Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Проблем със спот меренето на Д90
Автор: chepkata   
Дата:   06-08-11 11:20

Не мога да си обясня от къде идва разликата в спот меренето на Никона в сравнение със същото на турбосапунерчето ми Сони Н50. Примерно- снимам Луната нощем и при Сони-то при, спот тя е експонирана идеално, с добре видими детайли /като за тоя апарат, разбира се/, а небето е черно, доколкото при Никона, спот меренето се държи почти като матрично- луната е преекспонирана, но целият кадър, като цяло, е добре. За да получа правилна експозиция на Луната, трябва да ползвам компенсаця. Снимането на Луната само го давам за пример, не, че имам подходяща оптика.[smilie2] При снимки на други малки обекти, различно осветени от фона, резултата е същия.Централно претегленото и спот меренето много малко се различават от матричното мерене. Питането ми по-скоро е- какво точно греша в очакванията си, поради незнание разбира се. Или пък "спот-зоната" на Никона е по-голяма?[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   06-08-11 11:33

Може са поместиш снимки в темата, направени с двата апарата. Така ще бъде по-нагледно, съответно може да се коментира.[smile]

/никона много добре може да снима, бъди сигурен в това/



Публикацията е редактирана (06-08-11 11:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: jivkojj   
Дата:   06-08-11 11:43

Когато ползваш спотово мерене, нали си сигурен, че си на единична точка?
Аз ползвам почти изцяло спотово мерене напоследък и нямам наблюдение да има проблем.

Ето един бърз пример, директен jpg от апарата, само зоната го е смалила:


http://photo-zona.net/images/user61532/album14657/large/1271534969_zmuw9170_DSC_0789.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: chepkata   
Дата:   06-08-11 11:44

Убеден съм, че Никона снима много добре. Не се оплаквам, а се опитвам да си обясня по-горе описаното. Снимки току-що търсех и по-после ще кача.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: chepkata   
Дата:   06-08-11 11:50

Разбира се, че съм на единична точка. Твоят пример е ок, но ако снимаш в по-едър план лицето и зоната на измерване ти попадне в окото на модела, то същото око няма ли да е малко недоекспонирано? Говорим за портрет без допълн. осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: jivkojj   
Дата:   06-08-11 11:58

Ами по-скоро обратния ефект съм забелязал - ако окото е тъмно, има опасност да прегори лицето, явно точката е доста малка. Не съм се задълбочавал обаче. Ако се е налагало съм повтарял снимката.

Ама в твоя случай, мисля че, луната би трябвало да е доста голяма, че да измери само по нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: swan_   
Дата:   06-08-11 12:10

Различните апарати имат различен алгоритъм за изчисление. Даже различните модели на една и съща фирма се различават. Така че просто свикни с начина на работа на Никона.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: chepkata   
Дата:   06-08-11 12:12

Напълно е възможно поради голямото приближение на сапунерката да се наблюдава точно това- в нейния кадър обекта е по-голям, но при горе-долу еднакъв мащаб на цвете на фона на небето, например, разликата м/у матрично и спот при Сонито е огромна, а Никона дава по-близки един до друг резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: dpurple   
Дата:   06-08-11 17:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: chepkata   
Дата:   06-08-11 21:01

Дай жокер. Чел съм го.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: swan_   
Дата:   06-08-11 21:28

Я първо обясни според теб как работи спот меренето, защото ми се струва, че от тук тръгва проблемът :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: slyn4ogled   
Дата:   06-08-11 21:40

А на онази настройка за размера на точката за фокусиране при D90 някой обърна ли внимание ???
Не че съм некъв специЯлист, ма може от тук да се тръгне като става дума за малки обекти...



Публикацията е редактирана (07-08-11 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: chepkata   
Дата:   06-08-11 22:03


http://photo-zona.net/images/user56413/album46090/large/1312656388_mgxs6082_DSC054131.jpg


http://photo-zona.net/images/user56413/album46090/large/1312656388_cyoy5437_DSC_22071.jpg


Това са два примера.

Как работи спот меренето... Според мен апарата взема данни за експозицията от малка зона? вътре в избраната фокусна точка, а не от целия кадър/матрично/. За зоната с приоритет на центъра съм задал 8 мм., но не знам дали влияе на спот-а. Поне така пише в менюала-режими: матрично, с приоритет на център и спот.
А размера на точка на фокусиране е само за лайв-вю./дано не греша, че.../
Кроповете имат exif.



Публикацията е редактирана (06-08-11 22:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: jivkojj   
Дата:   06-08-11 22:03

slyn4ogled, ако говориш за b3, това май се отнася за меренето по централна зона.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: chepkata   
Дата:   06-08-11 22:12

Между другото, заглавието на темата не казва истината. Не, че имам проблем, просто ми е интересно защо е така. И изобщо не се оплаквам от Никона, даже напротив.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: erotila   
Дата:   06-08-11 22:25

добре де как така д90 прави четвъртити кадри дай да видим файловете от апарата...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: bilbobaggins   
Дата:   06-08-11 22:28

на какви режими са съответно в двата апарата, настройки на компенсации и др?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: swan_   
Дата:   06-08-11 22:29

Снимките кроп ли са? Къде ти е фокусът на втората?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: chepkata   
Дата:   06-08-11 22:31


http://photo-zona.net/images/user56413/album46090/large/1312658924_ghir7679_DSC05413.JPG


http://photo-zona.net/images/user56413/album46090/large/1312658929_fleq2544_DSC_2207.JPG


Втората е от Никона

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: chepkata   
Дата:   06-08-11 22:36

Режима е приоритет на бленда, без компенсация и на двата апарата. Само исото е 100 за Сонито и 200 за Никона. А фокусът на втората е по централна точка/ и на първата е по централна/ и е потвърден от апарата.


Горните кадри са директно от камерите.



Публикацията е редактирана (06-08-11 22:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: bilbobaggins   
Дата:   06-08-11 22:53

с коя зона си фокусирал с никона? и какъв ти е обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: chepkata   
Дата:   06-08-11 23:09

Фокуса е по централна зона- писах го горе. А обектива е 18-105, но освен, че не става за подобни снимки, не разбирам какво отношение има той към меренето.
И пак да кажа- не искам да снимам Луната, просто това беше най-лесния пример, още е пред прозореца ми. Търся отговор за себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: asahi   
Дата:   06-08-11 23:17

Защо бъркате АФ точка със зона на спотовото мерене? Нямат нищо общо.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: erotila   
Дата:   06-08-11 23:18

просто не си нацелил луната,
и точката за мерене е голяма,
и си натиснал спусъка,
и си снимал на авто фокус
и не си активирал заключване на експозицията
друго не се сещам :


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/2010_test/chepkata.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със спот меренето на Д90
Автор: bilbobaggins   
Дата:   06-08-11 23:21

спот зоната на Д90 е 3.5мм... питах за обектива, защото ако е MF (или е включена Auto-area), тогава апарата мери спотово само в централна зона, независимо от това коя си избрал ти... освен това остава и възможността да си мръднал малко при натискане на спусъка и спота да е отишъл в черното или в прехода светло/тъмно... случва се, дори при включен VR от ръка...
Пробвай на М режим, ISO100, 1/100, f11 при пълна луна

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »