Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Фотограф семейство не храни!
Автор: gruncharov   
Дата:   13-04-11 17:03

... Поне така казваше баща ми на времето в опита си да ме насочи към нещо "нормално", и така станах програмист.

Ясно е, че изречението не е вярно защото всички познаваме фотографи, било то международни или български, които взимат страхотни хонорари - обаче за страхотна (или не чак толкова) работа. Или пък такива, които просто само с това се занимават и финансовото им състояние им е що-годе нормално.

Пускам темата защото ми стана интересно - какво е да се занимаваш само с фотография в България, и то не като хоби а като работа? Ами извън България?

Пускам темата, ей така, защото не намерих подобна.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: kadar   
Дата:   13-04-11 17:06

Ами да ти кажа да се занимаваш само с фотография ,НИКАК ама НИКАК не е лесна работа.....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: jivkojj   
Дата:   13-04-11 17:11

Абе то и Бербатов взема яко пари, ама колко са като него.

Прав е бил баща ти! А с парите от програмиране, може колкото искаш да се преструваш в свободното време на профи фотограф. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: danyyel   
Дата:   13-04-11 17:14

[beer] хаха ... и аз програмирам, а хобито ми е да [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: ilcoin   
Дата:   13-04-11 17:23

Бреее, ще се съберем тука програмисто-фотографистите [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: gruncharov   
Дата:   13-04-11 17:23

@jivkojj да де, но просто в един момент след 10г. ти писва да седиш по 12 часа на един стол и да пишеш кодове, дори това да ти носи супер $$ :/

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: realnoncho   
Дата:   13-04-11 17:27

Ей сега ще видят фотографите като се преориентираме [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: jivkojj   
Дата:   13-04-11 17:27

Ами то за повечето професии дето носят добри $$$ се изисква яко бачкане. Има някои дето работят тежък физически труд за малко $.

Аз съм работил навремето по няколко месеца годишно като камераман и изобщо не беше лека работата. Сега като програмист съм по-доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: psychoiho   
Дата:   13-04-11 17:44

"Ами то за повечето професии дето носят добри $$$ се изисква яко бачкане." - много съгласен. Но пък средното ниво програмисти са по-добре платени от средното ниво (профи) фотографи.

На мен баща ми едно време ми казваше нещо в стил "програмист къща на храни". Аз на инат продължих да се занимавам с това което обичам, и така вече 14 години ме храни. И още го обичам.

Паралелно на това мога да си позволя да съм не-беден (далеч съм от богат) хобист и фотографията ми е дала много през годините.

Общо взето човек трябва да си слуша сърцето и да се съобразява с разума си :) от там нататък - яко бачкане и малко спане.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: BoneFletcher   
Дата:   13-04-11 17:50

Момчета ( програмисти ), като ви гледам техниката, май не е много $$$ да си програмист! [smilie3]

Е, ако пък повечето пари ги влагате в хай-енд лаптопи, сървъри или хай-спийд рутери, тогава бива!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: jivkojj   
Дата:   13-04-11 17:54

BoneFletcher, и защо трябва да набивам пари в техика?!

Например с парите за екскурзии, които давам средно за 1 год., грубо мога да си купя 3 пъти цялото фото-оборудване, които в момента имам (това по груба сметка за последните 2-3 год.).



Публикацията е редактирана (13-04-11 17:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: dd5   
Дата:   13-04-11 17:58

[smile]

по принцип никоя професия не е лесна- въпреки , че отстрани не изглежда така, но при българина обикновенно чуждата е лесна, а неговата трудна [smilie5]

а дали фотограф храни къща - храни, но все по трудно-с фотография си построих и къщата, и студиото в което работя ...

и сега с риск да си навлека словесни неприятности мога и да обясня защо според мен е все по-трудно - защото много хора решиха че от хобито си трябва и пари да вадят, техника да избиват
подбиване на цени - еми като не даваш 1 стонинка данъци за това- нормално е

и още много може да се каже, но много ще се отплесна [smile]



наскоро имах кандидат- клиент за интериорни и екстериорни снимки, но му се стори висока цената която поисках, защото фотограф на БТВ им вземал наполовина от това, което аз съм искал[smile] Най-спокойно и обясних на дамата защо е така- еми просто колегата си взема заплатата, плащат му осигуровките, със служебната техника си ходи и бачка час-мак- еми защо да не поиска по-малко пари за тази работа ?
като е отворен-да излезе на светло, да си купи техника и плаща всечки налози- а тогава да го видя за колко ще си оцени труда [smilie5]



Публикацията е редактирана (13-04-11 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: makenzi   
Дата:   13-04-11 18:02

(dd5) Много си прав.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: kadar   
Дата:   13-04-11 18:03

dd5- [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: Славов   
Дата:   13-04-11 18:12

Пък аз щракам за кеф .... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: psychoiho   
Дата:   13-04-11 18:19

BoneFletcher тролва, да види кой ще се закачи...

То и аз си снимам зе кеф, моя. Не ме интересуват форуми и рейтинги, камо ли пък клиенти. Екстрите на хобито..


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: dd5   
Дата:   13-04-11 18:22

Е и аз си снимам за кеф, освен че ми професия [smile]

Въпроса в темата беше дали фотограф семейство храни [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: IvoZafirov   
Дата:   13-04-11 18:23

Той баща ми не ми го казваше директно, но намекваше, че еколог къща няма да храни ама на...


[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: shama   
Дата:   13-04-11 18:29

dd5 [smilie24] ,
кво излиза пак държавата е виновна, защото аз ако закъснея да си платя данъка, или пропусна срокове за някоя от декларацииките ще ме друснат и с глоба, а пича които го нема никъде регистриран ... дреее му. Все пак, ако си кадърен и работиш с желание рано или късно парите ще доидат в каквато и сфера да си.

Доколкото има опит в чужбина с фотография могат да се изкарват пари, но пък там изсикванията са малко по-големи.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: psychoiho   
Дата:   13-04-11 18:45

абе аз така и не мога да се съглася с вас - не мисля че аматьорите и другите тарикати са ви виновни, ами мисля че клиентите са проблемни.
И щом се борите за такива клиенти, значи пазара е беден...едно време когато куцо и сакато беше уеб дизайнер и правеше сайтове за по хх лева аз не се шашках, защото това беше commodity пазар където борбата е за най-ниска цена. Та и сега с фотографията така. Грешните клиенти търсите...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: vikitovikito   
Дата:   13-04-11 18:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: dd5   
Дата:   13-04-11 18:55

psychoiho,

клиентите са проблемни, прав си...
и за пазара си прав - предлагането е голямо, търсенето е малко- с две думи много станахме [smile]

преди цифровата ера кадър 6/6 и тн, се таксуваше за минимум 50 долара- малко бяха хората с необходимата техника и клалификация да го произведат продукта

все повече тн Рекламни агенции си снимат сами неоходимите неща, не прибягват до услугите на нещатен фотограф с цел да не се види скъпо на клиента крайния продукт



Публикацията е редактирана (13-04-11 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: danyyel   
Дата:   13-04-11 19:03

Незнам но трябва да се съберем програмистите "фотографи" да направим един опен сорс DSLR, па може и по някой лев да изкараме от това [smilie25] ....

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: guesswho   
Дата:   13-04-11 19:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: dd5   
Дата:   13-04-11 19:22

Хах, тя темата за проблемите на програмистите се завъртя [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: lumix   
Дата:   13-04-11 19:32

Автор: dd5
Дата: 13-04-11 18:55

psychoiho,

клиентите са проблемни, прав си...
и за пазара си прав - предлагането е голямо, търсенето е малко- с две думи много станахме [smile]

преди цифровата ера кадър 6/6 и тн, се таксуваше за минимум 50 долара- малко бяха хората с необходимата техника и клалификация да го произведат продукта


Та зачетох се и викам бря, я да видя снимките на този, който говори така и ето:



https://photo-forum.net/static/site_pics/123/5_1302535126_FB.1.jpg





https://photo-forum.net/static/site_pics/159/5_1301158692.jpg




Е-е-е бах мааму....това кадри за 50$ ли са ...еееееееееее! :-)


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: dd5   
Дата:   13-04-11 19:46

Дааааааааа, и както винаги ще се намери някой който да се изходи на неподходящото мястооооо...

Лумикс,

не те разбирам бе човече, искаш да се заядаш с мен или какво ?
да ти дам телефона ми ако искаш ?

искаш да ти представям портфолио ли ?

някъде да видя цена на моите снимките, които си постнал ?

като не ти харесват-здраве да е [smile]

по-спокойно човече, ракиено време стана, ай [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: vikitovikito   
Дата:   13-04-11 20:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: juslen   
Дата:   13-04-11 21:02

Фотографите много често им задават въпроса ''Какво работиш?'' на които те отговарят-''Фотограф съм'' и след това следва-''Не бе, аз какво работиш те питам''[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: lumix   
Дата:   13-04-11 21:07

dd5,
ами викам дай да видя в профила ти ....за какво става въпрос...[cool] ....верно стана ракиено време...ама днес не ми се прави салата...!

Като гледам може и да сме набори ...[cool]...добре де ...днес ми беше ден за заяждане ...ари ...по 1 [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: uri64   
Дата:   13-04-11 21:16

в която и да е професия е много трудно, ако си просто кадърен и съвестен, по-добре е ако си кадърен и "смарт", още по-добре е ако си добър"търговец" (т.е умееш да се пласираш и да се представяш добре)- дори не се налага да си толкова кадърен..[smilie18]

Аре пъблик, статик, войд, мейн (аргс []), раиш ли
и като се отплесна темата повече към неволите на програмистите - една провокация - тия, дето вдигат сайтчета за програмисти ли се броят https://photo-forum.net/joro/emoticons/fing36.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: Ang3l   
Дата:   13-04-11 21:27

Автор: vikitovikito

Хм , една лека разходка из столицата дава малка представа защо е по трудно за про снимащите .

Почти няма хора снимащи с т.нр. турбо сапунери , всичко стреля с дслр


Ами, защо ли? Може би, защото всеки попитал в този форум въпрос от типа "Коя от двете компактни камери да си избера" си тръгва от магазина с DSLR. Може би, защото всички тук му изтъкват предимствата на DSLR и недостатъците на т.нар. "турбосапунер" и го съветват. Няма лошо ..

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: j_mironski   
Дата:   13-04-11 21:46

Аз пък никога не бих прецакал фотограф който си изкарва хляба с това
Даже един от принципите на клуба ни е такъв

Като гледам фото студиата в по-малките градове просто загиват.Ще дойде време няма да има къде да си копираме снимките за изложби

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: xm_style   
Дата:   13-04-11 21:49

Не става въпрос за това че хората си снимат с дслр нека си снимат, а за това че вземат пари (малко пари), подбиват цените и Не плащат никакви данъци.
За качеството не говорим то е съвсем друг въпрос.

Няма лошо но ако ще вземаш пари направи го легално.

Много фотографи се оплакват от нелоялна конкуренция чудя се кога чашата ще прелее.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: Lalinda   
Дата:   13-04-11 23:20

Имам удоволствието да познавам програмист (но не е българин), който в свободното си време се занимава и с фотография...

Само че..., както ми каза и както сама се убедих, за последните 20 години е разработил само два (2) продукта, единият от които не се продавал добре (по думите на самия автор, в известен смисъл се оказал провал, независимо от качествата му - просто не се търсел), докато вторият... му дава възможност вече 20 години просто да не работи нищо...

Всъщност, той има само... свободно време!
[smitten] [smitten] [smitten]

Пожелавам всекиму от тукашните програмисти подобен успех и съдба!

Не ми се вярва да е възможно фотограф да създаде две снимки и да печели цял живот от едната от тях...
[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: digitalgab   
Дата:   13-04-11 23:30

Имам една такава снимка, напълно сериозно.

Не им е лесно на студията с машините. Върхът беше през 90-те години, но сега по малко хора принтират. В Сливен напр. има само две студия които работят добре, колко добре те си знаят.
Останалите не ги виждам. Тая година,балове, сватби, повече цигански защо ли, избори, училища, ученически карти, ще оцелеят. За догодина квото дойде.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: gruncharov   
Дата:   13-04-11 23:32

@danyyel : Крайно време е, и то с автоматично качване на снимките във фейсбук, гуугле-мапс и т.н. :))

@Lalinda: И при мен е подобно - държа два сайта, хранят ме добре, остават пари и за техника, и за студиото което правя. Но всички знаем, че парите никога не стигат :)

----

Добре де, всички говорите за подбиване на цените - подобен проблем имах и аз на времето когато още правех клиентски сайтове. Но все си мисля, че двете сфери са много подобни, (уеб)дизайна и фотографията са две неща, при които най-много клиенти ти идват от препоръки. Бтв, на някой ако му трябва сайт мога да помогна ха ха (отворихме базара!) [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: gruncharov   
Дата:   13-04-11 23:34

Знам, че зъболекарите имат нещо като норма на цените, т.е. има праг на цена от която не бива да сваляш повече, иначе те изключват от някакво си там сдружение. Един бояджия ми обясни, че и при тях е така. Ами при фотографите, студиата?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: uri64   
Дата:   14-04-11 01:00

картелизация

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: bpavlov   
Дата:   14-04-11 01:51



аз изкарвам само за бирата и ракията... за манджа няма... затова и не ям, само пия, от сутрината... и съм доволен


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: malakar   
Дата:   14-04-11 10:01

Грънчаров, това не е разрешено от закона, няма такива споразумения, поне официално. Не че се доказват лесно, ама калта дето ще се хвърли по дадена колегия (зъболекари, бояджии прочее) не си заслужава. Обикновено такива споразумения са факт на пазари с олигополна структура (тоест с ограничен брой продавачи, но повече от 1) - бензин, електроенергия, топло и т.н., но стават толкова тайно и толкова на тъмно, че няма как да бъдат хванати. А и тях подозренията и калта не ги притесняват, шото купувачите нямат алтернатива. Това малко като офтопик беше. Относно темата: както каза някой по-горе, проблема не е в многото "фотографи", а в ниската култура на българския потребител, било то за фотографски услуги, резервни части или пък зарзават от пазара. И тъй като пазара не е строго регулиран (като много други неща в държавата) се стига до ценова война, в която участниците не са равнопоставени и която в крайна сметка води до загуби и за продавачите, и за купувачите. Първите получават по-малко заплащане за услугите си, вторите получават по лоши услуги за парите си. Уви.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: guesswho   
Дата:   14-04-11 11:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: xandyx   
Дата:   14-04-11 11:30

guesswho има много богати хлапета които могат да си купят и мк2. пак не е и до техниката...

ето видео с Тери и Yashica
http://www.youtube.com/watch?v=k8i3VETLflk


нз дали има хора които да са прави или да грешат в тази тема ...

Има коментар че вече сички били с DSLR.
90% от хората които познавам снимат с DSLR, което е смешно защото не исползват и 10% от възможностите му. full auto :D
Определено не ги чувствам като заплаха (не че печеля пари от фотография, но се надявам някой ден да печеля)

Който го иска го постига.
Повечето ще се откажат след година-2 като видят че не ги бива,трябва да се бачка и не им остане време даже и като хоби да е



Публикацията е редактирана (14-04-11 11:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: n1x0n   
Дата:   14-04-11 11:43

Късмет, че в семейството ми от 2 поколения има хора изкарвали си хляба с фотография - та не ми се е налагало да слушам подобни тъпотии.

Всички тези лафове тип "музикант/фотограф/художник къща не храни" отразяват перфектно пораженческото мислене и липсата на инициативност на средният нашенец.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: goldfrapp   
Дата:   14-04-11 11:47

Като всяка работа, ако не ти дойде отвътре, няма да станеш такъв фотограф, който може да си изкара хляба с това. :) Освен това парите променят всичко, икономическия фактор към едно хоби или едно изкуство действа разрушително, почваш да снимаш неща, които носят пари, а не каквито ти харесват. Ще си голям късметлия ако двете неща съвпаднат :)

За мене фотографията е готина само като хоби, защото не ме притиска и не изисква нищо от мен, снимам когато имам нужда, мога да снимам, мога и да не снимам. Не нося никаква отговорност за това, и ме кара да се чувствам свободен като го правя. Ако снимам за пари и знам, че имиджа ми и следовалтено хляба ми е заложен на карта, определено няма да е така.

офтопик: като гледам колко обяви за програмисти има в джобс-а, ми иде да си изгоря дипломата по икономика [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: Lighter   
Дата:   14-04-11 11:51

n1x0n [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Боклуджия бъди, ама майстор бъди!




Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: kapitancho   
Дата:   14-04-11 11:58

uri64, по твоя офтопик със сайтчетата. Като бях студент, имах негативно мнение за това дали който прави сайтове е достоен да се нарече програмист. В последните години, обаче, много и то сериозни приложения се правят уеб базирани и си пада яко програмиране по тях. За сайтчетата с 5 статични страници няма какво да коментираме.

По фото темата - нещата са много динамични напоследък и доста хора волно или неволно чупят от залъка на професионалните фотографи. Това си има и положителните страни, но май повечко са отрицателните.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: danyyel   
Дата:   14-04-11 13:27

@gruncharov - точно така, или поне Nikon, Canon и тн... да пуснат по едно API да можем да пишем Plugin'и ще стане много интересно.

1. Автоматично генериране на няколко размера снимки.
2. Автомачично качване на готовите снимки, в лични портфолио сайтове, новинарски емисии, гугъл мапс, фейсбук ...
3. Автоматично записване снимките на NAS по мрежата в студиото. Дори и на компютър.
4. При снимане на продуктова фотография, ще може да се качи примерно файл с кодовете или имената на продуктите за снимане предварително подредени в реда на снимане и при правенето на всяка снимка ще именува файловете или да създава отделна папка за всеки файл.

Възможностите са безкрайни!!! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: s_l   
Дата:   14-04-11 13:50

Пичове, ето ви моите две стотинки, като фотограф, който изкарва парите си само с фотография.
Първо човека който произвежда фотография, по подразбиране, не е никак по-велик или облагодетелстван от всеки друг занимаващ се с друго. Всичко е в отношението към даденото нещо (което е в тясна връзка с отношението към самия себе си), било то фотография или например озеленяване или каквото и там да е. Това че фотографията е популярна, технически достъпна за широка маса, не е лошо. Просто е факт, че постигането на относително качествено изображение, вече не е толкова сложно и този фактор скоро ще е вън от играта.
Ура!
Най-после не качеството на изображение ще има думата, а съдържанието. Не казвам че досега не е било така, но все пак много играчи не са били допускани на игрището само заради невъзможността да постигнат изображение. Според мен това лимитира креативния поток, но пък е по-удобно, за тези които са стигнали дадено ниво и искат да си останат там. Точно хората които искат да запазят статута си, са по-засегнати от прогреса в областта. Казвам засегнати, макар че те/ние/аз трябва да благодарим за създадената нужда от промяна/движение.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: psychoiho   
Дата:   14-04-11 14:43

"доста хора волно или неволно чупят от залъка на професионалните фотографи" - това освен че говори зле за клиентите, което вече го обсъдихме, говори зле и за профитата - аз като "програмист" не се притеснявам от милионите хората с ПЦ-та защото ми се плаща заради моите знания и умения, а не защото притежавам компютър. Така е и с повечето професии, икономистите не се плашат от хората с елки или ексел...

Щом един фотограф се конкурира с аматьорите с дслр-и, значи той самия няма достатъчна стойност а е един оператор на машина...и преди да се оправдае с пазара, клентите и аматьорите е хубаво и в себе си да се вгледа.

П.С. с_л - много съгласен с теб

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: s_l   
Дата:   14-04-11 15:31

"..и преди да се оправдае с пазара, клентите и аматьорите е хубаво и в себе си да се вгледа."

Да, добре казано! По удобно е, друг да е отговорен за нашите постъпки, чиито следствия са ни довели до дадена ситуация. Ето защо много хора търсят причините извън себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: juslen   
Дата:   14-04-11 20:16

Проблема е, че доста от любителите с DSLR-и задобряха и си накупиха профи техника, та почнаха да изкарват снимки като професионалните фотографи.

Единствената разлика вече е само в уменията, техниката не е фактор, из София редовно мяркам млади хора с FF тела и бели обективи[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: guesswho   
Дата:   14-04-11 20:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: yang   
Дата:   14-04-11 21:55

То това е като таксиметров шофьор в състезание за Формула1. Всички са професионалисти, ама в публиката винаги има "някои" които карат по-добре....
[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: s_l   
Дата:   14-04-11 22:04

@jusilen
"Проблема е, че доста от любителите с DSLR-и задобряха и си накупиха профи техника, та почнаха да изкарват снимки като професионалните фотографи."


Аз се опитвам да кажа, че това не е проблем, а е готино..

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: MauMyHa   
Дата:   14-04-11 22:18

А какво е ФОТОГРАФ и какво е примерно програмист или пък...
какво е Шофьор на лично МПС и шофьор на автобус и има ли разлика.
Какво е да си шмайзер със професионална камера и да снимаш туристически дестинации и да избиваш комплекси У ФФ и да ревеш че си с професионални възможностти щото има три снимки на кръст с ретинк Б около стоте точки.
Много ми е интересно колко от вас продадоха въпростните снимки с ретинг/Б над 100 точки и за колко. Знаете ли как става[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: Psychoiho   
Дата:   14-04-11 22:31

Теб пък къде те стиска шапката?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: Amigo   
Дата:   14-04-11 22:45

Абе то някои по-горе са го казали. Става дума за това, че хора, които може и иначе добре да се справят с нещо, което не им е основна професия, го правят без да са регистрирани да извършват подобна дейност, взимат 2-3 пъти по-малко пари от клиенти, за което не издават никакви документи, не плащат съответно и данъци върху тези приходи, работят с пиратски софтуеър и т.н.[smilie8] Аз познавам такива хора, които по този начин си докарват с фотография, дизайн, предпечатна, изпълнение на различни проекти и т.н. [smilie8] На това му се вика сива икономика. [smilie8] [smilie25] [smilie25] Защото, ако човек има желание и хъс, а пък и талант, с достъпа си до висококачествена техника и софтуеър може да се справи много добре, но работейки в сивия сектор, той по този начин подбива пазара на хората, които си вадят хляба легално със съответната професия и за което плащат и съответни данъци. [smilie25] [smilie25] Не става дума за сериозни и платежоспособни фирми, които винаги ще предочетат да разчитат на доказал се професионалист в дадена сфера и всичко ще е оформено със съответните документи. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: MOPT   
Дата:   15-04-11 10:04

Аз не съм фотограф по професия и снимам само за кеф. Изкарвам си парите с друго (май програмистите сме много тук), което също ми е хоби от 15тина години :).
Та, моето мнение, е че просто поръчките намаляват. Аз примерно не бих анем фотограф да снима РДто на децата ми защото мога да го напрявя и сам. Сигурно качеството ще е (много) по-лошо, но пък кефа за мен ще е (много) по-голям.
Доста хора имат добри апарати и си ги ползват за семейни снимки, по празници или пътувания, което изяжда от поръчките. Не говорим за професионални фотосесии за брошури, билборди, списания и т.н. Те предполагам не са много в бедна и малка България.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: landstar   
Дата:   16-04-11 13:57

Абе като всяка професия, дето се навъдят много народ и фотографията девалвира. Така стана и с юристите и пр. Всеки, който не е виждал снимка му се чини, че е достатъчно да имаш фотоапарат и айде - ЖСМ-а за сватбата стига. Голямата грешка на нашите профита е, че си крият снимките под дюшека, вместо да ги изтъпанят на някоя витрина както беше едно време по фотоателиетата. Тогава се види разликата.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: asahi   
Дата:   16-04-11 14:01

За какво беше препирнята?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: kadar   
Дата:   16-04-11 14:18

[cool] а де .....

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: dindrein   
Дата:   18-04-11 13:26

goldfrapp : Единствен ти си преценил "алтернативната цена" на това да си 100 % фотограф - хобист или фотограф - хобист, който се опитва да си избие разходите за хобито (или поне част).
Мисълта ми е, че ако определен вид фотографски услуги вече са "непродаваеми" или слабо продаваеми, то сигурно има друга пазарна ниша, още неразработена.
Всички тези хобисти биха дали мило и драго да се усъвършенстват в хобито си.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: Nikodima   
Дата:   08-05-11 15:21

Абе, я се си снимайте и се наслаждавайте! Не се занимавайте с глупости!!! Не е ли това най-важното?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: MauMyHa   
Дата:   08-05-11 15:29

към автора на темата[smilie5]

Скоро чух един израз много точен, ЦИТИРАМ

"-Аз, като фотограф семейство няма да изхраня"

Има разлика разбираш ли значи и от дума на дума е станало
Музикант къща не храни[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: chill   
Дата:   08-05-11 15:36

Автор: psychoiho
Дата: 14-04-11 14:43

аз като "програмист" не се притеснявам от милионите хората с ПЦ-та защото ми се плаща заради моите знания и умения, а не защото притежавам компютър.
---

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Абсолютно съгласен.

Нещо повече, аз, като програмист, не се плаша дори от милионите програмисти с ПЦ-та.
Защото съм по-добър. [smilie18] [smilie18] [smilie18]
[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф семейство не храни!
Автор: guesswho   
Дата:   08-05-11 15:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »