Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Проблем с презареждащи се батерии
Автор: S.Lazarov   
Дата:   28-01-11 13:44

Здравейте!
Наскоро открих проблем с презареждащи се батерии, които купих преди около година (на максимум 15-20 цикъла са). След пълно разреждане ги зареждам, но апаратът ми ги отчита като изтощени, изписва съобщение и изгасва. Батериите са тези,а фотапаратът е Pentax K110D, захранва се с 4xAA. Работи и с батерии с капацитет 1400mah, с който в момента няма проблем.
Къде е по-вероятно да има проблем - в машината или в батериите? [smilie8]
Забравих и да отбележа нещо важно - батериите си работят на други техники и то продължително време. [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: Alex_stand   
Дата:   28-01-11 13:47

Опитай с други батерии и ще разбереш къде е проблема [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: S.Lazarov   
Дата:   28-01-11 13:56

Ами работи с други батерии, това ме учудва! [smilie11]
Не знам дали няма някаква несъвместимост между тези конкретни батерии и машината, но както казах съм снимал поне 15 цикъла с тях и не е имало проблем.
Ако не разбера защо не искат да работят с моя апарат, мисля да ги продам, така че, който е заинтересован може и да пише.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: imitev   
Дата:   28-01-11 13:57


Ако въпросните батерии имат надпис LZЕ, ABC, DBA, FirePower, UltraPower, FireCell 5000-6000 мАч - 1 година им е много...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: S.Lazarov   
Дата:   28-01-11 14:03

Ами нямат, това са си стандартни презареждащи се Ni-MH батерии
като пълна характеристика може да се напише това AA.MIGON.HR6.N-MH.1,2V

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: imitev   
Дата:   28-01-11 14:05


Марка нямат ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: s_l   
Дата:   28-01-11 14:19

Възможно е, да е от това, че напрежението им е 1.2v
Обикновените батерии, които не се презареждат са 1.5v, а е напълно възможно фотоапарата да "разбира" статуса на батериите по пада на напрежението, при товар. Т.е. то така или иначе си е ниско, ако се очаква 1.5, а и натоварено става дори по-ниско.. и съответно биват "отхвърлени" от устройството, като негодни. Това разбира се, може и да не е вярно, опитай с други презареждащи се батерии, а тези ги диагностицирай на някое по-"адванст" зарядно. Има презареждащи се батерии с по-голямо вътрешно съпротивление, на които пада на напрежението под товар е по-малък и съответно електронните устройства ги разпознават в общия случай за годни. Те имат проблем с отдаването на голям пиков ток, но пък губят много по-малко от заряда си , когато не се ползват, по-стабилни и линейни са, както и имат повече цикли на заряд/разряд.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: imitev   
Дата:   28-01-11 14:24


s_l - ти мерил ли си напрежение на NiMH батерии?

Ако не си - я премери и после пренапиши постинга...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: s_l   
Дата:   28-01-11 14:27

imitev - в коя точка мислиш, че е неверен поста ми? Готов съм да го коригирам..

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: platinum   
Дата:   28-01-11 14:43

А с какво зарядно се зареждат тези акумулатори?
При положение, че с 1400mA/H няма проблем мисля, че зарядното не ги зарежда добре. А може и да са "остарели" в магазина.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: s_l   
Дата:   28-01-11 14:47

А ти какво зарядно ползваш?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: steeens   
Дата:   28-01-11 14:49

Да, какво точно е зарядното с което ги зареждаш? Да не е това с което си купил 1400mA/H батериите?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: S.Lazarov   
Дата:   28-01-11 14:52

"Марка нямат ли?"
В първия пост съм дал и линк, Varta са батериите. Относно поста на s_l - ползвам го апарата както казах и с други презареждащи се, със същите характеристики, единствената разлика е в mAh - тези, който не работят са 2700, а останалите са 1400 един комплект, както и 1700.
Интересно ми е да намеря някакви подобни 2700 и повече mAh батерии, за да установя дали в това не е проблема, знам ли. Например не поддържа карти sd от 4гб,може и батериите с повече mAh да са му проблем, технологиите се менят. [smilie8]
P.S. Гледах manual-а, никъде не пише нищо за ограницения в mAh при батериите. [shtrak]
P.P.S. Ами честно казано и аз си мислех, че зарядното е проблем - зарядно, но пък на батериите пише kd колко mA колко часа трябва да се зареждат, в случая 15h 270mA (за 2700mAh батериите), а за тези от 1400 е 15h 180mA. Явно зарядното е проблем, пробвах и на друго обаче - същия ефект. Мисля да намеря от някъде, такова, което зарежда на 270mA и да пробвам отново. Защо обаче работят с други техники, въпреки че може и да се зарадени с неправилно зарядно.



Публикацията е редактирана (28-01-11 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: steeens   
Дата:   28-01-11 14:56

Какво ти е зарядното и колко време ги зареждаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: pachok   
Дата:   28-01-11 14:58

Ползвал съм доста марки презареждаеми батерии и искам да ти кажа, че точно Varta ми бяха тези, които се скапаха на най-малък брой презареждания (20-тина може би). По-добре пробвай с други марки. Ако не се лъжа Envelop и GP са ми издържали най-много, въпреки че съм виждал да се продават ментета от тях.

s_l - всички цифрови фотоапарати са предвидени за работа с презареждаеми батерии, така че не би трябвало 1,2V (вместо 1,5) да им е проблем. Вярно не се знае при товар как се променя пада на напрежение и как го отчита апарата.

Понякога проблема е само в едната батерия, но ако ти работят на други устройства явно не е това. Освен това не бива да се изтърват презареждаеми батерии, имало някаква жичка на + която се къса и батерията отива за боклука (0V, колкото и да я зареждаш).

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: imitev   
Дата:   28-01-11 14:59

Ето ти инфо от нет-а за презареждаеми батерии:

A fully-charged cell measures 1.4–1.45 V (unloaded)[citation needed] , and supplies a nominal average 1.25 V/cell during discharge, down to about 1.0–1.1 V/cell (further discharge may cause permanent damage in the case of multi-cell packs, due to polarity reversal). This voltage varies depending on the discharge rate of the cell (lower discharge loads result in an increased voltage output for longer periods, approaching the 1.4 V unloaded cell voltage)[citation needed].

Under a light load (0.5 ampere), the starting voltage of a freshly charged AA NiMH cell in good condition is about 1.4 volts[citation needed]; some measure almost 1.5 volts[citation needed] . This voltage falls rapidly to about 1.25 volts at 10% depth of discharge (DOD) and then remains almost constant until the cell is over 80% discharged. The voltage then falls rapidly from about 1.2 volts down to 0.8–1.0 volts at which the cell is considered "flat" in most devices.


Гледай какво пише за алкалните (обикновените батерии за еднократно използване):

The nominal voltage of a fresh alkaline cell is 1.5 V. Multiple voltages may be achieved with series of cells. The effective zero-load voltage of a non discharged alkaline battery varies from 1.50 to 1.65 V, depending on the chosen manganese dioxide and the contents of zinc oxide in the electrolyte. The average voltage under load depends on discharge and varies from 1.1 to 1.3 V. The fully discharged cell has a remaining voltage in the range of 0.8 to 1.0 V.

Иначе казано и двата типа батерии имат напрежение 1.2-1.3 волта под товар и 1.4 - 1.5 волта без товар.

Обикновено камерата може да работи както с обикновени, така и с презареждаеми без никаква разлика. Даже с презареждаемите трябва да направи повече снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: pachok   
Дата:   28-01-11 15:03

Колкото повече mAh, толкова повече снимки ще ти държат батериите, няма ограничение в това отношение. Дали са 1000 или 3000 все ще ти работи апарата ако са читави.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: S.Lazarov   
Дата:   28-01-11 15:11

Ами благодаря, че се отзовахте.
pachok все си мислех, че Varta държат фронта, ама знам ли ги...А и относно изпускането им - не е като да не ми се е случвало, дали пък е възможно да е от това?! [smilie11]
И въпреки това най-загадъчен си остава фактът, че работят на други устройства и то смея да твърдя с пълна мощност, не се изтощават бързо и тн. [smilie8]

imitev аз си четох manual-а досега и там изрично си пише, че с обикновените алкални
батерии не е препоръчително да се работи освен, цитирам, "in emergencies and checking the camera's functionality", защото преди това предупреждават, че може да не работят всички функции на камерата. Пробвал съм с обикновени батерии и определено по-малко кадри се правят с тях, много по-малко.

Ще видя какво ще стане все пак, може би най-вероятно ще отидат на боклука(ама не битовия)или за стенния часовник и ще се поразровя тук-там за съвет какви нови да взема. [smilie3]



Публикацията е редактирана (28-01-11 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: imitev   
Дата:   28-01-11 15:12


Най-вероятно една батерия ти е сдала багажа.

Саньо Енелуп[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: ivosama   
Дата:   28-01-11 15:15

дам провери ги една по една

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: pachok   
Дата:   28-01-11 15:25

И аз като си ги купувах, мислех че Varta са от най-добрите, но в последствие останах доста разочарован. Знам ли и аз може алкалните да са им добри, но презареждаеми Varta втори път няма да взема.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: jeremiah   
Дата:   28-01-11 15:42

И аз имам един комплект Варта, който държа за зор-заман, макар че май точно несигурните батерии не трябва да се държат за тая цел.
Ползвам ги на една стара светкавица, иначе изведнъж угасват, без предупреждение. Явно наистина в последно време Варта ге правят в накои по-далечни части на Китай, отколкото преди време.
Не мога да кажа дали колегата pachok е прав за алкалните, не помня да съм ползвал. Но определено нещо става с акумулаторните батерии на тая марка.
Провери ги наистина една по една и `фърляй повредената. Другите все за нещо ще потрябват
Аз у нас с разни артисали батерии от бракувани комплекти оборудвах де що намерих часовници, фенерчета и за квото се сетиш.



Публикацията е редактирана (28-01-11 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: ZENON   
Дата:   28-01-11 16:57

Varta - това обяснява до някъде нещата.
За акумулаторните батерии и в частност отношенията им с Пентакс (К-Х) е писано, писано.
В най-общия случай - Енелуп на Санио + Maha MH-C9000 рещават въпроса до степен, че не мислиш за тез неща повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: jeremiah   
Дата:   28-01-11 17:15

Аз ползвам едни батерии (марка Батерия, зелени, семо с надпис 2400 MaН), които геройски живеят от 2005 до сега. А изкараха една предизробна кампания тогава, след което мнооооого още снимане :-)
Купувал съм ги от Кузмов електроник в Пловдив. Сега се продават на същото място, но вече си имат име- Lavа. Доволен съм от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с презареждащи се батерии
Автор: папач   
Дата:   28-01-11 17:40

Пентакса по принцип има непрецизно мерене на батериите и често показва пад и след малко пълен заряд.
Много е прав обаче s_l за разликата в напрежението на нормалните и презареждащите се батерии и от там идва и заблудата на измерителния уред.
Що се отнася до акумулаторни батерии аз съм недоволен от енелопа и ползвам само енергайзер.
Развалиха ми се всички мултицети и сега се чудя какво да си купя за да меря батериите по единично.Ако някой е запознат с такъв уред -нека да сподели.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »