Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   03-10-11 23:38

Доскоро избягвах да правя опити за портрети в по-близък план с основното измъкване, че техниката ми не вАжи за целта...
Наскоро обаче ми попадна едно по-дълго обективче, което си дойде и с едно адски красиво моделче... та направих няколко опита...

И някак не вървеше да продължавам да се измъквам и се пробвах... сега, въпросът е какво друго, освен по-дълъг обектив и толкова прекрасен модел трябват за целта... щото някак се чувствам малко като в небрано лозе с тази нова дисциплина/жанр (все едно някой спринтьор да го пуснеш на 800 метра или на маратон примерно) и идея си нямам дали налучквам нещо прилично...

Пуснах днес тук две черно-бели кадърчета, които изглежда се приемат що-годе прилично, ама явно не са съвсем достатъчно прилични, че да се приемат като шИдьовърчета, та какво още мислите, че трябва, за да се изпраксам в тази по-чисто портретна посока (освен, да кажем, практика и още по-добра техника)...

Та, всякакви идеи/мнения/препоръки/критики... са добре дошли...

Албумче с част от кадрите от първата портретна сесия с Поли във фейсбука

[shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: navy   
Дата:   03-10-11 23:40

Ти какво искаш, от първият път и хоп - ръкопляскания и на първа страница [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   03-10-11 23:45

navy, амииии, честно да си кажааа... нещо такова, да [smilie18] [shtrak] [beer]

Не де, нали затова питам - наистина ми е бая ново... някак все избягвах (с изключения на някое и друго кадърче на шантавия ми баща) да снимам в близък план... та сега ми е като съвсем друг вид спорт - композиционно не го знам как е, изобщо... нищо не знам кое как е... и е по-различно, отколкото като давам съвети за кадрите на други фотографи [smilie18] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Roland909   
Дата:   03-10-11 23:52

Много зависи какво искаш да покажеш с портретите и за кого ги правиш...да се харесат на модела, на нас, на теб?
Разгледах ги...знаеш харесвам честното мнение - не ме впечатляват с нищо. Прекалено стандартно, осветление, поза, усмивка...дефокус, всичко.
Просто едно симпатично момиче снимано.
Няма интригуващ момент, нито като излъчване, нито като обработка нито има нещо с което да ги запомня. Успех!
И още нещо - колкото повече спазваш някакви норми и правила (примерно за обектива и дефокуса) толкова по-голям е риска да правиш еднотипни шаблонни портрети.
Прекрасни и силно въздействащи портрети са правени и с 20мм та дори и с по-широк обектив.
Поздрави. Ако си ги правил за девойката да се радва и да ги качва в профил - добре са:)[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 00:09

Roland909, мерсаж, точно това ме притеснява - във фейса почти фурор сред приятелите й - това ок де, ама аз си имам чувството, че просто съм снимал едно много привлекателно момиче и нищо особено не съм направил с него... та затова така подпитвам за портретни тънкости, че наистина си е като съвсем друг спорт (не този, който досега съм практикувал) [smilie8] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Roland909   
Дата:   04-10-11 00:18

Ами ето - най-важното че имаш това усещане.
Ако го нямаше тогава щеше да е лошото:)
Така като те следя, имаш усет за нещата.
Дори това че е нова "дисциплина" за теб изобщо да не те плаши и притеснява. Сигурен съм че скоро ще си много добър и в нея!
Пак си мисля, май най-важното е човек да е наясно какво иска да покаже с портрета.
Дали ще е гола красота като за каталог, дали състояние на духа...а и какво ти виждаш в модела, кое за теб е това което го прави по-различен от всички други? И от тук вече е номера да успееш да го предадеш това на нас.
Ще се получи, няма страшно.
А това да правиш такива "шаблонни" портрети, изобщо не е чак толкова лошо, виж колко хора си накарал да се усмихват и да се радват![smile]
Иначе ако е нещо по-арт има риск дори да ти се разсърдят [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: swan_   
Дата:   04-10-11 00:20

Прилични са. Даже някои доста. Някои не ми харесват. Ако те интересува конкретно мога да ти кажа с повече подробности. Но както казва Роланд - просто хубави снимки на хубаво момиче. Нищо суперско няма в тях. Аз по същия начин снимах съпругата ми, та даже и точки събирах доста, но вътрешно си знаех, че не това са снимките, които искам да и правя. В крайна сметка заради това спрях да я снимам :))))
Дерзай и гледай портрети и ако има да става - ще си дойде.:)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 00:25

[smile] Да де, аз от цялата сесия и серийка (горе-долу половината кадри съм обработил, демек още толкова евентуално ще кача) имам някакви странни опити хем да направя някои като в някаква глемър посока, хем ми щукна и високи ключове да пробвам... имам си разни такива странности, че ми се ще едва ли не от всичко да "разбирам" (или поне да го "мога" ;))... абе, изобщо наистина много хаотично и ново... надявам се да имаме следващи сесии с този прекрасен модел и затова и си викам да питам и за съвети, които да имам време да осмисля, преработя и дори подготвя... [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: siyann   
Дата:   04-10-11 00:29

Не ме бива да давам съвети по темата, само бих пуснала едно зрънце, върху което може да се помисли (защото казваш "надявам се да имаме следващи сесии с този прекрасен модел") - струва ми се, че често резултатът зависи и от това какъв тип модел човек е избрал да снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 00:35

[smile] Да де, мен бая ме гложди и усещането (за разлика от другите ми типове кадри), че в случая може би 80 % (съвсем условно казано) от приноса за кадъра е на самия модел... т.е. къде и как бих могъл да увелича моя принос, че да стане нещо... примерно такова (едно кадро, което бая ме израдва, независимо как и там има някакви прегорели местенца и т.н. - явно не в въпрос само на "техническо" съвършенство, ами повече на "фийлинг") - http://1x.com/photo/44149/category/portrait/popular-month/yana



Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: slav4cho   
Дата:   04-10-11 00:40

Внимавай какво вкарваш в кадъра и какво не защото забелязах изрязани части на едната снимка конкретно има ръка изрязана а на третата във фб пък дразни долу вляво ъгълчето и мисля че изрязано ще е по добре иначе тоновете като цяло са приятни идват ми малко цвети но иначе не са лоши като за начало
иначе приятелите й предполагам са обикновени хора които не разбират от фотография и е нормално да има прехвалване но това да не ти влияе въздухарско [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: slav4cho   
Дата:   04-10-11 00:48

Мисля също,че модела е много красив но малко, като че ли напрегнат.Не забравяй,че форографията е най важно да запечатва емоция.Дали ще има прегоряло или друга грешка не винаги е фрапантно стига емоцията уловена на снимката да е неземна пък била тя радост,злоба,тъга или нещо друго.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Roland909   
Дата:   04-10-11 01:03

1x- харесва ми и на мен.
Комплексни са нещата - лице, изражение, кожа, коса, лунички, дрехи, гримове, цветове при обработката...
Друг тип е моделката просто.
Твоята стои много добре за с тази оптимистична усмивка като за някаква реклама, или като поредица снимки за клипарт на Corel примерно:)
Разбира се и залитането в другата крайност - да искаш от моделите да се свиват, да ги боли корем и да лазят по пода или по пясъка на плажа в спазми (такива снимки има доста тук ;) също е излишно.
Много лесно се преминава тази граница и нещата стават доста смешни:)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   04-10-11 09:21

Хубави са кадрите и модела е красив. Може би е трябвало още малко да отвориш блендата, за да се получи по - хубаво боке и отделяне на модела от фона. Може би си бил притеснен от скоростта за синхрон със светкавицата, то тогава си трябва НД филтър. Девойката е красива и чаровна , но изглежда е "напомпала" устните и си личи, но това не е твой проблем.
Помисли, ако нямаш за ръчна светка със синхронизатор и чадър, та да можеш да подсветваш не само фронтално.
Успех![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tnt   
Дата:   04-10-11 09:30

Ако мога да си позволя : Говори с нея, накарай я и тя да ти говори [smile] Накарай я да се смее с пълно гърло... така де, ясно ти е какво искам да кажа.

Иначе не мога да давам професионални съвет [smilie3] Като цяло мнението ми се припокрива с това на Roland909

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: kalinas   
Дата:   04-10-11 09:35

Да не прозвучи, че се имам за нещо сериозно в тази област ... но и аз да кажа едно мнение :)
Момичето наистина е много красиво и чаровно. Дръж здраво и снимай още. Когато тя се отпусне пред теб ще стане много по-добре. Това, което ми прави впечатление от техническа гледна точка е, че няма специална основа на композицията(не че моите имат винаги). Рязането на пръсти и ръце като цяло не е желателно. В смисъл - внимавай в кадрирането. Аз бая снимки опропастих с отрязани китки и чак в къщи ги виждам. Внимавай какво има отзад - ако то няма роля в изграждането на портрета го дефокусирай тотално. Иначе разсейва. В повечето случаи е желателно фокуса да е в очите и да има рязкост. Естествено има изключения, когато са умишлено търсени ефекти. Светлината е особено важна, избягвай шарената сянка(имаш няколко такива, вкл. този, който смяташ за опропастен), защото тогава лицето седина петна и не е хубаво. Дифузното осветление е най-доброто, но внимавай да не стане плоско. Използвай бленда когато можеш. Най-добре слънцето да ти е в контра или странично и с блендата да допълваш.

Пак да кажа, че нямам претенции, че съм направиля шедьоври, ама уж на теория е така :) пък после в изпълнението ...
Успех!



Публикацията е редактирана (04-10-11 09:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tonyboy79   
Дата:   04-10-11 10:02

knartist браво за грамотно зададеният въпрос. [beer]

Roland909 много добре ти е обяснил всичко, макар, че аз не съм привърженик на стила в който снима.
Това, което ще добавя е, че трябва докато снимате да се забавлявате и двамата. Ти и модела (без да прекалявате, че ще загубиш жена си като модел). [smilie18]

В подкрепа на горното и без да се имам за голема раута споделям как ние се забавляваме:
http://myphotolook.blogspot.com/2011/06/fish-eye-fun.html


Успех. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: swan_   
Дата:   04-10-11 11:44

Роланд ти каза мнго неща. Аз само ще добавя един въпрос - постоянно говориш за изгоряло. Защо мислиш, че това е най-важното?!? Гледай цялостното внушение. Ако искаш просто хубава снимка, която е правилно технически заснета си много близо!

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: rusinov   
Дата:   04-10-11 11:53

Ще използвам темата на колегата, да поискам мнение от вас. Чисто колегиално, бих се радвал на критика. Ето кадъра, нарочно давам линк само към снимката, за да не ме обвинят някой, че търся гласове :) Не ща, искам просто мнение



https://photo-forum.net/static/site_pics/117/u_1317116073_u_1316984133_DSC_5546-UP.jpg



[beer]



Публикацията е редактирана (04-10-11 13:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-10-11 12:07

Снимките са много приятни, наистина [smilie24]

За фейсбук, обаче - там не трябва да ти е критерий. Качих няколко снимки на приятелки, нищо особено като сцена, само малко лицата са пипнати както Никола Борисов ме е учил [smilie4] , но се счупиха от коментари.

Един ден една позната ми праща някаква аграрна снимка, снимана със сапунерка (разбирай - DoF в безкрайност). На преден план - тя, на заден план - една крава пасе. Аз само кропнах снимката, замазах фона много галантно, пипнах я съвсем леко и тонирах малко снимката, да махна сапунерското усещане. Нейният фейсбук полудя.

Поради това - ФБ не бива да е критерий. Ти имаш достатъчно творческо виждане, за да знаеш какво.

Напоследък не излизам от София и снимам предимно портрети (преди отричах този вид изкуство) и доста неща ми правят впечатление. Много е важно да имаш връзка с модела, а не да пердашиш все едно сток фотография. Гледай какво се получава като резултат, гледай да няма дразнещи детайли в кадъра (излишности), показвай снимките на модела, режисирай го и т.н. В един момент самият ти модел се увлича в снимките, отпуска се и започва да ти позира. За туй - комуникация да става [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: batonga   
Дата:   04-10-11 12:43

Съгласен съм с всичко казано дотук, като ще си позволя да наклоня везните още малко в полза на тезата, че е въпрос на модел. Твоят модел излиза по снимките като хубаво ванилиево момиче, просто защото е такова (или поне така изглежда) :) Не мисля че с това излъчване, прическа, грим и усмивка, при това снимана във ведра и слънчева среда, можеш да изстискаш по-различно настроение от нея. От нея - толкова.
Моделът, средата и светлината определят границите.
Виж този тип - снима непознати лица на улицата (вероятно е пускан многократно, но в случая илюстрира мисълта ми): цък

Почти всички лица са снимани с един и същи обектив, в подобна крупност и без сложно осветление, директно на улицата. Въпреки това, всеки портрет носи коренно различно настроение и заряд. Всичко е до човека. Ролята на фотографа е да "види" в конретния човек, какъв е неговия заряд и да го представи чрез снимката по най-добрия според него начин (което може да включва и манипулация...) И така... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: iasen2   
Дата:   04-10-11 12:46

sirkhann [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 14:08

[smile] Хей, много ви мерси за мненията [thankyou] [smilie24] [shtrak] [beer]

А покрай горното кадро на русинов се замислих, че може би част от беззъбостта на кадрите ми може да е й заради мястото - някак не ми е много мое в парка с листенца и т.н...
Демек следващата сесия май ще е по-добре да я направим в по моя територия - в градска улична среда [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tnt   
Дата:   04-10-11 14:18

[smilie24] Аз съм за! Чакам резултати [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-10-11 14:22

Готино е да снимаш с другарче, м/у другото [smilie5]

Поради много причини. Ако искаш - дори да има кой да ти държи отражателя. С приятел фотограф понякога помога, понякога пречи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »