Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 "За" или "против" визьора
Автор: georgioiv   
Дата:   26-10-11 17:14

Само такава тема нямаше, нали....:)


Замислих се за това след ФФФ, като поснимах с новите апарати на Сони. Взех едно А77, катерихме едни върхове с параклиси, минахме през едно готино село (поздрав на всички с които качвахме баирите) И през цялото време, без да си давам сметка, ползвах удобния подвижен дисплей на А77. Със сигурност навик, останал ми от Сони некс5. Установих вечерта като се замислих, че през визьора съм погледнал най-много два пъти, като единият е да видя какво има вътре... :)

Та, какво мислите по въпроса, че ползването на оптичния или електронния визьор е по-скоро навик, отколкото необходимост при наличието на въртящи се, ярки дисплеи с голяма резолюция, при които виждаш снимката така, както ще ти е вечерта на монитора, още преди да си натиснал спусъка.

Като поснимам малко със стария боен ДСЛР, после няколко часа пак си слагам дисплея на нивото на очите, просто рефлекторен навик.

Сега се сещам, че сапунерките например винаги са били без визьори..... или пък шахтовите визьори, които сменят гледната точка. А ако на някой изключително много му липсва - винаги може да се лепне един допълнителен електронен визьор....

От тук идва и следващият въпрос - при кой тип фотография гледната точка от която се снима - окото на фотографа е препоръчителна...:) То всъщност фотографите не са с особено еднакъв ръст, та от там тая гледна точка не е съвсем еднаква.... Мен примерно ми харесва да снимам от ниски гледни точки (коремна фотография, пак от некс5).... Има го момента пък, че смяната на гледната точка - от окото на тумбака може да доведе въобще до друга визия.... [smile]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: valen_tin   
Дата:   26-10-11 17:21

има неща, за които оптичния визьор е незаменим - например спорт. Също така пробвай да снимаш без визьор ски в слънчев ден ... и 1 пиксел не можеш да различиш на екранчето ...

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: turntablism   
Дата:   26-10-11 17:32

Едно от важните неща за мен е, че оптичния визьор пести ток!

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: mugen   
Дата:   26-10-11 17:34

Аз лично с FZ50 в над 90% от времето снимах на LCD и правех по-готини снимки от сега, така и не можах да свикна да снимам през визьор, а и не ме кефи нещо. [smilie5]
С въртящ екран човек намира съвсем различни гледни точки, поне при мен е така.

Скоро чух едно логично обяснение, че през визьора възприемаме нещата само с половината си мозък [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: victory13   
Дата:   26-10-11 17:39

слагаш 70-200 за час време интензивно снимане и ще те питам накрая от къде ще гледаш... ако не се крие митьо крика под твоя ник де [smilie18]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: georgioiv   
Дата:   26-10-11 17:42

е па специално моя (70-200/4) си е лек... Друг въпрос е, че много рядко го ползвам тоя обектив... Но се сещам още нещо, че с опирането на окото, грипа и обектива имаме вече три опорни точки, което за дългофокусните обективи си е важно.....



Публикацията е редактирана (26-10-11 17:42)

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: jivkojj   
Дата:   26-10-11 17:42

Тая тема сега за собствено успокоение, защото безогледалните сапунерки нямат визьори ли е [smilie11]

Иначе на мен ми е по-удобно когато апарата ми е в ръцете, да гледам през визьора - притискам ръцете към тялото и си осигурявам стабилен захват и се "изолирам" от околната обстановка. Когато апарата е на статив - тогава ползвам екрана. Също екрана е удобен когато снимаш над тълпата с протегнати ръце или ниско до земята.

Извод: и 2-те си имат предимства, важното е да ги имаш.

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: mugen   
Дата:   26-10-11 17:44

С дълги обективи и за екшън ясно, че през визьора [smilie24]
То там няма и време за мислене. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: georgioiv   
Дата:   26-10-11 17:44

не е за собствено успокоение, просто констатирам нещо от моя опит и споделям, интересно ми е само на мен ли не ми липсва визьора или и при други е така... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: tziko   
Дата:   26-10-11 17:55

Аз съм ЗА визьора и ЗА лайв вю [smilie24] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: simbon4o   
Дата:   26-10-11 18:01

визьора има минуси само когато се налага снимане на статив и потайно иначе си е от всякъде за предпочитане!

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: iasen2   
Дата:   26-10-11 18:23

За снимки, дето си вложил пари е абсолютно задължително да гледаш през визьора какво снимаш и дали е на фокус
През електронния визьор не можеш да прецениш къде е фокуса и къде е мазано, понеже е с ниска резолюция .
Да не говорим, че преставаш да гледаш модела а гледаш апарата и че усещането е съвсем друго.

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: kapitancho   
Дата:   26-10-11 18:24

И аз съм и за двете - през визьорът е по-удобно, но за критичен фокус, през екранчето е задължително!

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: CyberGene   
Дата:   26-10-11 18:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: slav4cho   
Дата:   26-10-11 18:41

Аз съм дотолкова свиквал с визьор,че когато снимам със сапунер ми е много дискомфортно.Като цяло мисля,че темата е безсмислена всеки снима както му е удобно.

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: CyberGene   
Дата:   26-10-11 18:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: Belge   
Дата:   26-10-11 18:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: ggreg   
Дата:   26-10-11 18:56

[smilie5]
Преди немного време открих, че ползването на визьора подобрава стабилизацията с около 1 стоп. Много добро сцепление има носа ми към дисплея :)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: serjy   
Дата:   26-10-11 19:01

за 99% от времето визьора ми е напълно излишен. единствено в концертна зала за да не преча на околните с екранчето ... може би [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: yakumo   
Дата:   26-10-11 19:06

Като slav4cho - неудобно ми е без визьор, даже май само заради това не съм още минал на безогледалка, нещо не мога да се "пречупя" да си нямам нормален визьор [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: Marillion   
Дата:   26-10-11 19:09

Когато тествахме сонита на ФФФ, лично аз, в анкетната карта написах, че не ми харесва визьора.

Като погледнех през него все едно съм на кино от последния ред. А качеството на картинката вътре беше под всякаква критика - измити цветове, размазани картинки и т.н.

За това ползвах само дисплея, като оцених възможността да снимам, без да прикляквам, както и в моментите, когато се налагаше да направя кадър с ниска гледна точка.

За мен визьора на тези апарати е излишен, поради факта, че е абсолютно безполезен.

А когато се снима бързодвижещ се обект просто можеш да гадаеш къде точно е фокуса и какво се случва. На дисплея на апарата и във визьора имаше един лаг, който си обеснявам с "прожектирането" от обектива през матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: asahi   
Дата:   26-10-11 19:30

Ту партс.

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: my.point.of.view   
Дата:   26-10-11 22:22

фърст парт - гуд?
секонд парт - нот ту гуд?

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: asahi   
Дата:   26-10-11 22:41

самтаймс уин, самтаймс люн [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: "За" или "против" визьора
Автор: Jankoff   
Дата:   26-10-11 22:46

Никой не се е произнесъл как ще става ръчното фокусиране на тези дребни апаратчета на всичкото отгоре без визьор.
[smilie11] [smilie11] [smilie11]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »