Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Изгорих си диска
Автор: sas   
Дата:   23-09-11 01:59

Онзи ден направих голяма глупост.

Не знам защо си мислеш, че захранванията за лаптопи са на 12V и с помощта на едно такова с преходници включих външния ми диск (от големите външни). Оказа се, че захранването, както и всички такива за лаптопи било на 19.5V и кутията на диска замириса.

Въпроса ми е, дали има вероятност диска да е оцелял при положение, че тия тоци минават през контролера на кутията?

Той е гаранционен, но все още мисля дали да го нося, защото имам много архиви на него и то няколко GB, които нямам другаде от това лято.

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: klez   
Дата:   23-09-11 02:03

50/50....
вадиш харда и го пробваш на нормален компютър.
Може да е изгорял, може и да не е. Зависи как е направена кутийката

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: navy   
Дата:   23-09-11 02:03

Едно е сигурно.. информацията на диска си е цяла...
Друг е въпроса дали платката на диска е увредена.
Отговор - връзваш го за някой ПС и гледаш дали ще запали...
Ако не запали - не си правиш повече експерименти ами носиш в някой ПС фирма да му сменят платката и да извлекат инфото!

Тва е...

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: j_mironski   
Дата:   23-09-11 08:56

В Сливен имаме едни такива дето само с това се занимават - свалят съдържанието на изгорели дискове
Ако мога да помогна.... пиши

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: venny   
Дата:   23-09-11 09:16

Това, че е в гаранция едва ли има значение при твоя случай. Според мен, няма да ти я признаят.

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: attempt   
Дата:   23-09-11 09:46

Гадна работа. Ако не тръгне диска опитай в ИТЕМА . Преди 2-3 години ми спасиха снимките от един диск.


Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: netizen   
Дата:   23-09-11 10:53

Итема-В са правилните хора, но предполагам, че няма да ти се наложи

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: burningice   
Дата:   23-09-11 11:31

В някои кутии за дискове има стабилизатори от рода на 7805. По-лошия вариант е ако този стабилизатор е бил монтиран в адаптора.

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: xor   
Дата:   23-09-11 12:23

Преди 2-3 месеца направих точно същата глупост, като обърках захранването на лаптопа с това на външния хард. В следствие на това харда бачка около 5-10 мин и просто спря, след което от него взе да мирише на изгоряло.

Тъй добрата новина е, че всичко се размина доста безболезнено. Решението е следното:

1. Вадиш харда от кутията
2. Сваляш внимателно платката на харда, тъй като елементите са от вътрешната страна и не се виждат.
3. Близо до куплунга за захранването има два ценерови диода, които са защита от пренапрежение - съответно за 5 и 12 волта.
4. С мултиметър измерваш съпротивлението на двата диода. 99% този за 12-те волта ще е с нулево съпротивление.
5. Внимателно разпояваш въпросния диод и харда ти вече бачка :) (обаче вече няма защита от пренапрежение на 12-те волта, така че много внимавай със захранванията)

Малко разяснение: външните хардове използват захранване на 12V и с помощта на 7805, както е споменал burningice си подсигуряват 5-те волта. Тъй като 7805 работи при напрежения от 9 до около 32V, 19-те волта на лаптопското захранване не са му проблем, но тъй като 12-те се предполага че са толкова на входа, те се подават директно към харда. Ценеровите диоди на входа се отпушват при по-високо от номиналното им напрежение и започват да стабилизат напрежението, докато не се пробият (тогава съпротивлението им става 0 и директно окъсяват + и масата, като по тоя начин предпазват електрониката.

Ако нямаш достатъчно опит с електроника, занеси харда на някой компетентен. Процедурата отнема около 5 мин.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: ludiakolio   
Дата:   23-09-11 13:57

Нищо му няма на харда,друго се е разпушило.Купи си нова кутия и слагай харда и си ок.Гаранцията не върви за кутията.

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: dreamer   
Дата:   24-09-11 10:49

Всичко трябва да е ок. Разглоби кутията, извади диска и го сложи на някой настолен комп и трябва да си работи. Вероятно само захранването на диска е заминало...

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: xor   
Дата:   24-09-11 10:55

Май не четете какво съм написал ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: PeterPAN   
Дата:   24-09-11 18:54

xor написа:

> Май не четете какво съм написал ;)

чукча пистел, чукча не читател..........[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Изгорих си диска
Автор: asahi   
Дата:   25-09-11 12:11

Споко, всичко ще свърши добре. Ще струва малко пари, но се преживява. Вероятно ще се наложи да търсиш още един такъв здрав диск, така че се приготви информационно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »