Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Photoshop --> Linux
Автор: VladX   
Дата:   19-03-11 00:05

Здравейте! От скоро съм на Linux и определено не бих искал да се връщам към Window$ [smilie23]
Въпроса ми е към работещите под Linux фотографи. Интересува ме как работите с Фотошоп? От къде сте си свалили версия на програмата за линукс ОС?
Аз намерих един PS CS5 но не ми хареса как работи. Понеже имам нужда и от camera raw. Когато инсталирате PS CS4/CS5 на Windows, с PS се инсталира camera raw и adobe bridge, които също са ми нужни. Имам вариант да инсталирам Windows на виртуална машина, но повярвайте ми, определено не искам!!!
Предишния ми Интернет доставчик не поддържаше Linux. Изтърпях ги 2 години, докато приключи договора с тях и ги разкарах моментално заедно с бозата.
Използвам linux Ubuntu 10.10. на него съм инсталирал този PS CS5, показан в клипа:
http://www.youtube.com/watch?v=1ZnCcJuQLwY
.

Не държа да е точно CS5. Ако нямате някакви идеи ще го подкарам и на виртуална машина. какво да се прави [smilie18]
Малко странно да задавам такъв въпрос тук, но по-голямата част от вас, използвате PS а и из форума съм срещал коментари на потребители използващи Linux.
Питах един стар линуксджия за фотошопа, ама той хал хабер си няма от графичен софтуер.

Имам и друг въпрос: Как се правеха паспортните снимки във фотошоп?
- размери, настройки.
В смисъл една снимка да я направя на 4 малки копия в рамките една снимка? Искам да си направя сам паспортните снимки, за да не давам по 5/6 лева [shtrak]
Знаех как става, но никога не ми се беше налагало до сега да го правя.
Благодаря ви предварително.
Поздрави! :)


Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: sokola   
Дата:   19-03-11 00:45

[smilie8] Мииииииииии,нали паспортните снимки ги правят безплатно в полицията.



Публикацията е редактирана (19-03-11 00:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: GOSPODIN   
Дата:   19-03-11 01:02

3.5 Х 4.5 см. беше размера за паспорт.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: 1vo   
Дата:   19-03-11 01:16

Фотошоп 7 и 8-портабъл версията, работят под вине безпроблемно. Пробвай и ГИМП-а [smilie24]

Аз ползвам основно RawTherapee, gThumb за разглеждане и от време на време ГИМП.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: r_rusev   
Дата:   19-03-11 07:41

И аз съм на линукс.Защо виртуален уиндос, а не дуал бутибъл.До колкото ми е известно ФШ се предлага само за мак и вин. Графичните програми под линукс са слаба ракия

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: doca   
Дата:   19-03-11 08:58

Под Linux
1. GIMP-почти същите възможности на Photoshop. При опит за печат понякога цветовете не са реални.
2. Inkscape- векторен редактор, подобна на Corel Draw. Много добро приложение.
3. Scribus-издателска програма. Подобна на QuarkExpress и MS Publisher. Перфектен изход към PDF.
С възможности да правиш формуляри и да прибавяш скриптове към тях.
----------------
Решението е Multi Boot/2 OS->WIN+Linux дистрибуция/, както е казал колегата по- горе.
Виртуализацията гълта доста ресурси, най- вече памет. Използва се при сървърни мрежови решения.



Публикацията е редактирана (19-03-11 09:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: VladX   
Дата:   19-03-11 09:10

sokola, снимките ми трябват за друг вид документи, не за лична карта.
GOSPODIN, благодаря ти за размерите. Това размерите, това са, но аз се интересувах как ставаше процедурата в PS File --> Automate --> и после не си спомням как ставаше.
1vo, много ти благодаря, RawTherapee ще я изпробвам задължително. Ще си потърся PS 7/8. гима още не съм му свикнал, в момента го разучавам. Има големи прилики с шопа, но е въпрос на време да го овладея. За всеки случай е добре и PS да ми под ръка.
r_rusev, не искам никакъв win. на компютъра. С огромна радост се отървах от него, но в крайна сметка може да го карам и на dual boot.
Какво имаш в предвид "слаба ракия"? Не се ли представят толкова добре графичните софтуери под линукс?



Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: VladX   
Дата:   19-03-11 09:13

doca значи явно ще се кара на dual boot. Благодаря за инфото

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: 1vo   
Дата:   19-03-11 12:41

RawTherapee е малко чепата програма, трябва време да и свикнеш, после обработките стават мнго бързо с отличен резултат [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: r_rusev   
Дата:   19-03-11 13:01

doca,
GIMP е много далече, ама много далеч от ФШ.[smilie23]
За другите, посочени от теб, нямям лични впечатления

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: 1vo   
Дата:   19-03-11 13:25

Така е, но за любителски нужди е повече от достатъчен, убунту пакета има някои много хубави екстри [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: harvester_vn   
Дата:   19-03-11 13:43

По въпроса за снимките- Правиш нов файл с размери побиращи 4 снимки, отваряш си снимката, Ctrl+C, отиваш в новия файл, 4 пъти Ctrl+V, move tool и си ги наместваш както искаш.

Бегай за бира [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: VladX   
Дата:   19-03-11 14:54

harvester_vn, това е ръчния варят [smilie5]
Иначе начина който се опитвам да се сетя как ставаше е много удобен, понеже може да си направиш таблица от снимките. Брой колони, брой редове.
Примерно преоразмерявам си снимката 3.5 Х 4.5 см и я запазвам някъде си. После File --> Automate --> нещо си там за което не се сещам и което не работи при мен [smilie5] [smilie10] и избираш таблица как да ти се подредят снимките. На мен ще ми трябва 2 реда на 2 колони, отивам във фотото и вместо 7 лева давам 0,50 ст. [smilie6]
Това нещо е удобно и за други случаи, например когато снимате сватба, рожден ден или каквото и да е, всички снимки, които сте направили, комбинирате по този начин. Под всяка малка снимка има номер. Показвате на клиента ви този каталог(вече разпечатан), така да го наречем и му давате да си избере коя снимка иска да му разпечатате.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: gyaurov   
Дата:   19-03-11 15:06

Ясно е че искаш да ползваш платен софтуер върху безплатна ОС. Даже софтуера струва повече от ОС-то.

Ясно е, че си намерил интернет доставчик който не поддържа линукс!!! Как го направи???

Единствено не се разбира колко точно си далеч от 16-тия си рожден ден.


ПС. Инсталирай си уиндоус или window$ както му викаш, ако искаш да ползваш професионален графичен софтуер. Инсталирай си и Бек Трак да хакнеш уайфитата в квартала.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: VladX   
Дата:   19-03-11 15:17

Бек Трак вече го имам [smilie3] Ама не само за да хаквам уайфитата [smilie5]
За 16-тия рожден ден ... топло, топло. Опитай пак [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: prisonbreak   
Дата:   19-03-11 15:51

макс седмица ти давам с linux Ubuntu 10.10.
След това ще се върнеш на УИН$[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: jivkojj   
Дата:   19-03-11 16:17

Аз ползвам вече няколко години изцяло Линукс. От сега мога да ти кажа - работата със софтуера за видео и графична обработка е лоша.

Аз лично съм инсталирал VirtualBox и под него ползвам единствено Capture NX и Sony Vegas. Парадоксалното е, че ако улучиш правилната комбинация от Микрософтските библиотеки (.net framework; c++ redistributable), кепчъра работи по-бързо от колкото ако е инсталиран под "чист" Прозорци с кофти комбинация.

Относно Gimp, вярно, че изобщо не е на нивото на Фотошоп, но от друга страна има също много възможности и ако ако не мажеш тотално и му свикнеш, изобщо може да ти върши чудесна работа. Противното е, все едно да твърдиш, че разбираш ли, щото нямш Д3, а само Д90 не може да си свършиш работа. Още повече, че на практика може да го имаш на всеки ПЦ, независимо от ОС-а и това дали е възможно или не да инсталираш нелегален софт.

Относно калибрации на монитора и т.н. правят се спокойно и под линукс.

От друга страна, обаче, като се абстрахираш от липсата на няколко програми, удобството, което ти дава Линукс е незаменимо. [smilie24]



Публикацията е редактирана (19-03-11 16:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: taricate   
Дата:   19-03-11 17:00

Aко държиш НЕПРЕМЕННО да ползваш Adobe PS® - ориентирай се към Маc или Windows ! Toва е простата логика, а не заради 1 софтуер да правиш 'dual boot' ?!? Tъпо е да си платиш лиценз и да го ползваш на платформа , която не се поддържа от производителя.[smilie7]

Сега - ако дъжиш да ползваш linux, имаш достатъчно добър избор:
- dcraw/ufraw - декодери за RAW -формат

-RawTherapee - уникално добър софтуер и мениджър, също работещ в RAW-режим

- GIMP - следва плътно Photoshop, макар да липсват някои полезни функции.

- Scribus - перфектен за предпечат

Всичко останало, което евентуално може да ти трябва е или инсталирано, или се намира изключително лесно .

А CaptureNX вече се инсталира спокойно и под linux (wine 1.3.16dev поддържа базово .net), работи безупречно, като единствено се дъни при batch обработка на голям брой снимки. Това е единственото, което не работи.

И наистина някои приложения работят по-бързо под linux (EAC , Power Director, Autoroute и др. , отколкото на същия хардуер под Windows. ФАКТ !

За аудио и друг софтуер - тук има добра статия с описания и сравнения :

http://www.tomshardware.com/reviews/audio-production-software-linux-ubuntu,2860.html


http://www.tomshardware.com/reviews/image-software-linux-gimp,2801.html




Публикацията е редактирана (19-03-11 17:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: 1vo   
Дата:   19-03-11 17:14

prisonbreak написа:

> макс седмица ти давам с linux Ubuntu 10.10.
> След това ще се върнеш на УИН$[cool]
----------------


От година-две все се опитвам да се върна на доброто ХР и все не успявам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: chipsy   
Дата:   19-03-11 18:12

От 3-4 години се опитвам да намеря смисъл да мина на Линукс и да му намеря "удобствата" които давал и все не успявам ...
Що така ? Какво толкова намирате в "доброто" ХР дето го няма в 7 ? Откакто излезе пре-релиса на 7 съм с него и досега веднъж не е направил проблем

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: 1vo   
Дата:   19-03-11 18:42

Очевидно нищо, щом не го ползваме. 7 сигурно е добре, ма все не намирам причина да се ръсна, колкото там струва. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: jivkojj   
Дата:   19-03-11 19:05

От 3-4 години се опитвам да намеря смисъл да мина на Линукс и да му намеря "удобствата" които давал и все не успявам ...

Ако не намираш смисъл, защо се опитваш вече 3-4 год?!

Прозорци върши добра работа в общия случай на всички потребители.

Да си ползваш Линукса е малко като да караш спортна кола - специфична работа (макар че в последно време нещата много се промениха) и ако не знаеш какво правиш - може да си счупиш главата. Трябва време да свикнеш и да усетиш бързината на работа и удобството. От друга страна такава специфична кола е нужна на малко хора.

Аз сега като се случа да работя на Прозорци ми е терсене, липсват ми логичната органицазия на нещата, тромавата работа с файлове, особено както е при мен: медиа-танка, сървара, телефона, а напоследък и фотоапарата - всичко работи заедно и практически прозрачно.

С една дума мисълта ми е следната - ако не намирате нищо което да ви привлече в Линукс, просто не отваряйте темата [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: VladX   
Дата:   19-03-11 19:34

Prisonbreak, на Linux съм вече близо месец и колкото повече го уча и работя с него, толкова повече започва да ми харесва :)
Лично аз все още не мога да говоря за удобствата които ми предлага понеже има още какво да разучавам. Но определено работи по-бързо от джама. CS5 на Linux-a се стартира много по-бързо отколкото на Win.
taricate на мен ми трябва само Photoshop и нещо за Raw
CaptureNX не го използвам, впреки че снимам също и с Nikon
Утре ще изпробвам RawTherapee
Хубава вечер на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: 1vo   
Дата:   19-03-11 19:58

ХР си беше мъка, всяка седмица един полуден ъпдейтваш адауеъри, чистиш регистри, чистиш секви уеъри, сканираш за вируси и трояни, дефрагментираш, туикваш - нема край. Ако и 7-цата е като него - не мерси [smilie5]

С линукса пускаш компа и след месец нон-стоп работа всичко си е ток и жица [cool] [cool]

Е има си някой и друг кусур, ей така за цвят [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop --> Linux
Автор: asahi   
Дата:   19-03-11 20:13

Рече цвят, та се сетих - почнахте ли да управлявате успешно цвета под Линукс? Не питам дали може, а дали се оправяте.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »