Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос относно панорама с CS5
Автор: d_ave   
Дата:   28-04-11 10:40

Опитвам се да направя панорама от 18 вертикални кадъра през photomerge във photoshop cs5. при опит да използвам всички кадри, след около 3 кадъра photoshop-a спира и изкарва съобщение, че не може да align-не всички снимки.
пробвах само със средните, при което се получи панорама с много голямо изкривяване в долната част. опитах с всички възможни layout-и, но при всички имаше голямо кривене.
тъй като от сравнително скоро правя опити с панорами ми е интересно дали проблема не е свързан с това, че всички снимки са на 15мм?
при панорами снимани с по-малко изкривяване (съответно на повече мм) изкривяването е по-слабо изразено. въпреки, че пробвах с включена и изключена корекция на кеометричното изкривяване, резултата не беше по-различен. снимането на 15мм (и съответното изкривяване от това) ли е проблема, или просто photoshop-а не може да се справи както трябва със задачата?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: geopal   
Дата:   28-04-11 10:46

фотошоп е добър, но май има и по-добри програми, пробвай с някоя друга? аутопано, птгуи примерно...майкрософт айс също дава добри резултати, друго, не знам с какво презастъпване си ги правил, може да не е било достатъчно? и 15мм не вярвам да кривят повече от фиш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: d_ave   
Дата:   28-04-11 10:49

сега се загледах в снимките отделно, реално изкривяването не е голямо ако се гледат една по една. застъпването е голямо, като гледам по layer-ите от някои от снимките използва съвсем малки части. направих много, тъй като панорамата включва път с движещи се коли и исках да видя как ще се справи с тая част. там всичко е направил както трябва, няма разрязани коли и камиони, ама с изкривяването са зле нещата. сега ще я прикача за нагледност.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: d_ave   
Дата:   28-04-11 11:15

ето нескопосания резултат, даже не съм я рязал.

http://photo-zona.net/images/user2967/album19235/large/1303978427_ahnm3033_Untitled_Panorama11.jpg





Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: atrifonov   
Дата:   28-04-11 11:43

ти на Automatic ли ги пусна кадрите[smilie11], пробвай и другите възможности[smilie24], а след това не кропвай, а селектирай и му дай Content-aware fill- нещо което го няма в предните версии

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: geopal   
Дата:   28-04-11 11:53

това изкривяване, няма как да не стане...може да го уорпнеш малко ама ... в ХейчПи ли бачкаш?
Да ти пратя малко съпорт на място [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: chill   
Дата:   28-04-11 12:11

Последните няколко дена за първи път правих три-четири 100+ мегапихелови панорами с Photoshop, така че в никакъв случай не съм експерт, но ми усвоих нЕкои техники.

Като за първи опит, пробвам Photomerge на Auto, с активиранo "Blend Images Together". Ако съм снимал на отворена бленда (напр. f/2.8) давам и "Vignette Removal". Моите панорами бяха със 100мм обектив, така че може и без "Geometric Distortion Correction", нмо може и със, което в моя случай даде доста приятан фишай/ултраширокоъгълен ефект на панорамата.

Имах един основен проблем при горния метод - при голяма разлика (1-2 стопа) в експонацията на кадрите, Шопа яко мажеше докато блендваше някои кадри - в смисъл, че цвeтовете направо протичаха в съседни кадър.

Дотук е еднакво за Photoshop и за Photoshop Elements. Следва само за Photoshop.

Ако автоматичния метод нe работи (добре) минавам на полу-автоматичен, както следва:

Отварям един по един всеки кадър и го копирам като слой в панорамата. След това селектвам двата слоя и давам "Edit -> Auto Align". Обикновено операцията успява. Когато не успее, ръчно въртя и мащабирам новия слой, докато го наглася максимално да пасва на панорамата, па макар и не идеално. След това отново давам "Edit -> Auto align" и този път операцията успява. Не знам какво да се прави ако и втория път не стане.

След това, ако има разлика в експозицията, коригирам новия кадър, който добавям, с "Image -> Adjustments -> Exposure" докато кадрите започнат горе-долу да си приличат. Тази корекция спасява положението, когато цветовете започнат да изтичат в съседния кадър. След това давам "Edit -> Auto blend". Тази операция анализира кадрите и наглася маски и прочее, за да изчезнат "шевовете".

След това "Merge Layers и минавам на следващия кадър.

Когато завърша сглобяването и кропвам, не се кахъря много, ако оставя бели петна по ръбчетата. "Content Aware Fill" и "Clone/Stamp" вършат чудеса там, особено като се има предвид, че панорамата е много пиксели и се публикува яко мащабирана надолу - мазнотията (ако въобще я има) е незабележима.



Публикацията е редактирана (28-04-11 12:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: JohnyWalker   
Дата:   28-04-11 12:18

Колега вземи че я кропни малко де


http://img824.imageshack.us/img824/3664/1303978427ahnm3033unled.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: geopal   
Дата:   28-04-11 12:32

аз ли пропускам нещо, или панорамите се снимат на фул ръчни настройки [smilie11] не трябва да има разлика с каквито и да е било стопове между кадрите (препоръчително).
кривото може да пробваш колкото може с един софт да го оправиш за разни дисторшъни, само да се сетя как се казваше [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: d_ave   
Дата:   28-04-11 13:58

chill, до момента, в който казваш "Ако автоматичния метод нe работи " правя същото, само винаги снимам с ръчни настройки, даже ръчен фокус ако има голяма част от небето. разлика няма в експонацията, като гледам да измеря някъде по средата на панорамата ако има странично падащо слънце, за да не се получава голяма разлика и много да прегори или много да недоекспонира. виж ръчния метод е нещо, което ми е интересно какво ще се получи, трябва да го пробвам.

JohnyWalker, даже не си играх да я режа, тази е по-скоро пробна за да илюстрирам голямото изкривяване. ето една малко по-сполучлива, но тук светлината падаше много зле и не беше много чисто. пак е от ръка, снимана е със същия обектив на 28мм. тук изкривяването по-не личи, пак го има, но не е толкова силно изразено:


http://photo-zona.net/images/user2967/album19235/large/1303988188_siom2063_Untitled_Panorama11.jpg



artifonov, content aware fill-a е много добра функция, редовно го ползвам за махане на разни стълбове, боклуци и т.н.:) тук на места съм сигурен, че ще се получи, но където има сгради и подобни и да иска няма да може да запълни:)


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: asahi   
Дата:   28-04-11 14:20

Остави фотошопа за другите дейности - за панорами има по-добри решения.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: nf1   
Дата:   28-04-11 14:44

изкривяването е защото местиш апарата по вертикала докато местиш фотоапарата от кадър на кадър - използвай статив или друга хоризонтална опора - като гледам първата опора. Както писа geopal - ако си в камбаните да вземем да се срещнем да поговорим за панорамите [beer] - и не забравяй ethics & compliance за снимките на работното място [smilie5]



Публикацията е редактирана (28-04-11 14:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: geopal   
Дата:   28-04-11 14:49

хаха [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Събрахме се
Автор: brutas   
Дата:   28-04-11 15:21

И аз имам същата гледка от работното място [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: d_ave   
Дата:   28-04-11 15:23

всичко ще си кажете вие:) я който друг е на камбаните или поне в бизнес парка, да казва веднага:)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: fibre   
Дата:   28-04-11 15:26

Казваме си, предполагам че и още доста хора ще има от Бизнес Парка, направо една сбирка да си спретнем[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: JohnyWalker   
Дата:   28-04-11 15:56

Някой петък ще пуснем тема за бира на камбаните ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: geopal   
Дата:   28-04-11 16:25

ей верно туй в ХейЧПи хич не бачкате ахаха :) айде, бира на камбаните ще е яко, ама не е петък, а стана петъчна темата [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: Svetlio70   
Дата:   28-04-11 21:52

http://www.kolor.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: JohnyWalker   
Дата:   02-05-11 09:27


https://photo-forum.net/static/site_pics/155/1_1304278135.jpg



https://photo-forum.net/i/1466351


Понякога е нужен подходящ ъгъл на снимане [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: geopal   
Дата:   02-05-11 10:06

уааа, яката работа!
личи си че с ХейчПи е сглабяно, quadro fx CUBA enabled + i7 може би [smilie25] [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: krist   
Дата:   02-05-11 12:58

абе тия панорами като ги правите, поне някаква елементарна идея за композиция нещо? или важното е да има много пиксели?[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: JohnyWalker   
Дата:   02-05-11 15:08

@krist би ли дал малко повече инфомрация как според теб би трябвало да кадрирам в случая.

И след това как се кадрира 360° панорама? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: ahaya   
Дата:   02-05-11 21:42

гледай тук в урока ще намериш помощ


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно панорама с CS5
Автор: asahi   
Дата:   02-05-11 22:59

Джони, ако нямаш идея за композирането на някакъв кадър хич не е задължително да го снимаш. Ако си го снимал за упражнение - ОК, ама не се засягай като те критикуват.

Ето това е панорама, която съм заснел, защото съм видял композицията предварително.


https://photo-forum.net/static/site_pics/155/1_1176546912.jpg



Сега бих я кадрирал малко по-различно, но малко.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »