Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: PsychoTribe   
Дата:   04-04-11 17:01

Порових се тук но не намерих.
Понеже си продавам стария апарат и се зачудих, ако се опре до това да се решава дали дадени снимки са мой, по това от кой апарат са излезли, дали ако притежавам документите за закупуването на апарата е достатъчно да докажа че дадените снимки са мой?
И съответно изниква въпроса новият собственик как може да докаже че дадени снимки е направил той с този апарат след като го е закупил от мен?
Подписваме някакъв приемо-предавателен протокол с дата и час [smile] [smilie11]
Еи така просто си размишлявам [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: Ang3l   
Дата:   04-04-11 17:07

Според мен, ако снимките са направени от теб следователно ти притежаваш "екзифа" .. с дата и т.т. А пък новия купувач си притежава вече тялото. Смятам, че няма да е трудно да се докаже, че ти си собственика.
[beer] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: shama   
Дата:   04-04-11 17:14

Няма никакво значение от къде са "излезнали" снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: PsychoTribe   
Дата:   04-04-11 17:20

Ок, а в случай в който имам снимки предоставени на медия и те съответно имат копие с екзиф-а. Ако в един момент кажат "Ми те тия снимки са си наши" или пък някой ги свие от тях и се опре до доказване на собственост а пък аз нямам тялото, тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: _OmegaTransFer_   
Дата:   04-04-11 17:26

Тогава се надявай да имаш свидетел;)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: ivodam   
Дата:   04-04-11 17:26

PsychoTribe: Предполагам, че ако си публикувал някъде вече снимката, например в този форум, това също има значение.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: PsychoTribe   
Дата:   04-04-11 17:35

Добре, ако притежавам документите на апарата на които има серийният номер, който отговаря на този в екзиф-а на снимките, и на тези документи пише името ми, това не спасява ли положението някак си? Или аз не мога да вникна в нещата?

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: dimodi   
Дата:   04-04-11 17:37

Авторство на снимка се доказва лесно с притежаване на RAW файл [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: sharky   
Дата:   04-04-11 17:37

И поради каква причина си предоставил на медия, оригиналните снимки на които нямаш raw ( или имаш ?) без подписан договор и описание на снимките ?

А иначе аз, ако ти открадна апарата и почна да снимам с него, това прави ли те собственик на снимките, които съм направил ? Не.

Ами ако съм взел фотоапарат под наем .... кои е собстшеник на апарата има значение почти никакво освен в определени случай - work for hire и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: PsychoTribe   
Дата:   04-04-11 17:52

Снимките не са правени в raw или поне по-голямата част не са. Правя го като услуга на медията(приятелски начала). Питам хипотетично понеже не съм запознат, и научавам нещо ново [smile]
А ако ми откраднеш апарата, документите му ме правят собственик и мисля че ще е по-трудно ти да докажеш че снимките са твой отколкото на мен че апарата е мои и съответно съдържанието. А и какво става примерно ако на откраднатия апарат има raw-ове които и аз съм свалил на компа ми но и ти притежаваш понеже не съм ги изтрил от картата? Но това са някакви хиляди варианти в които може би е нужно човек да има познания по право.
За напред ще знам - raw и предоставям jpg-тa.



Публикацията е редактирана (04-04-11 17:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: imitev   
Дата:   04-04-11 18:09


Може и с приемо-предавателен протокол.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: n1x0n   
Дата:   04-04-11 18:44

Първо си дай сметка, дали със старият си апарат си направил такива кадри, които да си струват цялата врътня по съдебно производство в случай на използването им от друго лице.
Отделен въпрос е, че въпросното "друго лице", ще трябва отнякъде да има и оригиналите - били те RAW или JPEG.

Та ситуацията става толкова абсурдно хипотетична, че не знам има ли смисъл да я дискутираме в практически план.

Колкото до документ за продажба - купувачът би трябвало поиска подобно нещо и без ти да го караш.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: swan_   
Дата:   04-04-11 18:49

PsychoTribe, хубаво, че си чел много и си се ровил, но из книгите никъде ли не видя, че има ралзика между мой и мои?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: asahi   
Дата:   04-04-11 19:16

"Автор: PsychoTribe
Дата: 04-04-11 17:01

Порових се тук но не намерих."

Да беше се поровил в Закона за авторското право. По него ще отсъждат, а не според писаното във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: alsash   
Дата:   04-04-11 19:18

...те и Павилиона дават камери под наем...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: shama   
Дата:   04-04-11 19:33

alsash ,
дават ама тва е клопа ...[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: nikste   
Дата:   04-04-11 19:45

PsychoTribe, виждам, че живееш в страх и неспокойствие, че при някакви невероятно обстоятелства, някой може да ти вземе някоя снимка и да каже, че е негова. Хипотетично, както и ти се изразяваш това със сигурност е възможно, но не ти завиждам, щом за такива дреболии се безпокоиш.



Публикацията е редактирана (04-04-11 19:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: nikidi   
Дата:   04-04-11 23:20

мамма миас [smilie5]
баси дилемата[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: PsychoTribe   
Дата:   04-04-11 23:37

Сегаа, много сте ми интересни повечето хора тука. Вместо да направите един свестен коментар и да споделите опит, та било аз или който и друг да зачете тема да му светне кви да ги върши, голяма част от вас си чешат езиците с простотия и се чудят за какво да се заядат и ебават с хората.
Та да ви отговоря на въпросчетата. Замислял съм се дали с въпросния апарат съм правил кадри които си заслужават хабенето на нерви и ресурси в такава ситуация и не, не живея в страх и не се безпокоя че някой ще ми тафне снимки. Днес ми мина през акъла и реших да питам а не да се задълбавам в правни закони, което не ми е страст. И друг път съм се замислял но не съм му отдавал толкова значение. Реших че тук ще получа кратки и ясни отговори от хора сблъсквали се с това. Колкото до това дали направените от мен кадри си струват усилията да ги защитя като моИ - дори и един кадър да нямам който да става за нещо си мисля че трябва да бъде защитен не за друго а с цел, колкото и утопично да звучи, да се намали краденето на интелектуална собственост.
Благодаря все пак на хората които по един или друг начин ми отговориха на питането.



Публикацията е редактирана (04-04-11 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: next_time   
Дата:   04-04-11 23:44

Просто им дай кроп от оригиналната снимка която имаш.Може да е съвсем лек кроп, но все пак това ще покаже че имаш повече от тях - хипотетичните, евентуални, злонамерени, долни крадци на снимки предоставени безвъзмездно на някаква си медия, въпреки че обикновенно самите медии са крадците.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: PsychoTribe   
Дата:   04-04-11 23:54

Да и за това съм се сещал но не съм го прилагал.
Вижте само да отбележа че не съм чак толкова ужасен и изтръпнал от факта че някой може да ми открадне снимките. Всъщтност нещото което ме накара да се замисля днес е това че си рових из меюто на новия апарат и попаднах на опцията за въвеждане на Copyright info и се зачудих до колко има смисъл. И от там и чуденето за апарата който продавам.
Не бих го нарекъл страх а любопитство [smilie3]



Публикацията е редактирана (04-04-11 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: da.fo   
Дата:   05-04-11 00:05

Тва някакъв psycho филм ли е [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: papi   
Дата:   05-04-11 00:10

все едно като съм снимал с чужд фотоапарат авторските права са за апарата а не за автора
глупости

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: papi   
Дата:   05-04-11 00:11

когато един художник нарисува една картина авторското право да не би да е на книжарницата дето са му продали боичките и четчиците

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права на снимки когато продадеш апарата?
Автор: PsychoTribe   
Дата:   05-04-11 00:36

da.fo ако на теб така ти изглежда те съжалявам направо.[smilie18]

papi Еми нема снимаш с чуждо[smilie3] Ако говориш за Copyright info сетингса не е ли по-правилно да го оприличаваш като подписа под картината а не материалите с които е изработена? Щото на дигитално копие аз така си представям подписа, който се съдържа в екзифа, както и другото полезно инфо.



Публикацията е редактирана (05-04-11 00:39)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »