Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: valbg1   
Дата:   10-06-11 22:46

Не мога да намеря отговор на въпроса как всъщност, е реализиран макро-режима при сапунерките? Какво се случва, при преминаване в този режим, с оптиката (или не само), така че да е възможно фокусиране от по-близко разстояние? В този режим как стои въпроса с фокусните разстояния и диафрагмите? Някои апаратчета имат макро и супер макро - в супер, мисля, вариото се изключваше ...?

Ще съм благодарен и ако някой ми посочи място в Интернет,където има отговори на английски (може и руски :) с други езици не се справям), аз не намирам засега нещо по-задълбочено от нивото на Ръководство за потребителя по темата.

Чудя се също - дали има значение, когато ползвам http://www.dofmaster.com/dofjs.html
и апаратчето е в макро или супер макро. Там имам само фокусна дължина, диафрагма и разстояние на фокусиране, а в същото време в тези макро режими освен от минимална дистанция може да се снима и от по-големи разстояния, които се припокриват с нормалния режим.

Някъде четох по западни форуми (жалко че не го отметнах къде) - за хора, които снимат постоянно в макро или телемакро режим, какво печелеха не разбрах, спомням си само, че автофокуса ставал по-бавен, обаче тогава ми се стори много сложно за мен и не му обърнах внимание.

По тези причини поставих въпросите в началото. Дано се намерят отговори някакви.


Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: valbg1   
Дата:   12-06-11 07:45

[smilie11] [smilie11] [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: tvk75   
Дата:   12-06-11 10:02

сложен въпрос зададе :)
или пък форума още спи

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: valbg1   
Дата:   12-06-11 21:04

Чак пък толкова ли сложен е въпроса

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: jingov   
Дата:   13-06-11 15:06

Само да попитам,защо е толкова необходимо да се знае това ? И ...! ?

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: pumabg   
Дата:   13-06-11 15:13

Всъщност Жингов, защо ни е да знаем, какво то и да било [smilie11] Най добре тъпи да се раждаме и тъпи да си умираме ... В тая държава, колкото щеш такива примери ...
Иначе за въпроса според мен макро режима не е нищо повече от възможността, апарата да фокусира от по близко разстояние и да избере правилните настройки. Сиреч - бленда, исо, скорост и светкавица ...
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: jingov   
Дата:   13-06-11 22:33

pumabg -Предполагам ,че автора на темата е останал безкрайно недоволен от обясненията в един друг форум и се мъчи да изкопчи повече от механизма на преместване на лещичката на хапаратчето.Аз досега да бях писал на производителя ....Похвално е желанието му да знае и да си обяснява,но поне за някаква марка да беше споменал или модел ...даже пример му дадох ,...[smilie10] [smilie7]
И в место да се опитваш да умничиш,да бе дал някакъв смислен отговор на човекът...
За фокусното разстояние и диафрагмите при "сапунерките" е по трудно да се говори,но все пак те са подчинени на същите правила,но в много по орязан вариант,доф има ,но не е като при истински макро обектив,много дълбок на всички възможни бленди /Канон А 720 ис,Панасоник,не му помня модела,нещо ЛЗ-3 май ,поне само от това,че така наречените обективи се състоят от само няколко лещички/2-5/от тези,които съм имал неудоволствието да видя разглобени,говоря за компактни апаратчета.[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: valbg1   
Дата:   14-06-11 07:45

Вярно е- не успявам да намеря отговори на въпросите си [smilie2]
Не се вълнувам точно от преместването на лещите, иначе да бях разглобил една вече неработеща сапунерка която имам под ръка. Като писах лещи имах предвид, ако някой може да даде аналогия с начините за постигане на макро режим при огледалните апарати.

Всъщност точно фокусните разстояния, диафрагмите и полчения доф (за които джингов казва че трудно се говори) ме вълнува, тъй като искам да снимам отблизо.
Дали е съвсем специфично за отделните марки и модели - все се надявах да има нещо принципно общо и вече с различен успех реализирано от отделните производители.

Не че всички няма да продължим емпирично да овладяваме и ползваме макро режимите, ама дано някой открие нещо [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: valbg1   
Дата:   16-06-11 21:02

[smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: valbg1   
Дата:   23-06-11 08:25

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: erotila   
Дата:   23-06-11 09:10

[smilie18]

Оптиката при фотоапаратите е направена на принципа на окото ти.
Елементарно при сапунерките.
Сложно при огледалните.

Две от характеристиките на оптиката /както и на зрението / са дълбочина на рязкост и хиперфокално разстояние.

МАКРО - макро не е снимане от близко разстояние

При сапунерките оптиката е елементарна за това фокусното разстояние е доста ограничено, но пък хиперфокалното разстояние е доста по близо от колкото при сложните системи лещи. За това при тях "всичко е на фокус" а пустите професионални "САМО РАЗМАЗВАТ. При подходящо добри светлинин условия снимат "перфектно" при сложни иекстремни няма как да се справят с вградената оптична система.
За това при огледалните, няма универсиален обектив, Всеки обектив е за нещо всеки обектив има свойства има и предназначение.
Свойствата на блендата е да пропуска светлина, но предназначението на блендата е да определя дълбочината на рязкост ДОФ във фокусните разстояния на обектива. Като се излезе от тези разстояния за обектива вече важат геометриите на фиперфокалните зони. Всеки обектив си има хиперфокалнен фокус, дели се на две и се получава разстоянието от което "всичко е на фокус", без значение на каква бленда снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: gpi72   
Дата:   23-06-11 10:09

Копчето за макро режима осводождава хода на лещите за да позволяват по-малко фокусно разстояние. До тук бих казал че е съвсем същото като при ДСЛР-ите просто мащабите са други. Някои макро обективи на Сигма а и не само имат копче за фокусното разстояние / макро. Нищо ново под слънцето.

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: tofo   
Дата:   23-06-11 11:39

Е, хайде за да сме по-точни - предметно да е разстоянието...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: gpi72   
Дата:   23-06-11 11:58

Съвсем уместна забележка. Предметно е разстоянието наистина.

Отговори на това съобщение
 Re: Режим
Автор: erotila   
Дата:   23-06-11 12:29

[cool]

предметното разстояние няма нищо общо със фиперфокалното което е специфично за всеки обективи и е непроменлива величина

предметното разстояние е разстоянието от фокалната равнина до предмета който е на фокус

хиперфокалното е свойството на група от лещи / обектив/ да показват изображението да е на рязкост

прИемЕр:
Д90 50мм обектив 16 бленда
хиперфокално разстояние е 7,86 това се дели на 2 и се получава 3,93м

което ще рече от 3,93м до безкрайност всичко е на фокус /рязкост/


да се покъсате да се взяркате във визьора няма как да направите хиперфокалното разстояни е да е различно от 7,86м ... освен ако не промените блендата

пп
апарат и обектив на ръчно фокусиране , гривната на обектива на чертичката със обърнатата 8 [smilie18] да взема да изджасам един курс в някоя бирария



Публикацията е редактирана (23-06-11 12:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: tofo   
Дата:   23-06-11 14:08

Тъй де, ама темата нали е за макро, а не за хиперфокално разстояние...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Режим
Автор: erotila   
Дата:   23-06-11 14:09

нали за макрото описвам

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: valbg1   
Дата:   23-06-11 21:06

Верен ли е извода ми, че аналогично на удължителните пръстени при обективите на огледалата - който увеличават фокусното с цел намаляване предметното разстояние, при сапуните - може би се преместват лещите по-напред?
(Другите варианти за макро при огледалата - допълнителна леща отпред или обърнат обектив - не се сещам как биха се реазлизирали в една сапунерка - освен ако съществуват много дребни и евтини китайчета, които да се заселват в тях [smilie25] )

Еротила, не ми стана ясно защо ме прехвърляш към хиперфокалното на обектива, във връзка със снимането отблизо (макро) - хиперфокалното го разбирам (и се сещам за него) само при снимки, в който присъства безкрайност.

Отговори на това съобщение
 Re: Режим "Макро" при компактните апарати
Автор: tofo   
Дата:   24-06-11 13:31

Фокусното разстояние на обектива е едно и не се изменя, колкото и пръстени да му туриш. [shtrak] Търсения в случая термин е "образно разстояние". Инак, така става, де...де се е чуло и видяло да има чак толкоз дребни китайци...[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »