Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Nikon D90 и механичните обективи
Автор: iordanov   
Дата:   06-03-11 19:40

Четах, четах и нищо не разбрах. Голяма молба имам, кажете ми как ще снимам с въпросния апарат и напълно механичен обектив, при това комбинация със съвременна светкавица. Мери ли, не мери ли, иТТЛ има ли, може ли да се снима в режим А.
Мерси предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: iordanov   
Дата:   06-03-11 19:44

Въпросът ми е и за обективи на М42 примерно с преходник и задължително в контекста на работа със светкавица

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: simbon4o   
Дата:   06-03-11 19:48

май D300 можеше, 90-ката не ама нека никониянци да кажат

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: iordanov   
Дата:   06-03-11 19:56

300 може всичко, не знам 90 какво може

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: juslen   
Дата:   06-03-11 20:01

Не може да мери със стари обективи, трябва да се ползва светломер или да се снима със налучкване-абе играчка си е.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: iordanov   
Дата:   06-03-11 20:03

Това ме интересуваше, подозирах го, мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: satyno   
Дата:   06-03-11 20:18

Снимам с D90. Нямаш режим А, ограничен си само с напълно ръчен режим при обективи без чип, като за правилната експонация се ориентираш по хистограмата. Нямаш проблеми да работиш на пълен ръчен режим при светкавицата със стари или нови такива. Предполагам, че иТТЛ няма да работи, но това да кажат тези, които са пробвали такава комбинация. Снимката долу е със стара светкавица отразена в тавана и с 50 милиметров М42 обектив:

http://photo-zona.net/images/user63802/album24620/large/1299434337_rahi2599__DSC3780.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: hemilio   
Дата:   06-03-11 20:20

по принцип може,аз и с д5000 съм снимал на М42,ама е голяма хамалогия,докато налучкаш,ако ти се занимава-за играчка става,но за сериозно снимане-[smilie2]
взех си хелиос,пробвах и го продадох-не си заслужава,освен това цветовете са умити,китачетата снимат в пъти по качествено,моя съвет е да не си губиш времето![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: iordanov   
Дата:   06-03-11 20:21

А хистограмата в лайввю ли се гледа?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: platinum   
Дата:   06-03-11 20:44

Голяма работа нямало мерене [smile]
Режим "М", хистограмата включена и готово.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: seuret   
Дата:   06-03-11 20:51

Абсолютно пълни ръчни настройки за всичко! За фокуса е ясно, за меренето също, за светкавицата още повече. Хора, TTL означава Through the lens... През обектива, когато обектива не е в съответствие с тялото, как да стане мерено на самото тяло, а от там и светкавицата загива. Струва си да се занимаваш, само ако имаш някакви много качествени обективи н М42. Ако ти се снима с твърди обективи, по-добре си вземи 50/1.8 или 35мм...Не са чак толкова по-скъпи, а определено ще имаш по-добър резултат отколкото с обектив на М42.
Все пак, пример за комбинация Д90 и Пентакон 50/1.8 и преходник с оптичен елемент - https://photo-forum.net/i/1430684

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: seuret   
Дата:   06-03-11 20:51

Platinum, ако е само за меренето, прав си, но има прекалено много други компромиси, които според мен, обезмислят начинанието.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: джъмбо   
Дата:   06-03-11 21:02

TTL означава Through the lens... През обектива, когато обектива не е в съответствие с тялото, как да стане мерено на самото тяло, а от там и светкавицата загива.

шъ мъ уморите от смях

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   06-03-11 21:08

Ръчнофокусните обективи са най-НЕподходящи за Никон.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: seuret   
Дата:   06-03-11 21:13

Джъмбо, сподели тогава, би ли работила светкавица (например SB-800) в TTL режим, с да речем Хелиос 58мм?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: iordanov   
Дата:   06-03-11 21:16

Става дума за прескъпият комплект R1, който перфектно се разбира с всичко, което може да се закачи на D300. разбира се не става дума за пентакон 50/1,8 а за друг обектив. Като цяло под М42 имах предвид обектив от старите, без никаква автоматика.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: джъмбо   
Дата:   06-03-11 21:25

светлината минава през обектива отразява се от затвора и се улавя от сензор в камерата която определя какъв да е импулса....

за това е префлаша...

на камерата не и дреме какъв обектив има закачен...
всъщност дреме и, но незначително Д обективите (и новите Г) указват и разстояние до обекта затова е 3Д меренето... но и без тази функция има относително точно мерене

така че с АФ Д или Г обективи ще имаш максимално точен ттл... но пък със стари или дори с обективи с преходник пак ще имаш ттл...



това е стария тип мерене... 5 сегметно... за д90 сензора е друг но принципа е подобен

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: obicata   
Дата:   06-03-11 21:34

"светлината минава през обектива отразява се от затвора и се улавя от сензор в камерата която определя какъв да е импулса....

за това е префлаша...

на камерата не и дреме какъв обектив има закачен...
всъщност дреме и, но незначително Д обективите (и новите Г) указват и разстояние до обекта затова е 3Д меренето... но и без тази функция има относително точно мерене "
[smilie11] [smilie11] [smilie11]
Моят татко би казал "Една гащя плява". Джъмбо, ако толкова си навътре в нещата, обясни на човека малко по-елементарно. Когато се намесват идиоми, никога не става ясно.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: iordanov   
Дата:   06-03-11 21:36

Хора, не се напрягайте, въпросът ми беше за конкретен обект, не за принципното устройство.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: джъмбо   
Дата:   06-03-11 21:37

по елементарно от това сигурно само някоя чалга певица няма да го разбере
че и картинка има [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: platinum   
Дата:   06-03-11 21:47

seuret, съгласен съм, че няма смисъл начинанието. Писах в смисъл, че става.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: obicata   
Дата:   06-03-11 22:07

"по елементарно от това сигурно само някоя чалга певица няма да го разбере
че и картинка има"
Джъмбо, обясни на човека за меренето,за комуникацията между безмоторни тела и механични обективи, напиши нещата както са, а не се мъчи да бъдеш интересен, забавен. Не ти се получава, братле...


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: seuret   
Дата:   06-03-11 22:16

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: джъмбо   
Дата:   06-03-11 22:23

питането бе за светкавица
обяснил съм елементарно...

който има акъл да го разбира
който няма да... търкаля аспирини по околовръстното

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 и механичните обективи
Автор: simbon4o   
Дата:   06-03-11 22:24

хора не мъчете никоните, пентакс е за такива мъки, по-приспособени са. Никон имадостатъчно хубави евтини стъкла за да се мъчите с екзотики.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »