Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: Вихро   
Дата:   05-04-11 20:52

Здравейте,
Снимам с Pentax K200.Иползвам китови обективи.Широкият ми е 18-55мм а теле обектива е 50-200мм. Реших, че тъй като нямам скъпи стъкла не е нужно да инвестирам и в скъпи uv филтри. Така на широкия съм сложил:hama uvc ф 52(XXV)а на телето:hama HR:uv ф 49(IV).Знаех, че филтъра отнема част от светлосилата на обектива. Но днес докато си почиствах единия филтър и погледнах през него ми се стори направо тъмница. И така кое по-добре да имаме по-резки снимки или да си предпазим обектива от нараняване?


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: shamelesseyes   
Дата:   05-04-11 20:59

Готин въпрос, но на дали някой про ще ти отговори тук.

http://www.youtube.com/watch?v=mpC664IvFBw

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: asahi   
Дата:   05-04-11 21:10

По-добре е да имаш резки снимки, а за предпазване на обектива да ползваш капачката.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: Вихро   
Дата:   05-04-11 21:17

Asahi, ама не е много удобно непрекъснато да слагам и свалям капачката.А и ако реша да снимам примерно кошии,мога ли да си мисля непрекъснато от кое копито ще излети камъче към обектива ми?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: aeobs   
Дата:   05-04-11 21:21

Шанса да се счупи/нарани филтъра без челната леща е почти близък до 0. Единствено би предпазило от прах, пясък и то само при някои обективи. Писано е много пъти на много места, гугъл знае.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: asahi   
Дата:   05-04-11 21:21

Като решиш да снимаш кУшии ще трябва да си избереш позиция и фокусна дължина, която да ти осигури безопасност. Като търсиш екстремно изживяване ще трябва да си подготвен - очила, каска и обектив, който можеш да прежалиш. А за какво ще мислиш сам си реши. Не е казано, че трябва да е удобно.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: ittv   
Дата:   05-04-11 21:29

много по-удачно е да ползваш сенник, за да си предпазиш челната леща, от колкото некви си долнопробни УВ филтри, не че обективите са ти кой знае какви, ама допълнително да си прецакваш снимките сам не е ОК

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: aeobs   
Дата:   05-04-11 21:41

оп, today's top tip .
Това със сенника е цялата истина.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: Вихро   
Дата:   05-04-11 22:05

Добре де, а при скъпите uv филтри чувствителна ли е загубата на светлина?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: asahi   
Дата:   05-04-11 22:13

Не епроблема в загубата на светлина, даже тя е практически никаква. Проблемът е в допълнителните отражения и пречупвания на светлината, които влошават рязкостта и свалят контраста. Даже някой флеър може да се пръкне.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: shamelesseyes   
Дата:   05-04-11 22:15

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/camera-lens-filters.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: Вихро   
Дата:   05-04-11 23:02

shamelesseyes ,asahi ,aeobs и ittv, благодаря ви за мнението и съветите! Май ще свалям филтрите и ще ги ползвам само за кушиите[smile] Лека вечер!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: bpavlov   
Дата:   06-04-11 00:15


Освен това, което казва Асахи, пречат и на точността на автофокуса, дори най-скъпите MRC B&W. Моите отдавна си седят само в чекмеджето. Най-доброто предпазване според мен идва от сенника.



Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: Amigo   
Дата:   06-04-11 00:28

чак пък толко... минуси не съм забелязал досега [smilie5] [smilie6] 5 години с ув филтри на всички обективи, с изключение на най-широкия [smilie6] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: pefoto01   
Дата:   06-04-11 00:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: Amigo   
Дата:   06-04-11 00:37

ами не са... 170 лв. струва за сигмата [smilie5] [smilie5] ама не мога да дам 2 бона за обектив и да го развявам ей така насам-натам без филтър [smilie5] [smilie5] за идеални снимки в студио бих го махнал евентуално, ама навън като снимам... [smilie8] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: npelov   
Дата:   06-04-11 00:45

Определено има полза. При 300 лв за обектив (за по-скъпите въобще няма смисъл да се спори) 50 не са много за филтър. Всички обективи са ми здрави, но вече имам 3 счупени филтри. Не винаги излизаш късметлия счупеното стъкло от филтъра надрасква обектива... То си е като застраховките - ако направиш застраховка с/у счупване, ще ти го откраднат, а пълно каско не е много на сметка.

А за недостатъците - имаш екран на апарата - като видиш че се появяват разни отражения свали филтъра, щракни, и пак го сложи. Аз ги махам само при екстремни условия - нощни снимки с ярки лампи и снимки срещу слънцето.

аз бих те посъветвал обратното. Качи филтрите обратно и ги сваляй когато трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: bpavlov   
Дата:   06-04-11 03:13


Та от какво пази УВ филтъра, че не разбрах?


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: darksorrow   
Дата:   06-04-11 03:18

не мога да дам 2 бона за обектив и да го развявам ей така насам-натам без филтър

ужасно е, да - на въздух се окисляват, а леко да заръми и се топят. попадне ли прах на челната леща - директно заминава покритието и въобще... без филтър - само в стерилна среда в заводите.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: tofo   
Дата:   06-04-11 09:44

И да му туриш един излишен джам отпред да оцапа пейзажа...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: digitalgab   
Дата:   06-04-11 10:37

Понякога и по два джама слагам и не ми пука, пак ми излиза пейзажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: Вихро   
Дата:   06-04-11 10:53

npelov, значи за около 50 кинта мога да си взема филтър,който да не ми тъмни кадъра,така ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: Вихро   
Дата:   06-04-11 11:01

Сърцето ми казва,че трябва да снимам без филтри.Обаче разума не ми дава да ги махна[smilie2]Не е много за хвалене,ама всеки обектив съм го изплащал по една годинка[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: digitalgab   
Дата:   06-04-11 11:05

Хващаш филтъра, поднасяш го към окото си и гледаш. После гледаш пак, но без него. Както ти харесва повече, така си гледай. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са плюсовете и минусите при използване на uv филтри?
Автор: jivkojj   
Дата:   06-04-11 11:25

Ако си ползваш апарата в къщи може и без филтри.

Аз обаче моя го мъкна навсякъде, особено при пътувания и колкото и да го пазиш все има нещо. Вадене, слагане в чантата, отпечатъци, удря се по ципове...
Добре че 18-200 имаше филтър постоянно. После като го продавах, просто махнах филтъра, а последния беше почти за изхвърляне. Така се беше набил с прах по ръбовете и резбите, че само едно пране с топла вода и сапун го спаси от боклука [smilie18]

Лично не съм забелязал кой-знае какви влошавания в качеството на снимката. Повече бърка ако ти е трпнала ръката или фокуса е избягал. [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »