Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Въпрос за CF карти памет
Автор: mondragon   
Дата:   27-06-11 00:22

Днес след като за пореден път преточих изцяло запълнените от снимки CF карти се замислих, колко ли пъти съм ги пълнил и изпразвал и колко още живот им остава? Картите са Sandisk Extreme III по 4 ГБ и не помня на опаковката дали пишеше колко живот имат. От друга страна методът, който използвам аз е Cut-Paste и не форматирам в апарата или компа. В една тема тук преди много време бях чел, че всяко форматиране скъсявало живота на картата...
Въпросът ми е, дали някой знае програма, като тази, която проверява броя на кадрите на апаратите, но да проверява картите по някакъв начин и има ли разлика между изчистване чрез Cut-Paste и Format?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: asahi   
Дата:   27-06-11 00:53

Няма да ти стигнат затворите на апарата, за да ти се сбъднат мрачните съмнения. Форматирай си смело картата, а като (когато) я скапеш цената и ще е смешно евтина. Ще се смееш и на въпроса си.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: mondragon   
Дата:   27-06-11 01:43

asahi, въпросът е да не изгърмя във важния момент, че тогава никак няма да се чудя, на въпроса си!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: asahi   
Дата:   27-06-11 01:58

Ами ако ти изгърми затворът във важния момент?
Ами ако ти изгърмиш?
100 000 цикъла четене/запис с фотоапарат няма да ги направиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: mondragon   
Дата:   27-06-11 02:06

асахи, на първата ми дигиталка (д50) за 10 месеца и направих 85 000 кадъра, така че не се съмнявай! А тези карти ги имам от около 2 години с тях съм и снимам с Д200, Д3 и Д700, зависи, с кой кога се падна и снимам почти, да не кажа всеки ден, за това съм притеснен, но щом казваш...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: filadendron   
Дата:   27-06-11 02:11

Аз за 3 години снимане имам само една гръмнала CF карта от 4 ГБ по време на работа сега съм на принципа повече карти по малко ГБ и една 16 ГБ за видео :)
тази карта която умря я бях купувал нова и беше на 40-50 формата явно късмет, защото друг не се е хвалил с такова постижение за CF ка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: shama   
Дата:   27-06-11 08:13

И аз имам карти на 5+ год и до сега (да чукна на дърво) никога не съм имал проблем . Иначе и аз като filadendron мисля че е най-добре повече, по-малки карти. То като се замислиш така или иначе на 5 год. трябва да ги сменяш, ако се тези запазят темповете на разтеж на файловете .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: erotila   
Дата:   27-06-11 08:37

[cool]

не не няма да пиша, всеки път форматирам

разликата от форматиране и изтриване я знаете а кът/пасте е същото

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: Батко   
Дата:   27-06-11 09:03

Имам въпросче, мисля че е по темата: Ползвам 8GB CF Transcend 400x. Не съм сигурен, дали в началото преди 1/2 година след формат показваше "0 used", но сега след формат показва "128 used" - не се сещам дали KB или MB показваше. Да не би да са и изплющяли няколко сектора?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: ittv   
Дата:   27-06-11 09:05

filadendron: абсолютно същото нещо ми се случи на мен наскоро, бях пуснал дори тема, но нищо, гръмна си картата ей така на по време на снимки, (а не беше на повече от 10/20 формата) естествено в края на фотосесията и жалкото е, че нищо не можеш да направиш, та и аз така с няколко по-малки карти.
Няма как да се застрахова човек от това да не му гръмне картата, памет е, техника е и всичко се случва, дори да ти изгърми затвора не е толкова фатално, като си про се предполага да имаш поне 2 тела на разположение при професионални ангажименти [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: thomas   
Дата:   27-06-11 09:16

Абе аз ли нещо не разбирам, или 100,000 цикъла на запис означава 100,000 пъти напълване на цялата карта с данни, преди да й се случи нещо!? За какви 20 и 50 цикъла на форматиране говорите, след които ви се скапват картите? Да чукна на дърво, ама досега само една карта ми пострада, и то преди 5 години на остров Пукет, когато в някакво селско студио опитах да си я прехвърля на CD, и ми я осраха нещо с рийдъра - явно беше или скапан, или по-скоро на заразен компютър, защото при едно четене не би трябвало да се пише по картата, нали :-). Та после я спасявах вече в България с програма за възстановяване и щетата беше на два кадъра - долните половинки. Иначе винаги залагам задължително на хубава марка и само в максималния в момента размер. Като ми се стори малък - следващата.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: asahi   
Дата:   27-06-11 09:45

Форматирането е нулиране на ФАТ таблицата и не обхваща писане и четене по клетки навътре в паметта.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: Батко   
Дата:   27-06-11 09:55

asahi, поздравления за бисера!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: Nikoneff   
Дата:   27-06-11 09:58

За да нямате изненади по време на снимане задължително форматирайте картата и то в тялото. Няма да навлизам в подробности, просто при форматирането се отбелязват лошите байтове и повече не се пише върху тях. Затова избягвайте операциите Delete и Cut-Paste.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: imitev   
Дата:   27-06-11 10:10


Батко - форматирането от много хиляди години не прави физическо форматиране на носителя.

Физическо е форматирането само на дискетите, но аз на служебния компютер нямам флопи [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: thomas   
Дата:   27-06-11 12:36

Nikoneff, определено си прав, че е хубаво да се форматира често, и то в апарата, но причините за това са коренно различни от посочените от теб ;-) Нали не вярваш, че за тези няколко секунди, за които се извършва форматът, устройството може да провери цялата памет, да отбележи някакви лоши байтове и да създаде файловата система, на която после да пише? :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: erotila   
Дата:   27-06-11 14:31

thomas

нали не вярваш че за 1 сек крушката в стаятата ти 50 пъти светва и угасва, а електричния заряд отива до трафопоста и се връща във вас...50 пъти в секунда [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: thomas   
Дата:   27-06-11 15:02

erotila, извини ме, но не хванах връзката... Ако искаш да оспориш нещо от това, което съм казал, ще те помоля да кажеш кое. И защо. ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: thomas   
Дата:   27-06-11 15:03

P.S. А крушката всъщност светва и загасва 50 пъти - но не го виждаш, защото има инертност. Или ако самата тя няма (луминесцентните примерно нямат), то окото ти има - затова и не виждаш мигането.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: Батко   
Дата:   27-06-11 15:08

Format errors & data loss

Flash cards frequently become corrupted and unusable when the cards are read / written in a card reading device. Affected flash cards will be unusable and the camera or device will be unable to format, read or write to the card. Data loss and a change in the capacity that the device displays are also signs of a low level format corruption or a corrupted CIS (Card Information System). The majority of these card format errors can be repaired and the data or photos can be recovered. A low level format with the proper software and equipment can return the flash memory card to its proper working order.

С други думи "low level format" ( който аз ползвам ) винаги форматира цялата карта и се грижи да няма грешки при записа на новите данни ( снимки ). Може би asahi е имал предвид формата без отметката "low level"!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: Nikoneff   
Дата:   27-06-11 15:11

thomas

Времето през което логически се форматира картата (5-10 сек) е напълно достатъчно да се чекнат лошите сектори на CF карта с памет 8-16-32 GB. Никой не говори за твърди дискове от порядъка на 2-4-8 TB. Всеки решава за себе си как да си ползва картата, аз само препоръчвам от опит ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: mondragon   
Дата:   27-06-11 15:15

Значи на 10 снимания (с изцяло запълване на картата) по 1 формат, е достатъчен, за да я поддържа в добро състояние?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: guesswho   
Дата:   27-06-11 15:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: GOSPODIN   
Дата:   27-06-11 15:31

Тъй като темата е за КФ карти, някъде прочетох, че има гарантирани 10 000 броя вадения и вкарвания в апарат или в кардридер и то заради физическа амортизация на контакторите (мъжкия вариант в четците и апаратите и женския на картата).
За електрониката е мисля, че е препоръчително да се ползват по-скъпи карти и читави четци.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за CF карти памет
Автор: mondragon   
Дата:   27-06-11 15:32

Автор: guesswho
Дата: 27-06-11 15:19

^ Ето така се дава лош пример на хората и се пращат после по сервизите да мрънкат...


кое по-точно визираш като лош пример?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »