Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Светлосила на обективите?
Автор: etto   
Дата:   14-04-11 15:17

Здравейте.Имам следния въпрос към всички вас: Как се определя дали един обектив е светлосилен или не е ?
Благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: tziko   
Дата:   14-04-11 15:20

По това дали му е голяма дупката! Ако е голяма - силен е!

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: jrr   
Дата:   14-04-11 15:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: harvester_vn   
Дата:   14-04-11 15:22

Всеки обектив има някаква светлосила, обозначена с число F. Това е отнощението на дължината към относителния отвор.
За светлосилни се броят тези с F2.8 и по-малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: mondragon   
Дата:   14-04-11 15:24

etto: Що не четеш бре приятелю, сега ще ти разкажат игричката форумните експерти.[smilie8]
Бързо пиши в Гугъл Светлосила на обектива
и чети... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: etto   
Дата:   14-04-11 20:23

ахаааа..сега се почувствах малко глупаво.. :D не съм чак толкова зле..просто имаше един 35 милиметров никор обектив и пишеше ,че е светлосилен и се чудех от кой фактор следва ,че обектива е светлосилен..jrr..1:1.2 е най-силен поради широко отворената бленда..за да не изглеждам тотално глупаво ще кажа ,че телеобективите не са светлосилни..Така..не знаех и ви благодаря УЖАСНО много хора :) Помогнахте ми да не се изложа публично хахах,лека вечер :)

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: jrr   
Дата:   14-04-11 20:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: Vanquished   
Дата:   14-04-11 20:29

Това с теле-обективите не е точно така...
"и ви благодаря УЖАСНО много хора" - чак толкова ужасно много хора не са се намесили [smilie25]



Публикацията е редактирана (14-04-11 20:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на об не са мноективите?
Автор: tofo   
Дата:   14-04-11 20:34

Е, ти се изложи вече, кво си мислиш...найш ли колко бира тряа да се измие туй петно. Ама иначе 1:1,2 - не че няма и по-светлосилни, ама хич не са много...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: etto   
Дата:   14-04-11 21:10

забавни сте хора :D Ами за телеобективите,поне така си мисля..те са с по тясна максимална бленда..повечето са 4-5.6 ..
Добре и така и така темата е отворена а съм достаааа раздвоен..кой обектив от следните бихте ми препоръчали понеже за сега съм само с китови 18-105:
http://magazin.photosynthesis.bg/offer/211303075003.html
http://magazin.photosynthesis.bg/offer/211303075002.html
http://magazin.photosynthesis.bg/offer/212006072004.html
Ще взимам по натам когато се осъвършенствам малко повече с китовия..да не избързваме..,но ми е много мерак за още поне един от тези 3 обектива :)

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: landstar   
Дата:   14-04-11 21:20

Кашалота се завръща!

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: Suggs   
Дата:   14-04-11 22:05

35/1.8G, разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: GenaDP   
Дата:   14-04-11 22:17

Автор: etto

забавни сте хора :D Ами за телеобективите,поне така си мисля..


Оооо, ама ти и мислиш? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: etto   
Дата:   15-04-11 09:59

е какво един човек трябва да влага и малко мозък в цялата работа от вр на вр.. ;d

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: Will   
Дата:   15-04-11 10:08

etto написа:

> е какво един човек трябва да влага и малко мозък в цялата
> работа от вр на вр.. ;d
Точно така е - малко мозък [smilie18]

Светлосилният прави светли снимки, а светлослабият - тъмни!

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: thumper   
Дата:   15-04-11 17:32

Темата е идеална за преди края на работния ден [beer] . Ако ще снимаш на светло, трябва ти светлосилен обектив, инак не мой се пребори със светлината [cool] п.п. има и 200мм 1.8, освен ако за теб 200мм не е теле... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: attempt   
Дата:   15-04-11 17:55

Да обобщим. Обективите могат да бъдат:

- светлосилен
- светлослаб
- тъмносилен
- тъмнослаб

[cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: V-plod   
Дата:   15-04-11 18:25

Без да се засягаш (много), ама ти сериозно ли [smilie11]
Не е истина как може да дадеш безмалко 500лв за нещо което даже не можеш да му разчетеш написаното [smilie11]
Вземи 1-2 книги от по 20 лв и почети,,, да не казвам колко нещо има в нета и то безплатно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: idivanov   
Дата:   15-04-11 18:29

attempt, добър опит за класификация, но трябва да се добавят и
- светлостабилен и
- светлолабилен
[beer] [beer] [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: V-plod   
Дата:   15-04-11 18:30

Извадка от "Как да правим по-добри снимки"

Светлосила

Това е важен параметър, защото от него зависи доколко ще можете да използвате фотоапарата си при неблагоприятни светлинни условия. Обикновено на самият обектив има обозначение в относителни единици за максималната му светлосила в следния вид : 1:2.8, 1:4, 1:5.6 и т.н. Колкото е по-малка стойността в знаменателя на това означение, толкова обективът е по-светлосилен и съответно апаратът по-пригоден за получаване на качествени снимки при лоши светлинни условия. Добре е да знаете, че обикновено светлосилата на обектива намалява при увеличаване на фокусното разстояние при работа с оптичното варио. Поради тази причина стойността на светлосилата може да бъде обозначена по следния начин 1:2.8 - 1:4, което означава, че тя се променя (намалява) 2 пъти при дългофокусно положение на обектива в сравнение с широкоъгълното. Обективът, вграден в серията дигитални фотоапарати на Panasonic DMC-FZ20, DMC-FZ10, DMC-FZ3 e единствен и уникален по рода си, тъй като предлага 12 кратно увеличение при постоянна максимална светлосила 1:2.8, нещо което нито една друга марка не е постигнала.

На най-горната снимка виждате означенията на обектив Leica за фотоапарат Panasonic FZ20. 1:2.8/6-72 - това означава, че обективът е с постоянна максимална светлосила 1:2.8 и 12 кратно варио от 6 до 72 мм.

Тук сте изправени пред дилемата - професионални резултати или ниско тегло и компактни размери. Хубавата светлосилна оптика много оскъпява фотоапарата и го прави далеч по-обемист и тежък, но без нея е немислимо да получите наистина добри снимки. Типичен пример в това отношение е оптиката на легендарната немска марка Leica, която се вгражда в дигиталните фотоапарати на Panasonic. В комбинация със системата за оптична стабилизация (OIS), тя е гаранция за качествени снимки с висока острота, перфектно цветопредаване и контраст.

това ти го поствам с най-добри намерения [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Светлосила на обективите?
Автор: etto   
Дата:   15-04-11 20:34

vplod пич земи се стегни..и ти да ме прощаваш..сбъркал съм..не съм знаел . по въпроса стига си философствал.



Публикацията е редактирана (15-04-11 20:35)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »