Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 губят ми се 8мм от обектива
Автор: deusex   
Дата:   15-01-11 14:14

Здравейте.
Имам странен проблем с... фокусното разстояние.

Снимам с Canon 50D, обектива е Tamron 17-50mm 2.8f (стария дето няма стабилизация)

Правя снимка на максимално дългото т.е. 50мм, но после като отворя файла в камера рав ми дава, че е сниман @42mm
(камера рав - v6.3)

Прегледах всичките файлове от последната фотосесия, когато снимах уж само на 50мм - оказа се че от 30 файла само на 2 пише @50mm, всички други пише @42mm.

Къде ми се изгубиха крайните 8мм - проблем на обектива, на апарата или на камера рав?

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: ranopile   
Дата:   15-01-11 14:31

Има теория, според която всички изгубени неща отиват на едно и също място. Ще бъде страхотно, ако някой намери това място.


Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: джъмбо   
Дата:   15-01-11 14:32

смяташ, че варио обектив ще отговаря до мм на разграфяването?????

то е по желателно а не мерително

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: snoopoff   
Дата:   15-01-11 15:28

Чак пък 8мм разлика?

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: harvester_vn   
Дата:   15-01-11 15:29

Джъмбо, ако ставаше въпрос примерно за 17-85 и снимане на 50мм, щеше да си прав. В случая обаче, 50мм са максимума. Тоест обектива е разпънат докрай и би трябвало да отговаря.Проблема вероятно е софтуерен- неразбирателство между тяло, обектив, конвертор....

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: snoopoff   
Дата:   15-01-11 16:07

Пробвай да си ъпдейтнеш фърмуера? (после само да не стане фал)

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: джъмбо   
Дата:   15-01-11 16:08

ами... трябва да си го запънал едва ли не... за да покаже 50... малко да мръдне и показва друго...

не мисля че е драма

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-01-11 17:21

Ако си правил кадрите на ръчен фокус е напълно възможно да си докоснал и другия ринг. Случвало ми се е.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: tvk75   
Дата:   15-01-11 17:48

явно комбинацията тамрон-канон води до странни резултати :)

аз бих пробвал да снимам пак,я виж и ти,на 17мм на 35 да речем и на 50мм

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: aldygreen   
Дата:   15-01-11 18:04

Ако първите два кадъра са ти на 50мм, а другите на 42мм, най-вероятно е да си бутнал малко ринга на зуума. Направи нови проби с избутан докрай обектив и виж какво ти показва.
Иначе за щуротии имаш достатъчно време по-нататък.[smilie5]
[beer] [beer] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: deusex   
Дата:   15-01-11 18:14

aldygreen, разбира се, че направих отделен тест, където определено го бутах до край и пак показа 42мм. Оказва се че в момента не мога да постигна 50мм колкото и да опитвам.

Това за фотосесията беше просто пример, за да оценя количеството - 28 от 30 бяха сгрешени.

Реално не е голям проблем, защото оптически кадъра си е като за 50мм, просто се чудя от какво може да е.

Фирмуера е ъпгрейтнат.
Явно комбинацията с обектива е леко нестабилна. А нямам друг варио обектив в момента. Ще погледна от стари фотосесии, примерно от преди половин-една година, дали и там преобладават 42мм.

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: aldygreen   
Дата:   15-01-11 18:25

Фърмуерът на обектива е вероятната причина или датчикът за фокусното разстояние в обектива. Обективчето е по-старо и неканонско, а 50Д е нов апарат. Ако можеш да направиш проба с друг такъв обектив, ще стане по-ясно. Ако е фърмуерът на обектива, възможно е някъде другаде (примерно фокус) да прави също някакви изцепки.

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: dau   
Дата:   15-01-11 18:45

И на мен 70-200 ми показва около 190 при максимум зуум, не е голяма драма и с друга бройка от същия обектив ще е същото...

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: luboar   
Дата:   15-01-11 19:22

И при мен се губят около 8мм, но като зрителен ъгъл. Иначе софтуера отчита 50мм с Пентакс К-х + същия Тамрон.
Ма не е трагедия. Макар, че се усещам леко прецакан : )


Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: deusex   
Дата:   16-01-11 05:25

Странно. хаха. Тоя обектив бърка всичко!

50 = 42мм
42 = 42мм
35 = 47мм
24 = 24мм
17 = 32мм

Не е проблем, ама се комплексирам когато ми казват, че ми е по-малък, от колкото е всъщност! За сметка на това компенсирам с цели 15мм в широката част [smilie18]



Публикацията е редактирана (16-01-11 05:38)

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: alsash   
Дата:   16-01-11 09:17

си мери обективите един по един [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: harvester_vn   
Дата:   16-01-11 10:04

deusex написа:
> Не е проблем, ама се комплексирам когато ми казват, че ми е по-малък, от колкото е всъщност! За сметка на това компенсирам с цели 15мм в широката част [smilie18]

Всъщност, това може да е проблем при обработката на снимките, и по-точно при автоматичната корекция на изкривявания и аберации. Те са различни по дължината на обектива. Примерно, при 17мм, софта ще приложи изправяне като за 32, което няма да е достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: губят ми се 8мм от обектива
Автор: aldygreen   
Дата:   16-01-11 13:00

Проблем ще е и при калибриране.
Ама съм убеден, че с 40Д или 400Д няма да прави този номер. Щото работата намирисва на несъвместимост на фърмуерите на обектива и апарата.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »