Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Въпрос за предпечат?
Автор: polyksena   
Дата:   26-01-11 00:09

Здравейте, хванал съм се да си правя един наръчник и искам да го направя професионално изглеждащ. Монитора ми е Dell S2309W, знам че не професионален и дилемата ми е дали с един калибратор мога да го оптимизирам. Ако става с калибратор нещо като марка модел? Ако може без калибратор идея как да подготвя снимки с реални цветове за предпечат? Благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: GMir   
Дата:   26-01-11 00:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 00:40

На какво ще се печата наръчника? В какво го "предпечатваш"?

Не е само мониторът участник в процеса...



Публикацията е редактирана (26-01-11 00:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 00:42

Ако държиж на "да подготвя снимки с реални цветове за предпечат", ще ти трябва доста по-скъп монитор и кадърно калибриране за softproof.
Тук има списък на мониторите, които дават реални цветове.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: valentines   
Дата:   26-01-11 00:49

За да си сигурен в крайния резултат, после плати на някой с калибриран монитор или най добре на някой предпечатар от същата фирма да ти прегледа изданието ( и най-добре е и ти да присъстваш). Това горе е само едната страна на нещата, защото могат да се гъбясат не малко неща по веригата до крайния продукт. Успех [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 00:52

Цвета зависи най-вече от това колко ракия или вино е изпил печатаря предната вечер. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: GMir   
Дата:   26-01-11 00:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: asahi   
Дата:   26-01-11 01:11

Шегувал си се с девойката?

Поликсена, мониторът, какъвто и да е той, трябва да е калибриран. Най-добре е да е супер-дупер, но като няма ще работиш засега с този.
За калибриране - Спайдър 2, 3 или Ай Уан със съответния софтуер към него.
Ако си за сефте в предпечата добре е да знаеш в какво цветно пространство ще ти печатат произведението и къде. Оттам ще получиш и други полезни указания.

Ако наръчникът е в малък тираж като го изпредпечаташ пиши едно ЛС да ти обадя места за изгоден печат.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 01:12


Да бе да... Правят калибриране дрънци...

Еле па на офсетовата машина такова калибриране пада... Не е истина... Ако пък не е и 4 цветна леле мале...

А и на дигиталните се строшават да гласят профили нон стоп...

Вероятността да се осерат нещата, ако човек за пръв път прави предпечатна подготовка, без да му бъде показано и настроена системата е около 100%...

И после препреса се опитва да оправи нещата доколкото може преди печат, но резултатите не са особено добри...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 01:23

GMir написа:

> [smilie18] и след скъпия монитор и фотошопа задължително да е
> на макинтош компютър[smilie5][smilie5][smilie18]
> polyksena писах ти на какъв фаил да правиш снимките а
> печатниците си правят калибриране съобразено с техния печат


По-голяма глупост не бях чувал скоро!
Ти оакай всичко, пък чакай да ти го оправят в печатницата! [smilie25]
В печатниците, от мен да знаеш, само развалят и никога не оправят.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: gyaurov   
Дата:   26-01-11 01:40

За да изглежда професионално трябва да имаш добро графично оформление.

А за цветовете не се притеснявай чак толкова. Монитора ти е ОК. Просто всички растери ги направи в ЦМИК, файловете (предполагам, че ще използваш индизайн) ги сейфаш на ПДФ високо качествен принт и ако има нещо дето специално трябва да го направиш в печатницата ще ти кажат и ще те върнат дори :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 07:19


То викаш няма много голямо значение дали от RGB ги конвертираш в CMYK по Euroscale или по SWOP [smilie21]

И после - ама те защо станаха сини всички снимки, защо станаха толкова тъмни, защо зеленото е такова гадно, къде ми отидоха изумрудените сини преливки...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: didesignbg   
Дата:   26-01-11 08:20

В печатниците, от мен да знаеш, само развалят и никога не оправят. [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: compur   
Дата:   26-01-11 09:45

добра полемика, но без никакъв резултат за питащия!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 09:49

Компур - тези неща не могат да се обяснят във форум за 2 минути.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: didesignbg   
Дата:   26-01-11 09:58

Калибратора не решава проблеми свързани с предпечата. Не решава и проблемите свързани с точността на цвета.
Калибратора при правилна употреба позволява да калибрираш и профилираш монитора си, толкова.
Ако наръчника се прави в уърд, калибратора какво ще помогне?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   26-01-11 10:01

Ами ето ви реално "решение за питащия":

- По възможност забравяш за идеята "100% реални цветове на монитора като на крайния продукт". Това се постига рядко и е скъпо.
- Първо уточняваш къде точно ще печаташ и уговаряш с колегите там всичко - от резолюцията и формата, на който ще им изпратиш нещата до вземане на профила на машината (ако е приложимо де) И работиш с мисълта за конкретните условия.
- Викаш Людмил (asahi) да ти калибрира монитора професионално (това включва и да изтиска максимума от него) и между другото да те консултира, тъй като вече имаш профил на машината, на която ще се печата [smilie5]

Това е може би не очакван и приятен съвет - но най-вече реалистичен. Защото нещата не са толкова прости - калибрирам си перфектно монитора и после в която и да е печатница да изпратя нещата ще излизат със същите цветове... И освен това ако тепърва питаш за "модел и марка калибратор", с които ти да калибрираш тепърва непрофесионален по твоите думи монитор като за професионален резултат - това си е рецепта за бъдещи разочарования... И освен това color menagement не е чак толкова проста тема и въпросът изглежда малко като в онази тема на Боровинката - какъв скалпел да си купя, че да правя професионални трансплантации. Пък и най-важното в случая - оставяш нещата, които не са твоя работа на професионалистите, пък ти се заемаш също като професионалист със твоята си част - дизайна на наръчника така, че да е "професионално изглеждащ" - всяка работа си иска майстора и професионалния подход и истинската работа в екип дават пряко отражение върху крайния резултат.

Това от мен съвсем чистосърдечно и добронамерено. Аз лично така бих направил.
Относно варианта да се надяваш на печатницата - Ecobo е напълно прав, освен това и хората в печатниците са си прави - в 90% от печатниците биха пуснали нещата точно както им ги пращаш. Всъщност ти за това им плащаш. В някой от тях разбира се може да ти окажат и допълнителни услуги и дори не само предпечат, но и дизайн, но това си е друг случай и съответно друга услуга и друга цена.

polyksena, успех в проекта [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 10:01


То няма лошо, но автора попита и от там нататък ние сами си приказваме [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   26-01-11 10:05

Е, ами ако това е "само приказване" - да отива да си купува калибратор и да започва [smilie5] Аз си казвам мнението просто - не твърдя, че съм прав точно аз [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 10:23

Асахи ше потвърди това: да имаш калибратор и да го използваш правилно са 2 различни неща. За да се изстиска максимума от един монитор трябва нещо повече от хардуер и софтуер [smilie3]

По темата: polyksena, направи си нещата в RGB и после ги дай в кадърно студио да ти ги дооправят. Това би бил най-евтиния и работещ вариант за теб. [beer]

Знам че тука сега маса народ ще ревне защо препоръчвам RGB, ама тези, които работят това знаят, предполагам. [smilie4]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: asahi   
Дата:   26-01-11 10:30

В духа на традицията бих препоръчал курс, ама къде такива курсове? В този занаят често знанията се предават (изкривяват) от уста на уста, като народна песен или грипен вирус.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: didesignbg   
Дата:   26-01-11 10:32

ecobo що да ревне някои, то това е най-работещото решение.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 10:49

Щото народа си мисли, че щом е за печат, трябва да е ЦМИК. Истината е, че дори Адоби вече препоръчват да се работи в РГБ ПДФ. Съвременните рипове се справят отлично с конвертирането в ЦМИК. Единственото условие е да се работи в подходяща пруфинг среда, за да няма изненади накрая с цветовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: Argazki   
Дата:   26-01-11 11:10

Да ти дам най-евтиния и безболезен вариант, настрой си монитора на auto adjust, във Шопа конфигурацията на работния цвят- sRGB, съответно страниците на наръчника също трябва да са в sRGB, като си готов с една старница пращаш на печатницата 1 проба, после я сравняваш с монитора и си донагласяш монитора спрямо пробата на хартията докато резултата е поносим.
После съответно продължаваш с дизайна на наръчника. Проблема е че монитора ти е настроен само за съответната печатница.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: n1x0n   
Дата:   26-01-11 11:13

и си донагласяш монитора спрямо пробата на хартията

Това никога не е добра идея, става ли въпрос за работа.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »