Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Развалил ли съм си обектива?
Автор: Вихро   
Дата:   12-09-11 22:44

Здравейте,

Снимам с Pentax K 200. Телеобектива ми е smc Pentax DA 50-200mm.f/4-5,6 ED WR. Днес снимах на балкона една гугутка. Бях си нагласил на авто фокус апарата. Обаче реших да заключа експозицията и фокуса и прекомпозирах кадъра. При новата композиция си нагласих фокуса от гривната ръчно. Казах си брех и така можело. Сега обаче един приятел ми каза, че в положение авто фокус при китовите обективи хич не е хубаво да се прави така. Това упражнение го направих 4-5 пъти. Ще се наложи ли да си хвърлям обектива?[smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: sokola   
Дата:   12-09-11 22:54

и сега на ауто фокус не фокусира ли китака

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: Вихро   
Дата:   12-09-11 22:59

Ами сега го пробвах в къщи, и върти ауто фокуса. Ама като е на лампа не мога да преценя дали фокусира толкова прецизно като преди.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-09-11 23:03

Баси параноите [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: tvk75   
Дата:   12-09-11 23:04

къде ли пише такова нещо,звучи като пълна глупост

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: asahi   
Дата:   12-09-11 23:05

Да, можеш да го счупиш така. Можеш да го счупиш и по други начини. Ако не искаш да го счупиш чети си указанията в менюалчето и изпълнявай само тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: erotila   
Дата:   12-09-11 23:10

да сте чували що има и по скъпи обективи [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: Вихро   
Дата:   12-09-11 23:15

asahi ,извинявай ама в твоите упътвания на обективите да не са описани всички начини по които можеш да ги счупиш? Ако бях достатъчно грамотен технически,сигурно нямаше да го направя. А и на който не му се занимава с не достатъчно компетентни хора не е длъжен да си аби времето да пише.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: lansky   
Дата:   12-09-11 23:20

а петък било далече [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: sokola   
Дата:   12-09-11 23:21

тествай утре през деня как фокусира,че той на слаба светлина доста "се шашка",предполагам,че няма да се стигне до хвърляне на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: erotila   
Дата:   12-09-11 23:46

Автор: Вихро
Дата: 12-09-11 23:15

наистина не дей така,
в упътването на всеки обектив пише дали има възможност за ръчна корекция при автоматичен фокус, ако няма значи чупи се, ако имаш значи си дал пари за каквото трябва и можеш да го ползваш...

Имам познат дето не си вади картата от апарата щото вратичката имала 35 000 цикъла на отваряне и 34 999 на затваряне. [smilie8] Той е физик и знае че пружината след това ще се счупи. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: Вихро   
Дата:   12-09-11 23:47

sokola ,благодаря ти! И аз се надявам да не се стигне до хвърляне. Ще го пробвам утре на дневна светлина

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: ZENON   
Дата:   12-09-11 23:58

Нищо му няма на обектива.
Като въртиш гривната за фокус, чува ли се как стърже мотора (би трябвало да се върти трудно). Ако се чува, не го прави тоя номер за в бъдеще.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: aeobs   
Дата:   12-09-11 23:59

Ако му се извиниш, че си го насилил може и да изкара повече време преди да се счупи. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: esc   
Дата:   13-09-11 00:01

[cool]





[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]





[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: Вихро   
Дата:   13-09-11 00:09

erotila, така е не съм дал пари за тази опция[smilie2] Ама като въртях гривната за фокуса нямаше никакво съпротивление.Все едно си беше нормално.Дано от Пентакс да са предвидили ,че някой може по погрешка да свърши тази работа[smilie2]



Публикацията е редактирана (13-09-11 00:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: Вихро   
Дата:   13-09-11 00:11





Публикацията е редактирана (13-09-11 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: Вихро   
Дата:   13-09-11 00:13

ZENON,нищо не се чуваше такова.Въртеше се нормално.Обективът ми е без моторче

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: navad   
Дата:   13-09-11 09:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: aldygreen   
Дата:   13-09-11 13:19

Щом е без моторче, тогава си насилвал механизма, който е вграден в апарата. Но и чарколяците, които са в обектива, може да се повредят. Добре е да се избягват по-нататъшни експерименти.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: ilcoin   
Дата:   13-09-11 13:45

Нищо не си счупил, стига се шашка. Когато си го въртял си правил същото, което прави и автофокуса с тази разлика, че отверката е въртяла и мотора. Който не е включен и е добавил минимално съпротивление. А и според мене инженерите са предвидили момента някой да блокира с пръст ринга без да иска, така че са сложили достатъчен запас от якост.

Варианта евентуално да го счупиш е да фокусираш с автофокуса и при това много рязко, силно и грубо да завъртиш ринга в обратна посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: ludiakolio   
Дата:   13-09-11 19:55

Фокусните моторчета са с нисък ампераж да не хабат батерийката много,няма грижи за механизма и мотора.Не би трябвало да се шашкаш,даже и в момент на автофокус да го блокнеш с нещо.Хората са го предвидили .

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: asahi   
Дата:   13-09-11 20:08

По-важен е въртящият момент, не амперажът.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: ludiakolio   
Дата:   13-09-11 20:31

Все тая,все е тягата.Накратко няма какво да се счупи.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли съм си обектива?
Автор: jorro_z   
Дата:   13-09-11 21:26

Вихро,
досега писалите (с едно-две малки изключения) не са пентаксаджии и нямат идея, че при обективите на Пентакс има така наречения "Куик-шифт". Не всички обективи, но почти. Твоя има.

Идеята на тоя куик-шифт е динамично да изключи зацепването на мотора към предавките в обектива, което ти позволява да фокусираш с гривната за фокуса, все едно си изключил автофокуса от тялото. Т.е. напълно свободно.

Донякъде е близо до идеята за СДМ, ХСМ и други подобни системи, при обективите от най-висок клас, само с тази разлика, че при Пентакс го има на почти всички обективи от серията ДА (с изключение на ДА Л обективите).

Така че, не само че нищо не си повредил, ами то самата идея на куик-шифта е да се ползва точно по този начин, както си постъпил ти.

Сега обаче един приятел ми каза, че в положение авто фокус при китовите обективи хич не е хубаво да се прави така.
Този твой приятел не е с пентакс [cool] При другите марки наистина се скапва механиката на обектива, ако се борави по този начин.

Но ти можеш да си го ползваш абсолютно спокойно и безметежно. Повече информация ако искаш, потърси "Quick shift" при пентакс и ще разбереш.
[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »