Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: s_l   
Дата:   13-06-11 18:51

Схемата показва връзката между характеристична крива на произволен филм и контрастната му характеристика. И двете криви са взаимозаменяеми по отношение на контраст, но едната е по-удобна. По X имаш експонация по Y резултата от нея във вид на плътност при емулсията, а характеристичната крива (пунктира със S форма) е графичното описание..

Както виждаш в сенките и светлините, формата на ХК драстично се променя. Тъй като контраст в случая е съотношението между експонация и резултатна плътност, то с лекота можеш да забележиш, че контраста на филма, не е линейна величина.

С думи прости - в сенките и светлините контраста на предадената сцена пада, независимо че яркостите в нея си вървят линейно. В средната част на кривата яркостите се предават относително линейно.

Контрастната характеристика ти показва същото, но в някои случаи е по-удобна. За нея гледай "малкия" Y от дясно - контраст фактора и отново X - експозицията. Вижда се в кои зони контраста как се предава. Същото може да се извади и от характеристичната крива. От участъка който те интересува, трябва да засечеш 2те крайни точки по абциса и ордината, за да видиш разликата, което е и стойността на усреднения контраст в дадената зона.
Това е най-простото обяснение за което се сещам, а тьй като съм го учил отдавна, моля да ми бъде простено за евентуални неточности.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: krist   
Дата:   13-06-11 20:36

Е, хубаво, де всичко това не казва ли просто, че характеристичната крива на филма е S-образна, и че, ако динамиката на филма е по-голяма от тая на сцената, би трябвало "хистограмата" да пада плавно от двете страни? Т'ва ми е ясно по принцип.. Въпросът обаче е отвъд тоя момент авторът дали не е обработил по-натам картинката така, че вече да не пада плавно, а да се блокира.. Така или иначе според мен въпросът се изясни вече донякъде от някои постове, а още повече след като намерих дискутираната картинка на Ансел Адамс в по-голям размер, при което се вижда, че хистограмата пада плавно и от двете страни, без блокиране:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/Adams_The_Tetons_and_the_Snake_River.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: asahi   
Дата:   13-06-11 20:45

Да уточним евентуалните неточности:

"Тъй като контраст в случая е съотношението между експонация и резултатна плътност,..."
!!! Контрастът в определена точка от характеристичната крива е отношението на нарастването на плътността към нарасъването на експонацията когато последното клони към нула, демек първата производна на характеристичната (предавателната) функция.

Контрастът, сам по себе си, не е отношение, а разлика от стойности на плътностите.
Отношението на граничните стойности на плътностите е динамиката. Тук е и връзката с фините полутонове за който следи мисълта.

За себе си съм приел контрастът в определена точка от предавателната х-ка да наричам локален контраст. Да не се бърка с микроконтраст. С манипулиране на локалния контраст могат да се подсилят тонални области с близки плътности.


Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: dpurple   
Дата:   13-06-11 20:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: asahi   
Дата:   13-06-11 21:03

Крист, не можеш да правиш заключения върху хистограма, която не знаеш как е получена.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: krist   
Дата:   13-06-11 21:13

напротив - в конкретния случай предполагам, мога дотолкова доколкото, ако имаше много блокирани сенки или хайлайти в оригинала, те щяха да се видят на какъвто и да било скан като пикове от ляво и дясно на хистограмата, дори и да не опират плътно в краищата, но тук виждаме плавно спадане. от друга страна, ако имахме скан с блокирани сенки и/или хайлайти, не бихме могли да сме сигурни, щото в оригинала може да е спадало плавно, но сканирането да е съсипало нещата.. поправете ме, ако греша за първия вариант - приемам, че може да има и някакво сканиране с обратна S-крива или нещо друго в целия процес, което да може да неутрализира дори и блокирани сенки/хайлайти и хистограмата в крайна сметка да изглежда плавно спускаща се, но ми изглежда малко вероятно, мхм?..

@пешо: ако знаехме к'во ни харесва, немаше да задаваме такива въпроси.. точно щото ми се иска да разбера снимките, които ми харесват що ми харесват, измерено в некакви физически величини, те за т'ва питам.. ако знаехме, щяхме да правим шидьоври всеки ден.. [smilie8]



Публикацията е редактирана (13-06-11 21:16)

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: asahi   
Дата:   13-06-11 21:22

За пореден път ти казвам - не можеш да правиш заключения върху хистограма, която не знаеш как е получена. Няма линейно сканиране, няма линейно предаване. Всяка точка е преизчислявана няколко пъти. Толкова много неща влияят на предавателната х-ка, че хистограмата става неузнаваема, без значение колко полегато спада. Представи си само какво става след рдин ъпсемлинг, линеаризиране и даунсемплинг. Няма да я познаеш хистограмата.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: krist   
Дата:   13-06-11 21:32

абе в общия случай си прав, но представи си, ако в оригинала имаше блокирани сенки например, щеше да има голяма област с еднакви стойности, които после както и да ги разтягаш, май няма начин да станат вече различни и ще си стоят все най-в ляво на хистограмата като пик, независимо след скана дали опират плътно в ляво или не.. или има начин да станат различни стойности? ако има, какъв би бил той?


Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: asahi   
Дата:   13-06-11 21:37

В горния случай и ти си прав донякъде. Пикът може да се разсее от блър или подобни пикселоизмислящи алгоритми, но не могат да се скрият големи черни или бели области.

Въздействието е в детайлите, а те не са плътно бели/черни.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: petkova70   
Дата:   15-06-11 00:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: krist   
Дата:   15-06-11 11:17

г-н petkova70, благодаря Ви за желанието все още да пишете в темата ми. пикът в хистограмата на дискутираната картинка не е точно най-в ляво, а наляво от него спада все пак още, макар и сравнително стръмно, но все пак пикът не е най-в ляво. по-горе с господин асахи достигнахме до консенсус, че това предполага, че най-вероятно и в оригинала е спадало плавно, независимо точно къде е бил пикът.. за мен темата се изчерпва донякъде с това.. друг е въпросът как стоят нещата със снимките на Радека, които в уеб-варианта, който единствено имаме, са клипнати и от двете страни - там явно не може да кажем нищо.. бтв споменатите от Вас по-горе SCIM и CRM най-вероятно имат много голямо отношение към темата - аз, честно казано, бях ги огледал още преди да пусна настоящата тема, даже помислих и за дигиталния им вариант, но Ви благодаря все пак, че ми насочихте вниманието към тях още веднъж [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: petkova70   
Дата:   15-06-11 12:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: max-1   
Дата:   15-06-11 15:22

.....и като си помисли човек, всичкото това писане за да се спестят 2 бири ! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: krist   
Дата:   15-06-11 15:46

е, ти бирите не ги ли предлагаше на чил, в същност?

едит: искаше от..



Публикацията е редактирана (15-06-11 15:47)

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: dpurple   
Дата:   15-06-11 16:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: petkova70   
Дата:   15-06-11 17:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: krist   
Дата:   15-06-11 19:08

има нещо такова.. г-н petkova70, аз все още предъвквам част от предишния Ви пост относно Радека и почти съм склонен да споря относно постеризацията в сенките, когато говорим за Фуджи С5 специално, но за първото ми трябва още време да помисля, а май и за второто - да потествам малко, пък може и да продължим темата[smilie5] ..

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: xizor   
Дата:   15-06-11 19:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: dpurple   
Дата:   15-06-11 19:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: xizor   
Дата:   15-06-11 20:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За хистограмата при сканираните хартиени филмови копия
Автор: dpurple   
Дата:   15-06-11 20:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »