Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   03-10-11 23:38

Доскоро избягвах да правя опити за портрети в по-близък план с основното измъкване, че техниката ми не вАжи за целта...
Наскоро обаче ми попадна едно по-дълго обективче, което си дойде и с едно адски красиво моделче... та направих няколко опита...

И някак не вървеше да продължавам да се измъквам и се пробвах... сега, въпросът е какво друго, освен по-дълъг обектив и толкова прекрасен модел трябват за целта... щото някак се чувствам малко като в небрано лозе с тази нова дисциплина/жанр (все едно някой спринтьор да го пуснеш на 800 метра или на маратон примерно) и идея си нямам дали налучквам нещо прилично...

Пуснах днес тук две черно-бели кадърчета, които изглежда се приемат що-годе прилично, ама явно не са съвсем достатъчно прилични, че да се приемат като шИдьовърчета, та какво още мислите, че трябва, за да се изпраксам в тази по-чисто портретна посока (освен, да кажем, практика и още по-добра техника)...

Та, всякакви идеи/мнения/препоръки/критики... са добре дошли...

Албумче с част от кадрите от първата портретна сесия с Поли във фейсбука

[shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: navy   
Дата:   03-10-11 23:40

Ти какво искаш, от първият път и хоп - ръкопляскания и на първа страница [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   03-10-11 23:45

navy, амииии, честно да си кажааа... нещо такова, да [smilie18] [shtrak] [beer]

Не де, нали затова питам - наистина ми е бая ново... някак все избягвах (с изключения на някое и друго кадърче на шантавия ми баща) да снимам в близък план... та сега ми е като съвсем друг вид спорт - композиционно не го знам как е, изобщо... нищо не знам кое как е... и е по-различно, отколкото като давам съвети за кадрите на други фотографи [smilie18] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Roland909   
Дата:   03-10-11 23:52

Много зависи какво искаш да покажеш с портретите и за кого ги правиш...да се харесат на модела, на нас, на теб?
Разгледах ги...знаеш харесвам честното мнение - не ме впечатляват с нищо. Прекалено стандартно, осветление, поза, усмивка...дефокус, всичко.
Просто едно симпатично момиче снимано.
Няма интригуващ момент, нито като излъчване, нито като обработка нито има нещо с което да ги запомня. Успех!
И още нещо - колкото повече спазваш някакви норми и правила (примерно за обектива и дефокуса) толкова по-голям е риска да правиш еднотипни шаблонни портрети.
Прекрасни и силно въздействащи портрети са правени и с 20мм та дори и с по-широк обектив.
Поздрави. Ако си ги правил за девойката да се радва и да ги качва в профил - добре са:)[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 00:09

Roland909, мерсаж, точно това ме притеснява - във фейса почти фурор сред приятелите й - това ок де, ама аз си имам чувството, че просто съм снимал едно много привлекателно момиче и нищо особено не съм направил с него... та затова така подпитвам за портретни тънкости, че наистина си е като съвсем друг спорт (не този, който досега съм практикувал) [smilie8] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Roland909   
Дата:   04-10-11 00:18

Ами ето - най-важното че имаш това усещане.
Ако го нямаше тогава щеше да е лошото:)
Така като те следя, имаш усет за нещата.
Дори това че е нова "дисциплина" за теб изобщо да не те плаши и притеснява. Сигурен съм че скоро ще си много добър и в нея!
Пак си мисля, май най-важното е човек да е наясно какво иска да покаже с портрета.
Дали ще е гола красота като за каталог, дали състояние на духа...а и какво ти виждаш в модела, кое за теб е това което го прави по-различен от всички други? И от тук вече е номера да успееш да го предадеш това на нас.
Ще се получи, няма страшно.
А това да правиш такива "шаблонни" портрети, изобщо не е чак толкова лошо, виж колко хора си накарал да се усмихват и да се радват![smile]
Иначе ако е нещо по-арт има риск дори да ти се разсърдят [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: swan_   
Дата:   04-10-11 00:20

Прилични са. Даже някои доста. Някои не ми харесват. Ако те интересува конкретно мога да ти кажа с повече подробности. Но както казва Роланд - просто хубави снимки на хубаво момиче. Нищо суперско няма в тях. Аз по същия начин снимах съпругата ми, та даже и точки събирах доста, но вътрешно си знаех, че не това са снимките, които искам да и правя. В крайна сметка заради това спрях да я снимам :))))
Дерзай и гледай портрети и ако има да става - ще си дойде.:)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 00:25

[smile] Да де, аз от цялата сесия и серийка (горе-долу половината кадри съм обработил, демек още толкова евентуално ще кача) имам някакви странни опити хем да направя някои като в някаква глемър посока, хем ми щукна и високи ключове да пробвам... имам си разни такива странности, че ми се ще едва ли не от всичко да "разбирам" (или поне да го "мога" ;))... абе, изобщо наистина много хаотично и ново... надявам се да имаме следващи сесии с този прекрасен модел и затова и си викам да питам и за съвети, които да имам време да осмисля, преработя и дори подготвя... [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: siyann   
Дата:   04-10-11 00:29

Не ме бива да давам съвети по темата, само бих пуснала едно зрънце, върху което може да се помисли (защото казваш "надявам се да имаме следващи сесии с този прекрасен модел") - струва ми се, че често резултатът зависи и от това какъв тип модел човек е избрал да снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 00:35

[smile] Да де, мен бая ме гложди и усещането (за разлика от другите ми типове кадри), че в случая може би 80 % (съвсем условно казано) от приноса за кадъра е на самия модел... т.е. къде и как бих могъл да увелича моя принос, че да стане нещо... примерно такова (едно кадро, което бая ме израдва, независимо как и там има някакви прегорели местенца и т.н. - явно не в въпрос само на "техническо" съвършенство, ами повече на "фийлинг") - http://1x.com/photo/44149/category/portrait/popular-month/yana



Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: slav4cho   
Дата:   04-10-11 00:40

Внимавай какво вкарваш в кадъра и какво не защото забелязах изрязани части на едната снимка конкретно има ръка изрязана а на третата във фб пък дразни долу вляво ъгълчето и мисля че изрязано ще е по добре иначе тоновете като цяло са приятни идват ми малко цвети но иначе не са лоши като за начало
иначе приятелите й предполагам са обикновени хора които не разбират от фотография и е нормално да има прехвалване но това да не ти влияе въздухарско [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: slav4cho   
Дата:   04-10-11 00:48

Мисля също,че модела е много красив но малко, като че ли напрегнат.Не забравяй,че форографията е най важно да запечатва емоция.Дали ще има прегоряло или друга грешка не винаги е фрапантно стига емоцията уловена на снимката да е неземна пък била тя радост,злоба,тъга или нещо друго.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Roland909   
Дата:   04-10-11 01:03

1x- харесва ми и на мен.
Комплексни са нещата - лице, изражение, кожа, коса, лунички, дрехи, гримове, цветове при обработката...
Друг тип е моделката просто.
Твоята стои много добре за с тази оптимистична усмивка като за някаква реклама, или като поредица снимки за клипарт на Corel примерно:)
Разбира се и залитането в другата крайност - да искаш от моделите да се свиват, да ги боли корем и да лазят по пода или по пясъка на плажа в спазми (такива снимки има доста тук ;) също е излишно.
Много лесно се преминава тази граница и нещата стават доста смешни:)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   04-10-11 09:21

Хубави са кадрите и модела е красив. Може би е трябвало още малко да отвориш блендата, за да се получи по - хубаво боке и отделяне на модела от фона. Може би си бил притеснен от скоростта за синхрон със светкавицата, то тогава си трябва НД филтър. Девойката е красива и чаровна , но изглежда е "напомпала" устните и си личи, но това не е твой проблем.
Помисли, ако нямаш за ръчна светка със синхронизатор и чадър, та да можеш да подсветваш не само фронтално.
Успех![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tnt   
Дата:   04-10-11 09:30

Ако мога да си позволя : Говори с нея, накарай я и тя да ти говори [smile] Накарай я да се смее с пълно гърло... така де, ясно ти е какво искам да кажа.

Иначе не мога да давам професионални съвет [smilie3] Като цяло мнението ми се припокрива с това на Roland909

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: kalinas   
Дата:   04-10-11 09:35

Да не прозвучи, че се имам за нещо сериозно в тази област ... но и аз да кажа едно мнение :)
Момичето наистина е много красиво и чаровно. Дръж здраво и снимай още. Когато тя се отпусне пред теб ще стане много по-добре. Това, което ми прави впечатление от техническа гледна точка е, че няма специална основа на композицията(не че моите имат винаги). Рязането на пръсти и ръце като цяло не е желателно. В смисъл - внимавай в кадрирането. Аз бая снимки опропастих с отрязани китки и чак в къщи ги виждам. Внимавай какво има отзад - ако то няма роля в изграждането на портрета го дефокусирай тотално. Иначе разсейва. В повечето случаи е желателно фокуса да е в очите и да има рязкост. Естествено има изключения, когато са умишлено търсени ефекти. Светлината е особено важна, избягвай шарената сянка(имаш няколко такива, вкл. този, който смяташ за опропастен), защото тогава лицето седина петна и не е хубаво. Дифузното осветление е най-доброто, но внимавай да не стане плоско. Използвай бленда когато можеш. Най-добре слънцето да ти е в контра или странично и с блендата да допълваш.

Пак да кажа, че нямам претенции, че съм направиля шедьоври, ама уж на теория е така :) пък после в изпълнението ...
Успех!



Публикацията е редактирана (04-10-11 09:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tonyboy79   
Дата:   04-10-11 10:02

knartist браво за грамотно зададеният въпрос. [beer]

Roland909 много добре ти е обяснил всичко, макар, че аз не съм привърженик на стила в който снима.
Това, което ще добавя е, че трябва докато снимате да се забавлявате и двамата. Ти и модела (без да прекалявате, че ще загубиш жена си като модел). [smilie18]

В подкрепа на горното и без да се имам за голема раута споделям как ние се забавляваме:
http://myphotolook.blogspot.com/2011/06/fish-eye-fun.html


Успех. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: swan_   
Дата:   04-10-11 11:44

Роланд ти каза мнго неща. Аз само ще добавя един въпрос - постоянно говориш за изгоряло. Защо мислиш, че това е най-важното?!? Гледай цялостното внушение. Ако искаш просто хубава снимка, която е правилно технически заснета си много близо!

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: rusinov   
Дата:   04-10-11 11:53

Ще използвам темата на колегата, да поискам мнение от вас. Чисто колегиално, бих се радвал на критика. Ето кадъра, нарочно давам линк само към снимката, за да не ме обвинят някой, че търся гласове :) Не ща, искам просто мнение



https://photo-forum.net/static/site_pics/117/u_1317116073_u_1316984133_DSC_5546-UP.jpg



[beer]



Публикацията е редактирана (04-10-11 13:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-10-11 12:07

Снимките са много приятни, наистина [smilie24]

За фейсбук, обаче - там не трябва да ти е критерий. Качих няколко снимки на приятелки, нищо особено като сцена, само малко лицата са пипнати както Никола Борисов ме е учил [smilie4] , но се счупиха от коментари.

Един ден една позната ми праща някаква аграрна снимка, снимана със сапунерка (разбирай - DoF в безкрайност). На преден план - тя, на заден план - една крава пасе. Аз само кропнах снимката, замазах фона много галантно, пипнах я съвсем леко и тонирах малко снимката, да махна сапунерското усещане. Нейният фейсбук полудя.

Поради това - ФБ не бива да е критерий. Ти имаш достатъчно творческо виждане, за да знаеш какво.

Напоследък не излизам от София и снимам предимно портрети (преди отричах този вид изкуство) и доста неща ми правят впечатление. Много е важно да имаш връзка с модела, а не да пердашиш все едно сток фотография. Гледай какво се получава като резултат, гледай да няма дразнещи детайли в кадъра (излишности), показвай снимките на модела, режисирай го и т.н. В един момент самият ти модел се увлича в снимките, отпуска се и започва да ти позира. За туй - комуникация да става [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: batonga   
Дата:   04-10-11 12:43

Съгласен съм с всичко казано дотук, като ще си позволя да наклоня везните още малко в полза на тезата, че е въпрос на модел. Твоят модел излиза по снимките като хубаво ванилиево момиче, просто защото е такова (или поне така изглежда) :) Не мисля че с това излъчване, прическа, грим и усмивка, при това снимана във ведра и слънчева среда, можеш да изстискаш по-различно настроение от нея. От нея - толкова.
Моделът, средата и светлината определят границите.
Виж този тип - снима непознати лица на улицата (вероятно е пускан многократно, но в случая илюстрира мисълта ми): цък

Почти всички лица са снимани с един и същи обектив, в подобна крупност и без сложно осветление, директно на улицата. Въпреки това, всеки портрет носи коренно различно настроение и заряд. Всичко е до човека. Ролята на фотографа е да "види" в конретния човек, какъв е неговия заряд и да го представи чрез снимката по най-добрия според него начин (което може да включва и манипулация...) И така... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: iasen2   
Дата:   04-10-11 12:46

sirkhann [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 14:08

[smile] Хей, много ви мерси за мненията [thankyou] [smilie24] [shtrak] [beer]

А покрай горното кадро на русинов се замислих, че може би част от беззъбостта на кадрите ми може да е й заради мястото - някак не ми е много мое в парка с листенца и т.н...
Демек следващата сесия май ще е по-добре да я направим в по моя територия - в градска улична среда [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tnt   
Дата:   04-10-11 14:18

[smilie24] Аз съм за! Чакам резултати [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-10-11 14:22

Готино е да снимаш с другарче, м/у другото [smilie5]

Поради много причини. Ако искаш - дори да има кой да ти държи отражателя. С приятел фотограф понякога помога, понякога пречи.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 14:26

Абе, а я тогава да ви подпитам от останалите кадри виждате ли на "първо четене" нещо, дето по си струва да го пообработя...


http://photo-zona.net/images/user59316/album12259/large/1317727426_gnhx8333_000.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: MauMyHa   
Дата:   04-10-11 14:28

Хубава ти е Поли, а сега я съблечи[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-10-11 14:29

Тоа па! Аре марш да снимаш калинки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Frida   
Дата:   04-10-11 14:35

Само един коментар от мен по допирателната: не мисля че връзката дълъг обектив - портрет е задължителна. За мен дори е противопоказана. Смятам, че за да направиш добър портрет трябва да има контакт човек с човек, а не оптика с човек. Дългия обектив пречи на контакта. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: rusinov   
Дата:   04-10-11 14:41

То дългия обектив надали значи 500 мм. Просто 35мм обектив никога не може да даде тази дълбочина и обем на снимания обект, както 85 или 135 мм. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tonyboy79   
Дата:   04-10-11 14:58

Frida виж ся. Мноо зависи кое е по дълго... обектива или... (сещай се) [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: stefann   
Дата:   04-10-11 15:04

9779 9679 9785 според мен могат да станат :) В черно-бяло ще са супер обаче с повечко контраст :)[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Frida   
Дата:   04-10-11 15:13

"Просто 35мм обектив никога не може да даде тази дълбочина и обем на снимания обект" [smilie2] ай стига бе, а какво ще кажеш за двайска [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-10-11 15:52

Много хубави съвети са ти дали до тук [smilie24] Освен всички тях бих добавил, че самоцелното ЧБ единствено чрез десатурация рядко има успех. Аз обичам доста да снимам шаренко явно, понеже нямам много ЧБ кадри, но те са такива, понеже съм ги видял едва ли не така още при снимането...
Снимката от 1х не е лоша, но не е нищо особено. Направило ти е впечатление може би опита за композиция с фона, но модела ми идва много в дясно, както и по-динамичната светлина със слънцето по косата... А и модела има по-различно излъчване като цяло, не чак драматично, но по различно :)
Иначе от останалите снимки, може би последните две от третата колона [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: slav4cho   
Дата:   04-10-11 16:02

dsc 9699 не изглежда лошо може да пробваш малко кроп и да я пообработиш [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tzl   
Дата:   04-10-11 16:11

По принцип: Има снимки, които имат излъчване на "snapshot". Има други снимки, които имат излъчване на снимка, която "става". Има и други снимки, които имат излъчване на шедьовър.

За съжаление и 3-те "вида" са строго субективни, въпреки, че има и известна степен "по-голямо едногласие" измежду субективните мнения.

Аз мога да кажа за тези, които имат вид на "snapshot" и те са предимно защото или кадрирането е по определен начин или изражението/позата.

Като начало, опитай снимките, където моделът е срещу слънцето да я накараш или да гледа надолу или я снимай, когато слънцето е слабо, иначе изглежда като snapshot (9758).

Гледай повече фона. Хоризонтална линия, която минава през врата на модела не винаги изглежда добре.

Избягвай т.нар. "sniper shots", т.е. очите да са в центъра. Има място и за такива снимки, но в случая субективното ми мнение е, че в тези не е добре.

Внимавай повече за това което изключваш от кадъра, отколкото за това, което включваш. Винаги мисли дали има нужда да включиш в кадъра и елементите, които виждаш през визьора.

И не на последно място — снимай така, че да не се чудиш после "коя снимка да обработя", а да се чудиш коя снимка да запазя. Обработката е нужна само ако трябва нещо да се пипне допълнително в снимката, а не да се направи от нищо-нещо.

Но общо погледнато снимките са добре.



Публикацията е редактирана (04-10-11 16:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: rusinov   
Дата:   04-10-11 16:46

"Просто 35мм обектив никога не може да даде тази дълбочина и обем на снимания обект" ай стига бе, а какво ще кажеш за двайска

Нищо не мога да кажа. Всеки има вкус. С 8мм Samyang също съм снимал портрет. Въпрос на личен вкус и избор. Аз за мен съм избрал портретния обектив, който ме радва при всеки кадър със страхотно плитък DOF, чудесно цветопредаване, страхотна острота и ми допада много като дължина. Frida, като цяло това е тема без край.

Иначе успех на автора и дано скоро видим нови кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Frida   
Дата:   04-10-11 17:08

Абсолютно съм съгласна, че това е въпрос на вкус ... [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:17

Автор: MauMyHa
Дата: 04-10-11 14:28

Хубава ти е Поли, а сега я съблечи


Не знам дали ще ми повярваш ако ти кажа, че ми хрумна подобно нещо [smilie8] [smilie18] [beer]

Пак мерси ви! Аз чета и си помислям за нещицата, които казвате, дори и да не отговарям на всяко поотделно [thankyou] [beer]

Бай дъ уей, не го приемам за ала спамене като говорите за обективи, така че съвсем спокойно - нали си има някаква връзка (явно)... и то всъщност при мен е новост да снимам с дълъг обектив - досега всичко е било или само със зумма на сапунерката от едно време, или с китака (18-55) на никоня [smilie8]

И то всъщност може би ми е време да се замисля за обектив, който да ми върши работа и за стрийта, и за репортажи, и за портрети, така че... обсъждайте и стъкълцата спокойно [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-10-11 17:20

85 мм [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:22

Автор: sirkhann
Дата: 04-10-11 17:20

85 мм


Ама за твърдо ли... щото аз съм мърда и ме мързи да сменям обективи... все ме влече към някакъв мултифункционален зуум... примерно нещо читаво от сорта на 24 - 150 мм има ли?

Едит: Да де, читаво - ем да е И светло, ем да е и качествено, ем да е и евтинко [smilie18] [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (04-10-11 17:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-10-11 17:23

Твърдо, пич, твърдо. [smilie5]

Твърд обектив, твърд ... характер. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:25

Емиииии, да де, ама нали... някак в една ситуация, която може да "избяга" всеки момент, да тръгна да сменям обективи... наистина ми се ще нещо светло и зуумно за стрийт + репортаж + портрети... май много искам (засега) [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tzl   
Дата:   04-10-11 17:28

knartist,

Не се хващай на тези митове, че като имаш prime oбектив и всичко е въпрос на това "колко близо" си до това, което снимаш.

Има си оптика и тя е различна при всеки милиметър независимо на какво разстояние си. Когато снимаш нещо с 24мм от 1 метър и нещо с 200мм от 15м ще получиш тотално различни кадри. Дългите обективи компресират, а широките — "разпъват".

Просто оптиката е различна, а не става въпрос за това дали те мързи да ходиш или не.

Ако става въпрос за обективи (например) като 50/1.8 и 85/1.8, донякъде "ходенето" ще ти направи почти еднакви портрети без да има нужда да имаш и двата. Но ако разположиш кадрите един до друг, ще видиш разликата. Разликата става все по-очевидна, когато става въпрос за 24мм и 135мм и там няма нищо общо с "ходенето", тъй като никога не можеш да направиш еднакви кадри колкото и да "ходиш". Оптиката е различна.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:32

tzl, то при мен моментът е донякъде и финансов, освен другите неудобства - носене на различни обективи (тегло, сменяне)... и най-вече това, че, ако и когато имам възможност да се сдобивам с друг обектив, ми се ще да ми върши работа в многообразни ситуации - не е само до портретите, ами и стрийт, репортажи... че дори и разни природности когато ходим за гъби [smilie5] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-10-11 17:35

Примерно 70-200 2,8 винаги е финансово, а не вкусово зависим [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: rusinov   
Дата:   04-10-11 17:39

Или 85 1.4...... [shtrak] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:41

70-200 май беше това, с което го снимах Прекрасното Поли... ама като искам и широкоъгълно в едно... пак да питам - има ли нещо СВЕТЛО от рода на около 24-150? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: siyann   
Дата:   04-10-11 17:52

Не ползвам никон, но в този обхват каквото има, е на бленда 3.5-.5.6 - 24-105, 18-105, има 24-120 на 4 също.

За Сигмите нямам представа, сигурно си струва там да се погледне.



Публикацията е редактирана (04-10-11 17:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-10-11 17:55


http://www.kenrockwell.com/nikon/images1/70-200-vr/D3S_8696-768.jpg



То не е като да не усетиш [smilie5] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: swan_   
Дата:   04-10-11 17:56

siyann, нещо си се объркал :)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-10-11 17:57

Сещам се за Сигма 50-150 2,8 но е 1,400...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:58

Автор: siyann
Дата: 04-10-11 17:52

Не ползвам никон, но в този обхват каквото има, е на бленда 3.5-.5.6 - 24-105, 18-105, има 24-120 на 4 също.

За Сигмите нямам представа, сигурно си струва там да се погледне.


Мноооо тъмни бре [smilie2]


Автор: Alex-dan
Дата: 04-10-11 17:55

http://www.kenrockwell.com/nikon/images1/70-200-vr/D3S_8696-768.jpg

То не е като да не усетиш


Колко https://photo-forum.net/joro/emoticons/money09.gif
!? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 18:01

Автор: Alex-dan
Дата: 04-10-11 17:57

Сещам се за Сигма 50-150 2,8 но е 1,400...


Каквото и да е това 1,400, все не ми звучи добре [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-10-11 18:02

СВЕТЛО и бюджет... само за бира [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 18:04

Автор: Alex-dan
Дата: 04-10-11 18:02

СВЕТЛО и бюджет... само за бира


[smilie18] [smilie18] [smilie18] Май така стоят нещата (към момента) [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   04-10-11 18:12

portret се снима с усет
не с обектив

и по принцип късия обектив е по-подходящ защото притеснява повече

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 18:19

Автор: arakinixon-cie
Дата: 04-10-11 18:12

portret се снима с усет
не с обектив

и по принцип късия обектив е по-подходящ защото притеснява повече


Много се надявам да е така [smilie24] [shtrak] [beer]

Та, засега ще взема в тази посока да се пробвам да се развия, пък после ще му мисля за стъкълца [smilie8] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sir_sky   
Дата:   04-10-11 18:35

Ето ТУК: КЛИК някои от мойте "близки" снимки! ;)

Сега откакто съм със 135-то имам и още, ама не съм ги качвал все още! ;)[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 18:43

[smilie5] О, Сър [smilie24] [shtrak] [beer]

Да де, ти какво ще кажеш за моите първи "по-чисто" портретни напъни [smilie8] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sir_sky   
Дата:   04-10-11 18:50

Тъй, мен ме кефят доста даже, много добре си и хванал емоцията, и мацката изглежда супер естествена! От фейсбук албума 6-я кадър ако бях аз не бих го качил, малко се губи качеството, сякаш е доста кропен! Първите 2 може би бих им вкарал още малко контраст, освен ако не ти е идеята да са така! ;)

Та, продължавай напред, и със всеки път съм сигурен че ще гледаш предните си снимки и ще се чудиш ще не си ги снимал и тях толкоз арно както новите! (поне при мен е така) [smilie5]

И накрая, да и кажеш на мацката че прилича на Джулия Робъртс, или че Джулия Робъртс прилича на нея[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 18:58

Автор: sir_sky
Дата: 04-10-11 18:50


[smilie5] Аз в онова фейсбукско албумче си викам да кача почти всичко... иначе идеята за "по-читави" портрети си е отделно... а за Джулия Робъртс - мани, мани - хем аз вече й го казах (точно по случай и безфокусната 6-та снимка, а и по принцип), хем и други така викат... а на мен Джулия Робъртс ми беше и Първата Любов... та и сега с таз девойка нещо нещата леко натам вървят... май не е най-разумното да се ала влюбвам в моделчетата си... знам ли [smilie8]

[shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   04-10-11 19:40

sir sky
даваш лош пример за подражание на момчето

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 19:42

Автор: arakinixon-cie
Дата: 04-10-11 19:40

sir sky
даваш лош пример за подражание на момчето


[smilie18] Абе, зависи, в бая посоки Сър-а дава добри примери за "подражание" [smilie3] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 19:52

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/321501_256981507671404_243833602319528_677920_9172561


Има една песничка, Because You're Gorgeous... не знам доколко зависи от това... вероятно бая... [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Lalinda   
Дата:   04-10-11 21:06

Повечето просто красиви момичета, които обикновено се показват тук, си имат някакво заучено от тях самите изражение, което години наред са тренирали в огледалото, и, пази Боже, да се видят в някакъв друг ракурс (например, в профил).

Затова и на всички кадри са еднакви, независимо от уменията на фотографа... Просто са си кукли и толкова (няма лошо, но както е споменато и по-горе, от тях трудно може да се извади нещо, което не искат да покажат...).

Преди години снимах приятелите си, но явно вадех на показ неща, които те искаха да скрият (т. е. не ги оставях да ми позират, а ги снимах "в живота"). Не се харесваха и престанах. Изкуството да общуваш с хора е по-сложно от всяко друго изкуство...

Би ми било интересно да ми покажете модел, който да минава за хубав (независимо от често кривите, примерно, усмивки, и те заучени, разбира се), който да е изразил нещо (изключвам Роланд, естествено, който се снима сам, вероятно за да не накърни нечии чувства, снимайки други лица, и не се страхува от себе си, нито от възприемането на образа си отвън...).

Виждала съм и как издател просто реже лицата на моделите с хубави тела, за да не загрозява или не изпростява общата картина...

Иначе, забелязала съм, че каквото и да се покаже тук, все е "хубаво", стига да е женско, ако съдим по отзивите на мъжагите...

И критериите падат.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: мара   
Дата:   04-10-11 21:24

мдам....на мъже не се радват много...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: rusinov   
Дата:   04-10-11 22:03

Аз съм силно "разочарован" в последно време :)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tzl   
Дата:   04-10-11 22:05

>>>>>
Цитирай:

Затова и на всички кадри са еднакви, независимо от уменията на фотографа...

<<<<<

Ако няма art director, тогава точно фотографът трябва да има тези умения, а не да каже "направи нещо". Ако е професионалист фотографът, ще знае много добре какво трябва да се направи и само art director и договор ще му попречи да направи това, което знае най-добре.

Това е много порочно мислене да се каже, че "ами щото тя не знае какво да прави и затова снимките не станаха". Това говори зле за този, който снима, защото какво му е виновен моделът, след като уж професионалистът е той.

Когато един професионалист снима и няма кой да каже как да бъдат нещата, но самият той ги контролира, тогава който и да хване от улицата ще е позиран добре и ще излезе добре.

Другото е измиване на ръцете...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 22:42

А, по този случай и в тази посока - за мен е новост и този момент - досега повече съм бил на "хващането" на моменти и не съм давал наставления на моделите... сега като й ги давах тя бая се хилеше и някак като несериозно едва ли не идваше, май бая я разсмивах... та и моментът с работата с модел ми е нова... наистина надеждата ми е, че ще имаме следваща сесия в градкса среда - по улиците, където по-скоро ще е хващам неподготвена... ако не, ще трябва и това умение да го придобивам явно [smilie8] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Frida   
Дата:   05-10-11 11:00

Ама замисли се как ще я хващаш "неподготвена" на уговорена сесия. Просто и обясни какво искаш. Ако не знаеш какво точно искаш, а я чакаш нея да "направи нещо", е друг въпрос.

При всички случаи обмисли снимането, постави се на нейно място, опитай да я поставиш в обстановка, в която ще се чувства добре (или не в зависимост от твоята цел). Абе помни, че ти си режисьор на твоите снимки, трябва да звучиш убедено, сякаш знаеш какво правиш и какво искаш и хората тогава те слушат и изпълняват.

И не бъркай това снимане със уличното, в което хората често не знаят, че ги снимаш и са неподправени пред обектива ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Lalinda   
Дата:   05-10-11 14:57

Помня, че преди много години наш фотограф ми бе казал, че професионален модел е тази, която би могла да задържи някакво изражение на лицето си за повече от секунда (не помня колко бяха секундите, но, във всеки случай, не повече от секунда и половина, струва ми се).

Ако моделът ти е винаги с едно и също изражение, донякъде е ясно, че това е единственото му заучено, при това, вероятно с много труд, такова (живяла съм в Ленинград в една стая с местна красавица и познавам, донякъде, екзистенциалните им проблеми - имаме пъпка на носа, седим си цяла седмица у дома и не отваряме никому) и малко трудно би могъл да ти покаже нещо друго..., пък ако ще сто пъти да го хванеш неподготвен.

Успех.

Действай повече вабанк и опитвай с нови модели. Повече модели - повече шансове за успех, повече приятни изненади!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   05-10-11 15:28

[smile] Май има и такъв момент, че все още не знам какво искам [smilie18]

Нали имаше някакво такова (условно) разделение - дали сме били режисьори или ловци... та, някак досега при мен е ставало всякак - и отделно, и смесено...

А за пробване с други модели - живот и здраве и това... може би има такъв момент, че всеки различен модел си има нещо като онова, дето във ВИТИЗ му викаха "актьорски натюрел"... демек е по-подходящ за разни неща (примерно на мен така ми хрумна за високия ключ)... абе, шъ има да съ учим и пробваме... надявам се [smilie8]

Мерси ви пак за отделеното време и... всичко [thankyou] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: thumper   
Дата:   05-10-11 16:57

Хубавите моделки винаги компенсират лошата техника на снимане. Не се подвеждай по рейтинги и коемнтари. Снимай не толкова лицеприятни модели и тогава виж оценките. Добрият фотограф всичко може да накара да изгелжда интересно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: мара   
Дата:   05-10-11 17:06

даже няма нужда и да е толкова добър ;)))

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   05-10-11 19:15

Хммм... [smilie8] [shtrak] [beer]

Бай дъ уей, това "минава" ли за по-интересно


http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/296221_257361950966693_243833602319528_679086_7298697



Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Roland909   
Дата:   05-10-11 19:23

Явно идва охранителят на парка да я провери какво души по храстите [smilie3]
Не е лош кадъра [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: мара   
Дата:   05-10-11 19:24

хубав е даже ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   05-10-11 19:28

за интересно едва ли

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: vikitovikito   
Дата:   05-10-11 19:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   05-10-11 20:02

[smilie18] Тамън де - на преден план е Beauty-то, в дефокуса - Beast-ът [cool] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Belge   
Дата:   05-10-11 21:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: detlene   
Дата:   05-10-11 21:19

Belge, това са различни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   05-10-11 21:33

Ами, ако мога да кажа и аз нещо в тази посока - имам спомени за няколко пъти, в които фотографи са пускали кадри от почивките от "сериозното снимане" - демек моделът нещо се е поразсеял и поотпуснал и е "станало" някак ала по-естествено... но пък, както за почти всичко, става и така, и иначе... my way, your way, anything goes tonight (предполагам) [smilie8] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Roland909   
Дата:   05-10-11 21:51

Ами не знам, аз по-скоро съм за по-режисираните снимки...
Ето това ми е от фаворитите:
http://likart.35photo.ru/photo_166179/



Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   05-10-11 22:06

Хммм... сега си погледнах 10-те избрани като там каквото е за профила ми - 3 чисто уловени (1 много търсено и 2 с реакция на момента), 4 режисирани (3 - съвсем и едно - полу), 1, което е сграда (не се брои) и 2 - полу така, полу иначе... значи пак - аз съм за anything goes [cool] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   05-10-11 22:08

Роланде - предлагам да си направим фотографско-аудиофилска сбирка и да гледаме такива кадри на фона на убава музичка [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Roland909   
Дата:   05-10-11 22:19

То това е супер идея, може и да се посвири даже, но съм доста зле със свободното време...
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: vandobrev   
Дата:   06-10-11 11:04

В една друга тема видях портрет на същия модел[smile]

http://photo-zona.net/images/user61543/album22328/large/1268558419_peag3424_DSCF0594_1_resize.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tnt   
Дата:   06-10-11 11:11

Roland909, моля те поствай самите снимки, че в офиса са ми забранили всякакви медиа шеринг [smilie2]



Публикацията е редактирана (06-10-11 11:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Roland909   
Дата:   06-10-11 12:09

За tnt - ето снимките от горните линкове:


http://likart.35photo.ru/photos/20100814/166179.jpg






http://photo-zona.net/images/user61543/album22328/large/1268558419_peag3424_DSCF0594_1_resize.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tnt   
Дата:   06-10-11 12:47

Merci [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tnt   
Дата:   06-10-11 12:52

За да илюстрирам какво имах предвид в първия си пост по темата, ще дам два мои примера. Разбира се, това е снимането на портрети, което на мен ми допада. Обичам да е между нагласеното и непринуденото.

За да имам поглед в камерата, се наложи да съм събеседник :

http://cdn.fotocommunity.com/Portraits/Portraits-au-masculin/Mon-ami-Jules-a18758037.jpg



Много обичам да снимам хората, когато говорят помежду си :


http://img.fotocommunity.com/Portraits/Portraits-au-masculin/Je-te-prometstu-verras-a18945965.jpg



С обработката съм прекалила, тогава такъв беше замисълът...

ПП Кадърът с охранителят и на мен ми допада повече. Добре е да има заигравка с бийста, че само бюти доскучава [smilie3]



Публикацията е редактирана (06-10-11 12:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   06-10-11 18:36

[smilie24] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Frida   
Дата:   07-10-11 11:17

Тинте, готини портрети.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Knartist   
Дата:   11-10-11 17:03

А нещо от новите 3 да си аресвате - в цвят или ч/б?


http://photo-zona.net/images/user59316/album12259/large/1318341732_baxk4096_new.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: мара   
Дата:   11-10-11 17:47

цветно, естествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Knartist   
Дата:   11-10-11 17:50

Здравейте, скъпи приятели!

Ееее, маре, ама ти все си винаги за цветното... имам чувството, че почти напук - па дай доводи де!
(или поне посочи кое те кефи [smilie3] ) [shtrak] [beer]

Излизайте навън, срещайте с приятели, спортувайте...

(едит: забравих да втъкна адекватното приветствие и финал [smilie3] [smilie8] [beer] )



Публикацията е редактирана (11-10-11 17:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Alex-dan   
Дата:   11-10-11 17:52

3

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Knartist   
Дата:   11-10-11 17:55

Здравейте, скъпи приятели!

Автор: Alex-dan
Дата: 11-10-11 17:52

3

Мерсаж! [smilie24]

Аз не знам защо във всичките случаи все клоня към ч/б... ама събирам мнения де, така че мерси [smilie3] [shtrak] [beer]

Излизайте навън, срещайте с приятели, спортувайте...


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: мара   
Дата:   11-10-11 17:56

няма доводи...любовта е сляпа [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Knartist   
Дата:   11-10-11 18:01

Здравейте, скъпи приятели!

[smilie5] маре, то любовта явно вярно е сляпа... щото аз гледам всеки кадър някак сам за себе си и са ми почти 50/50 нещицата - цветно vs. ч/б... демек "според зависи" и конкретния случай...

Не знам де, ще продължавам да събирам мнения и мерси за всички изказани [thankyou] [shtrak] [beer]

Излизайте навън, срещайте се с приятели, спортувайте...


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: мара   
Дата:   11-10-11 18:04

в ч/б гледли кучетата казват [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Knartist   
Дата:   11-10-11 18:20

Здравейте, скъпи приятели!

Автор: мара
Дата: 11-10-11 18:04

в ч/б гледли кучетата казват


Ахъм, чувал съм го това - и в култовата "Домашна зоология" го пишеше [smilie25]

Ама ти пък си някак толкова пристрастна в тази посока, че е малко... емииии... пристрастно де [smilie3]

Излизайте навън, срещайте се с приятели, спортувайте...


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: мара   
Дата:   11-10-11 18:36

че даже и аз имам няколко ч/б снимки напоследък...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Knartist   
Дата:   11-10-11 18:49

Здравейте, скъпи приятели!

Автор: мара
Дата: 11-10-11 18:36

че даже и аз имам няколко ч/б снимки напоследък...


Е, да де, забелязвал съм те... та и за мои ч/б си се изказвала... ама все пак си бая склонна да си дърпаш все към цветничкото... докато поне аз май съм горе-долу ала 50/50 в тази посока... демек "според зависи"... ама не знам де... и в случая също... сега гледам отзивите и във фейса... та даже ми е малко странно, щото аз продължавам да си мисля, че ч/б са с една идея "по-така"... ама вече се разколебах [smilie8] [shtrak] [beer]

Излизайте навън, срещайте се с приятели, спортувайте...


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Belge   
Дата:   11-10-11 19:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: s.lazarov   
Дата:   11-10-11 19:29

Belge, сериозно ли?

"при черно бялото като е лишена снимката от "душата си"" О.о

Направо затри огромна част от фотографското изкуство от първите му години, че до ден днешен! X_X



Публикацията е редактирана (11-10-11 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Knartist   
Дата:   11-10-11 19:30

Здравейте, скъпи приятели!

Автор: Belge
Дата: 11-10-11 19:21

Кво разправят ония в файса ?

Моят начин на зрително възприятие е такъв, че при черно бялото като е лишена снимката от "душата си", заради липсата на цветове и ми се набиват в очите много повече формите, особено на лице. А при лицето на това момиче има едно доста забележимо неравновесие в обемите на някои лицеви мускули и някаси ми е друдно да се правя че не го забелязвам, когато е в безцветно.
Ако "случайно" си леко хлътнал по вътрешната красота на дамата, що не се опиташ да изкараш в лицево изражение, тази черта от характера й която ти е завъртяла главата? Може пък в различно състояние на духа, да се получи различно равновесие на лицево-мусколното напрягане и от там да налучкаш "златен баланс" между форми и съдържание.
Ти като каква искаш да я покажеш ?
Добра ли, капризна ли, наложителна ли, чувствена ли, вдъхновена ли, сериозна ли, умна ли, общителна ли, миловидна ли, желязна лейди ли ???


А де, то и аз не знам... че съм хлътнал, хлътнал съм, ама то е (засега) по външната й красота... и съответно (като заслепен) идея си нямам какво ДРУГО искам да покажа, освен красотата й... което, вероятно, не е най-разумното... демек някак се опитвам да реша коя снимка и в кой вариант (цветен или ч/б е "по-така")... засега май само това знам, а то май не е достатъчно... може би трябва първо да ОТхлътна и тогава да го преценявам, знам ли [smilie8]

Във фейса разправят различни неща... за последните май повече клонят към цветните... иначе по-горе май бах дал лик, ама ей го пак цялото албумче и съответните отзиви - Poli

Мерси ти за включването, насърчавам всякакви включвания и мнения и съм благодарен за тях [thankyou] [shtrak] [beer]

Излизайте навън, срещайте се с приятели, спортувайте...


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Knartist   
Дата:   11-10-11 19:33

Здравейте, скъпи приятели!

[smilie5] Охо, Лазаров, радвам се да те видя [smilie3]
Ще ми е интересно да чуя и твоето/твоите мнение/мнения [smilie24] [shtrak] [beer]

Излизайте навън, срещайте се с приятели, спортувайте...


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Belge   
Дата:   11-10-11 19:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: s.lazarov   
Дата:   11-10-11 19:57

Здравей!

Разгледах галерията и според мен има кадри и за цвят, има и за черно-бяло. (-:

Имам няколко фаворита в черно-бяло например:


http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/296981_259840664052155_243833602319528_687374_1424367


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/317555_259840707385484_243833602319528_687376_3858147


и в цвят, разбира се

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/309514_257299300972958_243833602319528_678847_2142726


Ще се аргументирам - първите два кадъра ги предпочитам в ЧБ, защото фона например не е нищо интересно, всъщото време в черно-бяло ще се привлече още повече вниманието върху модела, другото нещо пък си е чисто субективно усещане - скъсаните дънки ми харесват в черно-бяло! (-:

Когато правиш черно-бяла фотография имай предвид не само как технически ще повлие на снимката, но и като чисто въприятие. Ако я виждаш в цвят - покажи я така! Ако пък я усещаш по друг начин, направия я черно-бяла или сепия, или засили контрастта или кавото и да било, идеята е да изразиш себе си, защото в крайна сметка това правим във фотографиите си, нали така? (-;

Малко съвети относно композицията - виждам, че опитваш да заснемеш изражението, това естествено е най-важното, но същевременно с това има и други малки елементи като например позицията на ръцете, краката и тн., те допринасят за цялостното усещане породено у зрителя. Обръщай внимание и на тях, използвай ги, за да засилиш внушението и интереса.

Надявам се съм бил полезен, желая ти успех и да се похвалиш с нови кадри! =)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: s.lazarov   
Дата:   11-10-11 20:06

Belge тия кадри във всички теми ли ги въртиш или?

Цветната фотография е едно прекрасно нещо, не случайно е изобретена, нали?

Но идеята ми беше друга - фотографско изукство е имало и преди да има цветна фотография, затова не виждам защо черно-бялата фотография да няма място в наши дни, да не говорим да я заклеймяваме като отнемане "душата на снимката", направо си е нелепо...

P.S. А относно изчервяването на момичето - ти пък от къде знеаеш, че преди това не е тичала или пък не е болна и тн., повече цветове> повече манипулация> повече (цитирам) "изкуствено изкуство"

А и впрочем фотографии заснети на черно-бяла лента за теб "изкуствено изкуство" ли са?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Belge   
Дата:   11-10-11 21:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: s.lazarov   
Дата:   11-10-11 21:54

Belge, какъв е тоя психологически портрет дето извади?! O.о

То вярно във фотографията с чувства, ама...ти го обърна само на чувства. Ок, разбрахме, че според теб момичето има "лицеви несъвършенства", каквото и да е това, защото аз не знам да има еталон за правилно и неправилно лице (?!), то бива естетика, бива, ама....

А и още нещо - чакам си отговор на въпроса. (-;

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Belge   
Дата:   11-10-11 22:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: arakiss   
Дата:   12-10-11 13:06

Belge ,
пусни пак момичецето с водата, харесва ми [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Belge   
Дата:   12-10-11 13:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »