Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 избор на филтри
Автор: nf1   
Дата:   04-04-11 15:58

Здравейте, ориентирам се да закупя ND филтри - ND2, ND4, ND8. Забелязвам, че цената на 58мм HOYA за трите броя е приблизително същата като на комплект Cokin от серия P (3 филтъра + държач + адаптер).

Бихте ли споделили мнения, кой вариант е по-качествен, както и други предимства/недостатъци?

При Cokin бих ли би могъл за даден кадър да правя комбинация от 2 или 3 филтъра едновременно?

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: neuromancer   
Дата:   04-04-11 17:30

Можеш да слагаш 2 или 3 филтъра едновременно, но е добре да се избягват такива неща, защото всички проблеми и недостатъци се натрупват и качеството спада видимо. Най-вече трябва много да внимаваш за прах по филтрите.
Ако имаш Cokin и си купиш по-голям размер обектив, си купуваш само един адаптер, докато с кръглите филтри си купуваш нови филтри. Cokin има много повече предимства при градиентни филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: GOSPODIN   
Дата:   04-04-11 18:14

За градиент е важно да можеш да изместваш преливането в кадъра, където ти трябва и за това само Cokin. Проблема идва, когато ти трябва за обектив под 20мм. защото трябва да се купи голям филтър и държач от серията X-pro, които са доста скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: alsash   
Дата:   04-04-11 19:38

е....само дето едните са от пластмаса а другото е джам...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: nf1   
Дата:   04-04-11 19:52

пластмаса? Cokin за пластмасови?

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: alsash   
Дата:   04-04-11 19:54

.....йощекак , ама ако ги пазиш - може [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: digitalgab   
Дата:   04-04-11 23:26

Някои кръгли ND и градиентни на резба с произход Китай, също са от пластмаса.



Публикацията е редактирана (05-04-11 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: nf1   
Дата:   05-04-11 11:35

аз визирах евтини HOYA. Все пак мисля, че са стъклени.

Доколкото разбирам предимствата на Cokin - лесно (евтино) могат да се сложат на обективи с различна резба и по-бързо се слагат/сменят пред обектива, както и по-бързо и лесно наслагване на 2-3 филтъра. Недостатък - по-лошо качество (пластмаса).


Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-04-11 16:00

nf1, не си разбрал най-важното им предимство на Cokin, а съм го написал по-нагоре. Можеш да ги местиш и да избираш, колко от хоризонта или обекта да затъмняваш, а с кръглите на резба преливането ти е точно по средата на кадъра и няма мърдане. [shtrak]
Това, че са от твърда пластмаса не е проблем, а даже предимство понякога, че не се чупят при изтърване.[smile]
Има и стъклени на Лий , но са доста по-скъпи.
http://www.leefilters.com/



Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: neuromancer   
Дата:   05-04-11 16:10

Господине, НФ1 никъде не споменава градиентни филтри

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: nf1   
Дата:   05-04-11 16:12

всъщност да - това наистина не го споменах защото нямам предвид градиентни филтри (но то не се знае за в бъдеще какво би ми "щукнало" в главата[smile]).

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-04-11 17:42

Аз останах с впечатление, че искаш градиент, но виждам, че съм се подвел, а така и теб.
Тогава можеш да си вземеш без проблеми HOYA НД8 - сваля 3 бленди и е добър (не вкарва цвят). Разбира се има значение за какво ще ти трябват, но по- често се използват за размазване на течаща вода и море. При хубав слънчев ден няма да ти стигне НД8 даже при ф22 и исо 50. При такива условия е добре НД400 - сваля 9 бленди, но влошава малко и качеството.

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: vldiliev   
Дата:   05-04-11 17:43

Преди имах HOYA филтри, сега само Cokin. По-доволен съм от Cokin. Иначе разлика в качеството между кадър без и кадър с Cokin, за мен лично, почти няма или ако има е трудно забележима. Това при снимане с 2-3 филтъра накуп.

ND8 за P на Cokin в БГ няма. Само ND2 и ND4.



Публикацията е редактирана (05-04-11 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: nf1   
Дата:   06-04-11 09:55

@gospodin - точно за размазване на вода и облаци мисля да ги използвам. ОСветеност не много висока - разкъсана облачност / сянка от дървета / привечер преди залез.

@vldiliev - благодаря за сравнението за кадри с и без филтър това ми е доста полезно. Би ли споделил с какво тяло / обектив го правиш. Моята техника не е state of the art така или иначе (350D + 18-55 IS).

ND8 на Cokin в павилиона пише, че се очаква доставка, същото пише и за резбата на 58мм която ми трябва. (предполагам, че ако се заяват ще ги докарат сравнително бързо, поне така беше миналият път, когато си поръчах бял фон от тях).



Публикацията е редактирана (06-04-11 10:00)

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: GOSPODIN   
Дата:   06-04-11 10:53

За привечер и в сянка НД8 ще ти стигне за постигане на скорости около 1/2 - 1/10, а на залез и след залез може и 1-2 сек. да направиш. Казвам го от личен опит с НД8 и широк обектив. Ето ти и пример :



Снимано е на Ф16, ИСО 50, 1/3сек, 16mm. използал съм НД8 HOYA 77мм. + поларизиращ HOYA CPL Slim 77mm (PHL) обектив 16-35/2.8L , Canon 5DMark II

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: nf1   
Дата:   06-04-11 10:57

@GOSPODIN [smilie24] точно за това говоря, пък ако ND8 не стига ще се пробвам с добавяне на допълнителен 2 или 4 върху него + 1-2 души в композицията [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: GOSPODIN   
Дата:   06-04-11 11:12

За понижаването на качеството и особено за върешните отражения при снимане с УВ филтри са показателни тези мои кадри , където съм се снимал в огледалото. Няма да казвам, кой кадър е с филтър и кой без.[smile]



Филтъра е добър Haze UV Canon 77mm. Не го ползвам, но ми го дадоха към обектива.


Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: nf1   
Дата:   06-04-11 11:49

а ползвай го, после обаче ще трябва доста да убеждаваш, че това е артЪ :). Аз досега не съм забелязал нещо подобно с моят CPL или warm филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: vldiliev   
Дата:   06-04-11 16:41

@nf1 Снимам с E-520 и китовите 14-42 и 40-150.

Следващата доставка на филтри на Cokin ще е след 2-3 месеца. Няма как да ти доставят по-рано. Сегашната я чакаха около 4, така че не бъди оптимист. Препоръчвам ти да си вземеш ND2 и ND4, което общо ти дава ND8. Аз също нямам ND8 и ползвам гореспоменатите два. Всъщност така имаш и по-голям избор за експозиция. Няма да е лошо да си набавиш и градиентни - в Павилиона ги има поотделно или в компект 3 - ND2, ND4 и ND8. Комплектът излиза по-евтино. Действай, докато не са свършили, че после идва голямото чакане.

Относно адаптера 58мм - вземи си Step Up преходник и на него си закачи по-голям адаптер, който е наличен в Павилиона. Аз така направих и за двата ми обектива. Така и не намерих 58мм адаптер, дори и извън страната. В момента съм с преходници 58-62 и 58-72.

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=88&base=&cat=89&producer=BR&from=&to=&filter=pric...




Публикацията е редактирана (06-04-11 16:41)

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: nf1   
Дата:   06-04-11 19:09

хмм това не го очаквах но с преходник би било добре, аз иначе си мислех да купя и трите филтъра но действително ако реша да е cokin мога и да започна с 2 и 4 и след това да намеря 8. За градиенти засега в главата ми не намирам приложение.

Въпрос относно преходниците - не е ли по-добре step down? Примерно 62 към 58? Ако е step-up при 28мм няма ли да имам проблеми?

Отговори на това съобщение
 Re: избор на филтри
Автор: nf1   
Дата:   06-04-11 19:15

на въпроса за step-up / step-down си отговорих сам, не ги бях разгледал изобщо.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »