Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: sasho90   
Дата:   09-03-11 22:59

Здравейте,
Имам следния проблем с един китов обектив на Никон. Моделът е AF-S 18-55 1:3.5-5.6G VR. Преди около месец и половина нещо му стана и VR-а спря да работи и почна да замазва снимките по краищата дори на бързи скорости - над 1/400 сек. Още е в гаранция и го пратих за сервиз (няма да говоря за отвратителните срокове - чаках над месец и половина да го "оправят"). След като ми го върнаха VR-а беше оправен, но замазването по периферията на снимките още се забелязва леко. Единственият начин картината да е остра и в краищата е да се снима с много малък отвор на блендата - f13 и нагоре. Доколкото знам нормалното е около f7.1-f8 да са остри. Даже гледам старите снимки преди да се развали обектива и дори на f5 са остри в краищата. Защо става така?

Скоро ще пусна снимки за сравнение между късия обектив и дългия китов 55-200 VR.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: fotorafi   
Дата:   09-03-11 23:05

Това са новите,пластмасови, евтини обективи...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: sasho90   
Дата:   10-03-11 01:57

Ето и тест с 3 снимки правени на f7.1. Гледайте надписа "Kusadasi" на паното. По името на снимките ще видите с кой обектив е снимано.

Някакви идеи как може да се оправи това? Не ми се дава отново в никонския сервиз. Няма начин да чакам още 2 месеца да го "оправят".


снимка 1

снимка 2

снимка 3



Публикацията е редактирана (10-03-11 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: mihajlov2   
Дата:   10-03-11 09:00

Примерните снимки са много малки и не могат да се отворят. Така че детайли не се виждат. Но независимо от това, както обясняваш проблема, ми се струва, че в сервиза нещо не са сглобили както трябва, или от демонтажа и монтажа на обектива пластмасовите детайли са дали фира и се е нарушила оптическата схема.
Според мен не си струва да се опитваш да го оправяш отново. Най-доброто решение е да посъбереш малко парички и да си вземеш един 18-105 VR - нов или от базара.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: nikolai-stoqnow   
Дата:   10-03-11 09:06

То по малки снимки от тея,май немогат да се сложат.Нищо неможе да се види...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: emo99   
Дата:   10-03-11 09:23

Саше,Саше.....много си умен [smilie18] [smilie18] [smilie18] . Кой ти е казал , че ти трябва да носиш обектива в сервиза ? Тук има доста теми , в които се обяснява кое как се прави, но няма кой да прочете .

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: sasho90   
Дата:   10-03-11 09:31

Извинявам се, не знам какво е станало с линковете. Вече са оправени.
Иначе когато се развали ефекта на размазване в краищата беше доста по-голям. Сега е по-малък, но пак го има. Искате да кажете, че в сервиза не са могли да го оправят както трябва ли? [smilie2]

Емо99, какво предлагаш? Има ли някъде където могат да го видят и оправят като хората? Ако го оправи някой друг това няма ли да направи гаранцията невалидна? Някакъв съвет?



Публикацията е редактирана (10-03-11 09:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: didesignbg   
Дата:   10-03-11 09:36

Сашо, снимай една неизмазана стена, като обектива да е перпендикулярен на стената. Така само се прелива от пусто в празно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: d_ave   
Дата:   10-03-11 09:42

не се бе, вижда се замазването. виждал съм такъв проблем със Сигма обектив. става въпрос за разместване на елемент или група елементи вътре в обектива. не очаквай от свервиза да го "поправят", дори да е нещо лесно вече никой не работи така. направо поръчват нова част и я сменят. гаранционен ли е обектива? ако да, това подлежи на поправка по описания начин, безплатно. ако не - в шкафа и нов/втора ръка.
другия вариант е да носиш на Зентекс или Наско - Наско по всяка вероятност ще ти откаже, Зентекс може и да се съгласи да го оправи, но може и да ти каже същото.
в общи линии китак прецака ли се - сменяш целия обектив. не е рентабилно да се поправя, тъй като частите за тях са доста скъпи, а и изработката е такава, че не се сменят лесно, не е предвиден ремонт на отделните компоненти за да се намали крайната цена.



Публикацията е редактирана (10-03-11 09:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: sasho90   
Дата:   10-03-11 09:48

d_ave - да, обективът е гаранционен. Купен е заедно с D5000 и още един 55-200 преди около половин година. Какво искаш да кажеш с "направо поръчват нова част и я сменят"? За кой става въпрос, за сервиза ли? Ако е така, защо не са ми сложили нова част?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: emo99   
Дата:   10-03-11 09:53

Сашеее- оставяш за ремонт обектива в магазина ,а не носиш ти обектива в сервиза. Това е задължение на търговеца ,който ти го е продал . От магазина ти дават протокол , в които се описва какъв е проблема. Точно след един месец , ако обектива не ти е ремонтиран ти дават чисто нов обектив или ти връщат парите . Виж ЗЗП. Там всичко е описано подробно, но в общи линии редът е този,който съм ти написал.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: d_ave   
Дата:   10-03-11 09:54

ми щото са мърлячи, както навсякъде. щом е гаранционен им се изтърсваш с апарата и обектива и снимаш пред тях и им показваш замазването. настояваш, че това не е нормално и искаш да го оправят.
иначе имах предвид, че много от нещата вътре в обектива са модулни - махаш старото и слагаш новото. да, обаче когато имаш гаранционен ремонт нещата седят така - има на склад части, които са купени от сервиза. като поправят нещо гаранционно, изписват частта и след това парите за нея се доказват пред Никон (в случая) с гаранцията. съответно от Никон издават дали кредитено, дали завишават броя части при следващ ремонт, там вече те си знаят. идеята е, че се влага част, за която сервиза е платил и ще си получи парите след време, по един или друг начин. за да избегнат това много от сервизите предпочитат да не влагат нови части, а да опитат да оправят развалената.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: d_ave   
Дата:   10-03-11 09:56

emo99, ти пробвал ли си го това? нов обектив получил ли си? ако е купен от Фотосинтезис или павилиона може и да стане, ама ако е от някоя от веригите техно-нещо си - забрави. за тях закони няма, не зачитат замяната за нищо на света.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: emo99   
Дата:   10-03-11 10:06

d_ave -многократно е изпробвано , ако някой търговец се опъне казваш ,че ще пуснеш жалба в КЗП . Точно от Техномаркет ми смениха DVD Recordera с чисто нов , защото беше минал 1 месец и не беше ремонтиран .Дори ми го доставиха на адрес , защото го нямали наличен в този магазина в който бях .
Отстоявайте си правата ! Не се оставяйте да ви правят на маймуни !

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: d_ave   
Дата:   10-03-11 10:08

или си голям късметлия, или нещо са решили да действат по правилата:) до скоро беше пълно с теми на хора, които се оплакваха от тях, че не сменят.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: emo99   
Дата:   10-03-11 10:10

САшее, Сашеее- така не се снима ! Книгите и паното са на различно разстояние . Няма как да стане - да имаш рязкост и на паното и на книгите. Снимай тухлена стена !

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: emo99   
Дата:   10-03-11 10:15

d_ave - управителят ми каза, че утре ще е готов рекордера , но аз казах , че 1 месец вече е минал и следва да се спазва закона. Господинът много добре знаеше ЗЗП и не възрази. С викане и каране - НЕ СТАВА .

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: sasho90   
Дата:   10-03-11 10:16

emo99, не съм носил нещата аз лично, а беше с протокол. Абсолютно всичко е купено от Фотосинтезис. И не е да кажеш да съм взел някоя сапунера за 200 лв. а оборудване за около 2000. Скоро ще снимам нещо от по-голямо разстояние за по-голяма обективност на теста.

Също така къде трябва да отида, за да "снимам пред тях", ча да видят че все още има проблем и не е оправен както трябва? В магазина на Фотосинтезис, ако не се лъжа, ми казаха, че сервиз има само в Гърция.

След като не е оправен както трябва какво следва оттук нататък? Могат ли да го заменят с нов? В магазина откъдето купих фотоапарата и обективите ми казаха, че трудно признават дефекти, които са малки. Например на D5000 fn бутона не се натискаше както трябва (трябва да се натисне мн. силно за да даде контакт) и ми казаха, че няма да искат да го оправят. И наистина донякъде беше прав, защото като звъннаха от Профайлд половин час ме убеждаваха, че няма проблем с копчето, но най-накрая се съгласиха да го оправят. И така втори месец вече си чакам апарата за едно копче. Преди няколко дни с разправии по телефона ми пратиха един D3000, който на всичкото отгоре е и дефектен - автофокуса му работи, когато си иска. Общо взето отвратителено обслужване. [smilie23]



Публикацията е редактирана (10-03-11 10:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: hagen   
Дата:   10-03-11 10:28

Според мен снимките, които са дадени като тестови нищо не показват. Нужен е по-сериозен тест, а при липса на лабораторни условия доста успешно става, както правилно е отбелязал didesignbg, с голяма тухлена стена. И чак тогава се търсят правата. Но може да струва доста нерви, поне на мен ми се е случвало.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: d_ave   
Дата:   10-03-11 10:34

Сашо, покажи се през прозореца и щракни една снимка, че явно тука е пълно със слепци, дето не виждат проблема! не виждате ли замазването в левия край как изглежда - той обектива вече почти в lensbaby се е превърнал, ама не им били достатъно показателни снимките:)

всико е ясно, разместена група/елемент вътре. дали е в блока на стабилизацията или на друго място - божа работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: emo99   
Дата:   10-03-11 10:36

Сервиза е просто "уникален" .Там се опитваше един господин да ме убеди , че няма проблем с фокуса, въпреки , че снимах пред него . За него нямало проблем ... Имал бек фокус , но не е бил голям ?! Ако искам , да го оставя за ремонт . Да , ама аз знам , че там се бавят доста и оставих апарата за ремонт ,но във Фотосинтезис .

Значи и тебе са се опитвали да "убедят " , че няма проблем .[smilie23] Остави какво ти казват - в закона никъде не пише за МАЛКИ ДЕФЕКТИ .
Ако си оставил апарата при търговеца и имаш ПРОТОКОЛ С ДАТА И ПЕЧАТ и е минал 1 месец - отивай при търговеца с написана ЖАЛБА ДО КОМИСИЯТА ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ и искай да ти дадат нов апарат или да ти върнат парите . Ако търговецът не се съгласи - отивай в комисията и подай жалба .

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: hagen   
Дата:   10-03-11 10:44

емо99, точно за това говоря. Имах твърд обектив със съвсем леко замазване в левия край. В сервиза ме убждаваха, че за тях обективът нямал проблем и отказаха да го поправят. Иначе може да съм от слепците, но в сервиза вероятно ще са по-големи слепци, затова дадох по-горния съвет. Ноооо, всеки си има право на мнение и да прави каквото иска. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: emo99   
Дата:   10-03-11 10:59

В Сервиза не са слепци - просто опитват дали номера ще мине , но така правят лоша услуга на търговеца . Ако е "истински "сервиз , защо се правят на ударени , след като ще си получат парите от НИКОН ЕВРОПА или НИКОН ЯПОНИЯ ?!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: mihajlov2   
Дата:   10-03-11 11:23

Сега отворих отново снимките - с увеличение, и видях от екзифа, че всъщност ти си ги правил с оборотното тяло Никон D3000, което са ти дали, докато ти оправят твоето - D5000. Това вкарва допълнителна неяснота как ще работи твоето тяло с твоя обектив 18-55. Има някакъв много малък шанс това размазване и дефокусиране на изображението да се дължи и на проблеми с оборотното тяло D3000. Може би най-правилното решение е да изчакаш да ти върнат след ремонта твоето тяло, да го тестваш с обектива, да видиш качеството на тестовите снимки и тогава, ако се налага, да дадеш обектива за ремонт.
Или втори вариант - иди с твоя обектив в магазина, помоли ги да ти дадат едно чисто ново тяло, куплирай твоя обектив и направи няколко тестови снимки в магазина и пред магазина. Така ще можеш да прецениш дали проблемът е в обектива, или в оборотното тяло D3000.



Публикацията е редактирана (10-03-11 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: emo99   
Дата:   10-03-11 11:42

mihajlov2 - втори месец чака [smilie23] .Да отива веднага в магазина и да иска нов апарат .

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: sasho90   
Дата:   10-03-11 11:46

Ок, ето снимки навън на открито. Съвсем ясно се вижда размазването по краищата:

http://img576.imageshack.us/img576/6717/dsc0292f13.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/8913/dsc0289f8.jpg

http://img820.imageshack.us/img820/816/dsc0291f5.jpg


Ето и снимка преди да стане този проблем:

http://img405.imageshack.us/i/dsc8423f8.jpg/

Наистина обмислям възможността да си искам нов апарат и обектив. Има ли такава възможност или пак ще ме клатят да им го нося за поправка?



Публикацията е редактирана (10-03-11 11:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: didesignbg   
Дата:   10-03-11 12:39

Защо е добре да снимаш стена перпендикулярно на обектива.
А. защото ще се види върху какво си фокусирал
Б. защото всичко ще е е в една равнина
В. няма да имаш източник на светлина в кадъра, гръмнали небета и т.н.

В момента е твърде вероятно да имаш проблем като гледам снимките. НО сравняваш д3000 с д5000. д5000 автоматично коригира аберациите, които са определено голям проблем в кадъра ти с д3000. д3000 не прави такива корекции.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: emo99   
Дата:   10-03-11 12:55

sasho90 - ти май не четеш какво ти пишем ?! Направи какво ти казах и после ще черпиш . А сега отивай с протокола в магазина !

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: sasho90   
Дата:   10-03-11 13:09

didesignbg, за аберациите е ясно, не е в това проблема. Ако си прочел темата както трябва ще видиш, че съм писал че проблемът е в замазване по периферията. Ще снимам и тухлена стена перпендикулярно, но в момента съм зает и нямам възможност. Но все пак мисля, че от снимките ясно се вижда, че има проблем обектива и без да снимам стена. На всички 3 съм фокусирал на остъклената тераса на къщата вляво.

emo99, много добре прочетох всеки коментар. Въпросът ми е след като са ми го върнали уж "оправен" мога ли да предявя претенции да ми го сменят,? Щото съм почти 100% сигурен, че ще ми кажат, че са го оправили и вече няма проблеми, докато съвсем очевидно е че има. Та в крайна сметка какво правим сега? Да искам ли замяна за нов обектив?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: emo99   
Дата:   10-03-11 13:18

Сашо- послушай didesignbg ! Аз ти казах с фотоапарата , който втори месец е в сервиза какво да правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: sasho90   
Дата:   10-03-11 13:29

Добре де, за фотоапарата ясно, но за обектива питам аз. Няма смисъл повече снимки и тестове да правя. Вече съм напавил около 100 снимки и на всичките го има това.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: tziko   
Дата:   10-03-11 13:59

Според мен обектива е просто калпава бройка. Все пак тва е обектив дето върви 100-150 лв на старо.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с китов никонски обектив 18-55 VR
Автор: stdanev   
Дата:   11-03-11 16:06

tziko
Според мен обектива е просто калпава бройка.
---------------------------------------------------------------
И аз имах един китов 18-55 без ВР.Издаде багажа а още не бях направил година с него. След едно посещение в сервиза разбрах ,че не си струва разкарванията и чаканията и си взех друг,със ВР. Проблема при моя беше, че снимките нямаха фокус,на нито един режим,дори на М.


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »