Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Цени предметна фотография
Автор: ivailo_kostadinov   
Дата:   03-03-11 18:23

Здравейте,

Обръщам се към вас за съвет относно цени на предметна фотография. Досега не съм се занимавал с такова нещо, но към мен се обърна клиент, който поиска оферта за снимки на продукти, които той произвежда. Става въпрос за няколко броя само - 5 примерно. Та идея нямам каква цена да му поискам. Бихте ли ме посъветвали?

Благодаря,
Ивайло

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: fotorafi   
Дата:   03-03-11 18:42

Звиси, дали са обемисти, или малки, осветление...

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: cicomanco   
Дата:   03-03-11 19:04

Зависи какви са предметите.
20лв/кадър е добре горе-долу , ако не става дума за нещо сложно разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: n1x0n   
Дата:   03-03-11 19:32

Ако не си се занимавал досега с подобно нещо - не му взимай пари.
Ще си създадеш представа за това колко време отнема, какви ресурси изисква, ще придобиеш малко опит и следващият път вече ще знаеш сам колко да поискаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: zed   
Дата:   03-03-11 22:02

Последните два поста отговарят най-изчерпателно.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: Y36   
Дата:   04-03-11 11:26

Чак пък без пари, особенно когато кадрите ще се ползват за комерсиални цели.При положение че ще замине цял ден,навярно ще има транспортни разходи, обяд. Поне 50лв, при положение че съм сигурен че ще се справя...

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: npelov   
Дата:   04-03-11 12:49

Мда. Без пари не е много идейно, въпреки че се "упражняваш" в/у продуктите му. Ако отиде да си наеме апарат и обектив няма да му е по- ... евтино, лесно, качествено. (забравих осветление)

Едит: а да попитам задължително ли е да се затвори предмета в "палатка" за предметна фотография. Говорим за случая когато няма хромирани/огледални части, на които ще се отрази бюрото, прозорците, котка и т.н.



Публикацията е редактирана (04-03-11 13:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: ALBIREO   
Дата:   04-03-11 13:51

Никак, ама никак не е задължително. [smilie24] [cool]

Не смятам, че трябва да се снима за без пари.
Ако има опция, вземи продуктите за няколко дни, поснимай ги, премисли резултатите, пробвай разни варианти и "таксувай" така, все едно не си отделил време "да се учиш". Разлика между продукти и ПРОДУКТИ има огромна. С някои може да се справиш за един час всички, а с други може и един час да не ти стигне за всеки от тях. Аз примерно се мъчех цял ден да снимам една ваза със златни орнаменти, така че хем да покажа стъклото, хем да покажа орнаментите и... докато наглася всичко мина доста време. [smile]
Отделно е и обработката.

И над всичко това, всъщност, стои крайната цел. Как трябва да изглежда всяка от снимките. От това зависи и какво време ще им отделиш за да ги направиш. След това зависи за какво ще ги ползва клиентът и в какъв формат ще му ги предадеш...

Понякога 10 лева на кадър е добра оферта, а понякога и 100 лева е малко...

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: n1x0n   
Дата:   04-03-11 13:52

Без пари не е много идейно, въпреки че се "упражняваш" в/у продуктите му.

Не, не е хич "идейно" - коректно е.

Да рискуваш излагация, взимайки пари за експерименти, може и да е "идейно", но вреди на всички, които си изкарват хляба с това... и най-вече на теб самият.

Пък ако опита и /евентуално/ доволният клиент не са ти достатъчна награда за труда - съвета ми е сериозно да преосмислиш подхода си.

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: shama   
Дата:   04-03-11 14:07

n1x0n [smilie24] ,

добре да уточниш какви са предметите, защото и бижутата и обувките са все предмети, а разликата в снимането им е огромна .


Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: Y36   
Дата:   04-03-11 14:14

аз лично не помня някой без пари да ме е "обслужвал" - всички знаем колко са кадърни нашите "майстори"...справка-темата на Бони за училищата. Факта,че автора се допитва показва че е достатъчно отговорен. Никсън, би ли свършил работата за мерси?

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: darksorrow   
Дата:   04-03-11 14:19

той Никсъна със сигурност е на точно същото ниво в продуктовата фотография, като автора на тема, нали... ((((((:

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: n1x0n   
Дата:   04-03-11 14:41

Никсън, би ли свършил работата за мерси?

Двама от клиентите, с които успешно работя от едно десетина години, са хора, на които съм свършил работа "за мерси" в началото. Нямах портфолио да покажа, нямах никакъв опит и т.н.
Хората видяха, че имам желание и високо оцениха жеста, който направих. От тогава тези хора са ми докарали поне по десетина хиляди лева.
От днешна гледна точка, познавайки тяхата взискателност, и по лев на кадър да им бях взел в началото - щях да ги изгубя като клиенти.

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: ALBIREO   
Дата:   04-03-11 15:20

Не смятам, че коректността в случая има нещо общо с взимането на пари.
Ако снимките не стават - и безплатни да са, пак няма да стават и бизнесът на клиента му ще пострада. А и като знаем колко много обичат да плащат клиентите в БГ, един подобен "жест" може да бъде разбран доста погрешно, а както знаем - това изгражда доста лоши навици у клиентите.

По-скоро това с невзимането на пари може да се сведе до добре преценен маркетингов ход, отколкото да си говорим за каквато и да било коректност.

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: ivailo_kostadinov   
Дата:   04-03-11 18:02

Много благодаря за отговорите!

Всъщност не говорим изобщо за "без пари", а под "не съм се занимавал" имах предвид, че не съм правил оферти точно за такива неща, а не че ще се уча, но нямах идея колко е "пазарната" цена за такъв тип снимки. Ясно е, че мога да поискам и 10 и 500 лв. на кадър, но въпроса е докъде мога да стигна без да се изплаши клиента и повече никога да не се обади :)
Определено не си подценявам труда и техниката.
Става въпрос за хранителни продукти - сирена.

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: MauMyHa   
Дата:   04-03-11 18:52

Аз мога ти кажа в сток-сайтовете как върви един лиценз.
Средно между 15-50 лева. Без да споменавам онези дето може се изръсиш по 200-1500 лева.
Всичко зависи от изпълнението, колко е креативно и така.
Изолирай му предметите на бял фон плясни ги със светкавицата за плоско изображение и му вземи 20-30 лева за кадър и да не се ядосва.
Ако пък иска да е по така и цената в пъти по така [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: alsash   
Дата:   04-03-11 18:54

справедливо е по някога фотография срещу цената на продукта.....демек снимаш автомобил, срещу цена-автомобил....[thankyou] [thankyou] [thankyou]



Публикацията е редактирана (04-03-11 19:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: GenaDP   
Дата:   04-03-11 19:21

Наскоро един производител на облекла отказал на един познат оферта от 5лв./кадър, щото му било скъпо... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: alsash   
Дата:   04-03-11 19:23

...така му се пада....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: gen_cho   
Дата:   04-03-11 19:53

Послушай n1x0n, няма да сбъркаш. А иначе е най-добре да си определяш цената на час работа, а не на предмет. Ако предметът е по-сложен, ще се наложи да снимаш повече време, ако е по-прост, ще можеш да ги подкараш "на конвеир" и на клиента ще му е изгодно. Колко да е цената на час, зависи от това дали снимаш добре, или не, а за това няма как да си сигурен, преди да разбереш дали клиентът ще те черпи или ще те пердаши след снимките :)

Отговори на това съобщение
 No Subject
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   04-03-11 20:20





Публикацията е редактирана (04-03-11 22:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: cicomanco   
Дата:   04-03-11 23:02

Предметът е "сложен" ако ти липсва подготовка![smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: Shmidt   
Дата:   07-03-11 10:34

ivailo_kostadinov

Дотук много верни неща се казаха , но едно нещо ти не каза.
А то е - ти на колко оценяваш труда си - отговори на този въпрос първо (остави засега пазарната цена в момента)

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: KiIIeR   
Дата:   07-03-11 11:58

мдам, много интересно как взимате по 50-100лв на кадър. аз обикновено оферирам това и клиентите много трудно се съгласяват на тези или близки до тях цени.

не знам що никой не казва ама масовата цена е около 2лв. обаче после и снимките си съответстват за тези 2лв. тоест клиента трудно дава дори и тези 2лв.

моя съвет е ако ще снимаш често .. примерно всеки месец по 20-30 снимки му искай по 5-10лв на кадър без тифецване. 30-100 до 5лв.

ако обаче ще снимаш един път 20-30 продукта, които ще се ползват за билбордове, рекламни каталози и т.н.

си искай 20-30лв.. ако ти ги дадат.

ако ще снимаш 1-2 кадъра само му искай по 50-60лв за кадър. и т.н. ..

и тай..

и да. не на последно място..
по-горе го казаха - на колко оценяш своя труд.

за да снимаш ти трябва най-малкото осветление дори и да не е сстудийно. иначе резултатите ще са посредствени и не виждам как ще искаш повече от 2лв за кадър тогава.



Публикацията е редактирана (07-03-11 12:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Цени предметна фотография
Автор: cicomanco   
Дата:   07-03-11 12:08

Килъре , за 2лв. на кадър няма кой да ти снима свястно!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »