Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвети при снимки с ND филтър
Автор: AlexHD   
Дата:   25-10-11 16:17

Днес най-после си взех ND филтър 9 стопа.Ако може ми дайте някакви съвети как се снима с такъв филтър.
Един от начините за снимане доколкото четох е следния:
Първо на AV режим си определям диафрагмата. Без филтър. Фокусирам без да снимам и гледам скоростта на затвора. Понеже е 9 стопа 2^9 e 512, умножавам скоростта по 512. След това в М режим задавам същата диафрагма, ИСО, и изчислената скорост и така снимам вече.
Пробвах няколко снимки, получават се работите. Четох, че се снимало на по-затворени диафрагми. Само ме дразни това постоянно сваляне и поставяне на филтъра.
Вие така ли снимате?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: Славов   
Дата:   25-10-11 16:26

Е те има едни дето се въртят, като поляризационен филтър. То наистина от ND 32 нагоре такъв трябва да се взима, иначе си е сватба голяма с това сваляне и слагане ....

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: 2metraninja   
Дата:   25-10-11 16:26

Хмм.. не се ли ползва по принцип НД-то да снимаш точно на по- отворени бленди при много светлина?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: neuromancer   
Дата:   25-10-11 16:27

Слагаш филтъра и мериш през него, за какво са ти тия акробатики?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: AlexHD   
Дата:   25-10-11 16:29

Аз лично ще го ползвам за размаване на небето и морето (от Варна съм) или на някакви реки ако отида.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: AlexHD   
Дата:   25-10-11 16:43

Не става. Не мери правилно. Снимките излизат черни, и фокусира трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: neuromancer   
Дата:   25-10-11 16:59

странно. През обектива ли ти мери апарата?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: klez   
Дата:   25-10-11 17:02

С фокуса съм имал проблеми и аз, но с меренето - не. При мен с филтъра си мери съвсем нормално

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: krist   
Дата:   25-10-11 17:06

ако запушиш хубаво визьора, мери по-вярно, макар, че май пак има отклонение, но може да го хванеш колко е и да компенсираш. би трябвало да си имаш и една специална капачка за визьора, ама аз карам с пръсти.. аз лично не умножавам, а като знам колко стопа е филтърът и ако не искам да ползвам метода със запушване на визьора и компенсиране на ексопнацията, махам филтъра, меря, слагам и въртя после скоростта толкова пъти по три, колкото стопа е филтърът (това при настроени три стъпки на стоп в камерата, ако са други настройките, ще въртиш само по веднъж или два пъти на стоп, или колкото предлага камерата). всичко това на напълно ръчен режим разбира се.. е, не е много удобно, ама става па и не е супер гадно.. още по-забавно става като почнеш да правиш комбинации - два от три филтъра, за да докараш скорост, която искаш - аз имам ND8, ND64 и ND400..

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: i_viper   
Дата:   25-10-11 17:17

Аз правя като krist, само че с външен светломер, понеже в камерата нямам вграден. Ама логиката е същата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: AlexHD   
Дата:   25-10-11 17:18

Ааа мери си нормално. Просто като писах темата бях на едно доста мрачно място. А и до сега правих експонации над 30сек и не бях пробвал апарата сам да си изчислява. Сега пробвах на открито и няма проблем.
Иначе изчисляването си остава, като затвориш много диафрагмата и 30сек не стигат и се мяташ на bulb.
Мисля си и един ND8 да му закача отпред.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: i_viper   
Дата:   25-10-11 17:24

Само едно НД ти е достатачно, не слагай две, по добре затвори блендата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: krist   
Дата:   25-10-11 17:51

в ясен ден със силно Слънце, може и да не стигне 9-стопов филтър. тогава с два - например НД400 + НД64.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: snoopoff   
Дата:   25-10-11 18:59

Като искаш да замазваш небето и морето, затваряш блендата на 11, 16, 22 или колкото можеш, ИСО-то на 100, слагаш фокуса на безкрайност и си готов. Скоростта се определя с проби.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: ogi100   
Дата:   25-10-11 19:02

С тоя 9 стопа назад интересни работи съм гледал - клик

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: krist   
Дата:   25-10-11 19:18

да, и като сложиш на Ф22 и ти отиде острилката на обектива от дифракцията, да не говорим, че от Ф8 до Ф22 са едва три стопа. аз в началото като нямах ни един НД, правех по два кадъра от статив - един за замазаното на Ф22 и един за статичния детайл на Ф8-Ф11. После в шопа наслагваш.. В профила ми серията North Story е снимана така..



Публикацията е редактирана (25-10-11 19:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: klez   
Дата:   25-10-11 19:27

LINK

Ето ги тея променливите ND филтри ;) на практика са 2 поляризационни филтъра, единия фиксиран другия го въртиш.
Този от линка разбира се е някакъв евтин китайски, просто за пример го пускам

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: snoopoff   
Дата:   25-10-11 19:35

Не ми се задълбава в технически подробности... глупости са това. Графики, таблици, 100% кропове и подобни ПРОСТОТИИ! [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: krist   
Дата:   25-10-11 19:37

е, ако искаш да печатиш на по-големи размери, не са простотии хич. аз искам[smilie5] и пак остава ограничението от само 3 стопа, които при добра осветеност са нищо за размазване на облаци, ако няма силен вятър

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: snoopoff   
Дата:   25-10-11 19:52

Щото 99% от хората, всеки ден печатат на голям формат [smilie5] Иначе съм съгласен, ама огромният проценто от хора не го прави [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: krist   
Дата:   25-10-11 20:25

говорим как се правят нещата най-добре все пак[smilie3] и пак повтарям: остава ти ограничението от само 3 стопа от Ф8 до Ф11, които много често не стигат

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: BorislavKostov   
Дата:   26-10-11 09:04

За снимане с ND400 правя така:
- Фокусирам на хиперфокално разстояние (грубо 2 метра при f/9 и APS-C матрица);
- Нагласям CPL-а;
- Държа GND-то и правя един кадър в режим AV (обикновено f/9), ISO 100.
- Гледам хистограмата и си преценявам искам ли да експонирам по наляво или надясно. Ако да - правя още 1-2 тестови кадъра, варирайки с експонационното време.
- Навивам ND400, закрепвам GND-то и според една табличка, която съм си направил, гледам при измерената стойност за експонационно време - каква трябва да задам, за да е с 9 стопа по-дълга експонацията. Често се стига до bulb режим, така че слагам дистанционното и действам. Досадно е, но си струва.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: compur   
Дата:   26-10-11 10:47

искаме кадри - "за" и "против"!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: rsof   
Дата:   26-10-11 19:59

Всичко е проба и след като свикнеш веднъж ти става навик колко точно да ти времето на експонация. При твоя случай с 9 стопа ако имаш "лайф вю" го използвай спокойно ако ли не сваляш филтъра всеки път.Използвай ръчен фокус и блендата си е правиш според това колко искаш да мажеш и колко искаш да ти е остра снимката. Снимай в RAW формат ако можеш . Това се сещам за сега :))[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети при снимки с ND филтър
Автор: AlexHD   
Дата:   27-10-11 20:41

Здравейте,
някой има ли идея защо понякога ми се получават такива линии на снимката. Светлината идваше вляво зад мен (8 часа някъде).


https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/tflt7600.JPG


http://www.picvalley.net/u/2696/174137146921128666891319737068unpwGYZVQI2HuTIYq7cV.JPG




Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »