Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 14:40

Попаднах на ето този материал и леко се стресирах.
http://petel.bg/article.php?aid=7594

а ето и накратко за какво става дума:
''Заснех полицай и станах престъпник.
Станах свидетел на полицейска акция,...започнах да снимам ареста на двама младежи пред общината.На никого не пречех, стоях си тихичко на спирката и разговарях с останалите хора дали някой от тях знае и е видял какво се е случило. Вместо да си се занимават с арестантите си обаче двама от служителите на реда решиха, че аз съм много по-интересна. Доближиха се до мен и ми наредиха да спра да снимам. Подчиних се. След това обаче последва заповед да изтрия всичко, което съм заснела. Поисках обяснение защо да го правя, след като съм на публично място и си снимам нещо, което ми е станало интересно. Според полицаите с моя скромен мобилен апарат съм пречила на работата им. Така и не ми стана ясно с какво, но очевидно това нямаше никакво значение. И понеже все пак съм съвестен гражданин реших да не преча на полицията след като моят запис ще им създаде толкова голяма неудобство и съвестно го изтрих.'' останалото проèтете в уеб сайта.
Много ми се иска да разбера,какви са правата на фотографите за снимане на хора на публични места.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: milmar   
Дата:   27-10-11 14:41

Обърнете внимание и на отговорите на читателите.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: sirkhann   
Дата:   27-10-11 14:43

Nihil novi sub sole...

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: jivkojj   
Дата:   27-10-11 14:54

Някъде из отговорите се мярка и това клипче [smilie10] [smilie18]

http://www.youtube.com/watch?v=u6uw7506xMw&feature=player_detailpage



Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 15:00

На пбществено място можеш да си снимаш колкото искаш и каквото искаш. Тук не може да се използва като аргумент Чл. 32 (2), защото ти си снимала репортаж а не определено лице

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 15:08

pefoto01, е и. Докато така расъждаваме и не си търсим правата те ще правят каквото си искат. Трябва да си отстояваме правата. Това е като да ти напишат КАТ аакт и после да не го обжалваш в съда щото не ти се занимава

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: batonga   
Дата:   27-10-11 15:15

Същия въпрос ме мъчи и мен в тази тема Много е мътна цялата история. Относно случая с полицаите, мога да приложа едно видео на тема street photography, в което фотографът снима полицейски арест и вкарване на арестувания от полицаите в полицейската кола, докато междувременно отстрани за снимката позира и някакъв клоун облечен като Исус Христос, който невъзмутимо наблюдава ареста пиейки бира. В полицейската държава Америка, никой не направи забележка нито на фотографа, нито на снимащия фотографа в действие. Никой от двамата фотографи не е искал разрешение за снимане, сцената е спонтанна. Същевременно в друг туториъл за снимане на стрийт, фотографът Марк Уолъс казва че задължително трябва да имате писмено разрешение от снимания (т. нар. model release), особено ако става дума за деца, независимо че снимате на публично място. [smilie11]



Публикацията е редактирана (27-10-11 15:18)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: victory13   
Дата:   27-10-11 15:18

за деца трябва да е задължително [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 15:20

Доакто си траем и не си търсим правата Ще е така. Те на това разчита.
А по действията на полицайте излиза че не можеш да снимаш и някое обществено събитие (митиг например), защото има полиция която охранява митингуващите и ти ще им пречиш да си вършат работота !?!??!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!??!

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: batonga   
Дата:   27-10-11 15:20

А за да е още по-сложно, правилата варират не само от държава на държава, а от щат на щат дори. Но понеже темата е за България, може би е добре да намалим хаоса, като се фокусираме върху нашата родина. Нека някой правно подплатен каже как стоят нещата на 100%.



Публикацията е редактирана (27-10-11 15:21)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 15:21

batonga , Говорим за БГ в момента. ХИЧ НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА КАК Е В САЩ. Да му мислят фотографите снимащи там

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: batonga   
Дата:   27-10-11 15:22

Коригирах се.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: slav4cho   
Дата:   27-10-11 15:22

Една моя позната на около 16-17 години беше арестувана за дето си разхожда кучето в морската градина без да е вързано на каишка.[smilie5] [smilie5] [smilie5] Полиция ми било това...

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: biser_todorov   
Дата:   27-10-11 15:29

Според мен в конкретния случай няма нищо лошо да се снима арестуването на двама човека.
Някакви си тъпи ченгета ще ми кажат какво да снимам или не.... ДА, АМА ДРУГ ПЪТ!!! И още повече да си изтрия сниманото, никога няма да мине, поне при мен. Още повече, че случката е станала на автобусна спирка, имало е хора. Ако полицаите са решили да предприемат някакви действия срещу снимащия, то последния винаги може да намери трима човека от присъстващите на автобусната спирка за свидетели на полицейско насилие. От това следва завеждане на съдебно дело срещу конкретните полицаи, доказване на същото с лекарска експертиза и осъждане на полицаите.
Аз също съм съвестен гражданин, но на такава заповед не бих се подчинил. Не за друго, а за да видя какви действия ще предприемат шибаните ченгета.
Има и друга страна, Моралната страна. Преди няколко дни случайно се оказах на Попа в София няколко минути след като е станала тежката трамвайна катастрофа. Още не бяха пристигнали линейки и полиция. Имаше много счупени стъкла и кръв на улицата. Много от минувачите се спряха и започнаха да снимат с телефони. Аз си носех апарата, но не снимах... Имаше пострадали хора, в такава ситуация когато някой има опасност да загине в подобна катастрофа според мен най-малкото е Неморално да се снима трагедията.
Това е моето скромно мнение.


Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: tziko   
Дата:   27-10-11 15:30

Автор: photo_liubitel
Дата: 27-10-11 15:08

pefoto01, е и. Докато така расъждаваме и не си търсим правата те ще правят каквото си искат. Трябва да си отстояваме правата. Това е като да ти напишат КАТ аакт и после да не го обжалваш в съда щото не ти се занимава

Ами обжалвай го! Плащаш такса 50 лева(вече е толкова) и ако спечелиш, не плащаш акта, но 50 лв вече си вътре. Ако акта е повече от 50 лева вероятно наистина си бил в голямо нарушение.

Системата в БГ е направена така, че да НЕ МОЖЕШ да се бориш срещу нередностите на самата система(като казвам система имам в предвид законите, изпълнението им и обичайните практики на държавните служители), а който се опълчи бива сурово наказан финансово и не само.
Казвам го от опит!

Клавиатурни борци колкото щеш, ама реално всеки търси на хляба мекото и си трае, че по-лошо става.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: photo_liubitel   
Дата:   27-10-11 15:38

Автор: tziko, Имам спечелени 19 дела срещу НАКАЗАТЕЛНИ ПОСТАНОВЛЕНИЯ. И явно не си на ясно с че тия 50 лв са само предложение, което не е прието

а и да се приеме, като ти присъдят разходите ти се връщат барабар с разходите ти за адвокат (ако си ползвал такъв).
Последното ми отпаднало наказателно постановление за каране с 85 при ограничение 50, та колко съм бил виновен съда реши че въпреки че съм виновен отменя НП.
ЕТО ГО РЕШЕНИЕТО

но не е мястото в тази тема как се прави това.
Извинявам се за отклонението, но tziko ме провокира



Публикацията е редактирана (27-10-11 15:47)

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-11 15:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: Тед   
Дата:   27-10-11 15:52

Автор: slav4cho
Дата: 27-10-11 15:22

Една моя позната на около 16-17 години беше арестувана за дето си разхожда кучето в морската градина без да е вързано на каишка.[smilie5] [smilie5] [smilie5] Полиция ми било това...

------------------------------------------------------------------

Ами ако е било някое бойно куче... по-добре в ареста, от колкото някой наръфан.
Въпреки, че случаят гаранция не е такъв[shtrak]
В ареста не задържат за кучета без каишка, а за хулиганство или неизпълнение на полицейска заповед или прочие производни.

Отговори на това съобщение
 Re: За правото да се снимат хора в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   27-10-11 15:56

photo_liubitel , гордееш ли се с това ? Че си карал с 85 км/ч в населено място с максимално разрешени 50 км/ч ? Не ме интересува решението на съда, използвал си вратичките, те както знаем са много , но... ти гордееш ли се ?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »