Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Рисковете на професията или...?
Автор: benchy   
Дата:   19-09-11 16:43

Не знам дали има смисъл да зачеквам отново тази болна тема. Знам, че не е петък, но все пак...

• За кой ли път имаме нанесен побой над колега фоторепортер.
• За кой ли път в центъра на скандала е персона от категорията ВИП.
• За кой ли път това е футболната легенда Христо Стоичков.


БЛИЦ: Стоичков раздава шамари във Враца

Източникът на "новината" е жълта медия, но като познаваме характера на Камата, вероятно скандалът е автентичен. Въпросът ми е:

- Докога в БГ ще се случват такива неща?
- Докога в БГ ще има "равни" и "по-равни" пред закона?
- Има ли въобще закон в БГ, който да регламентира тази материя - снимането на лица на обществено място (личността на обекта вероятно също има значение, а в случая това е известна, публична личност)?

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: CanoniO   
Дата:   19-09-11 16:46

razdaval 6amari - zavezhda6 delo, vzima6 mu parite i po zhivo, po zdrawo...

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: Lalinda   
Дата:   19-09-11 16:48

Закон има, но както е известно от най-древни времена, това, че има закон, не означава, че населението ще го спазва.

Такава е съдбата на всички закони.

Иначе щеше да има само закони и нямаше да има наказателен кодекс, например.

И тук да попитам защо е необходимо да се снима Стоичков?

Какво ще стане, ако престанете да го снимате? Ще получавате по-малка заплата ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: jivkojj   
Дата:   19-09-11 16:48

Собственик на врачански двуседмичник бе жестоко бит

и по-надолу:

и му ударил няколко шамара

Направо червата му се влачели. Ако почне да тропа по мойта кола и аз бих му шибнал някой шамар. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: monochrome   
Дата:   19-09-11 16:50

Прочетете мненията отдолу - повечето не защитават фотографа. Едно ми хареса:

"Да си папарак не е лесно, иска се професионализъм. Снимаш без да чукаш- иначе и баба може: "Я отвори тук да ми е по-удобно." Това не е папаращина, това е дърводелщина. Правило №1: папаракът първо снима, изобщо не пита и бързо бяга. Ако случайно го сгащят, влиза в употреба правило №2: криене на апарата така, че да оцелее и да се използват снимките, боят няма значение."

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: benchy   
Дата:   19-09-11 16:53

А бе то е ясно, че медиите са поукрасили случката... Дали са му се влачили червата или не - въпросът е принципен. Позволява ли в БГ закона да снимаш публична личност на обществено място? Да или не?

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: pefoto01   
Дата:   19-09-11 16:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: navy   
Дата:   19-09-11 16:56

Абе как така ще му чука по стъклото бе [smilie18]

Ми ханални журналисти, какво да ги правиш [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: benchy   
Дата:   19-09-11 17:12

Колеги, абстрахирайте се от конкретната случка. Източникът е жълта медия, която пък цитира регионално вестниче... Как точно е станало никой не може на този етап да каже. Това ще установи следствието, ако въобще се стигне до следствие и съд.

Въпросът ми е принципен:

1. Снимаш някого (в случая известна, публична личност) явно без негово разрешение и без неговото съгласие на обществено място (разбирай на място, за чието изграждане, си платил ти като част от обществото, като данъкоплатец). Законно или незаконно е това?

2. Ядеш бой (шамари, два или един, със или без телесни повреди няма значение). От тук има две положения:

- Ако отговорът на т.1. е, че "ти си закононарушител" си взимаш поука и корегираш поведението си, ако пострадалото лице не реши освен с шамари да те превъзпита и със законови средства, като заведе дело срещу теб.

- Ако обаче "не си закононарушител", защо си ял шамарите и има ли начин да защитиш правата си пред съда. Да приемем, че в БГ все още мъждука някакъв свободен и независим съд.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: niro   
Дата:   19-09-11 17:24

Можеш да го снимаш на общ. място, да го снимаш докато се качва /или слиза, особено без бикини/ и т.н.; да го съпровождаш дори и снимаш отдалеч /както при лейди Даяна/, но не можеш да искаш да ти отвори прозореца на личната си кола /или наета таква/ да го снимаш вътре.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: benchy   
Дата:   19-09-11 17:30

Ясно. Значи колегата е бил в правото си до прага на колата, след това е навлязъл в личното пространство на персоната. Звучи логично. Значи репортерът правилно е ял шамарите (или каквото там е станало) и това е най-малкото, с което се е разминал.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: asahi   
Дата:   19-09-11 17:37

Репортерът е нарушил, Стоичков, е нарушил, жълтите медии са радухали тази жълта история и ето ти новина.

Ицо ако попадне на някоя нинджа какъв ли ще е коментарът?

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: guesswho   
Дата:   19-09-11 17:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: gbrain   
Дата:   19-09-11 19:58

ми и двaмaтa сa сбъркaли... и по-нeприятно първият

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: pepi34   
Дата:   19-09-11 23:25

Ясно е, че историята е доста оцветена, но според мен за репортажните фотографи не съществува думата етика. Аз по-принцип снимам видео, и ако се появя на общественно събитие, всеки път картинката е една и съща.Репортажните фотографи са егати наглите копелета.Един път снимах митинг.Официално от организаторите ми осигуриха кола с шибидах и поле за изява, репортажа беше за чужда телевизия. Половината път се налагаще да снимам гърбовете на репортажните колеги. Това айде иди-дойди, ама сега на 15ти снимах откриването на учебната година в италианския лицей. Папараците, така бяха окупирали празното място пред класовете, че дечицата нищичко от програмата не видяха. А имаше един дърт пръч, дето явно не можеше да се сгъва и половин час се разхождаше леко приведен пред камерата и учителките, даже не си направи труда да залегне и един път. Не че го оправдавам селянина от Хасково, ама и репортерът напълно си го е заслужил, според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: danvan16   
Дата:   20-09-11 11:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: mondragon   
Дата:   20-09-11 11:44

Не разбирам какво го защитавате тоя селяндур? Айде тоя ми се е врял, а колегите дето са били на стадиона(там на кой мач беше не помня) и той като дошъл, те почнали да го снимат вътре в стадиона, по време на мача и им се заканил "Ще дойда да ви дрънна, и ще спрете да снимате...". На официално събитие, където се знае, че има фотографи и всичко е официално. Заслужава да му се падне някое боксьорче и така да го украси, че да не може да се познае, пък после нека го дири от къде е и кой е.[smilie8] Много ми е чудно що в САЩ или в Барселона не ошамари така някой? Щото ще плаща доживот, а тамошните папараци хич не са добри и дискретни. [smilie8]



Публикацията е редактирана (20-09-11 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: ivanov.10   
Дата:   20-09-11 14:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисковете на професията или...?
Автор: asenvelikov   
Дата:   20-09-11 16:22

На мене един моторист ми чука по задния капак да мръдна, че не можел да мине между колите. Да слеза и да го шамаря ли? Да сте чували Модерния ЛЯВ цървул да е шамарил някой в Барселона или там не го снимат и не му подвикват? Просто всеки у нас се държи по доста по-различен начин от колкото в чужбина. И аз му пожелавам да попадне на фотограф с по-здрава тупалка, пък тогава нека да подскача и да се прави на приятел на Бащицата.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »