Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: emoxide   
Дата:   28-09-11 20:21

Изхождайки от това, че ми се иска да снимам за кеф, но да имам качествено изображение в *.jpg , защото ми омръзна да обработвам постоянно от RAW , довеждайки и до нуждата ми от нелоша ергономия, както и добър автофокус, моля помогнете ми да дискутираме (+) и (-) на двата модела, съответно на двете системи.
Иска ми се да се пренасоча поне в любителските си мераци към безогледална система, която да остави тежкия DSLR да ми е под ръка само в екстремни ситуации...

Замислям се и за варианта FUJIFILM X10 или NIKON V1, SAMSUNG NX?

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: djfroggy   
Дата:   28-09-11 20:28

E-P3.Просто има чудесен избор от обективи.Тялото е с отлична ергономия, с изведени копчета за всичко важно.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: marto   
Дата:   28-09-11 20:30

а за автофокуса... да не говорим [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-09-11 20:32

Зависи какво искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   28-09-11 20:36

по всичко олимпуса бие, дори и по джипег и приятност на изображението директно от апарата, освен, ако не търсиш качетсво с исо над 800.


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-09-11 20:44

Серджи - дърпате за опашката

Кое от следните при олимпуса е по-добре?

1. големина на сензора т.е. възможности за творческа фотография

2. Възможности за видео

3. Качество на снимките като динамика и като шум и като детайл (да знам за прешарпения тест на ДПРевю. Ама аз и съм снимал с олимпус и с некс и разликата е напълно видима и осезаема). Ако отвориш теста на Imaging resource -олимпуса дори няма да ти е интересен - снимките са откровенно зле в роу и жипег. Съревнованието е между панасоник G10 и Некс-5н и то е до 1600 исо нагоре до 25600 няма състезание НЕКС е в пъти по-добър.

4. Налични работещи истински екстри като 3д снимки, HHT, AMB и панорами (няма да говорим за това как некса пази база данни с лица на хора и подобни) - а тука мога да цитирам тема от преди няколко дена - защо олимпуса ми забива като пусна разните екстри....отогвор ми щото той така си не работи по принцип

Предимството на олимпус е в наличието на няколко повече компактни обектива (на панасоник) и широк зум.

Та ако иска м43 (което е странно заради странния сензорен формат ама...) бих препоръчал Панасоник G10, GH2 Или подобен.



Публикацията е редактирана (28-09-11 20:46)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: Magnifico   
Дата:   28-09-11 20:49

Сонитата са чудесни също, но имай предвид че обективите им за момента са обемисти и все едно си с малък ДСЛР. За микро 4/3 има доста избор, а последните тела на Олимпус са чудесни и като изработка и като функционалност /PL3 и P3/
Пипни ги и двата, ако се насочиш към Олимпус, тъй като, ако PL3 ти е удобен въпреки по-компактния си размер, не отстъпва по нищо на P3.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-09-11 20:55

Значи понеже няма тест на 5н (той е доста по добър от 5) ще цитирам цифрите със стария некс срещу новия олимпус

Olympus EP3 - 51
Panasonic G10 - 56
Sony NEX-5 - 69

Новото сони 5н ще е към 80. Некъде точно към двойно по хубави снимки във всяка произволно избрана качествена характеристика на изображението - резолюция, точност на цвета, гамут, шум, динамика всичко 2 пъти по-добро.

Че и сензора като площ и той е около 1.6 пъти по голям.

ПП ако зарежем заяждането Магнифико е напълно прав



Публикацията е редактирана (28-09-11 20:56)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   28-09-11 21:04

ама кой се заяжда тук? изказвам мнение просто.

тестовете всеки трябва да ги чете с едно на ум. процесинга на изображението на олимпус е много, много добър, ако не се пулиш в пиксела на 100%. все пак 12мп. са достатъчни за висококачествен печат до А3, а фотоапарат определено не означава само сензор.


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   28-09-11 21:05

забравих... [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: s_dyakov   
Дата:   28-09-11 21:17

Oly[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: robertdemiro   
Дата:   28-09-11 21:23

И аз съм за Оли :)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-09-11 22:17

ЕПЛ3 не е ли по-бърз от ЕП3?

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   28-09-11 22:34

Точно описаните от вас неща и мен самия ме объркват по принцип. Олимпус имат по-цялостна система и като цяло по-добра ергономия. /говоря за E-Р3 и E-PL2, дребосъците не ги уважавам/ Доколкото съм гледал примери от Олимпус много приятни цветове дава още от джепег. Лично имах шанса миналата година да си поиграя за седмица със SONY NEX-5 и бях впечатлен от снимките му дори в джепег каква драстична динамика, съизмерима с тази на моето FinePix S5Pro, при много по-добър детайл. Доколкото видях семли от наследника му цветовете са много приятни, а матрицата още по-добра на високо ISO. А и обективите пропорционално на матрицата са доста по-обемисти. Та дилемата пред мен е по-добри изображения като динамика и ниски нива на цветен шум на слаба светлина или в противовес много по-добра ергономия, компактни обективи и приемливи снимки в джипег до ISO 800...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   28-09-11 22:38

иди ги пипни в магазина и избери това което ти приляга на сърцето. всички съвременни фотоапарати са достатъчно добри [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: the_drug   
Дата:   28-09-11 22:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-09-11 23:18

Серджи е прав.

За некс-а ще ти напиша лошите неща от година съм с него.

1. Светкавица - има една вградена не е лоша ама е вградена ни повече ни по-малко (повече има в смисъл на мощност заради много доброто високо исо на 3200 със слабата мигалка покриваш адски много.) Има и една мигалка дето се продава отделно за 3-ките и 5-ците НЕКС - пак не е лоша но само в-ху апарата - нея можеш да я отразяваш в таван примерно. Ама няма как да сложиш радио синхрон или да палиш външна мигалка лесно.

2. липсва 50мм светъл АФ обектив - това ще го решат до към Януари март. На мен това ми липсва - трудно е да снимаш с плитък доф и ръчни обективи поне за мен. Някой други се оправят ама на мен ми трябва кротък модел за плиткия доф с ръчен фокус.

Неща дето ми харесват

1. Ергономията - новия Е-ПЛ3 е най-доброто свидетелство че ергономията на НЕКС-5 е прекрасна (Олимпус са копирали с голямата лопата). Сравним е със нисък клас ДСЛР и дори може би печели. Има значителна разлика за последната година - смениха софтуера 3 пъти т.е. общо 4 версии. Последната добави адски много екстри които правят живота песен с 5-цата а 5н е още по як. Почти всичко се сменя с едно или две натискания на бутон. Има много опции за настройка на оскъдното количество бутони.

2. работата с ръчни обективи - (Е-П3 май е на подобно ниво но няма опит) - НЕКС-а има увеличение на образа и peaking (това е някаква екстра дето оцветява участъците на фокус със избран от тебе цвят т.е. не ти трябва зума толкоз много, за видео въобще не ти липсва зума). Та ползвам си с ръчен фокус минолта/сони и стари разни обективи. В някой ситуации дори бих предпочел ръчния пред АФ обектива - видеото например. Отделно един Цайс за контакс сонар 90мм 2.8 си зех - няма такъв обектив на 2.8 може някое зуйко за 4 бона да се доближава но цайса е невероятен а го зех за 300 кинта.

3. Електронните екстри - писах за тях но на некс-а това трябва да го видиш. Ето ти пример за динамика (около 15-16 стопа сигурно идва, а аз затъмних малко пещерата щото идваше бая сива снимката).


https://lh3.googleusercontent.com/-J4PbwcauVTQ/Tlk8tEatM0I/AAAAAAAANck/WFiu1B7F600/s800/DSC05729s.JP


Панорами да ти пусна ако искаш - стават за секунди от ръка и ако искаш с 3д ефект


https://lh5.googleusercontent.com/-khKvi4H91Ik/ToN_1qjHW5I/AAAAAAAANiU/eE8DEJL6Epw/s1440/DSC02165.JP



https://lh6.googleusercontent.com/-3YHXYaXZAPc/TDosUYlmyuI/AAAAAAAAM5A/Mnzzh3ZT6js/s1440/DSC00169.JP


или снимка на брутална тъмница от ръка (това е на отдалечена улична лампа - еквивалентното исо би било нещо от сорта на 51200 (с новия некс ще може и повече да напъваш с още един стоп). На 100% снимката не е супер ама е прилична и ще ти свърши работа за семеен албум.


https://lh4.googleusercontent.com/-etjfHxw32Vg/ToOAgneeu7I/AAAAAAAANic/DDie2xHQVbE/s1152/DSC06254.JP


Aко има къде иди виж новия НЕКС-5 - от това дето четох Сони яко са го подобрили и почти всичко дето е имало като забележка в стария е оправено. Включително може да си вземеш най-добрия електронен визьор правен до сега (няма компромиси)



Публикацията е редактирана (28-09-11 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   28-09-11 23:39

Ем аз оня ден купих един НЕКС 5 за подарък на братчед ми, поразцъках го и останах много приятно изненадан как добре снима, а клиповете му са покъртително добри като за 'сапунер'...
Чак ми се искаше да го задържа, ама му го пратих, защото си го обичкам аз [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   29-09-11 00:02

Е такова едно филмче да Ви пожелая на всички да си щракнете в къщи [cool] [cool]

http://www.youtube.com/watch?v=-tb7UW2zhs0

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   29-09-11 08:03

Hotsnail, мерси дано имаме тази възможност! :)

Ако цената на NEX-7 + 18-55 OSS е от порядъка на до 2399лв. ще се замисля сериозно в негова полза. Жалко, че няма междинен модел например NEX-6 със същата ергономия като 7, с 3 командни колелца и вградена светкавица + изход за външна светкавица, без ел.визьор и матрицата от 16.1Мп
Би бил идеалната машинка за много хора!!!



Публикацията е редактирана (29-09-11 08:23)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: djfroggy   
Дата:   29-09-11 08:16

NEX-7 направо ще стане черешката на тортата.Сони пуснаха 50/1,8 за Некс,както и 30/3,5 Макро, но за съжаление никъде не се продават тези обективи.А ги пуснаха доста отдавна! А пък 24/1,8 ми се струва малко надценен-идва над 2 бона!

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: GM   
Дата:   29-09-11 08:29

Глас за Олимпус![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: vth41   
Дата:   29-09-11 08:41

Преди малко гледах видео-ревю на Оли 45/1.8 от Steve Huff, и както казва той ако имаш Оли 12/2, 45/1.8 и Пана 20/1.7, друго просто не ти трябва. [smilie24]

И аз си чакам 45/1.8...[smilie8]

Глас за Оли [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: karan4o   
Дата:   29-09-11 19:51

Тук нещата са ТоплятОлюф срещу останалите
[smilie5] [smilie5] [smilie5]
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Майтапът на страна. Не съм пипал и двата апарата, и нищо не мога да кажа. Неоспорим обаче е фактът, че м4/3 е почти завършена компактна система, ако имаш пари за обективи. Сони започва сега и набляга на благинки в апарата, и на буркани пред него. Ако не щеш нови буркани, има старички обективчета, ръчнофокусни и забавни, но...
абе вземи си Олимпус [smilie5]
[beer]



Публикацията е редактирана (29-09-11 19:54)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: n1x0n   
Дата:   29-09-11 20:42

Аз ще се включа с един глас в полза на НЕКС-а.
Пробвах Сигми, Олимпуси, Панасоници, Самсунги, обективи, преходници... абе не е тва, докато не пипнах Сонито бях като спънат. [smilie5]

Просто другите не ми пасвнаха нито като ергономия, нито като бързодействие, нито като картинка /което за мен е най-важно/. Сонито ми залепна директно... хем че му се смеех преди това и даже изобщо не исках да го пробвам [smilie8]

Колкото до обективите - да, м4/3 производителите са по-напред с материала отколкото Сони, но и те не са кой знае колко богати - много зависи какво ти трябва като оптика и дали смяташ да снимаш със ръчнофокусни обективи.

Личният ми съвет към теб е просто да минеш с 2 флаш-карти през 1-2 магазина за техника и да пробваш наред. Никъде няма да ти откажат няколко тестови кадъра с по 1-2 обектива. Не ти ли пасне в ръката - който както и да ти го хвали, каквито и тестове да ти пуска - ще съжаляваш. В крайна сметка това е камера за кеф и задължително трябва да отговаря на лично твоите разбирания за кеф, за да има смисъл да дадеш пари за нея.


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: kirilius   
Дата:   29-09-11 21:31

Аз се сещам за няколко показателя за сравнение:

- JPEG
Ако за теб е важен добрия JPEG, Олимпус е решението. Почти няма ревю на който и да е ПЕН, което да не споменава добрия JPEG. Аз снимам с E-PL1 сега и мога да потвърдя, че JPEGзите излизат много добри. Зависи с каква цел снимаш, разбира се. RAW ще ти даде повече, но JPEGът е напълно достатъчен за туристически и всекиденвни снимки.
Точка за Олимпус [smilie24]

- Native обективи
По-горе хората написаха, че за Оли в момента има доста добър избор на обективи. От качествени твърди до туристически зуумове. Сони също почнаха да вадят обективи но с някои изключения повечето са обемсити като на обикновен DSLR.
Точка за Олимпус [smilie24]

- Възможност за ползване на стари ръчнофокусни обективи
Ако смяташ да позлваш стари ръчни обективи, точка за Сони. Аз лично не виждам смисъл да позлвам други освен native обективи най-вече заради размера. Защо да си купуваш малка камера, ако ще й слагаш големи обективи? Ако ще се занимаваш с 1000 стари стъкла, преходници и прочее, вероятно не ти пука за удобство, размер и лекота и по-добре си вземи един ДСЛР.

- Скорост на автофокуса
До скоро Сони печелеше по този показател, но последните 3 модела на Оли имат по-бърз автофокус. Лошото е, че този бърз фокус се постига само с новите обективи на Оли. За старите има фърмуеър, който също подобрява фокусирането, но не знам с колко.
Точка и за двете марки [smilie24]

- Размер
На Сони обективите са по-големи и никак не ме грее, че телата им са сравними като размер с тези на Оли. Пак да кажа: Защо да си купуваш малка камера, ако ще й слагаш големи обективи?
Точка за Оли [smilie24]

- Софтуер, благинки, екстри и т.н.
Сони ги има повече. Точка за Сони [smilie24]

- Видео
От видеото на моя E-PL1 има доста какво да се желае, но не съм се задълбавал как са новите модели на Сони и Оли и не мога да коментирам.

- Сензор
На Оли сензорите не се справят зле, но изостават като цяло от конкуренцията. По лабораторните тестове Сони води сериозно при динамиката и високото ИСО.
Точка за Сони [smilie24]

- Ергономия
На Оли менюто не е цвете, но като цяло имаш усещене, че държиш сравнително стандартен фотоапарат - знаеш долу-горе какво да очакваш. Аз съм си играл с NEX-5 няколко пъти и бях тотално отвратен от управлението. Не прилича на нищо, с което съм работил преди. Предполагам е въпрос на вкус и на свикване, но поне в началото дизайнът на управлението напълно ме отказа от Сони.
Точка за Оли [smilie24]

- Дисплей
Преди Сони имаше по-добри дисплеи - и като картина и заради това, че можеха да се мърдат. Сега на E-PL3 също му се мърда дисплеят. Оли добавиха и touch screen така че...
Точка и за двете марки [smilie24]

Съгласен с Никсън за това, че най-вече трябва да ти пасне в ръката!



Публикацията е редактирана (29-09-11 23:18)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: karan4o   
Дата:   29-09-11 21:34

Охлюве,
Сони Некс 7, много ме изкефи... Не се майтапя... Добра играчка е
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   29-09-11 21:48

kirilius благодаря ти баце, много ми хареса твоята всеотдайност към обсъждания казус! Много си последователен и систаметичен.

Благодаря и на всички включили се до момента с мнение и предпочитания, съвети! Радвам се че все още намаме спам-коментари :) [thankyou] [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   29-09-11 21:56

NEX-7 rulez! Ама 1во го няма все още, 2ро ще се котира ценово почти в категорията на на Алфа-77 [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   29-09-11 23:03

ммм аз нямам чак толкоз против ПЕН.

Много са добри даже.

Абе както писаха иди си виж. НЕКС-а 7 сигурно ще е там някъде 2300-2500 с черен китак. В англия го има по он-лайн магазините за предварителна продажба (цените им са сходни с тукашните)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: georgioiv   
Дата:   29-09-11 23:39

я сега аз да добавя към коментара на kirilius, така като контрапункт едно талибанско мнение :))...


- JPEG на кой му пука за джипега.... един сериозен фотограф, та бил той и любител, няма да седне да остави нещата на джипег, като може да снима на РОУ... Някой може и да си мисли че ще снима на джипег и ще е щастлив, но това до момента в който има няколко снимки с лоша цветна термпература или пък някаква наакана динамика която може да се пипне, или пък снима портрети и трябва да се поосвети малко модела, щото не сме ползвали отражатели и светкавици..:)

- Native обективи - не го знам това сложното какво значи, но щом става дума за обективи - тука 1000 точки за Сони - фокусира мълниеносно с ръчни обективи, които в зависимост от вида и марката могат да бъдат съвсем не толкова големи и обемни, ми съвсем нормални и пропорционални на апарата... Затова пък какво удоволствие е да се фокусира с НЕКС... И колко фантастични обектива можеш да си намериш за без пари... Това е нескончаемо удоволствие, вервайте ми, не е за изпускане... БЕЗ ПАРИ !!!!!!!

- матрица - размазващо предимство за Сони, просто неа смисъл се пише тука 5000 точки разлика в полза на некс

- размер - с китака 16/2.8 - в джоба на панталона, с любимия ми от няколко дни вече canon FD 50/1.4 - в джоба на якето спокойно... Ама че Оли имали някакъв малък супер дупер обектив на f/1.8 който е с 123 грама и 456 милиграма по-лек от fd-то и 15 пъти по-скъп - не, мерси... Размерът и дизайна на Сони то на мен ми пасват отлично, та чак и повече от отлично - перфектна за държане и мотане по джобовете и колата играчка !!!!!!

Ко имаше още - ергономия.. аз така му свикнах на Сонито че със затворени очи правя всичко с врътката и дисплея... Сега Канона ми изглежда с копчета от каменната ера... Пък олитата са такива грозилки с тия копчета, че не знам... :))))

остана ли нещо ненамачкано по измисления ПЕН - аа дисплей... На мен дисплея на Сонито ми е удобен и много ярък... На новия Некс пък се мърда навсякъде и е тъч...

Въобще, мисля си - като има некс 3 и 5 и вече 5н и 7, за какво продължават другите фирми да се мъчат с разни измислени модели.... [cool]
[smilie3] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   29-09-11 23:58

Тъчскрийн ли каза... значи излязох прав, като казах преди 2 години, че това ще е смисленото бъдеще [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: PolarBear   
Дата:   30-09-11 07:10

Горе-долу същото като Горби. [smilie24]

С уговорка за джипега: и на мен не ми е интересен въобще, но за автора на темата определено е важен, така че вероятно Олимпус заслужава внимание по този параметър.

Ергономията и начинът на управление са субективни неща; на пръв поглед не ми харесаха, след 15 минути свикнах, като че ли цял живот съм снимал с такава играчка.

За мен решаващ е сензорът, все пак на него се "прави" снимката. И там Сони просто е по-добър, без никакви уговорки...

[smilie24]

Доколкото става дума за снимане за удоволствие, моят категоричн съвет е да подържиш и двата, да щракнеш 10 - 20 пъти, и да вземеш този, който ти е по-приятен. Само така няма да сбъркаш.

[smile]

ПП Впрочем дипегът на Некс-а не е лош и също върши работа.



Публикацията е редактирана (30-09-11 07:12)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: mitakabs   
Дата:   30-09-11 07:16

Абе не знам. Свикнал съм на друго изображение ама Нексчо доста ми хареса да му се невиди. Изключая мазната палачинка дето иска ф5.6 за да оправи краищата иначе влизаме в ролята на някой ЛенсБейби в края на 2.8 ама нейсе...та Нексчо си е хубаво апаратче, безспорно! И сега ми седи само с палачинката въпреки всичко! Фокуса му е малко бавен - сапунерски. Jpeg-a казвате - ми мене ми се види не кой знае какъв ама се справя повече от добре. И за разлика от Оли-то наистина не прешарпва. Но пък аз махнах тая опция , снимам в Роу, та кой му пука за JPEG-a...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: alex_markov   
Дата:   30-09-11 07:46

Имах NEX-5 - Страхотно апаратче! Бях супер доволен, докато не ми го откраднаха:( и сега ако ми се завъртят пари, пак ще си купя, е може би 7 или 5н, но ще взема (жалко, че няма да е скоро:().
Единственият недостатък за мен беше липсата на МАЛКИ Обективи!!! 16 мм си е доста широчък и не става за много неща, но поради размера - 98% от снимките ми бяха с него! Защото Малкият апарат иска Малък обектив, за да си остане компактен и Винаги да е с теб, за да можеш да Уловиш МОМЕНТА.
Успех

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   30-09-11 11:38

гледано отстрани, мнението на горби си е чиста талибанщина за разлика от това на кирилиус [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: PolarBear   
Дата:   30-09-11 11:53

Мнението на Горби се основава на сериозен опит и е поднесено с известно чувство за хумор. То намеква за нещо, което липсва в мнението на Кирилиус - опит за оценка на тежестта на отделните параметри, по които се сравнява. Защото част от тях са не толкова съществени, а друга част - ключови...

Горното е вярно, ако целта е да се направи по-добра снимка. Ако се абстрахираме от може би твърде елементарната и банална идея, че снимките са важното в края на краищата, тогава, моля, игнорирайте предишния абзац.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: rorus   
Дата:   30-09-11 12:21

И с двете системи могат да се направят прекрасни фотографии. И с двете може да НЕ се направят.

Смятам, че много важно и инструмента в ръцете ти да ти харесва, а не само резултата от него.

Удоволствието е в двете - в процеса на снимане и в резултата. Така, че всеки трябва да пипне и да избере за себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: PolarBear   
Дата:   30-09-11 12:25

Ще се самоцитирам:

"Доколкото става дума за снимане за удоволствие, моят категоричн съвет е да подържиш и двата, да щракнеш 10 - 20 пъти, и да вземеш този, който ти е по-приятен. Само така няма да сбъркаш."

Това е този, който снима. За останалите все пак по-голямо е значението на снимките.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   30-09-11 12:50

аааа ясно, горби е човека с огромния опит за разлика от всички останали тук. него трябва да питаме ако имаме съмнение някой параметър с каква тежест да оценим. определено има полезна онформация по форумите [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   30-09-11 12:51

Абе за мнението на Горби - вижте снимките по разните теми

Просто адмирации на него, next_time, thor и още няколко човека. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: GM   
Дата:   30-09-11 13:05

написа:

> я сега аз да добавя към коментара
> на kirilius, така като контрапункт
> едно талибанско мнение :))...
>
>
> - JPEG на кой му пука за джипега....
> един сериозен фотограф, та бил той
> и любител, няма да седне да остави
> нещата на джипег, като може да
> снима на РОУ... Някой може и да си
> мисли че ще снима на джипег и ще е
> щастлив, но това до момента в който
> има няколко снимки с лоша цветна
> термпература или пък някаква
> наакана динамика която може да се
> пипне, или пък снима портрети и
> трябва да се поосвети малко
> модела, щото не сме ползвали
> отражатели и светкавици..:)
>
> - Native обективи - не го знам това
> сложното какво значи, но щом става
> дума за обективи - тука 1000 точки за
> Сони - фокусира мълниеносно с
> ръчни обективи, които в зависимост
> от вида и марката могат да бъдат
> съвсем не толкова големи и обемни,
> ми съвсем нормални и
> пропорционални на апарата...
> Затова пък какво удоволствие е да
> се фокусира с НЕКС... И колко
> фантастични обектива можеш да си
> намериш за без пари... Това е
> нескончаемо удоволствие, вервайте
> ми, не е за изпускане... БЕЗ ПАРИ
> !!!!!!!
>
> - матрица - размазващо предимство
> за Сони, просто неа смисъл се пише
> тука 5000 точки разлика в полза на
> некс
>
> - размер - с китака 16/2.8 - в джоба на
> панталона, с любимия ми от няколко
> дни вече canon FD 50/1.4 - в джоба на якето
> спокойно... Ама че Оли имали
> някакъв малък супер дупер обектив
> на f/1.8 който е с 123 грама и 456
> милиграма по-лек от fd-то и 15 пъти
> по-скъп - не, мерси... Размерът и
> дизайна на Сони то на мен ми пасват
> отлично, та чак и повече от отлично
> - перфектна за държане и мотане по
> джобовете и колата играчка !!!!!!
>
> Ко имаше още - ергономия.. аз така
> му свикнах на Сонито че със
> затворени очи правя всичко с
> врътката и дисплея... Сега Канона
> ми изглежда с копчета от каменната
> ера... Пък олитата са такива
> грозилки с тия копчета, че не
> знам... :))))
>
> остана ли нещо ненамачкано по
> измисления ПЕН - аа дисплей... На
> мен дисплея на Сонито ми е удобен и
> много ярък... На новия Некс пък се
> мърда навсякъде и е тъч...
>
> Въобще, мисля си - като има некс 3 и 5
> и вече 5н и 7, за какво продължават
> другите фирми да се мъчат с разни
> измислени модели.... [cool]
> [smilie3] [beer]


много яд се излива тук.....споко без излишни нерви[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoxide   
Дата:   30-09-11 14:06

на кой му пука за джепега ли?!?
На мен - аз неслучайно си пуснах темата с насоченост към добри снимки в джепег. Каква ми е ползата за всекидневно непретенциозно снимане, ако се чувствам все длъжен да ползвам RAW? Като е възможно в апарата да е вграден добър процесинг и да дава приятни картинки, без да има нужда аз да се меся впоследствие допълнително, що да не се възползвам. Ето и следната ситуация - отивам на екскурзия, дори се върнах от такава в Германия - 9дни; Направил съм от порядъка на 1000снимки и седмица по-късно всички познати ми ги искат? Е ко прайм тогава, вярно снимах и в джипег, други и в RAW, а трети само в RAW, а сега ми предстои най-малкото конвертиране и прочее. Моето FUJIFILM FinePix S5 се справя отлично, дори при снимане срещу слънцето, но това ме пренуждава да си играя да обработвам понеже създателите на динозавъра, не се сетили, че дори на зададена повишена динамика, може да си изсветли сенките още при джепег, та се налага аз да върша това на компа. Гледах едни семпли на NEX-5n ами покъртителен е още в джипег, разбира се, че ще се снима и в RAW, неоспоримо е неколкократното предимство на изображенията от матрицата му спрямо тези от м4/3 в RAW, а от този модел вече и в джепег. От друга страна "хендлинга" на ПЕН и също фокусирането е просто впечатляващ, като дава задоволителни джепежки до 800iso което в 95% ОТ СЛУЧАИТЕ ЩЕ ПОКРИЕ НУЖДИТЕ МИ. Тоналната крива на E-P3 е същата като на Е-5, така че е съвсем приличен крайният резултат.

Моята дилема е по-скоро следната:
1)По-удобна управляемост, бърз АФ, компактни и добри обективи, приличен джипег;
или
2)Микроскопично тяло с 4 бутона общо, включително спусъка, неудобно в ръката ми с голям буркан отпред /базово/, никакво фокусиране на тъмно освен ръчно, ПОКЪРТИТЕЛНА ДИНАМИКА И ДЕТАЙЛНОСТ кокто в РОУ така и в джипег, малко на брой обективи, все обемисти
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: mitakabs   
Дата:   30-09-11 14:19

Зимай ЕПЛ3 тогас..[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   30-09-11 15:24

в никонския ми период и аз си казвах "абе за кво слагат тоя джипег, въобще кой му пука за него", сега с олимпуса разбрах каква огромна полза е да имаш читав джипег и колко много време ти пести това. естествено има моменти когато рав-а си дава по-добре, но това е основно при много тежки контрасти и най-вече при снимане на пейзаж.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   30-09-11 16:03

емо жипега на некс-а е по-хубав от олимпуския за вскиднвна употреба.

Ако прочетеш вниматлено какво се писа.

Олимпуса е настроен за рекордни резултати по-тестове т.е. макс остри ръбове дори с мека оптика.

Ама ако видиш малко практически снимки от единия и другия апарат ще се погнусиш от олимпуса - щото тия макс остри ръбове се появяват като бръчки по лицето на приятелката ти или като очертание в комикс около цветя или като мацаница на макро снимките ти.

Серджи може да ти даде идеи как да направиш жипега приемлив на олимпус. Но приемлив е максимума с олимпуса.

Не случайно пуснах снимки с некс - тия ужка тривиални снимки с олимпус НЕ стават въобще.

Мога да почна да ти качвам жипези от двата оли и некс за сравнение в пълен размер ама...има ли смисъл?

Пиши де ако искаш довечера ще се разровя.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   30-09-11 16:16

хостнейл, ама почваш глупости да пишеш от желание да изтъкнеш сонито, не че е лошо, дори на един приятел го препоръчах и си купи, но олимпуса е с по-добър джипег.
.... остри ръбове по лицата на хората... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: georgioiv   
Дата:   30-09-11 16:23

emoxide: аз не случайно пиша от мое име... Винаги когато давам снимка на някого да гледа, внимателно си я обработвам... на никого няма да дам да гледа мои снимки цял диск, които не съм положил усилия да станат максимално добри от това което се съдържа в тях. Наистина много от запалените фотолюбители които познавам, разсъждават по сходен начин.... Готов jpeg за 7 години използване на ДСЛР и вече година и малко със Сони-то - имам само от една сватба на една близка роднина, после колко се псувах че съм снимал на jpeg.... Зависи от човека и от резултата който гони.... Аз съм си талибанин в това отношение - малка матричка и jpeg - мерси, не ми го хвали тоя апарат..... Снимката е резултат от матрица + оптика + фотограф... Останалото са трикове да върви алъш-вериша...

GM - има в писаното доста ирония към един определен начин на писане във форума, може да не съм положил достатъчно усилия да си проличи.... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: karan4o   
Дата:   30-09-11 18:44

Както винаги hotsnail ме забавлява
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Иначе и на мен Некс 7 ми харесва. Много се кефя на Пен и като единствен недостатък ще отбележа много по-добрата матрица на Сони... ето това куца на Олимпус все още... като го оправят, ще стане много благинко и интересно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: kirilius   
Дата:   30-09-11 19:02

karan4o [smilie24]
И аз съм на същото мнение. Ако имаше начин сензорът на Сони да влезе в нещо подобно на E-P3, за мен това би била идеалната комбинация.

Що се отнася до "талибанските" писания, проблемът е, че талибаните обикновено гледат от своята си камбанария и не четат какво се пита в началото. Ако снимаш 1000 туристически снимки, до колко е практично да снимаш в RAW и да конвертираш после всички? Аз снимам предимно в този "жанр" и съм си решил проблема, като избирам RAW само при трудни светлинни условия.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: PolarBear   
Дата:   30-09-11 19:20

Макар че мнението ми се доближава до това на Горби, уважавам всяка друга гледна точка и индивидуален подход към снимането. Освен това за мен Некс-ът е засега много приятна играчка; снимам с Канон и отдавна съм минал на пълноразмерни сензори...

Още веднъж казвам: снимайте с това, което ви доставя прияно усещане. То се предава и на кадрите впоследствие.

Как съм решил проблема за себеси: снимам в роу+джипег. Така се натрупват стотици гигабайти необработен материал, но при сегашните цени на дисковете това не е проблем. А и не се знае дали заснетото няма някога да потрябва - вероятно 100 кадъра общо, но никога не знаеш кои 100 от хилядите.

[smilie24]

ПП И [beer]



Публикацията е редактирана (30-09-11 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: kirilius   
Дата:   30-09-11 20:15

PolarBear [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   30-09-11 20:28

В думите на всеки от вас има резон, приятели.
Аз по отношение на NEX-5 има какво да кажа защото го "имах" за седмица миналата година точно по това време. Даден ми бе за разучаване, след като го препоръчах на мой познат лаик. Пита ме "-абе кажи има ли малък апарат сапунер, който да снима добре?" Отговорих му: "Това което търсиш се казва SONY NEX-5, продават го навсякъде по магазините за техника, както и във Фотопавилион" /в Бургас си нямаме Фотосинтезис/
Много добре съм запознат със способностите на този мъник и като видях динамиката на матрицата му ми висна ченето, то превъзхожда моят S5Pro още от *.jpeg
Основният му проблем е неточният бял баланс на моменти и невъзможността да фокусира автоматично на сумрак и тъмно.

А ето и някои мои тестови кадри снимани без претенции и старание с китака 18-55

Линковете под всяка от снимките препраща към пълноразмерните им версии.

iso 1600

https://photo-forum.net/static/forum/2011-09/myaq8984.JPG


http://img546.imageshack.us/img546/7199/dsc00180xw.jpg



iso 800

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/aajl5954.JPG


http://img35.imageshack.us/img35/6081/dsc00213w.jpg



iso 200

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/nipj3554.JPG


http://img5.imageshack.us/img5/6020/dsc00224is.jpg



iso 200 - Crop

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/siwb8465.JPG


http://img809.imageshack.us/img809/9562/dsc00281crop.jpg



iso 200

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/pzep5755.JPG


http://img835.imageshack.us/img835/6987/dsc00311a.jpg



iso 200

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/ebyj2208.JPG


http://img14.imageshack.us/img14/9953/dsc00309dv.jpg



iso 200 - Crop

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/cwxf2745.JPG


http://img834.imageshack.us/img834/5927/dsc00321crop.jpg



iso 200 - Crop

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/bpfv3506.JPG


http://img593.imageshack.us/img593/6913/dsc00330crop.jpg





Публикацията е редактирана (30-09-11 23:14)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   01-10-11 13:01








1. сензора в Olympus e-PL3 e 3-4 поколения по назад от този в Sony Nex-3/Sony Nex-5


2. имайки предвид дебелината на тялото -> заради работната отсечка и дължината на качествените Olympus - Olympus M. Zuiko Digital ED 12 mm f/2.0 Lens

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/gxmx9905.JPG


http://www.bhphotovideo.com/images/largeimages/805167.jpg


Focal Length - 12 mm Comparable Four Thirds and Micro 4/3 Focal Length: 24 mm
Dimensions (DxL) - Approx. 1.69 x 2.20" (43 x 56 mm)
Weight - 4.59 oz (130 g)
за 799$


сравнени със същите при Sony Nex-3 и да речем новия -> Sony SEL24F18Z 24 mm f/1.8 E-Mount Carl Zeiss Sonnar Lens

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/nbpp4157.JPG


http://www.bhphotovideo.com/images/largeimages/818647.jpg


Focal Length - 24 mm Comparable APS-C Focal Length: 36 mm
Dimensions (DxL) - Approx. 2.48 x 2.58" (63 x 65.5 mm)
Weight - 7.9 oz (224 g)
за 999$


габаритите на телата + обектив, като сравнение - въобще не са в полза на Olympus .

3. екраните
при Olympus e-PL3 -> 460,000 pixels
при Sony Nex-3 -> 921,600 pixels

4. цената - Sony Nex-3/Sony Nex-5 могат да се намерят около 30%-40% по евтино от Olympus e-PL3.

или

един Sony Nex-3/Sony Nex-5 + Sony SEL24F18Z 24 mm f/1.8 E-Mount Carl Zeiss Sonnar Lens

излиза на цената и габаритите на

един Olympus e-PL3 + Olympus M. Zuiko Digital ED 12 mm f/2.0 Lens


5. имайки предвид качеството на сензора в Sony Nex-3/Sony Nex-5 , предимствата от стабилизацията в тялото на Olympus e-PL3, почти си губят смисъла…


6. crop-фактора 1.5х е за предпочитане пред 2.0х при контролиране на DOF-а - например при портрети, както и предимство при ползване на широкоъгълни обективи от други системи….


правя сравнение между Sony Nex-3/Sony Nex-5 и Olympus e-PL3 , защото и при трите фотоапарата екрана е подвижен.

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   01-10-11 14:15

ии ко... сравняваме 36мм/1.8 еквивалент с 24мм/2 еквивалент, демек два коренно различни обектива и казвама ама сонито е много по-добро. [smilie8]

екрана на пен, дори и с по-малко пиксели е с по-качествен панел и се вижда по-добре на слънчева светлина от този на некс, директно съм ги сравнявал. [smilie7]

кроп 1.5 има предимство когато искаме да мажем, а когато искаме дълбок доф се явява недостатък, тоест предимството е на страната на 4/3. [smilie7]

и все още е ФАКТ че сони некс има точно 2, повтарям 2, използваеми обектива [shtrak]

... аа и да допълня..
по-голямата динамика при некс никак не му личи в джипег, по-бързо клипва светлите зони и преходите към прегаряне са по-остри и неприятни от тези при джипега на олимпус. ако се включат пък някой от вътрешните му режими за разширяване на динамиката снимките изглеждат доста странно, дори неприятно [shtrak]



Публикацията е редактирана (01-10-11 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   01-10-11 14:59








за мен,

Oly имат точно 0/zero/нито-един използваеми обектива ……

единствен използваем за мен е 7-14/4.0G на Panasonic …….

а пък останалите, пак използваеми на Panasonic са си кютуци ….


колко по дълбок DOF?!


https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/ylbl5681.JPG


http://i.minus.com/iDHzE3O4.jpg?q=0.823395175963




https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/ghpx7277.JPG


http://i.minus.com/iyhBnNiDq3b2l.jpg?q=0.774790326811




ако ще е за дълбок DOF, имаме си вече и Nikon 1, и още по добро - Pentax Q ……

аз проблеми с екрана на Sony Nex-3/Sony Nex-5 , нямам… и за мен е по добър и с по фин детайл….

имам и двете системи и някъде след година, ще си взема и подобен на Olympus e-PL3 с подвижен екран от µ4:3 системата и то само заради 7-14/4.0G на Panasonic…

36mm е най използваната фокална дължина за улична фотография, за което са и най предпочитани този тип фотоапарати ….

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   01-10-11 16:09

serjy не пиши глупости моля.

serjy: "... аа и да допълня..по-голямата динамика при некс никак не му личи в джипег, по-бързо клипва светлите зони и преходите към прегаряне са по-остри и неприятни от тези при джипега на олимпус."

Това което прави картинката в *.jpeg на OLY по-приятна въпреки ограничения динамичен обхват е именно кривата на светлината. Истинската динамика от сензора на SONY е далеч по-напред. Ето го доказателството.


https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/fpiy0789.JPG


http://img269.imageshack.us/img269/4430/unledmhd.jpg



цялата статия

Логично клипването на светлите зони е пряко свързано с точното измерване на светлината от сензора на апарата отговорен за автоматичната експонация [smilie3]

Така или иначе в темата ми си говорим апаратчета даващи възможност да изпитаме кефа от директното снимане без много ангажиране. А PEN P-3 дава достатъчно в това отношение според мен + удобството на бързо фокусиране с докосване на екрана :)



Лайфстайл рекламата на ПЕН



Публикацията е редактирана (01-10-11 16:23)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   01-10-11 16:43

това е клопката от синтетичните тестове и разликата между практика и теория. олимпуския джипег определено не се "бодва" така остро в горния край. най-елементарното е да поснимате малко хора на слънце при остра светлина и след това вижте как изглеждат критичните отблясъци на едната снимка и на другата. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: s_dyakov   
Дата:   01-10-11 17:40

И двете системи си имат предимства и недостатъци. Пен е по фотографско мислената камера, а Некс е по-модерната но не толкова домислена според мен. Няма да споменавам качеството на пластмасата, контролите, и шума на затвора.

Основното предимство на Оли е страхотният jpeg директно от камерата и стабилизацията на сензора с до 4 стопа предимство. Имам снимки с м.зуйко 17/2.8 на исо 400 с по 1 секунда експонация без да се размазват - снимани в пещера без светкавица.


Липсата на стабилизация при Сони много се усеща с ръчни обективи или с палачинката (която е нестабилизирана). Минималната скорост която трябва да се държи с Некс е 1/50 сек. И това изяжда цялото предимство на по-добрия сензор. Същите снимки Пен-а може да ги прави на скорости под 1/10.

За баланса на бялото няма да говоря, мога да ви постна много примери. Некса никога няма правилен баланс на бялото, освен ако не си носиш сива карта или си правиш цветен профил с xrite passport всеки път.

Хубаво нещо при Сони е големината на сензора ( за ДОФ-а) и че Роу файловете носят на доста ндоекспониране. В Лайтрум може да се изкара до 4 стопа корекция на експонирането и все още снимката да изглежда нормално.

Екрана на Сони е с повече пиксели но на слънце Пенските дисплеи се виждат много по ясно. Може би заради кофти протекторите които идват с дисплея има доста повече отблясъци. Ако се усили подсветката на Сони цветовете се изкривяват невероятно много и сивото става почти розово.

Та всеки каквото го кефи и което му харесва.
Аз държа много на качествено направеното и наистина мислено от фотографска гледна точка тяло. Снимам си за мен почти изцяло в jpeg и много мразя да трябва да коригирам нещо после в лайтрум снимка по снимка. Имах Пен ЕП-1 който замених с Некс-3, но колкото и да е добър сензора никога не можах да се примиря с ограниченията които ми даваше Сони.
Та след по малко от година Сонито си замина и сега отново съм с Пен, този път Е-П2.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   01-10-11 17:51

s_dyakov [smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   01-10-11 18:00

Дяков, именно от това ми произтича колебанието! И на мен ми се струва че насочеността на ОЛИ е към по-сериозните любители, с по-добре обмислен дизайн и управление. Докато Некс са много повече сапунерски устроени, но с неудобството на по-обемистите обективи. Имал съм си опит, макар и малко с NEX-5 но не и с PEN. Така докато не го пробвам няма как да знам

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   01-10-11 18:13

имам олимпус пен е-п1, взех го само щото е по-малък и исках да ми е по-удобен за носене от никона ми. бях убеден, че това олимпус за нищо не става и е пълен ташак, щото така пише по форумите, а какво беше учудването ми когато докато го ползвах от ден на ден, се убедих че е много добре обмислена и качествена техника и то в дълбочина на детайлите. определено олимпус е моята марка, но това не означава, че ще ти допадне на теб. с фотоапаратите е много субективно. най-добре е ако имаш приятел с олимпус, просто да го вземеш да поснимаш известно време и да прецениш. пробата за 5-10мин в магазините не е меродавна поради обременеността от навиците ни на борабене с предишните ни камери.


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   01-10-11 18:47








тази картинка по долу

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/kday2986.JPG


http://i.minus.com/iX9KvXOkRDTdV.jpg?q=0.981315477884


е щракната баш по обед в най силното слънце и е в серия от около 12-15 кадъра, и всичките са по същия начин на фокус. …. има си ексиф

така, че аз проблем не съм имал с екрана в слънчево време.

друга картинка

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/spuk9113.JPG


http://i.minus.com/ibaavITtXh15kX.jpg?q=0.898733333293


от същата серия, 135mm обектив, приравнен към 1.5х е около 200mm, бързодвижещи се деца, от ръка, никакъв проблем, заради липсата на стабилизация;Р;Р…… даже картинката малко съм я озвучил…..

колкото до пластмасата, честно казано, не съм се замислял, а и как да търся кусури на фотоапарат, който ми е излезнал 100$ и даже знам вече, и на кого ще го подаря……

шума на затвора ме дразни и реално, това може би е, и единствената ми забележка към Sony Nex-3/Sony Nex-5, въпреки, че до сега нямам спомен да ми е пречело.

нямам нито един кадър сниман на .jpg, така, че ако на някой не му харесва, то аз не съм от тях.

не бих си и помислял да сравнявам Sony Nex-5n/Sony Nex-7 с който и да е Oly, защото ще е неприлично, толкова е назад системата на Olympus в сравнение със Sony Nex, по отношение на крайния резултат - качествена картинка, според мен де;Р;Р…..

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   01-10-11 20:13

Яд ме е много на OLYMPUS, че не се възползват от по-новата матрица на Panasonic G3. Опасявам се, че ще си взема E-P3 а догодина ще дойде новия E-P5 с по-добрата матрица и много по-доброто изображение, абсолютно задоволително дори при iso3200 [smilie9] А междувременно NEX-7 ще е под 2000лв с китовия, което много ме възпира.

Дори май е по-добре да се замисля над дилемата
PEN E-P3 + 14-42mm II + 40-150mm или NEX-7 + 18-55 OSS

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   01-10-11 20:23

има основания в това! отказах се да продавам единицата поради същите доводи. допреди две години, разликите между матриците на олимпус и другите апс-ц беше около един стоп, като шум, при съпоставима резолюция, сега с новите сензори на сони, олимпус изостава с повечко и си мисля, че това ще ги принуди да пуснат доста по-скоро, е-п4 или някакъв е-п3 "про", каквито слухове имаше, с по-добър сензор.



Публикацията е редактирана (02-10-11 01:02)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   01-10-11 22:31

дай да метна некоя снимка и от олимпуса ...
в пълен размер естествено, джипегове директно от апарата [shtrak]

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/xkhn2705.JPG


http://www.hifi-bg.com/download/Pen/45_2.8/P9152214.JPG



https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/idoe3921.JPG


http://www.hifi-bg.com/download/Pen/45_2.8/P9152217.JPG



https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/dixj8526.JPG


http://www.hifi-bg.com/download/Pen/45_2.8/P4037538.JPG



https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/nqpc1418.JPG


http://www.hifi-bg.com/download/Pen/45_2.8/P4228124.JPG



https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/cfjm0088.JPG


http://www.hifi-bg.com/download/Pen/45_2.8/P4228130.JPG



... просто е... не си причинявайте вече това

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/knvi0095.JPG


http://www.hifi-bg.com/download/Pen/45_2.8/P3267054.JPG


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: s_dyakov   
Дата:   01-10-11 22:40

serjy : Това панасонишкото макро ли е 45мм в ексифа на последната?
Изглежда доста добре.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   01-10-11 23:12

всички са с него. основно снимам с 20/1.7 и 45/2.8. сега се чудя дали да заменя 20/1.7 с 25/1.4, но всяко нещо с времето си [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: rorus   
Дата:   01-10-11 23:14

От прекалено зяпане в кривите и пикселите забравяте за фотографията. Нека да ви напомня, че има страхотни фотографии снимани с Oly с още по-стари сензори.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoxide   
Дата:   01-10-11 23:35

Сержи, благодаря ти за примерите :)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   01-10-11 23:58

Абе най-тъжното за олимпус е, че новия никон вади точно толкова качествени снимки с още по-малък сензор.

Инак със сигурност прилични снимки стават и с апарати от 2006-а. Само дето сега сме 2011 и защо е нужно да се купува нов апарат със сензорна технология от преди 3-4 години...че и в странен формат

Инак хубави примери с олимпус ама аз си мислих че идеята на бокето е да махне детайла от фона до неузнаваемост, а не да го прави по забавно от основния обект


https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/iewa6594.JPG


https://lh5.googleusercontent.com/-VNsl8tWe0SI/TLyv6rBmfuI/AAAAAAAAM5A/lHS2lfcn65M/s1600/DSC02526.JP


[beer]



Публикацията е редактирана (02-10-11 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   02-10-11 00:09






https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/fhso2880.JPG


http://i.minus.com/iC1rWSH8lvVGn.jpg?q=0.750240899538




https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/yqwt0307.JPG


http://i.minus.com/irRjNgvuEF5rq.jpg?q=0.424317800654


[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   02-10-11 00:52

и няколко от рав, че нямам много [shtrak]

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/dmaa0850.JPG


http://www.hifi-bg.com/download/Pen/45_2.8/adasha.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/rllj3145.JPG


http://www.hifi-bg.com/download/Pen/45_2.8/demiman.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/hbfa6786.JPG


http://www.hifi-bg.com/download/Pen/45_2.8/nicos1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   02-10-11 01:03

Много смотани са на сони цветовете... на оли са по човешки [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   02-10-11 01:49









https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/vsct6805.JPG


http://i.minus.com/ibb2iJfuja0Jbs.jpg?q=0.163202318508




https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/oroz4992.JPG


http://i.minus.com/iFlkPzWJEl7oY.jpg?q=0.361927172536


[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   02-10-11 01:56







две картинки от dpreview


http://i.minus.com/iWgflI9pxZpFE.jpg?q=0.288653562453




http://i.minus.com/ibeMeVAYjkaNLe.jpg?q=0.357240995045



[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: mitakabs   
Дата:   02-10-11 07:46

Мене много ме кефи че на Пена са сотавили врътката. Малко ми е кофти на Некс-а като я няма ама..Иначе пък грип няма никакъв туй Пенче бе..ще ми се изхлузи от ръката..

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: pumabg   
Дата:   02-10-11 09:45

Много добри сис-ми ... И кадрите ми харесаха!
Никон явно не случайно влизат в тая игра ... Това е бъдещето[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   02-10-11 10:25

реалното сравнение на размерите на фотоапаратите е пен с 14-150 и некс с 18-200 [shtrak]

иначе сонито с големия сензор, а все некви малки снимки гледаме, що така бре миме [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   02-10-11 12:51

Като външен вид и като удобство за работа Олито е много по добре...
Като цветове и приятна визия - Олито също е по добре...

Сонито вади малко кофти синтетични цветове.
Но пък е по голяма матрица и прави по добро 3Д във визията, АКО има хубави обективи за целта, НО няма, затова Оли пак е по добре...

Единственото предимство е в по доброто качество на високо исо и клипчетата.

Купих Некс5, играх си с него 3 дена, ясен ми е [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   02-10-11 15:12






бля бля бля…..

аз се махам от тая тема, че замириса…..
айде със здраве…..

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: aeobs   
Дата:   02-10-11 15:25

7-14 на панасоник кефи, ама без възможност за филтър не е за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   02-10-11 15:53

Наскоро в друга тема някой бе пуснал това ревю на NEX-5n

В тази тема обсъждаме не само предимствата и недостатъците на ситемите, но и предположенията ни за конкретните модели PEN E-P3 NEX-5n , които все още не са популярни по нашите географски ширини... общо взето разтягаме локуми и лакърдийката да върви. На практика не знаем нищичко за тези два модела освен новите екстри с които са изтъквани в рекламните им представяния. Но всички предполагаме, че най-доброто е NEX-7, с уговорката, че не гледаме парите...



Публикацията е редактирана (02-10-11 16:01)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   02-10-11 15:54







опа за серджито, една голяма картинка

http://i.minus.com/iDdHG07a5mKN4.jpg?q=0.603571550025



с едно уточнение, че моите картинки(последните 4-5) са правени с обектив, който ми е струвал 10$ и на макс. отворена диафрагма f1.7, а на серджи на f2.8 и бектиФчето-Pana-Leica му е коствало в най добрия случай 600$, а за да го отвори на f1.7, ше требе да играе с чук….[smilie5] [smilie5]

мдааам, а моето затворено на f2.8 ако не е по остро, то ще е на кантар, a на 5.6 и нагоре Pana-Leica-та е отнесена, като куцо пиле томат….

иначе не е лошо, има си стабилизация, аутофокус за тези, които не харесват ръчен фокус…. става, ама цената, ценатааааа хич не я бива……

друго, от 5.6 нагоре, трудно ще ги различиш - Pana-Leica 45/2.8 и стария китак на Panasonic 14-45/3.5-5.6G ….. та така……

за останалото….. ми да магазина, тестчета, туй онуй и кой откъдето е…….[smilie5] [smilie5]

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   02-10-11 16:22

navy земи си олимпус и поцъкай три дни след туй ще пишеш други работи [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Инак да НЕКС-а къса шортаците на древния Д300 ама живот какво да правим.

ПП Между другото - цвета с ЖПГ на Сони е нещо дето няма равно. По-форумите се обменят ICC профили щото да могат лайтрум и ДхО да правят идентични цветове а ЖПГ от апарата. Найви доста неуместен коментар направи за цветовете (да не ползвам по силни думи)



Публикацията е редактирана (02-10-11 16:43)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   02-10-11 17:42






"Автор: hotsnail 
Дата:   02-10-11 16:22

navy земи си олимпус и поцъкай три дни след туй ще пишеш други работи "




hotsnail,


http://i.minus.com/ibbfXep9CEtXbh.jpg?q=0.0838847533585



[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   02-10-11 18:54

Не мисля да си губя времето нито с единият, нито с другият...
Некс-а го взех за подарък на братовчед ми.

Ако ще вземам фото, което да къса шортите и на двата... то ще се казва никон [smilie7]

Няма значение дали едно нещо ти е излязло 10 или 1000 долара, след като ти е донесло удоволствие.
Няма значение колко харчиш, има значение колко печелиш...

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   02-10-11 20:33

ся, въобще не ми се навлиза в тая плоскост кой колко тънко минал...

снимам с олимпус щото са много пипнати фотоапарати, кефят ме, мързел съм и не ми се обработва та джасам в джипег [smilie7]

вижте, сонитата също са готини дори ги препоръчвам на приятели, ако усетя че имат симпатии към тях. дори и на мен за ми симпатични. просто вкарвам баланс в темата щото много се уливате с това колко едните били супер, апа другите за нищо не ставали [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   02-10-11 20:36

navy дано никон пуснат фул фрейм компактен апарат. Стискаме им палци.

Мен пък не ми пука какво пише на апарата стига да е това дето искам. За сега това е Сони просто няма по добри на пазара.

Та ако има никон фул фрейм компакти или олимпус или канон ако е на добри пари, прави по хубави снимки от некс 7ца, има по-добър визьор и екран и ми е по-удобен - това ще е апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   02-10-11 20:58






ся, не се засягай, на кой как е минал, по тънко си минал, не се коси, аз това обективче вече, кажи речи съм го подарил барабар с некса……

ама хубаво е хората да знаят, че може и с малко, да правят същите картинки - че и по добре, каквито другите правят с много….

[smilie5]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   02-10-11 21:07

КРАСОТА!


http://a.img-dpreview.com/previews/panasonic_x_14-42_3p5-5p6/images/ep3.jpg




контрапунктивно :)


http://henrysphotoclub.com/wp/wp-content/uploads/2011/08/NEX-7_wSEL1855_image_02.jpg




http://2.bp.blogspot.com/---tyuaCKI7k/TlbqRbx02vI/AAAAAAAAB-s/bnnWkDFZJbs/s1600/sony-nex-7-rear-lcd.




http://www.bmupix.com/storage/post-images/NEX-7_GH2_Sensors_Compared-Model-Edit_S-2.jpg




професионално насочен замисъл, къде се вписва PEN тук? (картинката е от прототип на NEX-7, допреди изобретяването на Tri-Navi System)

http://timberwolf.zenfolio.com/img/s10/v18/p898413565-5.jpg





Публикацията е редактирана (02-10-11 21:16)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   02-10-11 21:15

ето и една моя тема дето съм описал разни особености при настройката за снимане в джипег. на последната страница съм дал и настройки как конвертирам от рав. просто като отправна точка, иначе всеки нека си ескпериментира [shtrak] [beer]
Максимално качество с Olympus Pen


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: hotsnail   
Дата:   02-10-11 21:33

serji [cool] [cool]

Всеки апарат си има специфики и Серджи супер добре ги обобщава.

Тия съвети помагат!

ПП хайде по бързо до 100 че нещо ужасно бавно се зарежда с някои от снимките тук не знам защо.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: serjy   
Дата:   02-10-11 21:43

мене сони си ми е от любимите фирми също [cool]

навремето имах две сапунерки сони. едната Н2, беше пак от тия фотоапарати дето са изпипани до детайл. просто се кефя на техника дето разни дреболиики по нея си личи че са мислени и пипнати, а не метнати те така да има. с това сони можех да гледам през визьора и да променям всички необходими за снимането опции дори без да си отделям окото и при това с една ръка!!! с лявата обикновено си бърках в носа, нещо което много ми липсваше на по-късен етап с никона [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   02-10-11 22:07

Бавно зарежда заради хостинга на Тхор [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: luboar   
Дата:   02-10-11 22:51

Търпеливо няколко години чакам големите три, да пуснат компактна камера без огледало, за да си взема най-добрата марка.

Тръпнех в очакване Пентакс да представят нещо, на което да се завиват лимитираните им обективи. Подиграха се. КЮ системата е подигравка с феновете, снима по-лошо от двеста левова сапунерка(гледах ревю).

Никон ме разочарова също, макар, че хибрида Джей 1, показва зашеметяваща оптика. (гледах ревю)

Все пак ще изчакам и Канон, и чак тогава ще взема Олимпус ЕПЛ-3 с компактния "Х" зум на Панасоник.

Дано видим скоро Канонет 4/3 [smilie24]



[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   02-10-11 23:31






Nex-3

http://i.minus.com/imLRdOqvZhGJb.jpg?q=0.877439639202



[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   02-10-11 23:45

Много умрели цветове, ужас...

[smilie8]

Дано в новите версии софтуера малко да го оправят [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   03-10-11 00:06








Nex-3/135L

http://i.minus.com/ieKnCQB9EC7mi.jpg?q=0.112604240343




беги да лъскаш киата, омирисваш темата, а и добре ще е да смениш цаките, че нещо ти пречат в цветоусещането….…


[smilie5] [smilie5] [smilie5]


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   03-10-11 00:17

Дуржането в темата много ти утива [smilie7]

Всъщност проблема с цветовете и явно не добре калибрираните ти монитори го бях забелязал още преди 2-3 години...
Не, че ми пука де [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   03-10-11 00:36








Nex-3/135L

http://i.minus.com/i5cAgd8JWbzK9.jpg?q=0.156429252066




[smilie5] [smilie5] [smilie5]


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   03-10-11 00:55

thor, престани да ми пълниш темата с добити от *.ARW смалени и обезцветени снимки с NEX-3. Не се обиждай но не са особено вдъхновяващи като цветове и ДОФ, всички разбрахме, че имаш хубавия 135L. Хайде сега спи спокойно https://photo-forum.net/joro/emoticons/674.gif

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   03-10-11 01:16







Nex-3/135L

http://i.minus.com/iGqwxPW0ZxIFD.jpg?q=0.0290075173934






[smilie5] [smilie5] [smilie5]

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: mitakabs   
Дата:   03-10-11 09:13

Цветовете му са нормални до някъде, просто апаратчето е избрало такъв баланс при облачно време и той не го е корегирал според мене...Някой може ли да ми каже защо шиб**я FIREFOX след като цъкна на снимка и отваряйки я в пълен размер ми я "стопля" някак и ми променя цветовете м**ка му и Лисица! [smilie10]



Публикацията е редактирана (03-10-11 09:14)

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: s_dyakov   
Дата:   03-10-11 09:39

Май не е от фирефокса - просто фото-форума ресаизва за да не ти затътря браусъра от пълноразмерните картинки.
Ако видиш адреса на вмъкнатата картинка ще видиш че не е на външен хостинг както пише на линка под нея.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   03-10-11 10:37

Форума променя цвета, но това е друга тема.
От некс-а цветовете лично на мен не ми харесват, но аз коментирах дъртите нексове.
Темата е за новите, после забелязах и затова не съм по темата [smilie7]
Дори и да снима добре... не ме кефи, размера, формата, управлението... някак си е малко далеч от 'фотографското' [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: danbi   
Дата:   03-10-11 11:54

'снимане за кеф' мисля е част от концепцията на PEN-а. както и 'всички съвременни фотоапарати сниматдобре' (това трябва да включва и типичния сапунер, май)

Не съм виждал подобно за NEX, макар че вероятно има, но при PEN-а купуването на система 'за кеф' включва и придобиването на подходящо брандираните чантички, калъфчета (не знам дали предлагат тениски и боксерки).

Аз от 'заданието' не разбрах, какъв набор от обективи се обсъжда, макар че коментиращите по-късно показаха какво ли не. При NEX възможностите да се ползват какви ли не обективи са си плюс.

От друга страна, чуждата кокошка винаги изглежда като патка.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   03-10-11 13:35







тези които коментират цветовете, просто не са в час……… и както винаги омирисват темата от комплексарщина, но това си е още от времето, от почти на създаването, на форума…..

мониторите ми са ок и са калибрирани, но трола няма как да го знае това, той затова си е трол, защото си е комплексар и за него дори ходенето в тоалетната е велико приключение и трябва да ни го натрапва във всяка тема…..

още нещо цветовете се променят драстично при всяко сменяне на марката обективи и не само това и контраста, пък и остротата на обектива влияят на крайният резултат, дори и това на каква диафрагма е дадения обектив , ама това няма как да го знае, тъй като е снимал, само с няколко обектива в живота си….

мдаам да не говорим, каква разлика има при една лека промяна на слънчевата светлина, само за няколко секунди и картинките от силно контрастни се превръщат в такива с измити цветове …..

разликата в картинката в RAW, между новите и старите Nex-ове не е толкова драстична, колкото е в цената им, все пак "всеки" би предпочел стария Nex-5 за 350$ пред новия Nex-5n за 750$ особенно, ако ползува обективи от огледало-рефлексни камери….

новите Nex-ове си заслужават, най вече при тези, които ползуват широкоъгълни телеметрични обективи, за да си спестят минаването през CornerFix, естествено има си и други екстри, като електронен визьор, тактилен екран но всичко това си идва и на цена …….

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   03-10-11 14:12

Тъй, тъй, просто няма как да е иначе [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: thor   
Дата:   03-10-11 14:39

[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoxide   
Дата:   03-10-11 18:33

navi изчезни, само си правиш гаргара с темите във форума. Не си написал нищо смислено и поучително, полезно от ....., всъщност никога.
Освен да се хвалиш с това какво си си купил и това, че SIGMA 50/1.4 е най-доброто боке от теб друго никога не съм прочел. Напоследък изтъкваш, че си фоткаш за удоволствие, това е чудесно, но за разлика от твоето перчене някои други, като thor и serjy поне показват примери.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: georgioiv   
Дата:   03-10-11 22:21

хахах.. navi изчезни..... :))))[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: navy   
Дата:   03-10-11 22:49

Сядам и се напъвам за магия 'изчезванка' [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: luboar   
Дата:   03-10-11 22:51

написа:
"...но за разлика от твоето перчене някои други, като thor и serjy поне показват примери."


то пък едни примери. [smilie18]

фотография не е = на боке и на резолюция в изображението.
т'ва като го разберете, има шанс да станете фотографи.


Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: dashikov   
Дата:   04-10-11 08:35

Какви ултра-широки обективи има за некс?
За пен-а видях, че има оли 9-18 и пана 7-14.

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: mitakabs   
Дата:   04-10-11 08:47

Няма , сега пускат един Цайс в общи линии..иначе с преходник - всякакви ръчнофокусни!

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: GM   
Дата:   04-10-11 09:33

thor какви са тези снимки...да не си пътешественика от миналото[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: emoXide   
Дата:   04-10-11 09:58

В темата взе да се натрупва спам на килограм.
Не мисля, че е нужно това да продължава.
Благодаря на всички изказали мнението си, а още повече на тези публикували и снимки [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: E-P3 или NEX-5n ?!?
Автор: georgioiv   
Дата:   04-10-11 10:05

"фотография не е = на боке и на резолюция в изображението.
т'ва като го разберете, има шанс да станете фотографи"

Съдейки по категоричния тон на автора и прекрасните снимки в профила му, предполагам че за да стане фотограф, човек трябва да дърпа от улиците позастаряли моми или бисексуални младежи и да им тика умрели риби, прасета, пилета и агнешки черва в ръцете, в краката или там където му дойде на ум, след което да надува сатурацията, да селектира някой друг цвят и да слага кило грейн....

въпросът е риторичен де... то е ясно че с боке и резолюция няма да стамне и трябва се търсят начини..... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n Review
Автор: emoXide   
Дата:   04-10-11 11:05

DP Review /NEX-5n

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n Review
Автор: emoXide   
Дата:   04-10-11 11:08

Ако може да се има доверие на DPreview, излиза, че NEX-5n е снабден с най-добрата до момента APS-C матрица на пазара към днешна дата. Въпреки това разликите с предходното поколение матрица не са никак големи. Сравнено в *.ARW резултатите от двата NEX-5 и NEX-5n са почти идентични. Разликата в *.jpeg обаче е драстична, явно цялата хватака е по-слаб ААфилтър + добрият процесинг в камерката, резултат от прилагането на повече сатурация (1), корекции на аберациите (2) и перспективата (3), и изсветляване на сенките в ъглите на кадъра (4) и не на последно място по-доброто отстраняване на дигиталния цветен шум.



Публикацията е редактирана (04-10-11 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: rorus   
Дата:   04-10-11 12:02

Е, това вече е камера:


http://www.dpreview.com/reviews/sonynex5n/images/NEX-SLTadapter2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mitakabs   
Дата:   04-10-11 13:03

rorus , със 135/1.8 изглежда още по-добре..
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: hotsnail   
Дата:   04-10-11 13:03

На олимпус да не би да се свива 85/1.4?


опааа извинявам се няма как да разберем щото олимпус светли обективи не правят. А другите марки не знам защо но 85/1.4 са напълно идентични със тоя на Сони откъм размер.

Инак има и по-компактни комбинации за портрет с некс-а - цейс 90/2.8 например


https://lh3.googleusercontent.com/-aH2tscNjKX0/TjXAivSLEFI/AAAAAAAANXE/LmqM1UrJBTs/s1152/DSC09878.jp


мисля че с 45/2 ще стане смислен поререт също.



Публикацията е редактирана (04-10-11 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   04-10-11 13:25

И на това му се вика компактна сис-ма?
http://dpreview.com/reviews/sonynex5n/images/evf.jpg

Ако трябва да държа това по-добре да си взема един ДСЛР ...
До една година Никон ще покаже къде им е мястото на тия играчки ...
Сони ще преживеят ама за Оли не знам [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: hotsnail   
Дата:   04-10-11 13:39

@pumabg това се събира в дланта на средностатистически възрастен хуманоид.

Тежи 300 грама някъде - сравнено с ДСЛР е около 1/3 от тежеста на ДСЛР с китак. А ДСЛР с хубав обектив е около 5 пъти по-тежък.

Около 2 пъти и половина е по-малко от среден ДСЛР като габарити.

Та не знам за какво говориш. Моето си го наося на кайшка от компактно апаратче.

Аз не разбирам защо има теми Д7000 или К5 да купя или друга отмираща глупост. Няма смиъл от ДСЛР за 90% от хората.

ДСЛР-а остава само за пилци, спорт, репортажи. Та и това ще е до време.

А никон да видим дали ще я продават тая система догодина или фиаското ще е много голямо. Пентакс май вече спряха безумиците си?



Публикацията е редактирана (04-10-11 13:42)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   04-10-11 14:25

Хората които се занимават малко или много по сериозно с който и да било жанр от фотографията на дали ще преминат изцяло на компактна сис-ма.
В това даже самите марки нямат интерес...Да не говорим за физическите трудности /не от физическо :) а от науката физика/, които биха се породили много бързо ...
За мен компактно означава да може човек да си го сложи в джоба и когато види нещо интересно да го снима ...
Никон са разбрали това и можеш да си сигурен, че няма да сгрешат ...
Сони като един голям концерн наливат яко пари, но до сега основният им хит са матриците ...
Тези обаче матрици изискват и много добра оптика, която няма как да бъде компактна ...
За ръчно фокусни "неща" е абсолютно не сериозно да се говори...Ако не си забелязал годината е 2011 скоро 2012!
За мен още дълго нещата ще са разделени на ДСЛР и компактни безогледалки ...

Практически сапунерките ще изгубят своята роля, за сметка на по-горните.

Идеята е да се накарат повече хора да дават пари за оптика и други, както и да се разработват нови технологии в малки размери ...Всичко това обаче плавно и без загуби!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   04-10-11 14:38

Тези играчки на Сони и Оли са позиционирани за такива хора, като теб... Не искам да ти правя анализ не те познавам, но хора които обичат джаджите играят си експериментират и се кефят на компактното и готино боке [smilie5]
Там е работата обаче, че на дали някога ще видиш човек, който се изкачва по върховете на планините и спи там с идеята да снима невероятните залези, изгреви звезди и прочие да тръгне с "тази пластмаса" там.
Няма да видиш и хора които снимат сватби, нито уалдари, нито спортни фотографи...
С такива апарати можеш да видиш някой баща на дете, турист или тинейджър, които обича да прави филмчета ...
Също така трябва да ти е станало ясно /все пак си голям човек, до колкото виждам/, че разликите или така наречените сухи данни са твърде субективно нещо ...
Разликата между 300гр. и 900гр. е много по малка за един човек от колкото разликата м/у 1кг. и 3кг. ...
Така че не на мен тия. Аз характеристики четях, когато бях на 20г. сега ме интересува повече какво АЗ бих направил с дадена техника а не какво пише за нея ...
Cheers

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: georgioiv   
Дата:   04-10-11 16:05

да да... pumabg ти май си вярваш като ги пишеш тия...:))))

с колко от тия апаратчета си двяижил и си снимал, та такава увереност... Заболяха ме пръстите да пиша, че аз имам и ДСЛР и компактна система и вече година се чудя за какво аджеба да използвам тежкия ДСЛР и така и не мога да се начудя и раницата с големия кютюк и автофокусните му обективи прашолясва... Или айде и мене ме охарактеризирай, че не снимам сериозно, ми си купувам джаджи... Ми да, купувам си... вече 30-на механични обектива си купувам, няма да ти кажа каква мания е, че некса може да снима с всичко което му сложиш.... [smilie5] И приказките че не бил компактен и не ставал за пейзажи примерно - са измукани от пръстите. Това не е вярно. Става си пейзажи чудесно дори, слагам му от време на време моя канонски 10-22 с полафилтър, завивам си го на статива - хоп, пейзаж... Или с неговия 16/2.8, позатварям блендата да не омазва съвсем - хоп - пейзаж... Ами панпорамата = слагам на статива и въртя бавно по хоризонатала - и хоп сглобява си сам панорама.... и после си прибирам чантичката където държа 2-3 обектива и апаратчето слагам в джоба, щото с китачето си е цигарена кутийка почти..... Ще вземе някой да ви прочете глупостите кое за кое не ставало, дават хоерата невероятни пари за тела и обективи, защото са прочели в някой форум, на някой умник фантазиите.... [smile]



Публикацията е редактирана (04-10-11 16:14)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-10-11 16:23

И какво стана сега, мъкнете по 2-3 големи обектива, а се кефите, че апарата бил малък... Истината е една, че просто матрицата му е наистина добра и адаптера за различните системи го правят супер дупер играчка. Такава, каквато би станал и всеки ДСЛР с такива адаптерчета. Съгласен съм с pumabg [smilie24] thor пуска кадри с обектив 135Л, дето е ясно, че е зверски и още 100 кадъра да пусне, ама де е кяра от цялата работа от НЕКСА с тоз тупуз отпред... Единствено, че Сони изкараха яките сензори и може повече да му е кеф да го завие на Сони, отколкото на Канон [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-10-11 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   04-10-11 16:25

На мен ми плащат за "тия" Но ти със сигурност си си повярвал, че с тази кутийка си real ninja ...
Снимай си и не ме занимавай с твоите монтирани панорами ...
Между другото пиши малко по разбираемо, че и без това слушам само мякане около мен сега и това ако трябва да ви чета [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mitakabs   
Дата:   04-10-11 16:41

pumabg, "тея" играчки са направени да допълват а не да заместват! Разбира се че няма да ти гърмя птичките с тоя Некс закачен на 2 кила оптика отзаде! Но апаратчето си има достойства и никой не ги отрича. Може би ти ги отричаш или какво....?!??[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: thor   
Дата:   04-10-11 16:42






''Автор: Alex-dan 
Дата:   04-10-11 16:23

…….. thor пуска кадри с обектив 135Л, дето е ясно, че е зверски и още 100 кадъра да пусне, ама де е кяра от цялата работа от НЕКСА с тоз тупуз отпред... ''


големия кяр ще е, като си разпечатам преходника за Leica M, Zeiss ZM и Voigtlander M обективите….

а що се отнася до 135/2.0L, просто по стечение на обстоятелствата станах собственик на две бройки и имам повече '''тестови'' кадри….

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mitakabs   
Дата:   04-10-11 16:43

написа:

>

>
> а що се отнася до 135/2.0L, просто по
> стечение на обстоятелствата
> станах собственик на две бройки и
> имам повече '''тестови'' кадри….
>
> [shtrak]

ОооООоо, дай боже всеки му! [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-10-11 17:17

[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   04-10-11 17:18

pumabg, "тея" играчки са направени да допълват а не да заместват!
Прочети ми постовете още един път и ще видиш, че сме на едно мнение [smilie3]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mitakabs   
Дата:   04-10-11 17:37

Може и да не съм те разбрал сории [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: georgioiv   
Дата:   04-10-11 21:57

[shtrak]



Публикацията е редактирана (05-10-11 13:59)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: hotsnail   
Дата:   04-10-11 22:59

Ами аз не съм голям разбирач. пума ти ми кажи.

Сега в момента сумарния им дял на тия малки апаратчета с големи обективи на оли, панасоник и сони е към 40% от пазара на системни апарати. Сумарно надхвърлят дела на никон или канон. Ако добавим към това, че Сони и Пентакс продават и ДСЛР-и, то реално никон и канон са под 50% от пазара!

Преди 3 години никон + канон бяха около 75-80% от пазара.

Та за мен е ясно кои са губещите играчи - тия с големите черни апарати.

Тук може да се дърпаме кое е по-добро - оли или Сони. Факт и новия НЕКС-5н и новия олимпус ще продадат много повече от новия голям черен никон - а последно такъв май тая година няма за съжаление, та какво да продават не знам.


ПП за допълването за сега съм съгласен от гледната ми точка некс-5 (стария модел). НЕКС-7, GH-2, G3 май напълно елиминират нуждата от ДСЛР. NEX-5n е ужасно близко - липсва му един адаптер за светкавици и ДСЛР-а няма шанс дори да си помислиш че може нещо подобно.



Публикацията е редактирана (04-10-11 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   05-10-11 09:58

hotsnail, извинявай, но ще те коригирам!
Ти за качество ли говореше или за количество?
И не прави грешката да слагаш на едно ниво компактни сис-ми с ДСЛР такива ...
Двете са съвсем различни и за различни потребителски групи ...
Фактът, че ФИАТ е най големият концерн за автомобили в Европа на дали би ме накарал да си купя каквото и да било от тяхната маркова гама ... Скъпите спортни возила не коментирам, тъй като те са и доста скъпи ...
Та нормално е когато един Некс струва 650лв.да се продава в пъти повече от един Д7000, който е на доста по висока цена ... Ма съвсем нормално!
И последна скоба, предполагам си на ясно, че най големи печалби фирмите генерират от стъкла а не от тела ?
В този ред на мисли, смяташ ли че Сони са много на печалба, при условие, че повечето хора ползват техните адаптори и куп други обективи?
Нещата са много навързани!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mitakabs   
Дата:   05-10-11 10:11

Абе стига сте обръщали темата на ВС.<>вс....Некса и въобще малките са си прекрасно допълнение към системата!
Пума, знаеш ли какъв кеф е да си го турна в джоба и свободно да си се разхождам из целия парк или където и да е..а сега си представи твоя д7000 с голямата ти Сигма..долу горе колкото моя апарат с 24-70 / 2 кила без грипа/ и при положение , че не снимам пилци претегли добре кантара към къде ще наклони! [shtrak]
..та тука бият Сони. И затова хората си ги купуват, малко, леко, качествено и на добра цена! те това е! [beer]



Публикацията е редактирана (05-10-11 10:12)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   05-10-11 10:19

Митак ама пак същата грешка правиш! Не може да сравняваш GTI със Порше /малки сис-ми с ДСЛР-и/, колкото и да е добро първото ...
Дай да видим как ще се справи Nikon V1, J1 и тогава ще спорим ...
Аз смятам, че Никон имат по правилно пазарно решение, но това ще се види съвсем скоро...
Единствено се плаша за Оли, защото те са поставили всичко на една карта ...
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: georgioiv   
Дата:   05-10-11 10:27

mitakabs: да, по-добре нямаше как да се обобщи [smilie24]


"И не прави грешката да слагаш на едно ниво компактни сис-ми с ДСЛР такива ...
Двете са съвсем различни и за различни потребителски групи ..."

ето я грешката на теоретика.... Осъзнаването ще стане когато поснима с NEX... Честно казано и аз не съм предполагал до каква степен тая сапунерка ще измести голямото черно тяло. Но при мен го направи. И не като допълнение :) Да, оставих си ДСЛР за телеобективите и стробията и за да покажа че имам и голям фотоапарат за показване, когато това е необходимо. Други предимства ниския клас ДСЛР просто нямат, а колкото до стробията, с nex 7 и това отпада като проблем. Остават големите тежки телеобективи, фенщината и гъзарията... :) И докато като някакъв, макар и смешноват компромис - могат да се закачат големите телета на сапунерката, то гъзарията и фенщината ще докарват още някоя и друга година парички на големите компании, след което ниския клас ДСЛР славно ще отидат в историята и на етажерките на колекционерите... :) КОйто не го вижда това си е негов проблем... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   05-10-11 10:55

Благодарение работата на такива теоретици, като мен ти се мислиш за "умен" потребител със свобода на избор ... Всъщност скоро ще разбереш, че това въобще не е така!
Сони нямат сметка да заместват ДСЛР-си с НЕК-ве ... Просто защото първите са по лесни за изработка, по профилирани и не на последно а на първо място, водят повече клиенти, които им купуват обективи...
За това малките сис-ми ще бъдат винаги орязани от към функции...
Това че при теб НЕК-са е заместил голямото тяло няма нищо лошо. Но ти не си профилиран фотограф а просто си снимаш /м/у другото имаш хубави снимки/. Само че тук идва ГОЛЕМО АЛО!!!
Щом само си снимаш за какво ти е ултра добро качество? Никон бързо разбраха, коя е нишата към която всички се стремят и ти гарантирам, че с по малките си размери и големият брой фенове по света снимащи с никонски стъкла ще обърнат пазара!
Ако си мислиш, че един обикновен човек, който търси добро качество и компактност за семейният албум ще направи разлика в качеството м/у Некса, Олито и Никона си в грешка ...
Никона има по добър маркетинг, по малък размер и като се корегира цената всичко ще си дойде на мястото ...
Аз пак казвам, че най ще ми е мъчно за Оли, защото Никон 1 е най голямата заплаха за тях ...
[smilie3]

Сони са огромен концерн те много често влизат в някоя ниша взимат от нея каквото могат и си тръгват ...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: n1x0n   
Дата:   05-10-11 11:20

Има едно нещо наречено КОМПРОМИС.

Когато човек купува система, той прави такъв компромис - съобразно важността на фактори като качество на изображението, тегло, цена, размер и т.н. ЛИЧНО за него.

При това положение е абсолютно безмислен спора между двама души, за първият от които е по-важен размера и автофокуса, а за вторият - бокето и работата с ръчнофокусни обективи.

Просто всеки от тях цени по-високо различни качества на дадената камера и е абсурдно всеки да кандърдисва другия, че не е прав.

Никога системите с малки матрици няма да имат качество на картинката /и нямам предвид само резолюция/ като тези с ФФ или 1.5 кроп, и никога вторите няма да са толкова компактни колкото първите.


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: ZENON   
Дата:   05-10-11 11:59

n1x0n,
без капка намерение за каквото и да било заяждане от моя страна - живота ме е научил че "никога" не е много правилна форма за изразяване на мисли.



Публикацията е редактирана (05-10-11 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: n1x0n   
Дата:   05-10-11 13:42

Прав си, макар законите на физиката се държат доста стабилно последните няколко века, що се отнася до оптиката... [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: emoxide   
Дата:   05-10-11 14:09

В ревюто на NEX-5n от DPreview на страницата къде сравняват изображенията от RAW при високо ISO вместо един от конкурентите, напр. 3100 сложих NIKON D7000, при стойност от 1600 и 3200 избрах частта от кадъра където е една кутийка с макари. Ами резултата е че в RAW никонската картинка е дори ако не по-добра откъм детайли, то поне на същото ниво, спрямо по-новата матрица на NEX-5n+по-слабият му АА филтър.
Аналогично и картинката от Canon 600D не отстъпва. Заключението ми е, че всеки среден клас DSLR излязъл на пазара миналата година има не по-лоша картинка от прехваленото Некст-че.

Силата на новите NEX-ове е в по-добрите резултати в *.Jpeg, което е идеално за масовия потребител, където не максимално възможното качество на изображението е необходимо, а просто да вдигне апаратчето да натисне копчето и накрая да се хили доволно, че е запечатал нещо, което намери за интересно. За около 95% от хората, това е достатъчно, по мои наблюдения. В това число и за мен :)

За мен,единственият наистина ГОЛЯМ недостатък на NEX е, невъзможността да фокусира автоматично при слаба осветеност. Няма и подпомагаща АФ лампичка, за натъмно. А дочувам PEN E-P3 изобщо нямал подобни слабости. Но пък картинката му над iso400 няма детайл в сенките което е гаднооо!

Като гледам предполагаемите цени на NEX-7 и A77 в базовите им кит-ове, сериоооозно везната ми се накланя в полза на втория. А и AF 11кръстосани хич не е зле [smilie5]



Публикацията е редактирана (05-10-11 14:17)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mitakabs   
Дата:   05-10-11 14:31

emoxide написа:

> В ревюто на NEX-5n от DPreview на
> страницата къде сравняват
......

Кой е казал че е по -нова като е същата като в А580??

Заключението ми е, че
> всеки среден клас DSLR излязъл на
> пазара миналата година има не
> по-лоша картинка от прехваленото
> Некст-че.

Некс 5н си е с вече използан матрица - 7-цата е друга бира...


> За мен,единственият наистина
> ГОЛЯМ недостатък на NEX е,
> невъзможността да фокусира
> автоматично при слаба осветеност.
> Няма и подпомагаща АФ лампичка, за
> натъмно.

И кой ти каза че Некс 5 няма АФ асистент лампа..има си и още как. На всичко отгоре когато се включи фокусира пъти по -бързо!

Ей не така наизуст де..... [smilie10]



Публикацията е редактирана (05-10-11 14:32)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: Jankoff   
Дата:   05-10-11 14:33

Аз продължавам да съм горд олимпиец 4/3 и ми е кеф. Имам светлосилни праймове, които един ден - живот и здраве - няма да има проблем да се закачат като ръчни на някое PEN-че.
Знам, че Sony с тоя NEX имат и ще имат предимство с по-голямата матрица за снимане на по-тъмно, но обективите им няма как да станат малки. Мислил съм си за едно NEX-че за снимане на по-тъмно като добавка към Olympus E системата, която използвам, но при NEX-5N ме възпира най-вече ето това:
Image Stabilization: 'Optical SteadyShot' system on selected lenses
При положение че Сони правят стабилизация в DSLR телата!?!?
Значи, щом дори при Sony NEX-5N няма стабилизация в тялото - а явно няма да го има и при Sony NEX-7, част (голяма част) от предимството на големия сензор на Sony се губи. Отделно - плаща се яко за стабилизация при стъклата - за всяко едно от тях, като някои от тях не само нямат сега, но и няма да имат. Докато при Олимпус стабилизация просто ... винаги има, независимо от стъклото!!!
Абе, да живее Oly - ура! Орлите да се мерят с нас! [smilie5] [smilie5] [smilie5]

_____
P.S. Не виждам голям смисъл от NEX - при положение че сензорът на Sony A 580 е МНОГО по-добър на високо ISO. Разликата при обема и теглото спрямо NEX е пренебрежим, а получаваш за същите пари много по-добър сензор и стабилизация в тялото!!!


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mitakabs   
Дата:   05-10-11 14:40

Jankoff написа:


> P.S. Не виждам голям смисъл от NEX -
> при положение че сензорът на Sony A 580
> е МНОГО по-добър на високо ISO.
> Разликата при обема и теглото
> спрямо NEX е пренебрежим, а
> получаваш за същите пари много
> по-добър сензор и стабилизация в
> тялото!!!
>

И ти май не си хващал Некс а,? РАзликата в големината / в теглото да не говорим! / е в пъти спрямо А580 МОЛИм... [smilie5]



Публикацията е редактирана (05-10-11 14:41)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: georgioiv   
Дата:   05-10-11 14:46

"При това положение е абсолютно безмислен спора между двама души, за първият от които е по-важен размера и автофокуса, а за вторият - бокето и работата с ръчнофокусни обективи.
"
спорът не е точно такъв... :)

Спорът е - има ли смисъл от нискобюджетни ДСЛР-и за фотолюбителите, при положение че НЕКС (засега само те) много успешно ги заместват във всяко едно отношение, изключая ползването на свръх теле оптика. Бързият автофокус не е предмет на спора, защото автофокусните обективи на некс също много бързо и точно фокусират, а единият от двата налични на пазара има и стабилизация. Механичните ръчнофокусни обективи са си екстра +, изключително удоволствие при работа с тях доставят Некс-овете... [smile]

Това като цена, в цифри сметнато ще е интересно. Раница с 5-6 обектива и ДСЛР срещу НЕКС с двоен кит и безброй обективи от всички други марки с преходник....

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: Jankoff   
Дата:   05-10-11 15:04

mitakabs написа:
РАзликата в големината / в теглото да не говорим! / е в пъти спрямо А580 МОЛИм

NEX-ът тежи 300 g, А-580 тежи 600 g. Дотук добре - разликата е два пъти.
Но като се закачи 500 г. обектив, става 800 г срещу 1100 г, което вече далеч не е два пъти, а предимството на А-580 е ясно.
Като големина разликата е дори по-малка!
А и тези чудовищни обективи на малко телце - не е добре и естетически даже, функционално да не говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: emoxide   
Дата:   05-10-11 15:06

mitakabs, да ламбичка си има, но не е особено ефективна, особено ако обекта ти е на над 7-8м. Ако погледнете назад в темата /стр.3/ съм пускал мои примери от NEX-5 снимани на тъмно, всичко това бе възможно само с ръчно фокусиране.

А матрицата на този NEX-5n е чистак-бърсак нова 16.1Mpix направете си справка. По-старата е 16.2Mpix, каквато е инсталирана и в SONY NEX-C3, A55, A580, NIKON D5100 и D7000 [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: thor   
Дата:   05-10-11 15:23

на вкус и на цвят приятели няма…..

всеки си харесва по нещо в дадена система и си я/го защитава…..

хубаво ще е, както е писал горби и да се пуска по някоя картинка ….. като например серджи, показва кое му харесва, и защо предпочита Оли, и го прави, и с картинки….

аз например преди почти 3 години си взех един Panasonic G1 и все още го имам, и си ми харесва, и си го ползувам, и най важното е, че съм доволен…..

пробвал съм го с най различни обективи, като някои от тях вече пробвам и с Nex, еми примерно такава картинка

Sony Nex-3 & Canon FDn 85mm f1.2L

http://i.minus.com/iPw4QqQFe6JMI.jpg?q=0.353356051038




като излъчване - с един и същ обектив, не мога да извадя с м4/3-системата…..

верно има други картинки, които пък с Nex-а не мога да постигна, затова и засега съм с двете системи, не, че снимам кой знае колко….

[shtrak]



Публикацията е редактирана (05-10-11 15:56)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: ZENON   
Дата:   05-10-11 15:43

Имам чувството, че се увличаме в безмислени дискусии. Забравяме, че снимаме (повечето) за кеф.
Аз лично мисля да грабна едни 5Н и да го шракам с ръчни за кеф, въпреки, че ползвам К5 и КХ.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mihajlov2   
Дата:   05-10-11 16:02





Публикацията е редактирана (05-10-11 20:03)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: n1x0n   
Дата:   05-10-11 21:13

Спорът е - има ли смисъл от нискобюджетни ДСЛР-и за фотолюбителите, при положение че НЕКС (засега само те) много успешно ги заместват във всяко едно отношение, изключая ползването на свръх теле оптика.

Докато EVF-ите продължават да са тотална порнография - бих разбрал напълно всеки любител, който предпочете DSLR пред NEX или друга безогледална система.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: georgioiv   
Дата:   05-10-11 21:19

и що?
... въпрос на навик е според мен... аз бързо свикнах на големия ярък дисплей, нищо че постоянно си дигах сапунера до очите за да фокусирам в началото... :)))
(btw NEX нямат до 7 серия ewf, ма аз не страдам особено от липсата му, може би малко при силно слънчево време)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: n1x0n   
Дата:   05-10-11 21:25

Мани ти тоя навик... имат още много хляб да изядат с тия EVF-и, поне според моето разбиране.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-11 21:57

Тука стана разговор между пипали и не ипали компактни апарати.

пума, янков и другите идете и си барнете някое компактно апаратче. Въобще нямате идея за какво пишете.

Нормално е да вие страх като не знаете за какво иде реч.

1. Цената на компактните апарати за съжаление е сходна с ДСЛР. НЕКС-7 и ГХ2 май са по-скъпи от любителски клас ДСЛР като Д7000.

2. Матрицата на 5н е нова матрица и е по-добра от всички стари 16мп апарати вкл. А35, Д7000 и А580. Вижте темата за некс-7 и некс-5н

3. Шума и качеството на снимките от НЕКС е на равно или по-високо ниво от ДСЛР. Подобно на лайка е по-високо качеството от СЛР - обективите са съвсем различни за некс и микро 4/3

4. повечето компактни апарати като некс и пен имат фокус асистент, имат напълно функционален АФ за снимки и по-време на видео (за разлика от сакатите ДСЛРи), фокусират при слаба светлина, ръчния им фокус е много по-лесен и точен от ДСЛР, имат всички настройки на ДСЛР и дори имат някой неща дето ДСЛР не може да прави

При некс-а спрямо готин СЛТ на Сони ралзиките са

1. СЛТ-то има по-бърз фокус и по-добър следящ фокус за пилци, спортисти и подобни

2. СЛТ-тата имат обувки за стандартнии мигалка

3. СЛТ-тата имат повече бутони

4. СЛТ-тата имат 1/8000 макс скорост и 1/250 синк

В обратна посока има доста по очевадни и важни предимства

1. Тялото се събира в щепа или джоб, а не в сак или раница

2. Могат да се ползват всякакви обективи вкл. Лайка М, контакс Г, м39

3. Видеото е по-добро и има функциониращ АФ без ограничения за осветеността (СЛТ-тата май само на отворена бленда фокусират бързо, ДСЛР-ите хич не могат)

еми това е. [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: serjy   
Дата:   05-10-11 22:25

айде малко снимки, че много приказки станаха [shtrak]

http://www.hifi-bg.com/download/Pen/Rila_09_2011/P9222496a.jpg



http://www.hifi-bg.com/download/Pen/Rila_09_2011/P9242581a.jpg



http://www.hifi-bg.com/download/Pen/Rila_09_2011/P9242648a.jpg



http://www.hifi-bg.com/download/Pen/Rila_09_2011/P9242607a.jpg



http://www.hifi-bg.com/download/Pen/Rila_09_2011/P9242630a.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: emoxide   
Дата:   06-10-11 01:19

serjy [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: marto   
Дата:   06-10-11 07:59

Да не потъва темата... [smilie3]


http://martinpetrov.net/temp/MAR00167C1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: IDA   
Дата:   06-10-11 16:58

Някой ще ме светне ли, с какъв преходник става закачването на канонски EF и EF-S обективи на НЕКС-а? Как се управляват фокусът и блендата в такива случаи? Има ли потвърждение на фокуса и въобще как се работи с такива обективи?

Извинявам се за невежеството.


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: PolarBear   
Дата:   06-10-11 17:21

ЕФ и ЕФ-С не са добра идея. Преходници има, но общо взето вършат работа колкото да свържат механично тялото с обектива. Фокусът - ръчен. Блендата е неуправляема...освен ако не си носиш и ЕОС-тяло с теб.

Бих ти препоръчал канонски ФД обективи за НЕКС. Фокусът си е ръчен, ръчна е и блендата, а се случва някои ФД оптически да превъзхождат ЕФ-аналозите си. Класически пример е ФД 50/1.4 "the standard lens of the standard lenses", който в момента струва около 100 лв.

За ФД има два вида преходници: единият е с допълнителен въртящ се ринг и щифт за блендата, а другият - без тази част; в такъв случай се налага леко бръкване в обектива и освобождаване на една пружинка за скачащата бленда (обратимо е).

Като цяло обаче присаждане на СЛР-ски обективи на безогледалка донякъде губи смисъл поради големия им размер а също и големия размер на преходника. За тази цел идеални са обективи от телеметрични камери.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: IDA   
Дата:   06-10-11 17:58

Благодаря ти, PolarBear [smilie24]

А за механичните обективи на М42 има ли преходници? И има ли НЕКС-ът някакво потвърждаване на фокуса с такива обективи?

Просто питам за обективите, които имам. Нямам намерение да си купувам нови.

И един последен въпрос. За НЕКС-а има ли някакъв си негов широкоъгълен твърдофокусен обектив от типа палачинка на Ф2,8, който да прави апарата достатъчно компактен, за да влиза в джоба на якето ми например? Ако има, това би го направило идеален за пътувания, когато се снима главно широкоъгълно. Още си спомням лентовия ми Олимпус Мю 2, който беше с такова обективче на 35/2,8 и правеше великолепни цветни диапозитиви. Ако НЕКС-ът можеше да го замени, бих си го купил.


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: nrk   
Дата:   06-10-11 17:59

Автор: ZENON
Дата: 05-10-11 15:43

Имам чувството, че се увличаме в безмислени дискусии. Забравяме, че снимаме (повечето) за кеф.
Аз лично мисля да грабна едни 5Н и да го шракам с ръчни за кеф, въпреки, че ползвам К5 и КХ.


Щом снимаш с пентакс, виж и безогледалните Самсунг. Телата са малки и удобни, имат (за разлика от сони) копчета за всичко, забравяш за менюта - направо почваш да снимаш без да се чудиш кое за какво е. Автофокусните им обективи са хем много добри, хем много малки (за разлика от тези на сони).
Картинката на ниски чувствителности има същия детайл като на некс, а до 1600 няма да ги различиш нито разпечатани на А4 нито гледани на fullHD телевизор, освен ако не зяпаш на 100%.

А, и NX10 и NX100 са неприлично евтини в момента:
http://www.photo-univers.fr/c132-samsung-nx



Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: PolarBear   
Дата:   06-10-11 18:06

ИДА, преходници има наистина всякакви. Евтини, скъпи, за всяка резба и байонет. Вкл. и се поръчват - Слав ги изработва и изпраща за два дни. Липсата на огледало и малката работна отсечка позволяват с НЕКС да работи на практика всеки обектив за лайка формат и нагоре и това е силата на системата. Специално за М42 няма абсолютно никакъв проблем.

НЕКС-ът има собствен обектив 16/2.8. С него апаратът става наистина джобен формат. Качеството му не е върховно, но като се позатвори блендата, резултатът е съвсем приемлив.

[shtrak] [smilie24]



Публикацията е редактирана (06-10-11 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: nrk   
Дата:   06-10-11 18:07

IDA, Samsung имат три подобни обектива. И за трите не съм срещал лоша дума - само хубави неща има писани. Струват между 160 и 220 евро, в списъка с коледни играчки са ми, да видим кой ще ме огрее.
http://www.dpreview.com/products/samsung/lenses/samsung_16_2p4

http://www.dpreview.com/products/samsung/lenses/samsung_20_2p8

http://www.dpreview.com/products/samsung/lenses/samsung_30_2

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: IDA   
Дата:   06-10-11 19:35

Благодаря на всички за полезната информация, която ми помогна да взема решение. На този етап покупката на НЕКС-а я отлагам за неопределено време.


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: kirilius   
Дата:   06-10-11 20:35

Малко инфо по темата. Тъкмо се връщам от един магазин, в който се продават и E-P3 и NEX-5N. И двата бяха с китовите си обективи. Поиграх си и с двата малко. Веднага се забелязва, че E-P3 фокусира МНОГО по-бързо от некса. Светлината беше сравнително малко, но E-P3 се справя чудесно с фокуса, докато NEX-5N се мъчи леко.

Това, разбира се, е важно само за тези, като мен, които снимат с автофокусни обективи. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: luboar   
Дата:   06-10-11 20:41

Едно рамо от мен за Е-Р3. Камера с която се работи бързо като пренастройки. И прилича на фотоапарат, което не е без значение.

На Некс(а), трабва да му правиш аутопсия (да бъркаш навътре в меню) за да смениш елементарен режим. Все пак сме фотографи а не гинеколози нали ?


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: emoXide   
Дата:   07-10-11 01:37

kirilus, благодаря ти братле, нещо наистина точно по темата :)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: dashikov   
Дата:   07-10-11 08:23

Кажете, моля, ръчнофокусни ултра-широки обективи,които ще работят на некс-а, че под 16мм аз не намирам.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-10-11 09:41

Колко ултра широки ? примерно този ?

За м4/3 има самянг фишай.



Публикацията е редактирана (07-10-11 09:41)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   07-10-11 10:08

Въобще не ми харесаха снимките от този обектив ...[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: psychoiho   
Дата:   07-10-11 12:46

брех, какво толкова има да му се рови на некса за настройки? гледам компенсацията е извадена на отделно копче, белия баланс можеш да си го извадиш, блендата е там и готово

кои фотографски настройки сменяш на всяка трета снимка че ти е не-фотографски некса?

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mihajlov2   
Дата:   07-10-11 13:30

Бутоните могат да се програмират примерно за следната комбинация от функции:
1. ИСО
2. Баланс на бялото
3. Режим на мерене - интегрално, централна част, спот
4. Вид на фокусна зона и избор на фокусна зона.
Отделно чрез бутоните на диска на джойстика си има експокорекция и режим на снимане - единично, серийно, самоснимачка и т.н.
Отделно диафрагмата или скоростта се настройват директно с диска съответно в режими A и S.
Така че не е чак толкова страшно положението с уж честото ровене в менюто.
В Олимпус E-PL1 ми се налага повечко да ровичкам в бързото меню. Особено като няма и диск, а само джойстик... Не че се оплаквам де[smilie5] И двете апаратчета са си екстра.



Публикацията е редактирана (07-10-11 13:41)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: hotsnail   
Дата:   07-10-11 21:47

Да отбора на не пипалите НЕКС измисля всякакви митове и легенди и упорито отказва да пипне някое НЕКС-че току вжи се заразили.

Ергономията на НЕКС-а е доста поносима.

По-зле е от А700 или Д7000, но е напълно сравнима с по-ниския клас СЛР-ки, като скорост и одубство на работа. Днес малко цъках едно малко канонско Дизеларче - ми същата работа само дето на некс-а бутоните са му комбинирани с колелцето - инак е едно към едно с 600Д или каквото беше.

пълно празнодумие са тия дискусии.

Идете пипнете. Олимпуса е хубав просто НЕКС-а е мног по-хубав като качество на снимките.


ама ако 20/1.7 е това което ви трябва и е единствеена мечта. Няма какво да спорим

Аз бмного ужасно много се кефя на Fish Eye обектива за НЕКС. Това е супер яко и е без пари сравнено с другите фишове.



Публикацията е редактирана (07-10-11 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mihajlov2   
Дата:   08-10-11 13:04

Муш една снимчица от НЕКС-5 с китака 18-55:


http://img716.imageshack.us/img716/8642/dsc00522qn.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: dikimee   
Дата:   08-10-11 15:03

Ергономията на Некс-а е ок, само ми пречеше когато закривах LED assist-a с пръст, но се научих. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: apollo   
Дата:   08-10-11 16:04

И двете апаратчета не са толкова практични като ДСЛР-ите [smilie24]

/още едно мнение по темата/ [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: hotsnail   
Дата:   08-10-11 22:53


https://photo-forum.net/static/site_pics/184/t_1317568086_DSC06324_ff.jpg



Китака на некса е железен (всъшност алуминиева сплав ама ...)



Публикацията е редактирана (08-10-11 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: clipse   
Дата:   09-10-11 00:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mihajlov2   
Дата:   09-10-11 08:36

Още една снимка:


http://img832.imageshack.us/img832/3037/dsc00317af.jpg



Аз не споделям крайните мнения, че безогледалките са боклук в сравнение с DSLR-ите или обратното, че безогледалките са върха и ще утрепат DSLR-ите тотално. Вече хиляда пъти сигурно го предъвкахме, но ще го напиша още веднъж - поне за мене безогледалката е допълнение към DSLR-а - като нещо по-лекичко и компактно с ПОЧТИ същото качество на картинката като DSLR-а, удобно за разходчица, излет, екскурзийка, туристическо пътуване, ваканция/почивка и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: serjy   
Дата:   09-10-11 09:04

... като нещо по-лекичко и компактно с ПОЧТИ същото качество на картинката като DSLR-а, удобно за разходчица, излет, екскурзийка, туристическо пътуване, ваканция/почивка и т.н. [smilie24]

... и ако това е основният начин на снимане то, безогледалката спокойно може да бъде основна и единствена система [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   09-10-11 09:19

mihajlov2 Колкото повече кадри показваш толкова повече ме убеждаваш, че съм прав за това към кой е насочена тази камера ... Хора които обичат повече да четат характеристики от колкото да снимат ...
Охлюв, онази пчела горе на плакат ли ще я правиш? За такива кадри и сапунерка ти е достатъчна ! Виж това Цък
Всеки да си снима с каквото иска, стига да не си налага мнението и да е на всяка тема мерудия... Особено ако не е критерий за това какво хората искат и какво не ...
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: clipse   
Дата:   09-10-11 09:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   09-10-11 10:09

Автор: clipse
Дата: 09-10-11 09:47
Може наистина на ниския клас DSLR-и да им намалеят продажбите заради безогледалните...

Ще намалеят и то как ама не на Никон [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: serjy   
Дата:   09-10-11 11:05

всяка тема се развива що-годе нормално,докато не се появи никон фен [smilie18]

те това не мога да разбера, щом са толкова перфектни никоните, кво ровите постоянно по характеристиките на другите макри фотоапарати и сте на всяко гърне мерудия? [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: marto   
Дата:   09-10-11 11:06

serjy [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: pumabg   
Дата:   09-10-11 11:11

По голяма мерудия от теб, форумът май не познава. На 99.99% от Никонските теми си само ти [smilie3]
Между другото обичай си фирмата докато я има още, че идват трудни времена!
Иначе аз съм фен само на Никонският маркетинг, Канонските теле стъкла, на твърдите Цайсове, на Пентакските цветове, и на Олимпийският доф ...
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: serjy   
Дата:   09-10-11 11:25

На 99.99% от Никонските теми си само ти

това за мене ли е??? видно е, че никонаджиите сте с много точни представи за нещата [smilie18] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: emoXide   
Дата:   09-10-11 11:45

...днес съм рожденник. https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonBDayCake.gif

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: kjey   
Дата:   09-10-11 11:48

emoXide - Жив и здрав да си[beer], и хубави кадри[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: serjy   
Дата:   09-10-11 12:09

Жив и здрав, и много хубави снимки [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: ZENON   
Дата:   09-10-11 12:14

emoXide,
айде да се сдобиеш със тяло и стъкла по твой избор без ограничения и здраве рабира се [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: victory13   
Дата:   09-10-11 12:52

[beer] жив и здрав [beer]
и си пази фуджито, ежедневки винаги ще има [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: imitev   
Дата:   09-10-11 14:08


Хади!

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: imitev   
Дата:   09-10-11 14:09

2х100 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: hotsnail   
Дата:   09-10-11 15:06

Както писа Серджи ако ти върши рбаота и те кефи...за какво ти е супер тежък ДСЛР.

За мен некс-а е повече от достатъчен на пумата и на пд никак не им върши работа. С Некс или ПЕН пилци не могат да се снимат. Никой и не спори противното.

Пчелата се икефих как я снимах от ръка. Няма да я правя на плакат. Сложил съм си я за фон на компа в къщи ама не точно тоя кадър а един друг дето по-добре ми стои на 16:9 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: emoXide   
Дата:   09-10-11 16:43

Благодаря на всички за пожеланията!
S5 Fuji-то ще си го пазя, разбира се, по-скоро едно портретно бурканче 1,4 ще си взема. Харесва ми NEX-7 и
PEN e-P5 /като дойде през 2013/ ще дочакам и Mirrorless от FUJIFILM напролет и тогава ще взема решение какво да си купя. NEX-5n определено е чудесна техно-играчка с много възможности, доставяща качество на огледално рефлексна камера, с предимството на ултра-портативност и удобство за ръчно фокусиране. Но цената му е реално 800лв с китовия обектив, т.е. за другата есен цената му ще е идеална. До тогава си имам PowerShot G9 [shtrak]



Публикацията е редактирана (09-10-11 16:44)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: hotsnail   
Дата:   09-10-11 18:05

Да имат шанс фуджи да направят добър апарат. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: psychoiho   
Дата:   10-10-11 10:57

малко впечатления от мен - повече от година имам ГФ1 със палачинката и 2 ръчни канона и супер го харесвам като телце, но винаги нещо не ми достигаше в картинката, затова взех един некс 5 от ebay за 200 евро.

оказва се че некса като тяло е много по-удобен за снимане с ръчни обективи. Ама много.

Това че има чупещ се дисплей позволява да се хване много добре в по-ниска поза с лявата ръка. Понеже снимам най често детето си, такава ниска позиция на камерата ми идва дюшеш. Избора да сложат обектива в ляво на тялото им е позволило да направят отличен грип, много удобен и като краен резултат с некса ми е в пъти по удобно от GF1 (ползвам го вече година, та имам опит). С ГФ1 редовно ми се потят ръцете докато фокусирам и ме болят пръстите после.

От там нататък за моя стил на снимане всички настройки ги правя без да се замислям. Като цяло - никакви забележки за ергономията, само плюсове.

Картината на некс 5 освен това е поне една класа по-горе от GF1, ползвайки това за ориентир може да се ориентира човек за пен-а. Няма база за сравнение когато гледам финия детайл при ниско и високо исо. Когато снимам хора ГФ1 просто не може да хване ситните косъмчета, миглите и винаги тези детайли седят пластмасови а това много ме дразни, знаейки как канон 5д мк2 ще се представи. Та редовно се фрустрирах че съм зел паната а не голямата машина. Само в най-най слънчевия летен е успявал да ги хване тези неща и ГФ1 прави страхотни летни снимки, но само това. Дигне ли се исо-то на 400 вече хора не снимам че само се нервя.

Некса от друга страна до исо 640 дотук не ме е дънил, много съм впечатлен. Качеството и финия детайл са сравними със 5д мк2 (т.е. не се дразня), и даже трябва да погледна снимките кото съм правил със 5д мк1 колко е голяма разликата. Динамичен обхват не мога да коментирам, не съм снимал достатъчно в такива сцени още.

Видеото е просто супер (за сапунерка) и отново една класа на паната като качество. Обаче кой идиот е сложил микрофона отгоре а не отпред...аудиото е единствената издънка дотук.

Като цяло петицата е стархотна, особено като съм я взел за 200 евро и вече имам 2 ръчни обективчета.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: thor   
Дата:   11-10-11 23:37









Sony Nex-3 & Canon FDn 85mm f1.2L, @f1.2 + Exif

http://i.minus.com/ib1lbGygGzFE1h.jpg?q=0.589345333053



Sony Nex-3 & Sigma 10mm f2.8 EX DC HSM Fisheye за Canon, @f4.0 + Exif

http://i.minus.com/izCZ4nA2QC5F5.jpg?q=0.738900611843





последните 7 картинки, 'тествах'/пробвах миналата неделя, Minolta MD Rokkor-X 200mm f4.0 и Minolta MD Rokkor-X 50mm f3.5 Macro,

единия 200/4.0 купен за 10$, а другия 50/3.5 за 5$ или фотоапарат + два обектива + преходник общо са ми стрували 130$.

картинките не са crop-вани освен, първата с която е показан и 100%crop от нея.


Sony Nex-3 & Minolta MD Rokkor-X 200mm f4.0, @f4.0 + Exif

http://i.minus.com/iba5AvQY1uzW90.jpg?q=0.605549790737




http://i.minus.com/in4U9qovqGaVM.jpg?q=0.72490092656




http://i.minus.com/iZ4g4anT6os4o.jpg?q=0.643409644519




тук една серия 3 последователни картинки в разстояние от 6-сек.
Sony Nex-3 & Minolta MD Rokkor-X 200mm f4.0, @f4.0 + Exif

http://i.minus.com/ibiKd9bBiwQKLe.jpg?q=0.865386063386




http://i.minus.com/itLxVLnXd9uuk.jpg?q=0.507581674371




http://i.minus.com/ib0bQ1KCrCFQS.jpg?q=0.413752729506





Sony Nex-3 & Minolta MD Rokkor-X 50mm f3.5 Macro, @f3.5 + Exif

http://i.minus.com/iw3AV339ouotO.jpg?q=0.568551135955








галерия



[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: emoxide   
Дата:   12-10-11 15:33

Thor поздравления от мен, снимките са страхотни! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: emoxide   
Дата:   19-10-11 11:53

Някой пробвал ли е HELIOS 44-2 58mm 1:2.0
http://userpage.fu-berlin.de/~tobiko/Bilder/Helios/Helios.jpg




http://synoptics.com.ua/images/546/PICTURE_18.JPG



и с какво го е прикачил на NEX?


Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: PolarBear   
Дата:   19-10-11 12:25

Прикачва се с елементарен преходник, трябва да е с прагче за притискане листчето на скачащата бленда. Намират се из сайтовете за пазаруване или се поръчват за изработване тук.

Обективът е със скромни възможности, които не зависят особено от тялото. И на Некс си остава същият...

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mihajlov2   
Дата:   19-10-11 12:54

Тези дни ще изпробвам както гореспоменатия Хелиос 44 58/2, така и още няколко - Юпитер 9 85/2, няколко Пентакона -29/2.8, 50/1.8, 135/2.8, 200/4 и някакъв японски (без майтап, забравих му марката) 55/3.5 май беше. Не очаквам кой знае какво, просто за забавление.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: kapitancho   
Дата:   19-10-11 13:01

Аз явно имам някакъв много "късметлийски" Хелиос 58/2. Все гледам из обявите разни смотани, пък моят си има М/А превключвател. С него, избирам блендата, оставям на А, за да фокусирам и след това затварям на М и снимам. С тази версия ще ти е по-кофти фокусирането. Същото важи и за останалите, вероятно.

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: ZENON   
Дата:   19-10-11 13:02

Би ли драснал 2 реда и в тази тема за впечатленията ти с тия обективи и начина на работа.
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1382410&t=1382410&phorum_uriauth=


edit
Заплес съм.
mihajlov2, към теб е молбата.



Публикацията е редактирана (19-10-11 19:18)

Отговори на това съобщение
 Re: NEX-5n или PEN E-P3 ?!? (+5n dpReview
Автор: mihajlov2   
Дата:   19-10-11 13:07

Ако въпросът е към мен, от всичките обективи, които съм изброил, само Хелиосът няма превключвател А/М, а Юпитерът има гривна - отворена/затворена диафрагма. Като си поиграя, ще споделя и малко впечатления. Може и някоя снимчица да пусна...



Публикацията е редактирана (19-10-11 13:09)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »