Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 въпрос за фотошоп
Автор: fila   
Дата:   04-01-11 21:07

Здравейте.
Искам да попитам следното: отварям прозиволна снимка в фотошоп, след това Image->Image size
размера е примерно 1800x1200, а малко по надолу в полето което е излязло има document size. В момента в полето resolution е 240 pixel/inch. Та... Какжо ще се случи с изображението ако това 240 пиксела/инч го променя на примерно 600/700 или 800 пиксел/инч/ Освен очевидното многократно увеличаване на снимката като мегабайти.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фотошоп
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   04-01-11 21:14

Да.
Ако промениш резолюцията (в края на краищата - пиксели за единица дължина - например пиксели за милиметър по принцип) и запазиш размерите на кадъра - ширина и височина в милиметри - разбира се, че резултатът ще бъде екстраполация.
Освен това обаче какво точно ще се случи ще зависи и от метода на екстраполация, който избереш от комбинираното поле най-долу - Nearest Neighbor, Bilinear, Bicubic, Bicubic Smooter, Bicubic Sharper ... Тоест - при всички случаи PS ще измисли нови пиксели, но това са различни алгоритми, по които той ще изчисли конкретните стойности на новоизмислените от него пиксели.
Не съм сигурен дали това ще ти е от полза, защото не съм много сигурен накъде клони въпросът ти.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фотошоп
Автор: n1x0n   
Дата:   04-01-11 21:15

Ако не е цъкната отметката Resample Image - нищо няма да се увеличи. Ако е включена - ще се увеличи и размера в пиксели, освен подразбиращото се увеличение на резолюцията.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фотошоп
Автор: fila   
Дата:   04-01-11 21:25

Задавам този въпрос защото се чудя следното. Примерно имаме иузображение 3072x2304 resolution е 72. С тези параметри ми показва че снимката може да бъде разпечатана в размер 108,37x81,28 cm. Това предполагам е без да се разваля качеството на изображението. Но какво ако например искам да разпечатам същшата снимка в по-голям размер. 200x120 см примерно?

Също се чудех тези снимки по билбордовете как ги разпечатват толкова големи. Какво представлява самото изображение в дигитален формат?
Ще съм доволен да получа отговор и само на първия въпрос :)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фотошоп
Автор: n1x0n   
Дата:   04-01-11 21:29

Това предполагам е без да се разваля качеството на изображението.

Качеството на изображението е субективно нещо.
Ако гледаш от 10 метра снимка с размер 3х4 метра, отпечатана с резолюция 30 dpi - ще ти изглежда съвсем прилично. Ако се доближиш - ще изглежда ужасно.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фотошоп
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   04-01-11 21:32

fila,
Резолюцията в случая е брой точки за единица размер на физическия носител - да речем разпечатка на хартия.
Теоретично, колкото по-малка е резолюцията толкова по-пикселизирано и грубо ще бъде изображението. Това е естествено.
Под качествен печат различните хора разбират различно. Може да е към 300 dpi, може да е обаче и 600, а може и повече. Но големите билборди обикновено не са печатани с такава резолюция - не само заради технологични ограничения, но и защото тях обикновено хората не ги гледат от две педи разстояние, а от метри или много метри.
Според мен печат на винил за билборд 3х4 метра примерно ще излезе съвсем нормално ако резолюцията на файла е към 90 dpi грубо. Но може и да има и други мнения разбира се - въпрос на критерии за качество. Когато говорим за билборди точно моите не са много високи, но с други може и да не е така.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фотошоп
Автор: fila   
Дата:   04-01-11 21:38

Някои неща са мк по-ясни вече, но за последно. Как може да се увеличи разпечатката на едно изображение като не се развали неговото качество? Или може има някакъв лимит на разпечатване на изборажение с определена големина? Нека да се веземат за пример размера и резолюцията в първия пост.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фотошоп
Автор: asahi   
Дата:   04-01-11 21:39

Това само Хорейшо го може.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фотошоп
Автор: fila   
Дата:   04-01-11 21:43

Тъкмо го гледам по телевизията, да видим дали ще ме научи на нещо :D :) Мисля, че получих отговорите които търсих. Мерси. :)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фотошоп
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   04-01-11 21:44

Сами по себе си размера и резолюцията не са достатъчни - това е така, защото например в 10 мегапикселно изображение, снимано с някоя амбициозна сапунерка може да има много по-малко детайли от дори 4 МП изображение, снимано с 1D.
Проблемите идват от най-тясното място, понякога то е в обработката на изображението, но понякога си остава в оптиката...

По принцип обаче ако имаш достатъчно качествено изображение би трябвало да можеш да го разпечаташ на размера, получен от избрана резолюция към 200 dpi доста добре. Пак повтарям - зависи много от медията.
Ако се наложи все пак ектраполация, за това също има различни варианти и сравнително читави на моменти алгоритми.

В тази област аз обикновено съм в ролята на клиент и когато планирам нещо за печат първо уговарям изискванията на конкретната технология на конкретното място където ще се печата.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фотошоп
Автор: fila   
Дата:   04-01-11 21:48

Мерси много. Доста полезна информация.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »