Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Питане за фотошоп CS 5
Автор: slizia   
Дата:   31-07-11 22:10

Здравейте,

Имам следния проблем:
Снимам най-често в jpeg. Когато в последствие разглеждам със стандартния viewer на windows, снимките изглеждат детайлни и остри. Същият този jpeg го отварям във фотошоп CS 5 и снимката е с по-малко детайл и острота.. Кажете на какво може да се дължи това? Има ли някакви стандартни настройки, с които програмата конвертира jpeg-a при самото отваряне и ако има - може ли и как трябва да се променят?
Благодаря за съдействието ..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: asahi   
Дата:   31-07-11 22:13

За да видиш реалната острота на кадъра трябва да погледнеш на 100% - Ctrl+Alt+0. От това по-точно няма. Вюърът може да зашарпва нещо, може и алгоритъмът му за ресайз при визуализиране да е по-остър. Фотошопът не можеш го ислъга с такива работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: iasen2   
Дата:   31-07-11 22:23

"И не забравяйте! Ако вашият фотоапарат разполага с RAW формат и вие не го ползвате – богът на фотографията няма да Ви прости!!!
"
Не знам кой го е казал, но е абсолютно прав.
Аз на моя даже не знам как се снима в JPEG

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: asahi   
Дата:   31-07-11 23:09

Глупости на търкалета.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: the_psycho   
Дата:   31-07-11 23:32

е ся, ако се снимат сериозни неща задължително в raw.. ама като тръгна да си щракам по улицата за кво ми е (освен ако не попаднеш на Кадъра)

а по темата - асахито май е прав, най-много уиндоуския разглеждач да ги изостря малко като не са на 100%; на шопеца съответно няма как да е така...

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: pefoto01   
Дата:   01-08-11 03:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: dsimova   
Дата:   01-08-11 07:51

снимам в RAW и въпреки това имам подобен проблем. При мен се появява разлика в цветовете - с CS5 цветовете сивеят и да, остротата е видимо по-малка.
Аз позлвам за разглеждане View NX, обработвам с Capture NX или photoshop CS5

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: imitev   
Дата:   01-08-11 10:13

Pefoto - RAW+JPG измислили хората.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: slizia   
Дата:   01-08-11 10:26

Здравейте, сигурна бях, че спорът ще се обърне за Jpeg и Raw ...
Аз в него не искам да участвам, тъй като, според мен, това е въпрос на предпочитания и начин на работа.
В противен случай не биха слагали на профи- тела толкова много настройки на картинката, без да има нужда от тях...
Както и да е. Аз обаче питах за конкретно нещо, което ми се струва странно.
Днес погледнах дори в дисплея на апарата и там също се вижда всичко рязко и детайлно.
Отварям с CS5 и все едно някой е дал soft focus или нещо подобно.
За гледането на 100% съм съгласна, но разликата се вижда както при 100%, така и при 75% и при 50% ...
Въпросът ми е защо се получава така? Нали за това съм настроила апарата с конкретният бял баланс, D-lightening, saturation sharp и други, както разбира се и SRGB за да имам една и съща картинка навсякъде ...
А не като raw - с всеки конвертор по различен начин ...
Хей, не виня програмата, ни най малко!!!
Просто искам да разбера къде греша, защото според мен това не е нормално ...
Благодаря ви [smile]



Публикацията е редактирана (01-08-11 10:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: asahi   
Дата:   01-08-11 10:44

Грешиш в очакванията си резултатите да са еднакви.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: detlene   
Дата:   01-08-11 11:04

Ако си променяла настройките saturation, sharp и т.н. в самата камера фотошоп не ги чете. За да ги видиш трябва да отваряш с фирмения конвертор. Това за raw. При jpg не знам как е.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: Argazki   
Дата:   01-08-11 11:12

пефото-(пък после сядай да ги конвертираш поотделно) - ама някои хора такива глупости пишат, че после ги е срам да си ги четат...и за избора на снимки и в jpg da снимаш пак трябва да го правиш...
Истинската острота на снимката не я виждаме нито във разните програмки за визуализирана на роу, нито на екранчето на камерата. Остротата на 1 jpg го виждаш на 25,50,100% и т.н., както асахи го е казал, остротата е тази , която твоя апарат е постигнал, после , че го виждаш по-остър някъде е въпрос на настройката на програмата. Ако го искаш по-остър си има хиляди начини за изостряне и разбира се ако е роу по-добре. Тъй че който иска да си губи времето с jpg, негов проблем !
Хоуг- казах !

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: slizia   
Дата:   02-08-11 09:27

Asahi уважавам те за работата ти и цена мненията ти! Но от казаното от теб излиза, че J-peg не е просто един компресиран цифров файл …
Ще дам пример – музика записана на mp3 файл. Да всеки плеър ще има различно звучене до колкото настройките са различни и класа техника.
Ама мислиш ли че едно хай енд устройство ще извади по лош звук от някой преносим CD плеър ?
А в моя случай излиза точно така! Един уиндолски вюър чете картинката и я показва два пъти по добре от ФШ…
Плюс това ако е вярно, това което казваш, че всяка програма чете по различен начин файла то тогава говорим за различни настройки. А щом е така тогава нека променя въпроса си.
Има ли настройки при Фотошоп, които да се отнасят за начина на отваряне и четене на J-peg ?
И ви подканвам да сте малко по активни всички [smile]
Като си мерите обективите и темите са по 10 страници ама като човек зададе конкретен въпрос и се оказва, че освен двама трима знаещи други няма …

Истинската острота на снимката не я виждаме нито във разните програмки за визуализирана на роу, нито на екранчето на камерата. Остротата на 1 jpg го виждаш на 25,50,100% и т.н.,
Това изказване ме уби просто [smile]
Първо защото не е вярно и второ ако наистина при теб е така мога да препоръчам добър очен лекар ...


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: asahi   
Дата:   02-08-11 10:24

Проблемът не е в джипега, а във визуализацията му. По-хубаво и по-лошо визуализиране са относителни понятия. По-точно и по-неточно е по-полезно да се ползва. Ако някой вюър шарпи и това ти харесва - ОК. Фотошопът не шарпи.

Срещам се с очен лекар веднъж годишно. Ако трябва - ще сгъстя прегледите, но това няма да промени работата на фотошопа. Той няма настройки за острота. Той е еталон - на 25, 50 или 100%. Стискам палци това да не те убива, а да нормализира очакванията ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: compur   
Дата:   02-08-11 10:33

silizia... добър очен лекар няма да помогне, защото... всички хора са различни, имат различни критерии, мислят различно и преценяват различно, използват различни качествени и количествени категории... та ако един каже "изострянето на изображението не е такова, каквото АЗ мисля че трябва да е" това не означава, че "изострянето на изабражението не е правилно или че е неправилно".

Фирмения конвертор, който може да ти помогне - в много малка степен при снимане в Джейпег, отколкото в РОУ - ти показва на 100% това, което ти си направила като настройки в апарата си - баланс на бялото, изостряне, стил на снимката и т.н.

За CameraRAW - модулът на Адоби за показване на РОУ файлове - настройките в апарата ти са ясни на 80% и затова той се стреми да ти показва "правилната" информация на 80%, а останалите 20% ги интерпретира по собствен начин. За интерпретацията се използват алгоритми, които вкарват в някакви рамки широкия спектър от настройки на ВСИЧКИ производители на апарати. По своята същност, Camera RAW, е един параметричен редактор, което означава, че той коригира определени параметри в твоето изображение, а не се занимава с картинката като цяло. Тези параметри могат да бъдат настройвани вътре в самия модул, както и този модул - CameraRAW - да бъде "обучен" да показва нещата както ти ги искаш. НО няма да стане на 100% поради... виж горното.

Така че, работата с изображенията, за получаването на МАКСИМАЛНО КАЧЕСТВО (което е различно при различните медии) е един дълъг процес...

Естествено при 5000 снимки от балетно шоу този дълъг процес е немислим, защото ако трябва да представиш 5000 снимки на следващия ден (което дълбоко се съмнявам, че някой уважаващ труда си фотограф ще направи!) това няма как да стане! Но и също така трябва да си дадеш сметка за какво са ти 5000 снимки от едно събитие!

При сватбените фотографи (които работят в чужбина) няма подобно нещо, "като снимки на следващия ден". Там се работи с месеци - 3, 5 и повече)!

Та така! Малко дълго се получи, но се надявам да е полезно!

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: iasen2   
Дата:   02-08-11 10:37

compur
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: slizia   
Дата:   02-08-11 10:46

Аз мислех, че всичко това важи за Raw но не и за J-peg...
В противен случай за какво са всички тия настройки в апарата? Щом ФШ и така и така си го чете, както той си знае ...
[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: asahi   
Дата:   02-08-11 10:54

Процесването на джипега е едно, а визуализирането му - съвсем друго. Съвсем трето е печатането му. Това са различни процеси с различни настройки, които влияят в/у тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: compur   
Дата:   02-08-11 15:09

slizia

"В противен случай за какво са всички тия настройки в апарата? Щом ФШ и така и така си го чете, както той си знае ..."

Производителят на апарата ти със сигурност не работи или не е част от концерна Adobe, който е собственик на продукта Photoshop... Настройката в апарата се прави за да може да заснемеш снимка с определени параметри и при определени условия, както ТИ си мислиш, че трябва да е.

Това е частта на заснемането, която е различна от частта на обработката! За частта на обработката на изображението не е задължително па ползваш Photoshop - има доста алтернативи на самата програма, като GIMP - безплатна, CorelPhoto..., Lightroom и т.н.

Програмата Photoshop е програма за обработване на цифрово съдържание, което не е само снимки (фотографии) и със сигурност не е измислена за обработване на фотографии (само)! Ако не и "кажеш" какво очакваш тя да направи, за да ти помогне, едва ли самата програма ще се сети, т.е. трябва да настроиш програмата по собствените си желания.

Може би ще попиташ: А как става това?
[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: slizia   
Дата:   02-08-11 15:50

Това е въпроса още от самото начало [smile]
В Camera Raw могат да се задават такива параметри ...но говорим за Raw!
Въпроса беше могат ли да се задават параметри при CS5 за отваряне на J-pegs.
В крайна сметка аз търся отговори а не ...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: asahi   
Дата:   02-08-11 16:20

В Camera Raw нагласяваш параметрите за конвертиране, въз основа на които се прави и визуализирането. При джипег нямаш конвертиране. Ако се опиташ да приложиш някой филтър визуализацията н аефекта му се наблюдава в превюто, но едва ли ще искаш да гледаш превюта.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: slizia   
Дата:   02-08-11 16:30

Добре де какво ме съветваш тогава? Аз съм много доволна от качеството на J-pegs-а
И не искам да снимам в роу и да конвертирам с кепчъра, въпреки че всички така ме съветват.
Допълнителна играчка - защо? Какъв е смисълът?
И още един въпрос. Според теб шарпенето в камерата същият процес ли е както във ФШ ?

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: e-mil   
Дата:   02-08-11 16:47

"...шарпенето в камерата същият процес ли е както във ФШ ?"

Във Фотошоп са няколко метода. Не е един.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: erotila   
Дата:   02-08-11 18:45

slizia

ако отвориш 4 програми за разглеждане на снимки и 4 ще ти дават различни на гледане снимки

ако отвориш един и същи файл с две различни програми но с еднакви настройки на програмите би трябвало почти да не забелязваш разликата в тях

"Това което виждаш не е това което е файла" ред примери могат да се дадат. По скоро се довери на професионалните програми не на програмите за разглеждане.

Монитора на фотоапарата ти не поддържа цветни профили той служи да дава информация а не да се разглеждат снимки.

Отвори си файла във фотошоп после Ctrl+l
Отвори си същия файл на дисплея на фотоапарата си избери си менюто със хистограмата... еднакви ли са!?

Направи си снимка на десктопа с отворени прозорци на фотошоп и на прозорци разглеждача и пусни снимката тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: erotila   
Дата:   02-08-11 18:49

-какво ти е цветовото пространство на видео картата
-какъв ти е цветовия профил на монитора
-в каква цветова работна среда ти е фотошоп [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »