжен:
1. Да води кучето винаги и навсякъде само на повод и с намордник, ако е агресивно.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   27-10-11 17:15

Полицаите не се снимат, това е. Особено ако си куха лейка с гсм, която си мисли, че трябва да снима всичко, което се движи.
А и на "въпреки" с полицаите ще говори. Пак като не са й ударили по една палка...
Много артаджии и стриит фотографи се навъдиха, д3100, китака и айдее, големия стрийтаджия [smilie23]
Не отричам стрийт фотографията, но тя е много повече от просто вървене по улицата и щракане на ляво и на дясно...

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 17:17

1. Да води кучето винаги и навсякъде само на повод и с намордник, ако е агресивно.
Виж това и тогава казвай кой е неграмотен
САМО АКО Е АГРЕСИВНО

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   27-10-11 17:22

Тогава обаче,къде е свободата на словото и печата,пак според конституцията дадени?Да спомена,че журналистката от Петел.бг,не съм аз. - какъв печат, какво слово, аз не порчетох да си е показала прескартата (ако изобщо има) и да е казала, че е от медия. Ако го беше направила, нямаше да има проблеми...

редактирам, защото прочетох следното:
Включих си мобилния телефон и със скромната му камера – едва 3 mp,започнах да снимам ареста на двама младежи на спирката пред общината.
...Поисках обяснение защо да го правя,след като съм на публично място и си снимам нещо, което ми е станало интересно.
това е нарушение на Конституцията. Ако снимаш улицата и в единия край на снимката са полицаите и арестуваните ок, но не и да се навреш и да ги снимаш, все едно си оператор на "МВР акция"



Публикацията е редактирана (27-10-11 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: biser_todorov   
Дата:   27-10-11 17:28

Не съм съгласен, че полицаи не се снимат. Ако съм бил аз, ще снимам с каквото имам, пък нека да дойдат да ми удрят палки...
Веднага трима човека за свидетели, отивам при лекар и си вадя медицинско, и ще ги съдя докрай. Това е полицейско насилие върху мирен гражданин, който с нищо не е нарушил обществения ред.


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: thumper   
Дата:   27-10-11 17:31

Най-обичам да ми се репчат неграмотни лигльовци, които един закон не са преочели през живота си. Аз търся в правно-информационните системи, ти търсиш под вола теле. Я дай нормативното определение за "агресивен", що се отанся до домашен любимец! Аре, аз ще го извадя, но ми е интересно ти за КАК и за колко време ще го дефинираш! Или определяме, че едно животно е агресивно СЛЕД КАТО нападне някого?!?!?

И понеже виждам, че и за РАПОРТАЖА си философствал, изжади ми нормативното определение и за "репортаж" и какво го отличава от папаращината.
Чакам, щото ми е писнало някой да ми мрънка и да мисли, че всичко му е позволено.

И ще Ви вземат телефоните и ще ви бият полицаите, щото то трябва да си дорасъл и умсвено и социално, за да може да възприемеш само с думи. А в нашата мила Татковина очевидно повечето не са нито едно от двете!

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: erotila   
Дата:   27-10-11 17:31

това форума на БГ МАМА ли е:
вие сериозно ли

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 17:34

thumper, Явно тук всички сме "неграмотни лигльовци" само ти си грамотен. Под достойнството ми е да разговам с такива философи който тълкуват законите. Само съда може да ги тълкува

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: thumper   
Дата:   27-10-11 17:34

Ето го и поредния ЛОАРЕАТ - не прави разлика между "неприкосновеност на личния живот" и "обществен ред", обаче спори.. нямало проблеми да се снима - той всичко може.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: slav4cho   
Дата:   27-10-11 17:35

thumper Нима арогантното поведение е символ на зрялост?

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: thumper   
Дата:   27-10-11 17:37

Бахахаха, само Съда можел да ги тълкува. Адвоката ти какво прави бе, в носа ли си бърка?!?! Всеки може да си тълкува, това че само тълкуванията на съда са императив е съвем различно.

Ама айде, извади ми съдебни решения, с които да ме обориш, ако и това не ти е под достойноството [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: biser_todorov   
Дата:   27-10-11 17:38

Не казвам, че всичко може... а как бих постъпил аз в конкретната ситуация.


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: thumper   
Дата:   27-10-11 17:39

Не казвам, че АЗ съм ЗРЯЛ, казвам че ПОВЕЧЕТО тук са НЕГРАМОТНИ. Само не знам защо това ме ядосва, при условие, че навсякъде е така.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   27-10-11 17:41

Веднага трима човека за свидетели... - ама ти сериозно ли? Пробвал ли си да викнеш свидетели при катастрофа, в която не си виновен, но другият (който е с компания) твърди(ят), че си. Удряте се пред спирка с 20 човека и НИТО един не иска да свидетелства, че ти не си виновен. А ти искаш свидетел СРЕЩУ ПОЛИЦЕЙСКИ ПРОИЗВОЛ...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: erotila   
Дата:   27-10-11 17:44

Хора... ПОЛИЦАЯ СИ ПРЕВИШАВА правата, забраните за снимане са описани в закона, дори има с какви обективи е РАЗРЕШЕНО и с какви НЕ Е разрешено... в случая с момичето- ПОЛИЦАЯ СИ Е ПРЕВИШИЛ ПРАВАТА

ИЗТРИВАНЕТО НА ИНФОРМАЦИЯ ОТ КАРТАТА [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] ТОВА САМИТЕ ЗНАЕТЕ КОЛКО ТЪПО НЕЩО Е
АКО СИ С пресс карта ИЛИ СИ ПРОСТОСМЪРТЕН НЯМА РАЗЛИКА

ПОЛИЦАЯ СИ Е ПРЕВИШИЛ ПРАВАТА И МОЖЕ ДА БЪДЕ СЪДЕН ЗА ТОВА ЧЕ ОГРАНИЧАВА ПРАВА И ЧЕ СЕ ВЪЗПОЛЗВА ОТ служебно положение

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 17:50

Ето една хубава обяснителна тема КЪДЕ И КАК МОЖЕ ДА СНИМА
http://photo-cult.com/articles/law/p1.php


Прочетете на 2-ра страница
Широко разпространена заблуда е, че към фотографията с комерсиална или некомерсиална цел има отношение чл. 32 ал. (2) КРБ .....



Публикацията е редактирана (27-10-11 17:53)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   27-10-11 17:51

АКО СИ С пресс карта ИЛИ СИ ПРОСТОСМЪРТЕН НЯМА РАЗЛИКА - да, за палката няма разлика, ама по-обича да налага форумни умници...[smilie7] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: erotila   
Дата:   27-10-11 18:06

Автор: mondragon
Дата: 27-10-11 17:51

Недей човека недей така 7 години бях полицай и то точно в отдел с безредиците!

Не се заяждай човеко нали си човек на изкуството каква е тази злоба в тебе не знам, пак ли педофилията ти ще иска да прави секс с 15 годишната ми дъщеря както писа в една от темите. СРАМ НЯМАШ ЛИ недопустимо е да пишеш че искаш да правиш секс с детето ми ЧУВАШ ЛИ


относно темата:
стига сте коментирали ал2 която се отнася САМО И ЕДИНСТВЕНО ЗА ПОЛЗВАНЕТО НА СРС от упълномощените за това лица
ВСЕКИ ИМА ПРАВО ДА СНИМА НА ОБЩЕСТВЕНО МЯСТО, ЗАБРАНИТЕ СА МНОГО НО НА ОБЩЕСТЕВНО МЯСТО НИЩО ПО ЗАКОНА НЯМА ДА ОГРАНИЧИ СНИМАНЕТО И ЗАСНЕМАНЕТО НА КОЙТО И ДА Е... и на каквото и да е

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 18:09

Я,вече си имаме и типичния балкански образ ''вие,простаците и неграмотните,пък аз,най-великият,на мама, най-умният''

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   27-10-11 18:15

Автор: erotila
Дата: 27-10-11 18:06
"...пак ли педофилията ти ще иска да прави секс с 15 годишната ми дъщеря както писа в една от темите. СРАМ НЯМАШ ЛИ недопустимо е да пишеш че искаш да правиш секс с детето ми ЧУВАШ ЛИ..." - а да ти заведа едно дело за клевета и уронване на авторитета искаш ли? Никъде не съм писал такова нещо, така, че МЕРИ СИ ПИСАНИЯТА!

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: thumper   
Дата:   27-10-11 18:23

erotila, ти как решаваш казуси по разкази на познати на очевидци?! Кой, к'во бил превишил, кой к'во бил направил?! Ако не го видиш или не го прочетеш черно на бяло, мнение не си изграждай. Тия казуси тука като народни песни се разказват.

milmar, да ви е честит! Да уточня, че изпозлвах само определението "неграмотни", що се отнася до някои съфорумци. "Простак" и "незрял" в случая вероятно съм само аз, но на мен младостта ми го позволява... все още!

А онзи дето ми говореше за тълкуванията на съда, още го чакам за съдебните решения.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 18:27

Благодаря на photo_liubitel за линка и на еритола за ''стига сте коментирали ал2 която се отнася САМО И ЕДИНСТВЕНО ЗА ПОЛЗВАНЕТО НА СРС от упълномощените за това лица
ВСЕКИ ИМА ПРАВО ДА СНИМА НА ОБЩЕСТВЕНО МЯСТО, ЗАБРАНИТЕ СА МНОГО НО НА ОБЩЕСТЕВНО МЯСТО НИЩО ПО ЗАКОНА НЯМА ДА ОГРАНИЧИ СНИМАНЕТО И ЗАСНЕМАНЕТО НА КОЙТО И ДА Е... и на каквото и да е ''
Обаче винаги внимавайте в БГ.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 19:33

thumper,
Явно тук има неграмотни, но ти граничиш с простотията "А онзи дето ми говореше..." Пълна простащина е това обръщение.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Belge   
Дата:   27-10-11 19:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: thumper   
Дата:   27-10-11 19:51

фото любител, зле съм възпитан, за това!

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 19:56

хахахах ето това е!Да се посмеем на ситуациата.[smilie25] Относно неграмотността,има българи,които не са родени в България или като малки са я напуснали и не са завършили българско уìлище,така че лично аз,ако срешна писание с липсваща запетайка, пунктуация или грешка не се впечтлявам ни най-малко.[beer] Виж ако изказа е неграмотен,тогава вече е неприятно.
След всичко написано в темата се сещам и за още една тема-как да скрия фотоапарата си за да снимам спокойно.Така че,да ви попитам...

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Belge   
Дата:   27-10-11 19:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 20:02

Амииии,не съм.Къде всъщност си скрил камерата[smilie10] ?

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Belge   
Дата:   27-10-11 20:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 20:24

всъщност излиза на този линк и след това с клик вътре

http://7sur7.be/7s7/fr/8036/sos-planete/photoalbum/detail/1340208/
а чàнтата ти е хитро решение.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 20:46

Забравих да кажа за любителите фотографи,в Петел.бг,можете да публикувате снимки(ако са интересни),но не се заплащат,освен ако не се договорите с гл.редактор.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Magnifico   
Дата:   27-10-11 21:07

Belge, това с чантата не го разбирам. Обясни плс.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Тед   
Дата:   27-10-11 21:20

От незнание пишете глупости и се обиждате взаимно. С това се излагате /самоизлагате/.

Отделен е и въпросът кое, къде пише и дали се спазва.
Кое е обществено място, кое паметник на културата. За какво се използват снимките.
Има ли значение дали е публична личност или обикновен гражданин.
Ами ако има демонстрация или бунтове и размирици....
Кога се иска модел рилийз. Трябва ли да има или не.
Хубаво ли е да има авторски договори или не е нужно.


Пиша ей така, преди да се напсувате и поради едни или такива писания:
"ВСЕКИ ИМА ПРАВО ДА СНИМА НА ОБЩЕСТВЕНО МЯСТО, ЗАБРАНИТЕ СА МНОГО НО НА ОБЩЕСТЕВНО МЯСТО НИЩО ПО ЗАКОНА НЯМА ДА ОГРАНИЧИ СНИМАНЕТО И ЗАСНЕМАНЕТО НА КОЙТО И ДА Е... и на каквото и да е "

Незнанието на закона не ви освобождава от отговорност.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: kvakioh   
Дата:   27-10-11 21:48

Заради точно такива неща аз спрях да снимам хора, без изрично да попитам, и да предупредя след като снимам, че няма да разпространя снимките. А пък да пусна снимка на някой...няма да стане, освен ако съм му/й дал снимката да си я пуска той/тя...
Снимахме преди 4 месеца една известна моделка, в студио, където просто ме помолиха с моята слаба техника да направя backstage, моделката полудя ей така, без причина...Аз снимах под 50 кадъра за 2 часа...Явно беше нещо попрекалила с виното и безплатните други напитки.
Иначе на морето тази година снимам по плажа, хората ме виждат от километър, че се разкарвам с "голям черен апарат, с голям обектив"...и някакъв висок, и гол чичка, над 60 години ми разправя: "Папарак, да не си посмял да снимаш хората..."
И ходи след мен, и гълчи...
Накрая се обърнах и му казах, че хората просто ми пречат да снимам по плажа. Което и е така, от над 500 кадъра за седмица, имам 10-15 снимки на приятелите около масата в хотела...

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   28-10-11 02:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   28-10-11 02:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   28-10-11 10:56

От къде извадиха такава злост и омраза към инакомислещите в писанията си... - грешно си разбрал, поне що се отнася до мен, нито злост, нито омраза съм вложил или влагам в коментарите си. Просто пиша от опит, защото от 6 години работя по медии и съм снимал на места, случки и ситуации, които някои хора гледат само по телевизията и знам много добре какво е в действителност и как едно пише в закона, а друго е на практика. Но тук всички са вся и всьо, цитират закони, Конституцията и т.н., а после мрънкат, когато станат жертви на реалността (както е описаният случай и не само той). А хората са си го казали:"Не питай старило, питай патило".
И когато някой се заяжда с теб, във всеки удобен момент и ти търпиш, премълчаваш пишеш му малко по-остро, белким се усети, че прекалява, но той продължава тъпо и упорито да пише идва моментът, в който му теглиш...и така, нали знаеш: "Каквото повикало, такова се обадило."
Така че инакомислещите, когато говорят подкрепено с факти и цитират правилно нещата и се обосновават (било на база личен опит или факти) няма проблем.
Но заяждащи се ей така, само за да са опозиция винаги и за всичко не е равно на инакомислещи!

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   28-10-11 12:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   28-10-11 12:55

Вижте,българи,дайте да се уважаваме повече и повече онези хубави думички''благодаря'',''моля'',''заповядайте''да казваме.Да вземем да уважаваме повече и чуждото,дори и противоположно на нашето,мнение и дори да се вслушваме в ''инакомислещите'' и да спрем с това озлобление и селяния.



Публикацията е редактирана (28-10-11 15:51)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   28-10-11 13:06

pefoto01 - [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   28-10-11 14:47

milmar,
[smilie24] [smilie24] [smilie24]



Публикацията е редактирана (28-10-11 14:48)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   28-10-11 15:59

[beer] Да вземем, сами ние да се харесаме,та да харесаме и другите около нас,дори и да са по-талантливи от нас,да ги издигнем,та да ни поведат,та тогава и онези отдавна цивилизованите,може да започнат да се съобразяват с България...както е било,някога в древността.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   28-10-11 16:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Knartist   
Дата:   28-10-11 16:12

Ама колко пъти бре!?

Тема & Закон - Портрет - ново за авторското право върху портрети

Чл. 13. (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;

Та, други въпроси?

Щракайте си на воля бре [smilie24] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: tonyf   
Дата:   28-10-11 16:14

Добре, някой може ли да посочи кой компетентен орган е изтълкувал, че чл.32, ал.(2) от Конституцията се отнася само за СРС (специални разузнавателни средства), след като никъде в Конституцията не се казва такова нещо и не се прави такава връзка? Конституционният съд ли е направил такова тълкуване? Или се е свикало Велико народно събрание и се е произнесло по въпроса? Или просто някой с юридическо образование е написал една статия с пожелателно фриволно тълкуване, което само се разнася из нета?

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: 12356joro   
Дата:   28-10-11 16:20

[smilie24]



Публикацията е редактирана (28-10-11 16:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Knartist   
Дата:   28-10-11 16:32

Абе стига стига с това как нямаш право да снимаш без тяхното съгласие!
Първо, която и да било охранотелна камера нима ти иска съгласието, за да те снима на тротоара... ама няма какво да го обсъждаме толкова - посоченият горе закон нима е противоконституционен!?
(Ако има юристи да го кажат това - да го кажат!)
Дотогава (а вероятно и след това):

Чл. 13. (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;


Оффф, значи [smilie25] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   28-10-11 16:32

Тогава според тази точка от закона
(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;

мога ди снимам всеки който ми хареса само да не е на улицата, в заведение, в парк, или където и да било стига да не е в частна собственост която не е публична, защото както някой по нагоре писа че имало проблем да снима в Бизнес парка, щото охраната му казала че е частна собственост.
Всъшност Бизнес парка може да е частна собственост, но тий е обществено място и неможе никой да има претенции че снимам.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Тед   
Дата:   28-10-11 16:37


Е колко трудно беше да се прочете това и да го обсъдите?!
А се наплюхте като мухи на ....

--------------------------------------------------
Авторско право върху портрети

Чл. 13. (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;
2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;
3. изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира, освен ако между автора и изобразеното лице е било уговорено друго.

(3) За използването на произведение по ал. 1 между автора и изобразеното лице могат да се уговорят условия.

За такива като: Автор: Knartist Дата: 28-10-11 16:12 писание: "Щракайте си на воля бре [smilie24] [shtrak] [beer]"

Да поясня, че ще си щрака на воля, ако снима портрет на обществена личност в ХОДА НА ДЕЙНОСТТА си - събитие + лице на общ.дейност /публично избран от народа чрез ибор или конкурс/ или КОГАТО Е НА ПУБЛИЧНО или ОБЩЕСТВЕНО МЯСТО. Т.е Функция или + Място и лице на общ.пост си го щракайте на воля.


Ако лицето е в митинг или шествие - - не се изисква разрешение. ал. 3 / - има плащане или договор - също частен случай.

В останалите случаи - 13 ал.1 ЗАП. ИСКА СЕ СЪГЛАСИЕ. НЯМА ЗНАЧЕНИЕ МЯСТО! Конституцията гарантира това - "че никой не може да бъде ...без негово съгласие". 13 ал.2 ЗАП са изкл. за обществените личности. Но ако го снимаш гол в спалнята със секретарката - това си е нарушение, независимо, че е общ.личност.
В противен случай ЗАП щеше да противоречи на Конст.


ОТИВАШ И ПИТАШ - МОЖЕ ЛИ ДА СНИМАМ. АКО ТИ КИМНАТ - СНИМАЙ. АКО ти ЗАКЛАТЯТ ГЛАВАТА - ПОМИСЛИ СИ ДАЛИ ДА СНИМАШ ИЛИ ДАЛИ НЯМА ДА ТИ СТРОШАТ НЕЩО В ГЛАВАТА.
МОЖЕ ЛИ ДА СНИМАШ ОТ ДАЛЕЧЕ, БЕЗ ДА ТЕ УСЕТЯТ - МОЖЕШ. НО НАРУШАВАШ ЗАП.

Запишете си го това.
Моля, тези които водят ФОТОГРАФСКИ КУРСОВЕ да имат отделна ТОЧКА в програмата:

АВТОРСКИ ПРАВА. ДОГОВОР ЗА АВТОРСКИ ПРАВА. МОДЕЛ РИЛИЙЗ. ЗАКОН ЗА ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА. СНИМАНЕ В ЦЪРКВИ.

Сигурен съм, че ще им е полезно и ще има много въпроси и повече знаещи, от колкото пишещи.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: batonga   
Дата:   28-10-11 16:50

Тед [smilie24] Това беше което помолих още на първа страница. Благодаря за адекватната намеса в темата. Защо бяха нужни обаче още 3 страници дървене и мерене на пишки от страна на някакви клавиатурни простаци, без извинение. Сега като ви е минало пердето, не ви ли е срам да си четете злобите? [smilie23] [smilie2]

Дали някога бг форумите ще заприличат на западните - не вярвам. Дано мине някой админ и разчисти простотиите че не се трае.



Публикацията е редактирана (28-10-11 16:51)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Knartist   
Дата:   28-10-11 17:24

Тед, ама къде видя, че въпросното лице трябва да е "обществено" такова - НИКЪДЕ не пише такова нещо.
Това, което го пише, го повтарям за n-ти път:

За СЪЗДАВАНЕ НА ТАКОВА ИЗОБРАЖЕНИЕ НЕ СЕ ИЗИСКВА СЪГЛАСИЕ НА ИЗОБРАЗЕНОТО ЛИЦЕ - КОЕТО и да било лице, независимо какво е това лице, след като си на ОБЩЕСТВЕНО МЯСТО. Точка.

Та, щракайте си на воля [smilie24] [shtrak] [beer]

А тез бабаити, които заплашват с чупене на неща в главата - ТЕ нарушават закони, а не снимащите ги.


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   28-10-11 17:26

Тед
13 ал.2 ЗАП са изкл. за обществените личности.


Никъде не е записано ОБЩЕСТВЕНА ЛИЧНОСТ ?!?!?!? А ОБЩЕСТВЕНА ДЕЙНОСТ
изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;
Всеки може да извършва обществена дейност и е казано или на публично или обществено място. Всеки на улицата е на ОБЩЕСТВЕНО МЯСТО и не само на улицата, а в заведение и всякакви си такива места дето всеки може да ги посещава.



Публикацията е редактирана (28-10-11 17:31)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Belge   
Дата:   28-10-11 17:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Knartist   
Дата:   28-10-11 17:48

А познайте кой нарушава закона...


https://photo-forum.net/static/site_pics/165/a_1305025290_DSC_7956.jpg



Със сигурност не съм аз - фотографът! [smilie18] [shtrak] [thankyou] [beer]

Защото какво, защото пише черно на бяло, че на ОБЩЕСТВЕНО ИЛИ ПУБЛИЧНО МЯСТО МОГА да СЪЗДАВАМ ИЗОБРАЖЕНИЕ на ДРУГО ЛИЦЕ, БЕЗ да искам негово съгласие... забележете - "друго лице" - демек просто друг представител на вида Homo Sapiens, независимо КОЙ е той - може да е който си иска, включително и МАЛОЛЕТЕН бай дъ уей... така че, ако някой олигофренясал родител си мисли, че всички, които снимат деца на площадката, са педофили, проблемът си е негов - да си му направи площадка в задния си двор... щом КОЙТО и да било е на обществено място, мога да му създавам изображение без негово съгласие. Точка.

Аре, че почна мача, закривайте я таз тема [smilie25] [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (28-10-11 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Belge   
Дата:   28-10-11 18:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   28-10-11 18:05

Ами хайде, сега отидете пред стадиона и снимайте феновете, нали сте ербап, да видим "щом КОЙТО и да било е на обществено място, мога да му създавам изображение без негово съгласие. Точка." Ама металокерамиката е скъпа [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Knartist   
Дата:   28-10-11 18:08

mondragon, аз понеже разбрах, че става въпрос за ПРАВА и за ЗАКОНИ, а не за джунгла и "правото" на по-големите рога... зависи за какво си говорим... за закона май би трябвало да е ясно вече... за другото, оправяйте се [smilie25] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   28-10-11 18:21

Да де, за закона говорим и за "топките" да го тръсиш навсякъде (в случая на мача сред хулиганите, пардон феновете), а не само там където ти е угодно![smilie8] [shtrak] но както сам каза, оправяйте се...после пак тука ще хленчите, че някой ви е разбил носа, счупил апарата и т.н. [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Knartist   
Дата:   28-10-11 18:29

Всъщност идеята не е да хленчим тук, а да си търсим правата по законов ред, демек който ти е посегнал (или дори само заплашил) - има си съответните органи, чиято работа е да защитават спазващите закона от неспазващите го... и когато на неспазващите го започне да им се бърка по-сериозно в джоба най-вече, може да си помислят дали да се правят на бабаити, ако това ще им струва годишната им заплата примерно [smilie3] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   28-10-11 18:35

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: tonyf   
Дата:   28-10-11 18:38

Knartist, чл. 13 от Закона за авторското право не е в противоречие с чл. 32 от Конституцията, където се казва "...освен в предвидените от закона случаи.". Случаят по чл. 13 от ЗАП е именно "предвиден от закона случай" и според това - да, можеш да щракнеш някого на публично или обществено място без да искаш неговото съгласие, но не можеш да го снимаш без негово знание, защото чл. 13 от ЗАП урежда само въпроса със съгласието, а не въпроса със знанието/незнанието. И ако в друг закон това не е уредено изрично, излиза, че трябва да се съобразяваш с Конституцията, т.е. не може да снимаш ако сниманият не знае, че го снимаш. Така че, според мен, не можеш да си щракаш съвсем на воля, освен ако, според мен, пак ще кажа - въпросът със знанието не е уреден с някакъв друг закон. Положението с камерите по улици и в сгради е уредено със закон, отделно изображенията от тях не могат току-така да се публикуват из медиите или по изложби, отделно те не представляват детайлно изображение, каквото ще е един про-стритаджийски шот, нали [smilie5].

Но моят въпрос беше друг - кой, аджеба, изтълкува, че въпросният член 32 от Конституцията се бил отнасял само за СРС и имал връзка единствено с НПК и ЗСРС? Някаква частна конституция ли е, какво е, или има специално публикувано тълкувание с юридическа сила или измемение от Народното събрание на чл.32? Сериозно питам.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   28-10-11 18:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   28-10-11 19:19

Дааам,леко сложно се получава ''т.е. не може да снимаш ако сниманият не знае, че го снимаш'' и как този ми сниман,ще докаже,че не знае ,че е сниман? На мен ми прилича на пълен миш-маш в законово отношение законовата ни уредба.[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: flammen   
Дата:   28-10-11 19:32

Надявам се сега да ви стане ясно най-после какво представлява същността на Конституцията: конституционните разпоредби за основните права са обективно право, т.е. правни правила, които установяват едно определено правно положение. Когато в конкретен случай едно лице осъществява права, разписани в норми на обективното право, тогава въз основа на обективните разпоредби на Конституцията за това лице възникват субективни права. Тези права съдържат правно притезание към някого, в случая- държавата, да извърши или да не извърши нещо. Притезанието се гарантира от задължението на държавата да осигурява спазването на правата и закрилата срещу нарушения. Всяка проява на публична власт трябва да уважава основните права и да не нахлува в закриляната от тях зона, освен ако последното не е оправдано по конституционно признати причини. По-просто казано - в Конституцията, признаването на основните права са източник на индивидуални субективни права в публичното право. А какво е публично право- още римският юрист Улпиан го е казал преди 2000 години: "публичното право е това, което се отнася до положението на римската държава, а частното право това, което се отнася до частните лица". Един пример: когато Аз те снимам и ти ми счупиш апарата, аз ще те осъдя за нанесените ми вреди и пропуснатите ползи.
И накрая най-простичко казано: това което пише в Конституцията в раздела за основните права и задължения се отнася за отношенията между държавата и отделния индивид! Тя НЕ може да те снима, следи и т.н., без да има разрешение по надлежния ред или без твоето съгласие.
Ако някой пита за източника на информацията ми: това което написах го пише във всеки един учебник по Конституционно право :)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   28-10-11 19:40

Дори и да се апстрахираме от това което в горният пост казва flammen, а ТОЙ Е НАПЪЛНО ПРАВ

Понеже за нам си кой път някой цитира констутуцията и по точно
Чл. 32 ал. 2
Чл. 32.
(1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Никой ли не обръща внимание на края на ал.2 освен в предвидените от закона случаи.
А какво е Закона за авторското право и сродните му права !?!?!??!?!?!?! Не е ли закон !?!??!!?
И там в Чл. 13 ал 2 т.1. е ПРЕДВИДЕНО или на публично или обществено място;
(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;

Е затова няма как да се прилага Чл. 32 ал. 2
след като е предвидено в Закона за авторското право и сродните му права



Публикацията е редактирана (28-10-11 19:46)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: detlene   
Дата:   28-10-11 19:46

flammen [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   28-10-11 19:50

[smilie24] и БЛАГОДАРИМ на всички,които се включика с правни съвети и разяснения.Мисля,че се изясни темата.Отук нататък може да ударим една бира[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Knartist   
Дата:   28-10-11 20:08

А, една, вече сме на 5-тата [smilie8] [smilie21] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   28-10-11 20:10

milmar
ако смяташ че всичко е изяснено ЗАТВОРИ ТЕМАТА



Публикацията е редактирана (28-10-11 20:11)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   28-10-11 20:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Knartist   
Дата:   28-10-11 20:27

pefoto01 [smilie24] Така си е... чудя се дали ако ние (стрийт фотографите демек) си носим извадката от закона (аз действително си я нося в портфейла), би имало някакво значение... най-малкото си имаме законово основание да осъдим някого да ни плати металокерамиката за неустоима холивудска усмивка [smilie5] [cool] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Тед   
Дата:   28-10-11 20:57

Не желая да отговарям на коментарите. Но това, кой какво снима и прави на улицата е едно. Темата е за "правото да се снимат хора".

В допълнение: Чл.32 от Конституцията:
Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.

(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Конституцията е над ЗАП, който предвижда такива случаи. Друг Закон е Закона за СРС-атата.

По-интересни въпроси са:
1/Какво става при хипотезата на снимане на т.нар. "паспортни снимки".
2/ Когато снимате пейзаж и попадне лице в него - детайл ли е или може да се счита за папарашка снимка /портрет/? Наблегнато ли е на обекта /лицето или не/.
3/ Какво става с преработка на снимка на портрет - елементи или др. детайли. Иска ли се допълнително съгласие или не.
4/ какво става с вече публикувани портретни публикации...ако ги ползваш. А може ли да не искаш съгласие, ако ги ползваш само за лични цели.
Аспектите на лично ползване или комерсиално или публични представяне.
Какви претенции може да има заснетото лице.

А иначе сами може да си отговорите какво значи "в хода на обществената дейност" и кой може да прави ходове в обществената дейност.



Публикацията е редактирана (28-10-11 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   28-10-11 21:27

Тед
Погледни няколко поста по нагоре:

Автор: flammen
Дата: 28-10-11 19:32

Надявам се сега да ви стане ясно най-после какво представлява същността на Конституцията: .............

И

Автор: photo_liubitel
Дата: 28-10-11 19:40

Дори и да се апстрахираме от това което в горният пост казва flammen, а ТОЙ Е НАПЪЛНО ПРАВ

Понеже за нам си кой път някой цитира констутуцията и по точно
Чл. 32 ал. 2.................

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: StefanGeorgiev   
Дата:   28-10-11 22:02

...човека го е казал [smilie11]

"If you want a vision of the future ,imagine a boot stamping on a human face –forever"
Georg Orwell


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Тед   
Дата:   29-10-11 00:55

Интересни новости чета...ама кой както иска да си ги чете:
"И накрая най-простичко казано: това което пише в Конституцията в раздела за основните права и задължения се отнася за отношенията между държавата и отделния индивид! Тя НЕ може да те снима, следи и т.н., без да има разрешение по надлежния ред или без твоето съгласие."

Не знаех, че държавата НЕ може да те снима без разрешение, а останалите 7 млн. могат - който когато си поиска[smilie8]

Значи КОнст. важи за държавата, а не важи за останалите. Т.е. държавата в лицето на държ. органи следва да я спазват, а останалите - да си правят каквото си искат.
С други думи тя не важи за гражданите.... интересни съждения...

А за публичното и частното право и Улпиан мисля е време да се замислим.
Сега понятията са много обезличени.
Например има: Публична частна собственост и частна общинска собств. -- в Законите за общ. и държ. со-ст. /легални понятия/.
Нови понятия..но какво би казал Улпиан..аз не знам...

Как бихме разграничили публ. от частното право, ако например Държавата в лицето на Мин. на отбраната купува обувки тип "кубинки" за армията?

Отношенията публични ли са с продавача или частноправни[smilie7]? Какъв е критерият?

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Knartist   
Дата:   29-10-11 01:01

Тед, нали по-горе наблегнаха на явно бая съществения момент с "ОСВЕН В ПРЕДВИДЕНИТЕ ОТ ЗАКОНА СЛУЧАИ" - и "нашият" случай е такъв - ПРЕДВИДЕН от съответния споменат закон [smilie3] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   29-10-11 02:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   29-10-11 05:40

Добре де,тази заръка е добра,но именно за да си нямаш работа със съдилища,прокурори и адвокати е добре да знаеш законите и как те се тълкуват-само тогава можеш да си'' живееш живота''.
Дори и да не е тази работата ти''street photo'',нали никога не се знае,дали няма да попадне човек във фотото ти и дали той няма да предяви някакви претенции и тогава? Една държава и едно общество се крепи именно на доброто познаване на законите от всички граждани и спазването им.Как ще ги спазваме,когато не знаем, какво те канализират като позволено и непозволено?

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   29-10-11 15:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: OIM   
Дата:   02-11-11 14:20

Преди малко звъннах в пресцентъра на МВР по този въпрос Една госпожа ми обясни по телефона че мога да снимам на улицата полицай стига да не се разпознае кой точно е , значи да не се вижда лицето му и други опознавателни знаци по него Каза също и че полицаят може да поиска да изтрия снимката ако на нея съм го снимал така че се разпознава Попитах на какво основание ,по кой закон и член може да поиска изтриване на снимката Каза че не си спомня в момента но най вероятно било по закона за полицията , пък и имало морални норми и сигурно и аз не бих искал да ме снимат и да ми слагат снимката насам натам и други от този род Такива работи ... Намерих в ютюб много клипове на един младеж в Молдова който им разказва играта на техните катаджии Вмъква се в колата на катаджиите да ги снима и пита защо самите те са спрели на непозволено място и глобяват шофьорите Не мога да направя линка да излиза направо , ако може някой да го оправи Много е интересен и поучителен -- http://www.youtube.com/watch?v=T_cwIVfRMNE&feature=related


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: tantris   
Дата:   02-11-11 15:03

Снимането е като е.нето.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: nikol79   
Дата:   02-11-11 15:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: thumper   
Дата:   02-11-11 15:27

Понеже неграмотията си се шири надлъж и шир и всеки тълкува законите като басни, преразказани от 10-то поколение, имам следния съвет към всички, включително и към грамотните съфорумци:

Консултирайте се предварително с юрист, защото консултациите струват по-малко от разноските по едно дело.
И не забравяйте: Незнанието на закона не е управдание!

И на фокус [smilie3]



Публикацията е редактирана (02-11-11 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   02-11-11 16:02

Огромна тема [smile]
Имам чувство, че по-скоро подходът към този проблем е грешен у нас.
Тук например, в тази тема спорът опира основно до нормативната база - Конституцията на Република България, Законът за достъп до обществена информация, Законът за авторското право и сходните му права - поне тези трите видях цитирани. А, и някаква наредба на Столична община, предполагам за това как да си извеждат гражданите кучетата.
Съгласен съм с това, което всички тук явно приемат - че в една правова държава точно законите и изобщо нормативната база трябва да диктуват поведението ни. ОК [smilie24] Друг въпрос е, че различно тълкувате едни и същи текстове, предполагам.

Според мен обаче точно гражданското общество, за което така си мечтаем, предполага гражданите да спазват смисъла на Закона, не само буквата на Закона. Ако се замислим и за моралната страна на въпроса, пък и за чисто практическите причини да съществуват определени текстове, може и да се окаже че спорите за различни неща ...

Да вземем два съвсем хипотетични случая за пример:

1. Извършва се арест на някой си. Полицаите, които го извършват превишават правата си, изтръгват показания или признания със сила и принуждават задържаните да правят неистинни признания. Фотограф прави снимки на тези сцени, но след това е принуден от полицаите да изтрие кадрите. Доказателствата са загубени безвъзвратно (да предположим), остават само евентуални свидетелски показания. Е, предполагам всички ще се съгласим, че това не е от полза за гражданското общество.

2. Извършва се арест на някой си. Полицаите, които го извършват действат точно според изискванията на Закона. Фотограф прави снимки на тези сцени. На снимките лицата на полицаите се виждат ясно и те са разпознаваеми. По-късно въпросният фотограф, който се оказва журналист приема, че е направил кадрите "с редакционна цел" и неговия редактор ги публикува на първа страница в ежедневника, за който те работят. Близки до задържаните, които се оказват наркопласьри разпознават точно двамата полицаи и оказват натиск върху тях - заплашват ги, заплашват техните семейства и близки, за да ги принудят да се откажат от показанията си и рапортите си. Или дори организират покушения за сплашване. Е, предполагам всички ще се съгласим, че това също не е от полза за гражданското общество.

Та според мен нещата са доста по-сложни отколкото се представя от някой тук.
Колко от нас биха застанали без колебание зад такава теза: "След като Законът ми дава право да правя нещо ще го правя, независимо от възможните последствия за обществото". Свободата е нещо прекрасно, но прилагането и от отделните граждани също не е нещо еднозначно. Очевидно е, че двата крайни случая - от една страна налагането на цензура или автоцензура в угода на властите и от друга страна - рискуването на живота и здравето на други членове на обществото и ценностите на обществото в името само на личната свобода на един - не са приемливи в едно истинско общество.


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Belge   
Дата:   02-11-11 18:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   02-11-11 20:10

Автор: HSGeorgiev
Дата: 02-11-11 16:02

Да вземем два съвсем хипотетични случая за пример:

1. Извършва се арест на някой си. Полицаите, които го извършват превишават правата си, изтръгват показания или признания със сила и принуждават задържаните да правят неистинни признания. Фотограф прави снимки на тези сцени, но след това е принуден от полицаите да изтрие кадрите. Доказателствата са загубени безвъзвратно (да предположим), остават само евентуални свидетелски показания. Е, предполагам всички ще се съгласим, че това не е от полза за гражданското общество.

2. Извършва се арест на някой си. Полицаите, които го извършват действат точно според изискванията на Закона. Фотограф прави снимки на тези сцени. На снимките лицата на полицаите се виждат ясно и те са разпознаваеми. По-късно въпросният фотограф, който се оказва журналист приема, че е направил кадрите "с редакционна цел" и неговия редактор ги публикува на първа страница в ежедневника, за който те работят. Близки до задържаните, които се оказват наркопласьри разпознават точно двамата полицаи и оказват натиск върху тях - заплашват ги, заплашват техните семейства и близки, за да ги принудят да се откажат от показанията си и рапортите си. Или дори организират покушения за сплашване. Е, предполагам всички ще се съгласим, че това също не е от полза за гражданското общество.

Та според мен нещата са доста по-сложни отколкото се представя от някой тук.
Колко от нас биха застанали без колебание зад такава теза: "След като Законът ми дава право да правя нещо ще го правя, независимо от възможните последствия за обществото". Свободата е нещо прекрасно, но прилагането и от отделните граждани също не е нещо еднозначно. Очевидно е, че двата крайни случая - от една страна налагането на цензура или автоцензура в угода на властите и от друга страна - рискуването на живота и здравето на други членове на обществото и ценностите на обществото в името само на личната свобода на един - не са приемливи в едно истинско общество.


Евала братле [smilie24] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: mondragon   
Дата:   03-11-11 12:17

"Свободата е нещо прекрасно..." - но тук много от хората пишат "свобода", а имат предвид "свободия", а това са две коренно различни неща![smilie8]
За морал и самосъзнание да не говорим...важното е че всички са "репортери" и да се бичи стриит-а - това е [smilie8]



Публикацията е редактирана (03-11-11 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: OIM   
Дата:   02-02-12 15:32

Темата е стара но вчера има едно интересно решение на Административният съд в Монтана , за журналистката на която е било забранено да снима в изборният ден около изборните секции Съдът дава и тълкувание за ''прословутия '' чл, 32 от Конституцията -- http://lex.bg/bg/news/view/45204


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: galina_jordanova   
Дата:   12-09-12 12:00

Много благодаря на всички, публикували смислени отговори и коментари по темата. Определено се образовах по този въпрос. Благодаря за труда ви.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   18-03-19 00:19

Сега имаме ли право да снимаме полицаи/катаджии на улицата или не?

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: OIM   
Дата:   18-03-19 08:05

Няма закон да забранява снимането на хора на обществено /публично място , особено на държавни служители при изпълнение на сл. задължения Не само може , те трябва да бъдат винаги снимани , като форма на граждански контрол


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: asahi   
Дата:   18-03-19 10:45

Има закон, но формулировките са други. Ако полицай извършва следствени действия твоите снимки нарушават тайната на следствието и вероятността да се изправиш пред наблюдаващия прокурор става много реална.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: acho_gaga   
Дата:   18-03-19 11:47

Не всички действия, които извършва полицаят, са следствени действия, даже в повечето случаи не са такива. Така наречената "следствена тайна" се отнася преди всичко до страните в наказателния процес. По отношение на трети лица, забраната може да се наложи само от наблюдаващият прокурор, и то само по отношение разпространението на придобитата информация. На практика тази забрана се налага чрез недопускане до местопроизшествието на журналисти и кибици.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: asahi   
Дата:   18-03-19 12:19

Нека уточним, че следствената тайна се разпространява върху целия процес на разследване. Не са предвидени изключения. Единствено наблюдаващият прокурор може да разреши да се оповести някой елемент или информация от процеса на разследване. Дори когато главният секретар или министърът на МВР правят коментар по престъпление те предварително са го съгласували с прокурора.

По отношение на третото лице прокурорът може да наложи забрана само ако третото лице е идентифицирано. Ако ти направиш снимка с телеобектива и в нея попадне улика, която представлява следствена тайна, ти можеш да нарушиш неволно тази тайна като публикуваш снимката. Ще опорочиш следствието, а прокурорът ще разбере постфактум.

Едно от най-популярните следствени действия, на които неволно ставаме свидетели, са експертизите при ПТП. Затова не е препоръчително да се снимат ПТП-та когато наоколо се мотаят длъжностни лица.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: acho_gaga   
Дата:   18-03-19 13:38

asahi: "Нека уточним, че следствената тайна се разпространява върху целия процес на разследване."

Наказателният процес включва в себе си две основни фази- досъдебно производство (т.нар. разследване) и съдебна фаза. "Следствената" тайна се отнася само са досъдебното производство. За останалото съм съгласен.

asahi: "Ако ти направиш снимка с телеобектива и в нея попадне улика, която представлява следствена тайна, ти можеш да нарушиш неволно тази тайна като публикуваш снимката."

"Следствена" тайна представлява информацията, събрана вече от разследващите по време на разследването. Ако става въпрос за нова "улика", твърде е вероятно да Ви накарат да предадете с протокол за доброволно предаване въпросната снимка. Дали публикуването на снимката ще опорочи "следствието", е възможно, но малко вероятно...

asahi: "Едно от най-популярните следствени действия, на които неволно ставаме свидетели, са експертизите при ПТП."

Това, което сте наблюдавал, е процесуално-следственото действие оглед на местопроизшествие. Експертизата не е процесуално-следствено действие. За другото сте прав, по-добре е за разследването наоколо да не се мотаят зяпачи.

[beer]



Публикацията е редактирана (18-03-19 13:39)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   19-03-19 00:37

Тоест е напълно нормално да си извадим телефоните и да снимаме така наречените рутинни проверки на улиците или пък проверките от КАТ. Те няма как да са част от разследване.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: asahi   
Дата:   19-03-19 01:06

Това ти няма как да го знаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   19-03-19 01:31

Тия сложните неща и процедури, дето ги набръщолевихте горе се знаят и извършват компетентно от полицаите, дето се самообгазиха ли?! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: asahi   
Дата:   19-03-19 09:05

Какво значение има дали се знаят от някой/някои, след като отговорността е твоя?

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: acho_gaga   
Дата:   19-03-19 09:21

stoyanvakarelov: "Тоест е напълно нормално да си извадим телефоните и да снимаме така наречените рутинни проверки на улиците или пък проверките от КАТ. Те няма как да са част от разследване."

Дали е нормално, не знам, но със сигурност не е забранено. По-важният въпрос е не дали може да се снима, а за какво ще се използва впоследствие информацията. Да, имате право да снимате действията на полицаите, защото това е един от начините за осъществяване на граждански контрол, но и полицаите имат право да поискат да разберат причините да снимате техните действия и да ви забранят да правите това, ако преценят, че с действията си им пречите да си вършат работата...

fast_eyebrow: "Тия сложните неща и процедури, дето ги набръщолевихте горе се знаят и извършват компетентно от полицаите, дето се самообгазиха ли?!"

Знаят ги много добре. Друг е въпросът, дали винаги им изнася да си го признаят. А в конкретния случай - по-скоро е некадърност на някой по-низш началник.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: OIM   
Дата:   19-03-19 13:39

В Русия и Украйна например снимат на обществено място , включително полицаи , катаджии , в магазините, като се позовават на конституцията - ''Всеки има право свободно да търси , получава и разпространява информация по всеки законен начин '' Виждате в ютюб какво ги правят техните катаджии В нашата конституция също имаме подобен текст


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   19-03-19 15:10

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: MauMyHa   
Дата:   19-03-19 21:52

Погрешно четете закона от Конституцията!
Скоро една клошарка с много наелонови торби ми объна внимание че не иска да бъде фотографирана, и ми цитира закона от Конституцията.
Пълен абсурд, тя е беше в неугледен вид мръсна с буклуци навсякъде около себе си на тротоара. Нима това е позволено? Това пише ли го в закона?
Както някой по горе писа А, задълженията знаете ли си като граждани[smilie11]
Тя ми цитира закона от конституцията член 32, а аз я попитах дали знае и за предходните членове 29, 30, 31?
Или те нямат никакво значение!
Имате ли представа колкоМоже сме уязвими със смартфоните които употребяваме всекидневно?
А, СОТ-а що ме снимат с видео камера без да извършвам нищо нередно пред домът ми на метър от портата, когато изхвърлям буклука си!
Нима имат право да го правят? А, възможно ли е, те да са компетентни да решават кого да снимат и кога и т.н.
Днес прочетох в нета че, жабите има ли мозък около грам.
Те не различавали гора, небе и конкретни детайли. Но бръмне ли муха или друго насекомо което става за храна веднага реагирали!
Можела жабата да живее и без въпростният мозък, но умирала от глад или нейните естествени врагове я, изяждали!

Та, въпроса кой е "жабата" в случая: Аз, или СОТ-а.
Ако, прочетете внимателно член 32 от Конституцията и разсъждавате върху всяка дума вписана в члена, ще разберете че има вероятност това да не важи за всички условия, граждани и ситуации. Винаги има изключения и няма как да не съзнавате това!
Освен Конституция, са писани и други закони които внасят пояснения и обобщения за различни ситуации...
Господа Вие свободомислищи ли сте или преки изпълнители на законодателството! Осъзнайте се!

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: TheBossBG   
Дата:   21-03-19 09:06

Чл. 32.
(1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.


Това, последното, изчерпва доста от темата!!! Сега следва да разнищите и GDPR! Пак без повечето да са прочели нещо по въпроса! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: asahi   
Дата:   27-03-19 18:09

Tова последното е за СРС, които тук са назовани "подобни действия".

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: SaS   
Дата:   27-03-19 20:03

TheBossBG написа:

> (2) Никой не може да бъде следен,
> фотографиран, филмиран, записван
> или подлаган на други подобни
> действия без негово знание или
> въпреки неговото изрично
> несъгласие освен в
> предвидените от закона
> случаи.

>
>
> Това, последното, изчерпва доста
> от темата!!! Сега следва да
> разнищите и GDPR! Пак без повечето да
> са прочели нещо по въпроса! [smilie18]


Това последното важи за много случаи, но не и когато се снима на публично място или на служители на работното си място, на които плащаме заплатите от данъците си. Има един термин - свобода на панорамата.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: localhost   
Дата:   28-03-19 00:49

Всеки си интерпретира закона според разбиранията си - дори и да няма юридичекско образование [smilie18]

И почти навсякъде е така.
Пример от миналата седмица тук в Австралия - снимам в парка дъщерята как си играе с нейните приятелки. Докато бях с телефона всичко е супер.
Но ... извадих голяма камера (1Dx със 70-200) и поне 2 майки като скочиха - не искали децата им да бъдат снимани.
Просто леко се усмихнах и им казах: госпожо, ако искате да снимам детето ви да си дам координатите, изпратете ми емайл и ще обсъдим цените и кога ще го снимам.

После нямаше проблеми [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: OIM   
Дата:   11-04-19 17:01

Предполагам много от вас са видели в ютюб последните клипове на ZPSANEK от Украйна
Как се борят там с техните корумпирани катаджии - като видя че е сниман , катаджията хукна да бяга и дори погълна банкнотата , да не я намерят у него
А ние тук още се чудим дали е разрешено да ги снимаме ...


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: neqixolvtp   
Дата:   11-04-19 20:47

Айхи, пусни линк да видим клипа

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: OIM   
Дата:   11-04-19 21:11

Пиши в ютюб ''zpsanec'' последните 2 клипа


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »