Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Въпрос за предпечат?
Автор: polyksena   
Дата:   26-01-11 00:09

Здравейте, хванал съм се да си правя един наръчник и искам да го направя професионално изглеждащ. Монитора ми е Dell S2309W, знам че не професионален и дилемата ми е дали с един калибратор мога да го оптимизирам. Ако става с калибратор нещо като марка модел? Ако може без калибратор идея как да подготвя снимки с реални цветове за предпечат? Благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: GMir   
Дата:   26-01-11 00:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 00:40

На какво ще се печата наръчника? В какво го "предпечатваш"?

Не е само мониторът участник в процеса...



Публикацията е редактирана (26-01-11 00:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 00:42

Ако държиж на "да подготвя снимки с реални цветове за предпечат", ще ти трябва доста по-скъп монитор и кадърно калибриране за softproof.
Тук има списък на мониторите, които дават реални цветове.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: valentines   
Дата:   26-01-11 00:49

За да си сигурен в крайния резултат, после плати на някой с калибриран монитор или най добре на някой предпечатар от същата фирма да ти прегледа изданието ( и най-добре е и ти да присъстваш). Това горе е само едната страна на нещата, защото могат да се гъбясат не малко неща по веригата до крайния продукт. Успех [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 00:52

Цвета зависи най-вече от това колко ракия или вино е изпил печатаря предната вечер. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: GMir   
Дата:   26-01-11 00:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: asahi   
Дата:   26-01-11 01:11

Шегувал си се с девойката?

Поликсена, мониторът, какъвто и да е той, трябва да е калибриран. Най-добре е да е супер-дупер, но като няма ще работиш засега с този.
За калибриране - Спайдър 2, 3 или Ай Уан със съответния софтуер към него.
Ако си за сефте в предпечата добре е да знаеш в какво цветно пространство ще ти печатат произведението и къде. Оттам ще получиш и други полезни указания.

Ако наръчникът е в малък тираж като го изпредпечаташ пиши едно ЛС да ти обадя места за изгоден печат.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 01:12


Да бе да... Правят калибриране дрънци...

Еле па на офсетовата машина такова калибриране пада... Не е истина... Ако пък не е и 4 цветна леле мале...

А и на дигиталните се строшават да гласят профили нон стоп...

Вероятността да се осерат нещата, ако човек за пръв път прави предпечатна подготовка, без да му бъде показано и настроена системата е около 100%...

И после препреса се опитва да оправи нещата доколкото може преди печат, но резултатите не са особено добри...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 01:23

GMir написа:

> [smilie18] и след скъпия монитор и фотошопа задължително да е
> на макинтош компютър[smilie5][smilie5][smilie18]
> polyksena писах ти на какъв фаил да правиш снимките а
> печатниците си правят калибриране съобразено с техния печат


По-голяма глупост не бях чувал скоро!
Ти оакай всичко, пък чакай да ти го оправят в печатницата! [smilie25]
В печатниците, от мен да знаеш, само развалят и никога не оправят.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: gyaurov   
Дата:   26-01-11 01:40

За да изглежда професионално трябва да имаш добро графично оформление.

А за цветовете не се притеснявай чак толкова. Монитора ти е ОК. Просто всички растери ги направи в ЦМИК, файловете (предполагам, че ще използваш индизайн) ги сейфаш на ПДФ високо качествен принт и ако има нещо дето специално трябва да го направиш в печатницата ще ти кажат и ще те върнат дори :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 07:19


То викаш няма много голямо значение дали от RGB ги конвертираш в CMYK по Euroscale или по SWOP [smilie21]

И после - ама те защо станаха сини всички снимки, защо станаха толкова тъмни, защо зеленото е такова гадно, къде ми отидоха изумрудените сини преливки...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: didesignbg   
Дата:   26-01-11 08:20

В печатниците, от мен да знаеш, само развалят и никога не оправят. [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: compur   
Дата:   26-01-11 09:45

добра полемика, но без никакъв резултат за питащия!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 09:49

Компур - тези неща не могат да се обяснят във форум за 2 минути.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: didesignbg   
Дата:   26-01-11 09:58

Калибратора не решава проблеми свързани с предпечата. Не решава и проблемите свързани с точността на цвета.
Калибратора при правилна употреба позволява да калибрираш и профилираш монитора си, толкова.
Ако наръчника се прави в уърд, калибратора какво ще помогне?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   26-01-11 10:01

Ами ето ви реално "решение за питащия":

- По възможност забравяш за идеята "100% реални цветове на монитора като на крайния продукт". Това се постига рядко и е скъпо.
- Първо уточняваш къде точно ще печаташ и уговаряш с колегите там всичко - от резолюцията и формата, на който ще им изпратиш нещата до вземане на профила на машината (ако е приложимо де) И работиш с мисълта за конкретните условия.
- Викаш Людмил (asahi) да ти калибрира монитора професионално (това включва и да изтиска максимума от него) и между другото да те консултира, тъй като вече имаш профил на машината, на която ще се печата [smilie5]

Това е може би не очакван и приятен съвет - но най-вече реалистичен. Защото нещата не са толкова прости - калибрирам си перфектно монитора и после в която и да е печатница да изпратя нещата ще излизат със същите цветове... И освен това ако тепърва питаш за "модел и марка калибратор", с които ти да калибрираш тепърва непрофесионален по твоите думи монитор като за професионален резултат - това си е рецепта за бъдещи разочарования... И освен това color menagement не е чак толкова проста тема и въпросът изглежда малко като в онази тема на Боровинката - какъв скалпел да си купя, че да правя професионални трансплантации. Пък и най-важното в случая - оставяш нещата, които не са твоя работа на професионалистите, пък ти се заемаш също като професионалист със твоята си част - дизайна на наръчника така, че да е "професионално изглеждащ" - всяка работа си иска майстора и професионалния подход и истинската работа в екип дават пряко отражение върху крайния резултат.

Това от мен съвсем чистосърдечно и добронамерено. Аз лично така бих направил.
Относно варианта да се надяваш на печатницата - Ecobo е напълно прав, освен това и хората в печатниците са си прави - в 90% от печатниците биха пуснали нещата точно както им ги пращаш. Всъщност ти за това им плащаш. В някой от тях разбира се може да ти окажат и допълнителни услуги и дори не само предпечат, но и дизайн, но това си е друг случай и съответно друга услуга и друга цена.

polyksena, успех в проекта [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 10:01


То няма лошо, но автора попита и от там нататък ние сами си приказваме [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   26-01-11 10:05

Е, ами ако това е "само приказване" - да отива да си купува калибратор и да започва [smilie5] Аз си казвам мнението просто - не твърдя, че съм прав точно аз [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 10:23

Асахи ше потвърди това: да имаш калибратор и да го използваш правилно са 2 различни неща. За да се изстиска максимума от един монитор трябва нещо повече от хардуер и софтуер [smilie3]

По темата: polyksena, направи си нещата в RGB и после ги дай в кадърно студио да ти ги дооправят. Това би бил най-евтиния и работещ вариант за теб. [beer]

Знам че тука сега маса народ ще ревне защо препоръчвам RGB, ама тези, които работят това знаят, предполагам. [smilie4]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: asahi   
Дата:   26-01-11 10:30

В духа на традицията бих препоръчал курс, ама къде такива курсове? В този занаят често знанията се предават (изкривяват) от уста на уста, като народна песен или грипен вирус.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: didesignbg   
Дата:   26-01-11 10:32

ecobo що да ревне някои, то това е най-работещото решение.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 10:49

Щото народа си мисли, че щом е за печат, трябва да е ЦМИК. Истината е, че дори Адоби вече препоръчват да се работи в РГБ ПДФ. Съвременните рипове се справят отлично с конвертирането в ЦМИК. Единственото условие е да се работи в подходяща пруфинг среда, за да няма изненади накрая с цветовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: Argazki   
Дата:   26-01-11 11:10

Да ти дам най-евтиния и безболезен вариант, настрой си монитора на auto adjust, във Шопа конфигурацията на работния цвят- sRGB, съответно страниците на наръчника също трябва да са в sRGB, като си готов с една старница пращаш на печатницата 1 проба, после я сравняваш с монитора и си донагласяш монитора спрямо пробата на хартията докато резултата е поносим.
После съответно продължаваш с дизайна на наръчника. Проблема е че монитора ти е настроен само за съответната печатница.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: n1x0n   
Дата:   26-01-11 11:13

и си донагласяш монитора спрямо пробата на хартията

Това никога не е добра идея, става ли въпрос за работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: compur   
Дата:   26-01-11 11:19

брей, екобо! дай цитат да видим какво препоръчват адоби! щото... от уста на уста...

асахи, за съжаление никой не предлага адекватно образование по предпечат, защото просто такова не се търси! ние, българите, "всичко си знаем" или "ще го намерим в Google"! [smilie3]



Публикацията е редактирана (26-01-11 12:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 11:21

Argazki, МНОГО грешен подход, дори тотално погрешен.



Това го бях написал в темата за Мак-овете, ама и тук върви:
"Аз никога не давам мнение за Порше, защото нямам такова, а от гледане на картинки в Нета мнение не мога да си съставя, въпреки че съм се качвал веднъж в такова чудо...
Таа, ще помоля разбирачите, дето никога не са имали Мак, да се въздържат от даване на мнение по въпроса!"

Само замествате "Мак" със съответните дейност, предмет...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: bozo   
Дата:   26-01-11 11:37

Автор: GMir
Дата: 26-01-11 00:53

и след скъпия монитор и фотошопа задължително да е на макинтош компютър
polyksena писах ти на какъв фаил да правиш снимките а печатниците си правят калибриране съобразено с техния печат
-----------------------------------------
ТИТАН!

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: polyksena   
Дата:   26-01-11 11:40

Благодаря на всички за мненията и препоръките
Малки уточнения за проекта. До сега текста е готов на word, снимките са избрани, формата ще е 130мм х 180мм, страниците около 200. Всичко ще е цветно, за тираж 30 демота и после 100 и нагоре. Нямам идея за печатница, дизайна и всичко преди печата искам самостоятелно да го
реализирам. Тук са големите дилеми - CMYK или RGB, за програми нямам никакъв опит, но предполагам, че фотошоп и индизайн ще ми свършат работа. Една програма Scribus
с която се мъча, но незнам дали да продължавам и така.Всяка помощ ще ми е от полза, благодаря.
Не искам да вземам хляба на никой(дизаинери и т.н.), но ми се ще да е мое творение от начало до край. Нямам опит но се уча бързо.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: Argazki   
Дата:   26-01-11 11:45

Тва е затворен кръг на работа, ако работиш постоянно с една и съща печатница, не е толкова лош изход за неговия случай, нито има калибратор, нито ако го има е казано, че в печатницата ще му изкарат тези цвтове които той вижда на калибрирания монитор. Да не говорим пък че и осветлението у тях не вярвам да е адекватното да се съди дали една копя на хартия е добре отпечатана или не !
Тъй че понякога е добра идея.
Имам предвид че дори с калибриран монитор, в различните печатници различно пиле пее!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: didesignbg   
Дата:   26-01-11 11:52

Scribus е много хубава безплатна програма[smilie24]
С това нямам никакъв опит, обаче нещата малко се замъгляват, нито ще го придобиеш от една книга, нито нищо. Тоя занаят освен че е неблагодарен в България само се краде, не се учи.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: Argazki   
Дата:   26-01-11 11:55

ecobo- и на мак работя и на порше се возя чат-пат и всеки ден пращам по нещо за принт в различни печатници, тъй че скъпи, много добре знам за какво говоря и в неговия случай е най-лесния вариант.
polyksena- препоръчвам ти InDesign sRGB. Ти прави каквото щеш, нали знаеш - всички сме мнго отворени...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 12:14

Argazki, спри се бе човек! Какво е пък сега това sRGB! Скопяваш 20% от цветовете така. [smilie23]
Ей за това говоря - тоя занаят го работят хора, които грам не са подготвени, просто всеки ден пращат едни работи в различни печатници и си мислят, че това е начина [smilie18]


Последно казвам, после специалистите като гореизказалия се да дават акъл:
калибриране на монитора - задължително.
Всички снимки - в AdobeRGB.
ИнДизайн файл с настойки за RGB - AdobeRGB, за CMYK - EuroscaleCoated v.2, Fogra39 или друг FOGRA съвместим профил. Това последното е важно, за да няма издънки на някои РИП-ове, особено последно поколение.
След като направиш всичко, експортваш в ПДФ. С настройките за експорт на ПДФ-а е малко по-сложно, обикновено вградения пресет Press върши работа, ама пак зависи от РИП-а.

30 бройки са никакъв тираж, Силно се съмнявам, че някой ще ти обърне внимание с такъв тираж. Ще ти се наложи да печаташ на Индиго, което е ОК, но е скъпичко.

конслултирай се с печатарите колко блийдове да оставиш, да не ти се наложи да преработваш всичко отначало.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 12:24

compur, на много места го пише, не мога сега да го нямеря, трябва да им изчета целия сайт. Eто едно от местата: http://www.adobe.com/designcenter/creativesuite/articles/cs3ap_colorworkflows_04.html

Какво правиш, ако подготвяш публикация, която ще се печата на различни хартии (коатирани и некоатирани) и в различни печатници, с различни мастила и технологии? Кой ЦМИК профил ползваш? [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: didesignbg   
Дата:   26-01-11 12:29

абе те адоуб ще ти препоръчат и профили да ползваш, ама я питай печатаря какво се случва на всеки прикачен цмик профил [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: Argazki   
Дата:   26-01-11 12:43

Ами ако снимките са правени с dslr, на който не му е променена фабричната настрайка сРГБ в АдобРГБ нищо не скопяваш. Пък и снимките доколкото разбирам са 13х18,дори твоето явно опитно око не би направили разлика. Сега ако искаш да се покажеш че много ги разбираш цветните настройки,ако искаш да си подърпаме сутиените...
Ми що не го посъветваш да работи в ProPhoto RGB тогава, там цветовата гама е още по-богата...?
Съветвам го за sRGB понеже не става въпрос за FineArt а за някакво си каталогче и с sRGB дори най-скапаната хартия се справя.
Аз лично работя в АdobeRGB за печат на снимки в голям размер, а за интернет ползвам sRGB и засега не се оплаквам нито от скопени цветове, нито от разлики в цватовете...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: n1x0n   
Дата:   26-01-11 12:47

Ами ако снимките са правени с dslr, на който не му е променена фабричната настрайка сРГБ в АдобРГБ нищо не скопяваш.

Човек, спри се... наистина...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: deyan_dimov   
Дата:   26-01-11 12:48


Той и печатаря ако може да ти каже какво се случва с файловете - рай щеше да е...

Обикновено на печатарите им викат машинисти...[smilie18] И хабер си нямат от нещо друго...

Не е за 2 минути с постове да обясниш нещата.

Повечето хора си мислят че е проста работа. Проста е - само че докато се уточни колко точно е проста отиват няколко палета с хартия [beer]

Ако снимките са w sRGB не е нужно да се конвертират към адоубРГБ. Те по "гамутлии" няма да станат. Могат и сРГБ -> смик да се конвертнат направо.

Аз лично не бих си правил експерименти да пращам РГБ ПДФ към печатниците.

Това да не е интернет - качваш и после ако не ти хареса сменяш.

Методът проба-грешка е доста скъп при (само)обучение по предпечатна подготовка...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: compur   
Дата:   26-01-11 13:12

екобо, честно казано, досега, не ми се е случвало да печатам една и също издание на коутед и ънкоутен и то в различни печатници. по този казус не мога да взема отношение.
но съм съгласен, че снимки, отпечатвани на различни типове хартия, трябва да се подготвят по различен начин. [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: polyksena   
Дата:   26-01-11 13:53

Добри хорица, пак мерси за инфото, само да кажа че снимките са правени с никон д90 който е с sRGB настройки. Размера на цялата книга е 130мм х 180мм и незнам как да почна? Дали да карам всичко на sRGB и накрая да конвертирам към CMYK и да експортна в ПДФ или директно да работя в CMYK среда?! Относно блийдове знам, че трябва да има ама колко? И като не съм избрал печатница как да разбера кое колко и т.н. Не искам проекта да изглежда слаб от към цветове, но не се старая да гоня хипер качествени цветове, все пак цената при печат е много важен фактор за мен!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   26-01-11 13:53

Argazki написа:


> Аз лично работя в АdobeRGB за печат на снимки в голям размер, а
> за интернет ползвам sRGB и засега не се оплаквам нито от
> скопени цветове, нито от разлики в цватовете...


Амиииииииии, поправи ме ако греша, но в такъв случай спорът ти с Ecobo е просто за спорта [smile]
Ако използваш sRGB само за Интернет (и ти), а за печат използваш АdobeRGB - просто се съгласи с Ecobo, който препоръчва и на автора на темата да използва АdobeRGB за професионален печат [smile] .
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 14:17

30 демота са си за дигитална машинка (принтер :) )

Избирай някоя фирма за ушите и действай.

Срещни се с тях - те ще ти обяснят кое как да направиш, с какви отпускания и т.н.

Така във форума няма да стане...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: compur   
Дата:   26-01-11 14:44

ето ти едни юнаиц:
http://www.bulged.bg/



Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: gyaurov   
Дата:   26-01-11 17:00

След толкова глупости изписани как човека да разбере какво да прави?

1. растерите всичките в цмик (дефолт профилите - не променяй нищо, ако от печатницата не ти го кажат изрично)
2. файла от илюстратор или индизайн и той цмик
3. сейф на пидиеф (high quality print)
4. блийдовете 3мм (това е универсално но варират от 2-5)
5. ползвай добра печатница - булгет, дедракс, джейпойнт (последните ги ползвам за дигитален офсетов печат А3+)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 19:20

Айде още един разбирач. [smilie18]
Това "профилите - по дефолт" е ултра тъпо, щото по дефолт ЦМИК профила е американския, а той не става за никакъв чеп [smilie23]


[beer]


Защо да се работи в РГБ: защото всяко конвертиране на ЦМИК профил към друг такъв води до проблеми с цветовете и най-вече с черното. Направи си нещо 100% черно в един файл в ЦМИК и после го конвертирай в друг профил и ще разбереш за какво говоря.

Особено като не знаеш къде и как ще печаташ, РГБ си е направо задължително.

А хубавото на ИнДизайн е че можеш да имаш елементи в РГБ и в ЦМИК, и с различни вградени профили. Програмата се грижи за правилното им конвертиране на изхода, но конверсията от РГБ към ЦМИК винаги е по-безпроблемна, отколкото преконвертиране на ЦМИК в друг профил.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 20:07


Ако накрая и резултатът е добър като за 1ви път - работата ще е добре!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: printface   
Дата:   26-01-11 21:35

Всъщност въпросите ти са доста и за това ще ти отговоря в смисъла на процеса или т.н. добра производствена практика:
1. Като схема процеса е следния: дизайн - предпечат - експорт за RIP - печат. Това е много сложен процес и зависи от технологиите които ще избереш. Например, при добрите рипове и дигитални машини е ДОПУСТИМО файловете да са в RGB, но при касическия офсет това е НЕДОПУСТИМО.
2. За да имаш добър дизайн е препоръчително монитора да е калибриран. Но това не е НИКАКВА гаранция, защото точните цветове зависят и от околната среда: осветеност, цвят на стените, разположение на монитора спрямо други източници на светлина и т.н.
3. Ако имаш наистина сериозни намерения за работа в тази област е добре да си купиш цветни скали, например PANTONE PLUS SERIES CMYK. Те ще те ориентират какви цветове да очакваш и как да ги зададеш.
4. За предпечат е добре да използваш InDesign, защото можеш доста бързо и лесно да оправиш грешки в цвета и на текста и на графиките, както и на самия дизайн. Освен това накрая може да запишеш целия проект в отделна папка, заедно с шрифтове, свързани файлове и профили и ако се наложи от печатницата да ги дооправят. Това е много по-лесно и ефективно отколкото да се редактира PDF. По стандарт би трябвало да ползваш bleed 3 mm и наборно поле 5 mm.
5. За RIP и печат нещата са вече в дейността на печатницата и от там трябва да ти ги обяснят. На практика няма две печатници, които да работят по един и същи начин.
Това, което е НАИСТИНА важно за теб се нарича ЦВЕТНА ПРОБА. Добре е да го получиш от печатницата, но може и от друго място. Така печатаря ще знае какво се очаква от него, защото качеството на офсетовия печат зависи от МНОГО неща, които частично могат да се компенсират в процеса на печатане.

За да няма излишни дискусии ще кажа, че се занимавам професионално с печат повече от 15 години, имам собствена печатница и познавам в детайли процесите за печат от недписи върху химикалки, през каталози до банери и сертифицирани цветни проби. Имам и калибратор.
И между другото - това е ФОТОГРАФСКИ форум, а ти задаваш въпроси за предпечат...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: gyaurov   
Дата:   26-01-11 21:50

ecobo разбирачът си ти
1. сложи си в индизайна РГБ изображение, дай префлайт и кажи дали гърми
2. конвертирай си едно изображение от американския към европейския профил и обратно и виж колко малка е разликата

вероятно си си печатал снимките на принтери за 5-50 бона, които искат РГБ изображения за да успеят да се оправят, а от ЦМИК профилите им става лошо

И поста ми не е някакъв урок по предпечат, а просто обяснение как да не се объркаш яко.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 21:53

printface, имаш доста верни "отговори", но на 1-вия имаш непоправима двойка [smilie24]

1. false
2. true
3. false
4. true
5. true


По 1-вия въпрос: Ако работиш с ИнДизайн ЦМИК-ването може да стане на изхода и това е по-практичния вариант, особено за големи публикации и такива, за които не се знае къде ще се печатат. Почти всички съвременни РИП-ове, които могат да цветоотделят доректно от ПДФ могат да конвертират коректно РГБ цветове в ЦМИК.

Да, това наистина е форум за фотография, но това не пречи някои да имат повече от 15 години сериозен опит с тая материя, àко и да нямат печатници [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 21:57

gyaurov, пак се изказваш неподготвен и с предположения, а това не говори добре за теб [smilie25]

Объркахте девойката, опитвайки се да разбирате от нещо, което ЯВНО не разбирате, въпреки, че го работите. Горкò на работодателите ви [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 22:06

Polyksena:Здравейте, хванал съм се да си

Девойката [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 22:08


Гледам тук каквото и да попита човек все се намират хора да се скарат по въпроса... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 22:14

Еми кой мъж ще се кръсти Poliskena [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: nositel   
Дата:   26-01-11 22:25

"И като не съм избрал печатница как да разбера кое колко и т.н."... Тц, девойката е мъж.Пък и Поликсена не е Поликсения [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: gyaurov   
Дата:   26-01-11 22:42

ecobo indesigna не може да цмиква РГБ изображения :))))
ти явно си някакъв магьосник, ако го постигаш

виж printface колко много ти е пял, а нещата за които ти говориш е все едно да си конвертираш джейпеците на рау и те да станат с по-добро качество

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: imitev   
Дата:   26-01-11 22:46


Разбира се че Индизайн може да цмиква РГБта накрая като експортваш ПДФите или като правиш постскрипт файл.

Друг е въпроса дали е уместно - в РГБ може да си зададеш доста непечатуеми цветове и да получиш неприятна изненада накрая, въпреки прууф настройките за визуализация на дисплея.

Затова аз работя само в цмик.

Все отбор певци сме се събралЕ [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: ecobo   
Дата:   26-01-11 22:54

gyaurov, още една черна точка получаваш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: gyaurov   
Дата:   26-01-11 22:58

Да вярно, че може. Прав си.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за предпечат?
Автор: asahi   
Дата:   27-01-11 02:14

Тая работа така няма да стане. Всеки, разбрал или не разбрал,дава някакви откъслечни, често съмнителни съвети. Дори баш разбирачите не излагат (не че трябва) подробен и завършен процес.

30 книжки най-добре се втъзват на IGen4 на Бис адвертайзинг - http://bissbg.com/en/digitalen-pechat



Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »