Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за авторското право!!!
Автор: vilironi   
Дата:   07-01-11 22:33

Здравейте!
Искам да попитам нещо по темата авторско право , като предполагам,че тук има хора които си изкарват парите с фотография и са наясно с този въпрос...и така...
Моята приятелка, както и повечето от Вас участват в различни фото конкурси.Преди няколко дена тя праща свои снимки на един сайт (за сега няма да го споменавам)за обявен конкурс.Конкурс без никакви условия и параметри.Казано е само ,че щяло да има награди.При запитване от нейна страна какви са условията-срокове,изисквания за снимки и др.и е отговорено да изпрати снимки и координати и нищо другол.Изпраща тя няколко снимки и на следващия ден снимките са качени...НО! На тях вече се мъдри логото на въпросният сайт, а самите снимки се продават по 10 лв.[smilie10]
Държа да отбележа, че никой не я е питал дали може да използва тези снимки за някаква друга цел да не говорим за продажба.Наглостта на тези хора ме изуми.Ако реша да се заяда с тях имам проятел адвокат,но искам да знам някой попадал ли е в такава ситуация и какво бихте ме посъветвали? Поне да се стреснат и да ги махнат от сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: asahi   
Дата:   07-01-11 22:39

1. Не злоупотребявай с удивителните във въпросителни изречения.
2. Твояат приятелка и други такива недомислени неща ще направи - вземи мерки.
3. Има условия да съди сайта. Ако и се занимава стискам и палци.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: gen_cho   
Дата:   07-01-11 22:43

Ако при качването на снимките не е отбелязвала, че е съгласна с някакви условия, които казват, че отдава правата, има всички основания да ги гони за "пиратство". Нагазили са ЗАПСП /Закон за авторското право и сродните му права/ и НК /Наказателен кодекс/. Добрата новина е, че наскоро Иван Бакалов подкара вестник "Папарак", сезира прокуратурата, и го докара до 2 годни условно за директорката. Това е един отрезвяващ пример, за тези които си мислят, че с протакане ще се отърват от преследване.
Ето инфо за случая с Папарак:
http://www.bulphoto.com/events/23021/
Ние също им се готвим, но искаме да свалим добра сума от тях, не само да ги дадем на прокуратурата. Така че - тичай при приятеля адвокат, може и пари да изкарате повече от стойността на първата награда...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: vilironi   
Дата:   08-01-11 12:34

asahi

1.Преди да ми правиш неуместна забележка за граматиката си оправи правописа.
2.Какво моята приятелка прави-не е твоя работа!!! (достатъчни ли са удивителните?)
3.Ако няма какво да ми кажеш по темата по-добре не пиши нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: n1x0n   
Дата:   08-01-11 12:53

При запитване от нейна страна какви са условията-срокове,изисквания за снимки и др.и е отговорено да изпрати снимки и координати и нищо другол.Изпраща тя няколко снимки и на следващия ден снимките са качени..

Значи... няма правила на сайта, не казват условия дори в пряк разговор и вие въпреки цялата тази очевадна неясното - все пак качвате снимките?!

Пишете им да ги махнат и се надявайте да са благоразположени, защото никакъв адвокат няма да ви помогне ако се запънат.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: thomas   
Дата:   08-01-11 13:30

@villironi
Срещу едната очевидно неволна грешка на asahi седят точно 5 твои пунктуационни грешки в поста, в който му правиш забележка - без да броим злоупотребата с удивителни ;-) А в първия ти пост са десетки - не ми се брои. Ако много ми се примолиш, ще ти кажа в какво се състоят, че съм сигурен, че сам не се сещаш, иначе нямаше да ги правиш.

P.S. Ако нямаш чувство за хумор, няма да се чувстваш комфортно тук.

P.P.S. Иначе си напълно прав, че случилото се е свинщина. Но се опасявам, че с коментара си към asahi уби шанса да получиш разбиране и подкрепа.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: pif   
Дата:   08-01-11 14:00

А дали е продават само снимките или съдържанието им за 10 лв ? Е, ако и мене ме продаваха за 10 кинта и аз щях да съм жестоко обиден.

Томас: много запетайки слагаш пред ЧЕ-тата. Не пред всяко ЧЕ се слага запетайка.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: merinka   
Дата:   08-01-11 14:13

Адвокат и не му мисли !
Ако нямаш аз имам.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: ksuhorukov   
Дата:   08-01-11 15:05

Ако искаш да направиш нещо, от което да има някаква полза, това е да проведеш един сериозен разговор с тях по телефона или лично, ако имат офис. При положение, че не си видял, прочел и запознал с някакви по-спецални условия (тук е възможно да има капанче) имаш пълното право да поискаш снимките да бъдат незабавно отстранени от сайта, който не виждам причина да не споменаваш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: ksietta   
Дата:   08-01-11 15:29

снимки на един сайт (за сега няма да го споменавам) - спомени го по - добре...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: BirdOFPRAY   
Дата:   08-01-11 15:46

и как точно "самите снимки се продават по 10 лв." - в дигитален формат или на хартия?

Дай да видим сайта - така приказките са предположения само?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: nepredvidim   
Дата:   08-01-11 18:54

човека моли за помощ не за правописа, а относно юридическа част примерно. Много ясно че има голяма вероятност да допусне някоя и друга правописна грешка бързината, не това е най-важното отворковци такива. Има тука разни на всяка манджа мерудия, като asahi-to (който по принцип уважавам най-малкото заради знанията му), нали се сещате че в случая на автора на темата не му е до шегички, че да го обвинявате в липса на чувство за хумор!
И отде на де ще давате квалификиации на приятелката му?! Въздържам се по принцип от коментари по теми, в които няма какво да помогна, но този път не се сдържах.
Това не Ви е форум по български език и литература, че да се правите на отворени за 2 запетайки и да спамите темите на хората. Аман...
Съветвам автора да се консултира с адвокат и да не чете тази тема оспамена от разни ... мерудии

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: BirdOfPRAY   
Дата:   08-01-11 19:25

КАТО не пишеш грамотно и когато скачаш да "се биеш", когато ти направят основателна забележка... рязко намаляваш шансовете си за отговор и помощ - тожа ко казвам като отговор на непредвимия [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: nepredvidim   
Дата:   08-01-11 19:54

BirdOfPRAY, извинявай аз пък говоря за коаментара след първия пост на човека, ква забележка, като това е първия му пост???

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: shtukov   
Дата:   08-01-11 19:57

Vilironi,
тук е форум за фотография и се очаква, че потребителите се занимават с фотография, а не с юридически въпроси. Далеч не всички потребители си вадят хляба с фотография и макар, че някои са имали подобни проблеми, това не означава, че ще ти дадат добър съвет в твоя случай. При положение, че имаш познат юрист, ползвай неговите услуги. Ще ти бъде по-полезен.
Според мен автора трябва да се свърже с неспоменатия сайт и да се опита да договори условията по използване на неговите продукти.
Пожелавам ти ползвателя да прояви интерес.

Между впрочем, нападката ти срещу асахи е лишена от основание.



Публикацията е редактирана (08-01-11 20:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: BirdOfPRAY   
Дата:   08-01-11 19:59

Асахито в първия пост след този на автора на темата е дал полезни и ценни препоръки в точка 1 и 2 и е отговорил на задедения от автора въпрос "някой попадал ли е в такава ситуация и какво бихте ме посъветвали?" в точка 3.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: thomas   
Дата:   08-01-11 20:00

Непредвидим, никой не му прави каквато и да е забележка след първия му пост. Asahi съвсем основателно му казва, че след като приятелката му първо качва кадри, без да е прочела каквито и да е условия (нещо повече - след като са й казали, че НЯМА ДА Й ПОКАЖАТ ТАКИВА), а после писка, че са я обрали, нищо чудно да прави и по-големи глупости, някои от тях може да са и заразни. Вместо да се усмихне, онзи му скача. Включително и на тема правопис. При положение, че сам има проблеми в това отношение, за разлика от asahi, който просто е допуснал една чисто техническа грешка от две разместени букви. Нали се сещаш колко желание за помощ ще остане в такъв момент у повечето хора?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: ilia_dm   
Дата:   08-01-11 20:07

В този сайт фигурира ли името на приятелката като автор на снимките?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: gre6nik   
Дата:   08-01-11 20:11

Има вероятност да не постигнеш нищо ако по време на качването твоята приятелка е сложила отметка в някое квадратче до което е пишело че се съгласява с някакви общи условия без да ги прочете и се окаже че там тя дава правата снимките и да се публикуват и продават ...
Моя съвет е да влезете отново в сайта и да видите отново процедурата по качването. Ако няма съгласяване с такива прехвърляния на авторкото право то да си потърси правата по съдебен ред.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: shtukov   
Дата:   08-01-11 20:17

Не си струва да се занимаваш със съдилища за евентуални 50-100 лв. И то при положение, че някой успее да докаже, че друг ги е спечелил.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: asahi   
Дата:   08-01-11 20:17

Като гледам май сте поизчерпали темата. Няма да си оправям разместените букви, защото не съм безгрешен. Авторът също е позагубил интерес, въпреки първоначалния ентусиазъм, гарниран с три удивителни.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: sdry   
Дата:   08-01-11 20:21

Всеки нормален сайт, обикновено, има правила. Както и конкурсите, орг. от тези сайтове.
Вижте в самия сайт, като страница, секция, линк и т.н. няма ли качени някакви правила...
Незнаенето на правилата не ограничава от отговорност. Поровете се в сайта... Ако няма инфо, обадете им се и питайте, по-лесно ще е, отколкото тука някой "безработни" да си убиват времето броейки запетаи и удивителни знаци...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: crowie   
Дата:   09-01-11 12:10

Кой е сайтът?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право!!!
Автор: niro   
Дата:   11-01-11 10:26

По скоро фотографа може да има претенции към сайта вече...
Наистина нормално бе да се посочи кой е сайта и да се види за какво иде реч - все пак е нещо в публичното пространство и няма смисъл от анонимност, още повече може и някой друг да си познае снимките ...или себе си [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »