Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: novi4ok   
Дата:   09-05-11 13:48

Изтупах от прахта една стара Praktica MTL5, за да се позабавлявам и открих, че има проблем с вградения светломер - почти във всяка светлинна ситуация дава положителен резултат при измерване независимо от бленда, скорост и зададена чувствителност. Всъщност отрицателен резултат от мерене получавам само на почти тъмно при много затворена бленда и висока скорост. Някакви идеи на какво се дължи и дали подлежи на ремонт? Или направо да си купувам друга?


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: niro   
Дата:   09-05-11 13:55

Ами и те стареят, нормално. Едва ли ще има такава селенова клетка вече. Ползвай го ръчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: Altrntv   
Дата:   09-05-11 13:57

Да не е от батерията нещо [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: bobonai   
Дата:   09-05-11 14:00

Първо смени старата батерия. На моята имаше достъп до тримерче и оттам си я калибрирах отвреме-навреме с помощта на сива карта и външен светломер. Опитай и ти! Свали обектива и евентуално горния капак, разрови я преди да я отпишеш окончателно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: novi4ok   
Дата:   09-05-11 14:02

Знам че стареят, но не преполагах, че това ще се отрази в посока "положителни измервания". Та всъщност това е и въпросът ми - дали е така?
Колкото до ползването "на око" - аз така си я ползвам, но някой сцени изискват да имаш по-точно измерване на общата осветеност - помага за преценката на сенките и високите яркости.
Батерията е почти нова. Или поне така каза колегата от когото купих апарата.
[smile]

bobonai, благодаря за съвета - не съм разглобявал такава, но ще се пробвам, като свърша негатива, който съм заредил.



Публикацията е редактирана (09-05-11 14:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: MauMyHa   
Дата:   09-05-11 14:42

Телефон за връзка 0885124430 Веска

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: novi4ok   
Дата:   09-05-11 14:48

Това последното не го разбрах [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: bobonai   
Дата:   09-05-11 21:37

Сега се сещам, че на една от Практиките ми въпросното тримерче беше в зоната под капака отдолу. Четири винтчета са, но ще ти влезе светлина, така че - без филм в камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: novi4ok   
Дата:   10-05-11 00:45

Благодаря bobonai. Проверих батерията - не е от нея. Или трябва да се калибрира или просто е отишла я клетка, я електроника. Май ще изтупам от прахта старата МТЛ3 и няма да имам проблем.
Благодаря на всички отзовали се.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: exo99   
Дата:   10-05-11 00:56

Автор: MauMyHa
Дата: 09-05-11 14:42

Телефон за връзка 0885124430 Веска


Отговори на това съобщение
Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: novi4ok
Дата: 09-05-11 14:48

Това последното не го разбрах


...............................

Веска ще ти оправи апарата.
На "Дондуков" е - втория етаж на синьото фото.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: mitkostoimenov   
Дата:   10-05-11 01:08

Преди време калибрирах ТТЛ-а на вдна Практика Супер ТЛ3 чрез потенциометъра на зъбното колело. Сваля се, измерва се светлината с външен светломер (точен) настройва се апарата на дадените чувствителност-бленда-скорост, после се върти потенциометъра, докато стрелката покаже средата на скалата. Следва сглобяване.Една от причините за качване на стрелката само нагоре може да е оголен проводник.



Публикацията е редактирана (10-05-11 01:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: geokar   
Дата:   10-05-11 01:24

Тези апарати работеха с живачни батерии - 1,2 волта - сега вече са забранени за производство. Кинайците правят някакъв заместител, 1,3 волта, но съм много разочарован от тях - без да са използвани често издържаха в "готовност" само 4 месеца. Остава да се ползват 625A, но те са 1.5 волта и при тях затова стават големи грешки. Всъщност ползвам ги с умерен успех на една Минолта СРТ 101.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: asahi   
Дата:   10-05-11 02:18

Тцъ, промяната на захранването в границите 1.3-1,5 волта не променя показанията. Схемата е мостова и не се влияе от горното обстоятелство. Калпави батерии от калпави продавачи винаги ще има.

Авторе, замисли се доколко е точен светломера, който искаш да възкресиш и колко пъти ще го ползваш. Сигурно имаш дигиталка за сравнение, а и филмоват ати кариера едва ли ще се развие. Спести си парите и усилията, поснимай на филм с данните от дигиталния апарат и не се бори с умората на материала - той пак ще си е уморен.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: Dekov   
Дата:   10-05-11 08:06

Светломера на Практиката не е със селенова клетка , а с Cds резистор и не старее,по-добрият начин е сервиз, отколкото да се ровиш в нещо което не разбираш.
[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: novi4ok   
Дата:   10-05-11 09:30

asahi, светломерите от този тип може и да не са кой знае колко точни, но ти дават обща информация, която е достатъчно полезна. До вчера не ми беше хрумвало да сравня с показанията на никона и за моя изненада, слагайки батерията в старата МТЛ3 се оказа, че 30 годишната немска техника дава същия отчет, какъвто дава и съвременната дигиталка. Изкефих се - честно. Колкото до филмовата ми кариера - тя приключи още в края на миналия век [shtrak]

Деков, едва ли има смисъл от сервиз въпреки че тялото е в перфектно състояние - по-евтино ще е да взема ново от базара. Просто ми беше любопитно дали някой се е сблъсквал с подобен проблем и на какво се дължи.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: bobonai   
Дата:   10-05-11 15:38

Нямам вече от тези машинки за да покажа снимки. mitkostoimenov е предложил точно инфо за един от начините, когато е ровичкано в камерата и е сглобена или ако си е отишло това зъбно колелце- случвало ми се е в практиката. Още нещо има - възможно е точно този тример да е окислил в следствие на влага контактната пластинка и също да променя параметрите. Това е възможно най-лекичък проблем, просто сваляш долния капак и освобождаваш от винтовете тримера, зачистваш, смазваш от триене, проверяваш цялостта на зъбното колелце и както е описал mitkostoimenov калибрираш и зацепваш. На твое място бих проверил как се държи блендата при отскачане по време на снимане. Често "замръзват" и си перкаш на отворена, докато не проявиш филма и се пляснеш по челото[smilie22]
Ама ти не си бил новичок[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със светломер на Praktica MTL5
Автор: novi4ok   
Дата:   10-05-11 16:08

Тц, не съм [smilie3]
Блендата е ОК, скача си като подплашен заек и въобще - машинката е като нова. Само светломерчето нещо... Но нямаше как да го разбера когато я купувах, пък и наистина не е кой знае какъв проблем. Мерси за мненията, когато свърша негатива ще я разглобя да надникна - и без това съм любопитен как изглежда отвътре, но не съм имал повод да го направя.
[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »